Connect with us

Banjaluka

Banjalučanka optužena za pokušaj ubistva radne koleginice

Potvrđena je optužnica protiv Banjalučanke Nine Ninković (58) koja je tereti da je od 8. do 21. decembra prošle godine, u prostorijama Republičkog pedagoškog zavoda, pokušala da ubije radnu koleginicu S.T. tako što joj je tri puta u šoljicu sa kafom nasula sredstvo koje može prouzrokovati smrt.

Ninkovićeva je optužena da je, kao inspektor-prosvjetni savjetnik Republičkog pedagoškog zavoda, pokušala otrovati pomoćnicu direktora S.T., a koja se uspijevala spasiti tako što je osjetila sumnjiv miris kafe.

Ninkovićevu terete da je to prvo uradila 8. decembra i ponovo 9. decembra 2022. godine u jutarnjim satima, prije dolaska S.T. na posao.

“Optužena je da je, krijući se od drugih zaposlenih, ušla u kancelariju koju koristi S.T., znajući da ona svako jutro pije kafu koja joj se priprema u kafe-kuhinji Republičkog pedagoškog zavoda i poslužuje svakog jutra na radnom stolu u kancelariji, nasula joj u šoljicu sa kafom, u neutvrđenoj količini, sredstvo koje može prouzrokovati smrt, jer sadrži natrijum hipohlorit, koji se u slobodnoj prodaji nalazi u sredstvima za čišćenje, dezinfekciju i izbjeljivanje”, navodi se u optužnici.

Međutim, S.T. kafu, dodaje se, u oba navrata nije popila zbog sumnjivog mirisa, ali sudeći po optužnici, Ninkovićeva ni tada ne odustaje.

“Ninkovićeva je optužena da je potom 21. decembra 2022. godine oko 7.55 iskoristila istu situaciju i okolnosti kao ranije. U namjeri da ubije S.T., ušla je u njenu kancelariju, prišla do radnog stola, nakon čega je iz džepa izvadila zelenu kesicu sa natpisom ‘mravocid žoharocid’, u kojoj je bio insekticid u prahu, za koji je znala da je opasan i štetan za zdravlje ljudi, čiji je hemijski sastav fipronil, materija koja je štetna za zdravlje ljudi i koja pri višestrukoj izloženosti dovodi do oštećenja organa kod ljudi”, istaknuto je u optužnici.

Potom je sadržaj iz te kesice, kako je naglašeno, nasula u prethodno pripremljenu kafu u crvenoj šolji, za koju je znala da je pripremljena za S.T., a nalazila se na njenom kancelarijskom stolu.

“Kašičicom, koja je bila u šolji sa kafom, promiješala je sadržaj, da bi nedugo zatim izašla iz kancelarije vodeći računa da je niko ne primijeti”, naglašeno je u optužnici.

Kako je potvrđeno “Nezavisnim novinama”, optužnicu je podiglo Okružno javno tužilaštvo Banjaluka, a potvrdio ju je Okružni sud u ovom gradu.

 

(Nezavisne novine)

Banjaluka

MILADA ŠUKALO: Elementarne nepogode nisu lokalni, već državni problem

Poplave, požari, klizišta – to nisu izazovi koji pogađaju samo jednu opštinu ili grad, već krize koje zahtijevaju koordinisano djelovanje svih nivoa vlasti, poručila je Milada Šukalo, savjetnik gradonačelnika Banjaluke.

„Lokalne zajednice ne mogu same da nose teret prirodnih katastrofa. Potrebna je ozbiljna, sistemska reakcija svih institucija, jer elementarne nepogode ne poznaju administrativne granice“, istakla je Šukalo.

Prema njenim riječima, od poplava 2014. godine pa sve do danas, nedostaje kontinuitet u mjerama zaštite i prevencije.

„Imamo situaciju da se institucije reaguju tek kad se problem već pojavi – tada se obuju bijele ili crne čizme, fotografišu se sa narodom i to je to. S druge strane, lokalne zajednice rade koliko mogu: pravimo planove, programe i pokušavamo da uvedemo sistem zaštite. Ali to nije dovoljno ako izostane podrška viših nivoa vlasti“, naglasila je Šukalo.

Dodaje da je krajnje vrijeme da se prekine praksa prebacivanja odgovornosti.

„Ovo nisu pitanja prestiža ili nadležnosti – ovo je pitanje sigurnosti i opstanka naših zajednica. Vrijeme je za sistemsko i zajedničko djelovanje“, zaključila je.

Nastavi čitati

Banjaluka

ŠTA JE HITNO A ŠTA NE? Stanivuković zatražio da se na dnevni red uvrste ove dvije tačke, HITNO JE PITANJE IZGRADNJE rezervoara Tunjice 1 i 2

Gradonačelnik Draško Stanivuković zatražio je da se na dnevni red treće vanredne sjednice uvrste dodatne dvije tačke i to tačka koja se odnosi na rješavanje pitanja vodosnabdijevanja potkozarskih sela, kao i tačka koja se odnosi na naplatu parkinga na području grada.

– Od šest predloženih tačaka dvije tačke apsolutno ne ispunjavaju uslove da se nađu na vanrednoj sjednici, jer je riječ o tačkama koje nisu hitne i koje ne ometaju normalno funkcionisanje grada. Hitna tačka je pitanje izgradnje rezervoara Tunjice 1 i 2, kojim će biti omogućeno uredno vodosnabdijevanje potkozarskih sela. Važno pitanje je i odluka kojom se reguliše pitanje napalte parkinga, dok pitanje Poslovnika Skušpštine Grada nije hitno jer mi imamo važeći Poslovnik po kojem možemo da radimo – poručio je gradonačelnik.

Kako je istakao, tačke oko izmjene Poslovnika o radu Skupštine, te Prijedlog imenovanja Odbora za praćenje realizacije projekta izgradnje Centralnog spomen-obilježja trebalo bi da se nađu na redovnom zasjedanju.

Nastavi čitati

Banjaluka

MIRNA SAVIĆ BANJAC: Dok građani traže rješenja, mi raspravljamo o nagradama i funkcijama

Dok građani svakodnevno traže odgovore i rješenja za goruće probleme, u institucijama se vodi rasprava o nagradama, komisijama i funkcijama – upozorila je Mirna Savić Banjac gradski menadžer.

„Poslovnik jasno propisuje šta se smatra hitnim. Ono što se danas nalazi na dnevnom redu to sigurno nije. Nije hitno ni dalje urušavanje demokratije kroz nove izmjene Poslovnika, kao što nije hitno ni formiranje apsolutno nepotrebnih komisija“, poručila je Savić Banjac.

Ona je podsjetila da, kada su teme od suštinskog značaja za građane bile u pitanju, sjednice se nisu zakazivale i po osam mjeseci.

„Kad je stvarno bilo hitno – za probleme građana, za konkretne stvari od značaja – institucije su ćutale, a sjednice se nisu ni održavale“, zaključila je.

Nastavi čitati

Aktuelno