Connect with us

Banjaluka

BANJALUČANKI POTREBNA POMOĆ! Dvije bebe čekaju da im mama ozdravi, tri godine bije bitku sa karcinomom

Dok mnogi stanovnici Republike Srpske ovih dana planiraju ljetovanja i uživanje na plažama, u jednoj podstanarskoj kući u banjalučkom naselju Motike, ispunjenoj dječijim igračkama i grajom, odvija se tiha, ali herojska borba četvoročlane porodice Serdar kojoj je neophodna pomoć humanih ljudi.

Stub porodice, majka Sanja, već tri godine bije bitku sa karcinom, opakom bolešću koja je pogodila sve segmente njihovog života, od finansija do bezbrižnih dana trogodišnjih mališana. Početkom 2022. Sanja Velimir (31) i njen suprug Marijo Serdar (45) dobili su prvo dijete, kćerkicu koja je ih je preplavila radošću, planovima i svim onim što donosi novi život. Dva mjeseca kasnije saznali su da stiže još jedna beba. Porodičnoj sreći nije bilo kraja. Međutim, sudbina je ubrzo krenula drugim tokom.

Polovinom druge trudnoće Sanju je počeo mučiti učestao kašalj i bolovi u kičmi što su ljekari pripisivali trudničkim tegobama. Tada se pojavila i mala promjena na dojci, ali nije okarakterisana kao nešto opasno.

Kako je trudnoća odmicala Sanja je sve teže hodala, bolovi u kičmi su se pojačavali, kao i kašalj, zbog čega je, mjesec dana pred porod hospitalizovana u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) RS.

– U više navrata je morala da prima kiseonik, toliko je bila loše. Ujutro 26. oktobra primio sam poziv sa UKC-a. Tražili su da hitno dođem. Mislio sam da kreće porod, a kada sam došao dočekao me tim ljekara. Čim sam ih vidio znao sam da nešto nije kako treba. Saopštili su mi da Sanja ima karcinom dojke, četvrti stadijum, koji je metastazirao na pluća, kosti i šesti pršljen. Rekli su da je moraju odmah poroditi, ali da ne garantuju ni za njen ni za bebin život – prisjeća se za “Glas” Marijo Serdar.

Po rođenju beba je provela 15 dana na intenzivnoj njezi, a Sanja je samo dva dana kasnije morala na odjeljenje Pulmologije jer je imala emboliju pluća.

– Bila je izuzetno loše, na 90 odsto kiseonika. Ugrađen joj je dren da izvuče vodu iz pluća, nakon čega je započela onkološko liječenje. Uslijedile su hemioterapije i zračenja. Metastaze sa pluća su se povukle, na kostima i šestom pršljenu stabilizovale i polovinom 2023. godine činilo se da se Sanja oporavila. Osjećala se odlično uprkos prognozama ljekara koji su joj nakon poroda davali mjesec života – priča Serdar.

Početkom 2024. godine zdravstveni problemi su se vratili. Sanja je prvo počela osjećati slabost u desnoj ruci, pa je urađen CT, a na snimku je ustanovljeno da je karcinom metastazirao na mozak.

– Istovremeno joj je dijagnostifikovana i epilepsija koja je povezana sa njenom osnovnom bolešću. Nakon nekog vremena desna ruka je potpuno izgubila funkciju. Unazad tri, četiri mjeseca isto se počelo dešavati sa desnom nogom, a tokom posljednjeg epileptičnog napada, prošle subote, otkazala joj je i noga. Već sedam dana je u bolnici, ima problema i sa govorom – kazuje Marijo, otac i njegovatelj, koji već tri godine danonoćno brine o svojoj ženi i njihovo dvoje djece.

Prije nevolje koja ih je snašla oboje su radili u jednom banjalučkom tržnom centru, međutim kada je Sanja počela zdravstveno da slabi Marijo je bio primoran da da otkaz kako bi brinuo o supruzi i devetomjesečnoj bebi.

