Connect with us

Društvo

Banjalučaninu rata kredita povećana za čak 120 KM

“Proteklih šest mjeseci sam plaćao ratu kredita 513 KM, a od 1. januara ću da plaćam 639 KM.”

Malo je falilo da dobijem srčani udar kada sam vidio koliko mi je banka povećala mjesečnu ratu za kredit. Čak 120 KM! Stvarno sam mislio da je greška, ali nije.

Ovo za Srpskainfo kaže jedan Banjalučanin koji četvrtu godinu otplaćuje stambeni kredit.

– Rata mi je bila 501 KM. Nakon prvog usklađivanja sa EURIBOR-om, rata od avgusta prošle godine je povećana za 12 KM. Dakle, proteklih šest mjeseci sam plaćao 513 KM, a od 1. januara ću da plaćam 639 KM – objašnjava ovaj Banjalučanin.

To je veliki udar na njegov kućni budžet, jer mu je plata ista i nije povećana ni tokom prošle godine.

U slučaju ovog Banjalučanina, koji ima ugovor sa bankom o stambenom kreditu na ukupan iznos od 100.000 KM sa rokom otplate od 25 godina, radi se o ponovnom usklađivanju kamate sa šestomjesečnim EURIBOR-om. Svaki kredit sa promjenjivom kamatnom stopom usklađuje se sa EURIBOR-om, odnosno tako je definisano ugovorima između banke i klijenata.

EURIBOR je u proteklih šest mjeseci imao rast veći od dva odsto. Sada je 2,693 odsto, a prije šest mjeseci je bio 0,238 odsto.

EURIBOR je jedno vrijeme, od 2015. godine pa sve do jula prošle godine bio u padu i čak je imao negativnu stopu.

Zbog inflacije je došlo do rasta, odnosno nakon što je Evrospka centralna banka počela da povećava referentnu kamatnu stopu u pokušaju da obuzdaju inflaciju.

– Nema više jefitnog novca na tržištu – poručuju ekonomisti, dok građani, uglavnom oni koji su na početku otplate kredita, strahuju šta će dalje da bude.

– Sada od plate bukvalno mogu samo da plaćam račune i da se hranim. Ništa više ne mogu – poručuje Banjalučanin kojem je rata kredita povećana za 120 KM.

Srpskainfo

Društvo

KIŠA STALA, ALI PROBLEMI NISU! Jedinice za spasavanje na vodi i pod vodom i dalje u pripravnosti

Jedinice za spasavanje na vodi i pod vodom Republičke uprave civilne zaštite i dalje su u pripravnosti, a nakon uspješne realizacije zadataka u Prijedoru i Kozarskoj Dubici nastavljaju da vrše kontrolu i osmatranje duž toka rijeke Save.

Iz Republičke uprave civilne zaštite saopšteno je da je jutros iz Bijeljine, Gradiške, Šamca, Srpca i Broda potvrđeno da nema potrebe za angažovanjem jedinica za spasavanje na vodi i pod vodom, koje su i dalje u stalnom kontaktu sa lokalnim zajednicama ako se ukaže potreba za njihovim angažovanjem.

“Republička uprava civilne zaštite redovno prati stanje, obavještava lokalne zajednice o najavljenim upozorenjima, podsjeća na zakonske obaveze i nadležnosti, izvještava o realnom stanju na terenu i na raspolaganju je svim gradovima i opštinama u Republici Srpskoj kada se ukaže potreba za angažovanjem jedinica i timova i materijalno-tehničkih sredstava”, navedeno je u saopštenju, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

OBUSTAVA SAOBRAĆAJA NA MANJAČI! Zbog bojevog gađanja na vojnom poligonu

Zbog realizacije bojevog gađanja na vojnom poligonu Manjača, danas od osam do 16 časova, biće obustavljen saobraćaj na putnom pravcu Banja Luka – Čađavica.

Obustava saobraćaja odnosi se na dio puta od Han Kola do Stričića.

Policijski službenici Policijske uprave Banjaluka biće zaduženi za preusmjeravanje saobraćaja i obezbjeđivanje sigurnosti na alternativnim pravcima tokom trajanja obustave.

Svi vozači se mole za strpljenje i poštovanje saobraćajnih instrukcija kako bi se izbjegle nesreće i obezbijedila sigurnost svih učesnika u saobraćaju.

Ova obustava saobraćaja je privremena i očekuje se da će biti ukinuta u 16 časova, kada se završava realizacija bojevog gađanja na Manjači, prenosi Index.

Nastavi čitati

Društvo

Gradiška i dalje oprezna zbog Save: Proglašen drugi stepen pripravnosti!

Vodostaj rijeke Save u Gradišci jutros je dostigao 730 centimetara, zbog čega je proglašen drugi stepen pripravnosti u redovnim mjerama odbrane od poplava, ali se ne očekuju veći problemi, izjavio je gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić.

Adžić je rekao novinarima nakon sjednice Štaba za vanredne situacije da dežurne službe prate situaciju i da su sve crpne stanice u funkciji.

On je naveo da je na području Gradiške počela sanacija štete na putnoj infrastrukturi koja je nastala tokom bujičnih poplava, dodajući da je u potkozarskim selima uništeno 10 mostova na lokalnim saobraćajnicama i više putnih pravaca.

“Objavićemo poziv građanima da prijavljuju štetu na stambenim i poslovnom objektima i poljoprivrednim površinama, koja je sigurno milionska. Potrudićemo se da se, u skladu sa našim mogućnostima i uz pomoć Vlade Srpske, infrastruktura sanira i pomogne građanima u poplavljenom području”, naglasio je Adžić, prenosi Srna.

On je rekao da će ekipe dežurnih službi i komunalnih gradskih preduzeća danas raditi na čišćenju područja koje je bilo zahvaćeno bujičnim poplavama i da će početi dezinfekcija.

Na sjednici Štaba za vanredne situacije konstatovano je da su poplave prouzrokovale i veliki broj klizišta u Potkozarju. U Resanovcima, Grbavcima i Šaškinovcima klizišta ugrožavaju domaćinstva.

Nastavi čitati

Aktuelno