– Imao sam jako dobar posao, platu, ali nije bilo drugog rješenja. Sanja je bila prikovana za krevet. Moji roditelji su u Novom Gradu, a njena majka u Krminama koje su udaljene desetinama kilometara od Banjaluke. Vrata moje firme su mi i danas otvorena, mogu se vratiti odmah, ali moram brinuti o supruzi i djeci tako da to trenutno nije moguće – pojašnjava Marijo.

Iako tek u tridesetim, Sanja je penzionisana, ima nešto više od 300 KM penzije, koliko porodica dobija i socijalne pomoći.

– Primam još 500 maraka za tuđu njegu i pomoć, tako da mjesečno imamo nešto više od 1.000 KM prihoda. Podstanari smo, kupujem razne lijekove, tu je hrana, računi, djeca pohađaju vrtić što je po nas neophodno zbog čestih odlazaka na terapije, pretrage i ljekarske preglede. Imali smo nešto ušteđevine, pomagala nam je porodica, prijatelji, ali tokom tri godine liječanja novac se potrošio i sada je jako teško premostiti finansijske probleme – navodi Serdar koji se za pomoć obratio humanitarnoj organizaciji “Budimo ljudi” koja im je obećala da će uskoro pokrenuti humanitarni broj za liječenje Sanje Velimir.

Uplate

Organizacija “Budimo ljudi” humanitarni telefonski broj otvoriće u septembru, a do tada, ljudi velikog srca koji žele pomoći porodici Serdar uplate mogu izvršiti na račun ove organizacije s naznakom za pomoć u liječenju Sanje Velimir. Novac je moguće uplatiti na žiro-račun UniCredit banke 3383502257446268. Uplate iz inostranstva u evrima moguće su na račun BA393383504857447654 SWIFT:UNCRBA 22.

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ OBIŠAO RADOVE: Lazarevo dobija jedan od najvećih sportskih kompleksa

Prostire se na površini od 7.000 kvadratnih metara.

Gradonačelnik Draško Stanivuković obišao je radove na izgradnji savremenih sportsko-rekreativnih terena u okviru Osnovne škole „Borisav Stanković“ u Lazarevu, koji će se prostirati na površini od 7.000 kvadratnih metara.

Kako je tom prilikom poručio gradonačelnik – Grad mnogo toga radi za našu omladinu.

-Ove godine radimo mnogo. Obnovićemo dvocifren broj dječijih igrališta. U obnovu ćemo uložiti više od milion KM i to je veoma važno. Ali, isto tako, važno je da pozovemo javnost da čuvaju sve što gradimo. Dok traje izgradnja jednog od najvećih sportskih kompleksa na ovoj lokaciji, već imamo nesavjesne pojedince koji ometaju napredak radova, a nerijetko se dešava i da pojedinci rade stvari koje ne bi trebalo da rade. To nam predstavlja problem. Teško je obnavljati, a da neko stalno ruši. Ponosan sam kada vidim sportski kompleks u „Akvani“ i koliko djece, ali i pripadnika svih generacija, tamo boravi. Tako je i sa K4 i Sokolskim igralištem. Uložili smo mnogo truda i zato je Banjaluka danas drugačija – rekao je on.

Istakao je i da ovaj prostor predstavlja centar dešavanja u naselju Lazarevo.

-Dobili smo zahtjev da ovaj prostor malo obnovimo, ali smo se odlučili za potpunu rekonstrukciju. Tu nećemo stati. Očekujemo da kompleks bude završen do prvog dana škole ili najkasnije tokom prve sedmice nastave. Ovdje će biti izgrađeno nekoliko odbojkaških i košarkaških terena, teren za fudbal, dječije igralište, atletska staza i još mnogo drugih sadržaja. Ovo je kompleks namijenjen cijelom naselju. Riječ je o velikom projektu i zahvaljujem našim izvođačima koji će ga završiti u rekordnom roku – rekao je gradonačelnik, uputivši još jedan apel da svi zajedno čuvamo zajedničku imovinu.

Gradski menadžer Mirna Savić-Banjac poručila je da se Grad nalazi u velikom investicionom ciklusu kada je riječ o saobraćajnicama i infrastrukturnim projektima.

-Naša pažnja već godinama usmjerena je na najmlađe, rekreaciju, zdrave navike i sport. Izdvajanja za sport i sportske organizacije nikada nisu bila veća i Grad je ponosan što ulaže u najmlađe generacije, jer su one ključ naše budućnosti. Upravo u tom kontekstu nastaje i ovaj sportsko-rekreativni kompleks, kao prostor za zdravo odrastanje. Lazarevo je veliko naselje sa brojnim potrebama, u kojem se okupljaju i mladi i stariji sugrađani, kao i djeca. Bilo je vrijeme da se ovaj prostor obnovi. Biće ovo nova oaza, ne samo za učenike škole, već i za sve stanovnike Lazareva – kazala je Savić-Banjac.

Ona je naglasila da je ova administracija posebno ponosna na Sokolsko igralište i igralište kod „Akvane“, te istakla da nema sumnje da će novi kompleks dostići, pa čak i nadmašiti, kvalitet i značaj tih sadržaja.

Podsjećamo, budući sportsko-rekreativni kompleks u okviru Osnovne škole „Borisav Stanković“ obuhvataće terene za košarku, fudbal i odbojku (na betonu i tartanu), staze za trčanje i doskočište za skok udalj, trenažni i penjački zid, dječije igralište sa poligonom za didaktičke igre, teretanu na otvorenom, šahovske figure, stolove za stoni tenis, kao i dječije igralište sa inkluzivnim spravama namijenjenim djeci različitog uzrasta.

Nastavi čitati

Banjaluka

OD DANAS NOVE LINIJE I TERMINI: Na snazi ljetni red vožnje u javnom prevozu

Iz Odsjeka za javni prevoz podsjećaju građane da će od danas, 15. juna na snazi biti ljetni režim održavanja redova vožnje u javnom prevozu, koji se primjenjuje završetkom školske godine i početkom sezone godišnjih odmora.

Ovaj red vožnje, koji počinje sutra, 15. juna i traje do 31. avgusta, prilagođen je smanjenim prevoznim potrebama tokom ljetnjeg perioda i podrazumijeva samo manje korekcije polazaka na određenim linijama.

Organizacija sistema javnog prevoza putnika funkcioniše sa dva režima održavanja reda vožnje, i to zimskim i ljetnjim, ljetnji red vožnje možete pogledati OVDJE. 

Nastavi čitati

Banjaluka

DRINIĆ SA MJEŠTANIMA JAGARA: Važno je da radimo i rješavamo probleme (FOTO)

Danas sam boravio u Jagarama, gdje sam obišao domaćinstva i razgovarao sa mještanima od vrata do vrata. Zahvalili su na realizovanim projektima, posebno na izgradnji vodovoda.

Napisao je ovo Nebojša Drinić, odbornik u Banjaluci i generalni sekretar PSS-a.

 

 

-Posla ima još mnogo, ali je važno da se kontinuirano radi i rješavaju problemi jedan po jedan. Raduje činjenica da su ljudi nakon više od 30 godina dobili uredno vodosnabdijevanje, što je značajno unaprijedilo uslove života u ovom kraju. Danas Jagare, koje se nadovezuju na Trešnjik, sve više dobijaju turistički potencijal – raste broj vikendica i stambenih objekata, a dio ranije izgrađenih kuća je legalizovan. Nastavljamo sa ulaganjima i razvojem lokalne infrastrukture, s ciljem da ovaj kraj ostane živ, funkcionalan i sve privlačniji za život i razvoj seoskog turizma – zaključio je on.

Sa Drinićem u Jagarama bio je i Igor Maksić, odbornik u Banjaluci.

Nastavi čitati

Aktuelno