Hronika
BANJALUČKE KRAĐE ZA NEVJERICU: Jedan odnio jagnje, drugi kroz prozor ispao s vlasnikom stana
Banjaluka je u posljednjih nekoliko godina svjedočila brojnim krađama, ali neke od njih toliko su neobične da su, osim policije, zabavljale i građane širom regiona. Od instruktora koji je krao novac svojim klijentima dok vježbaju, preko lopova koji je pobjegao sa pečenim jagnjetom pod rukom, pa do provalnika koji je zajedno sa vlasnikom stana ispao kroz prozor. Pojedini slučajevi tako su više su ličili na scene iz komedije nego na klasične kriminalističke izvještaje.
Iako je riječ o ozbiljnim krivičnim djelima, mnoge od ovih priča ostale su upamćene upravo zbog nesvakidašnjih okolnosti pod kojima su se dogodile, piše BL Portal.
Instruktor iz svlačionice krao novac klijentima
Jedna od bizarnijih policijskih akcija u Banjaluci realizovana je 19. avgusta 2020. godine pod kodnim nazivom „Teg“.
Danima su klijenti poznatog fitnes centra prijavljivali da im tokom treninga nestaje novac iz svlačionica. Sumnjalo se na spoljne lopove, ali je policijska istraga pokazala potpuno drugačiji rasplet.
Iza krađa stajao je upravo fitnes instruktor zaposlen u tom objektu.
Koristeći trenutke kada su ljudi na treningu, instruktor je preturao po stvarima i uzimao novac iz novčanika i torbi. Policija mu je dokazala najmanje devet krađa, nakon čega je uhapšen u okviru akcije „Teg“.
Cijeli slučaj izazvao je ogromnu pažnju javnosti jer su mnogi klijenti godinama trenirali upravo pod njegovim nadzorom.
Ekipa maloljetnika harala autopraonicama zbog žetona
Policija je 15. aprila ove godine okončala akciju „Žeton“, jednu od neobičnijih serija krađa u gradu.
Meta grupe od šest osoba, među kojima su bila i tri maloljetnika, nisu bile banke, zlatare ili automobili, već samouslužne autopraonice širom Banjaluke.
Od kraja marta do sredine aprila osumnjičeni su obilazili praonice po različitim naseljima, sjekli aparate i razbijali kase kako bi iz njih uzeli kovani novac i žetone.
Istragom je utvrđeno da su oštetili čak deset autopraonica i pričinili štetu veću od 9.300 maraka.
Građani su u komentarima na dru[tvenim mrežama tvrdili da „Banjaluka nikad nije imala kriminalce sa sitnijim plijenom“.
Filmska provala završila padom kroz prozor
Jedan od najspektakularnijih pokušaja provale dogodio se u avgustu prošle godine u banjalučkom naselju Obilićevo.
Lopov je ušao u stan uvjeren da unutra nema nikoga, ali ga je sačekalo potpuno neprijatno iznenađenje – vlasnik stana bio je unutra.
Nastala je panika, a provalnik je pokušao da pobjegne kroz prozor. Međutim, u bijegu se zapetljao u zavjesu, što je vlasnik iskoristio da ga sustigne i zgrabi.
Uslijedilo je rvanje, guranje i razmjena udaraca, nakon čega su obojica zajedno ispala kroz prozor na zemlju.
Iako je nakon pada bio vidno povrijeđen i dezorijentisan, lopov je ipak uspio pobjeći prije dolaska policije.
Video-snimak incidenta kasnije je završio na internetu i vrlo brzo postao viralan.
Pljačkaš se skrivao tako što se presvukao u toaletu kazina
Tokom istrage milionske pljačke mjenjačnice na Laušu 2024. godine, istražioci su otkrili detalj koji je djelovao gotovo filmski.
Nakon otimanja torbi sa novcem, jedan od osumnjičenih potpuno mirno je ušao u kazino u ulici Skendera Kulenovića.
Umjesto paničnog bjekstva, otišao je pravo u toalet gdje je presvukao majicu i promijenio izgled kako bi zbunio policiju i svjedoke.
Potom je jednostavno izašao iz objekta i nastavio da hoda ulicom kao da se ništa nije dogodilo.
Ipak, upravo zahvaljujući nadzornim kamerama iz kazina, policija je rekonstruisala njegovo kretanje i ubrzo ga locirala.
Cijeli slučaj dodatno je privukao pažnju javnosti jer je osumnjičeni pokušao da se sakrije gotovo na način kakav se viđa u akcionim filmovima.
Lopov ukrao pečeno jagnje spremno za Prvi maj
Možda i najneobičnija krađa posljednjih godina dogodila se uoči Prvog maja 2022. godine u Rekavicama kod Banjaluke.
Vlasnik jednog ugostiteljskog objekta ujutru je zatekao obijena vrata restorana, a kada je pregledao snimke nadzornih kamera, imao je šta da vidi.
Provalnik je u objektu proveo skoro pola sata. Nakon što je iz kase pokupio sitan novac, odlučio je da „obiđe“ i kuhinju.
Tamo ga je dočekalo već pripremljeno pečeno jagnje za praznične narudžbe.
Na snimku se vidi kako lopov bez mnogo razmišljanja skida cijelo jagnje sa ražnja, stavlja ga pod ruku i izlazi iz restorana kao da nosi običnu kesu iz prodavnice.
Video ove krađe danima se dijelio po portalima i društvenim mrežama, a građani su se šalili da je riječ o „najskupljem prvomajskom ručku bez rezervacije“.
Iako policijski izvještaji uglavnom donose ozbiljne i crne priče, pojedini slučajevi iz Banjaluke pokazali su da kriminal ponekad zna poprimiti gotovo nevjerovatne i tragikomične oblike. Upravo zato ove krađe, osim po šteti i hapšenjima, građani pamte i po scenama koje su više ličile na komediju nego na klasične policijske akcije.
Hronika
BORBA ZA ŽIVOT NAKON TEŠKE NESREĆE: Vozač na respiratoru, ljekari prate stanje
Vozač automobila BMW-a iz Prijedora inicijala A. V. životno je ugrožen i priključen je na respirator nakon što je teško povrijeđen u udesu na magistralnom putu Prijedor – Sanski Most, a hospitalizovan je u Klinici za anesteziju i intenzivno liječenje UKC-a Republike Srpske.
Pacijent je priključen na aparat za mehaničku ventilaciju, a sve dalje prognoze su neizvjesne, rečeno je Srni iz ove zdravstvene ustanove.
Iz Policijske uprave Prijedor danas je saopšteno da su tri lica teško povrijeđena, a jedno lakše u sinoćnjoj saobraćajnoj nezgodi na magistralnom putu Prijedor – Sanski Most u Oštroj Luci.
Teško su povrijeđeni vozač BMW-a A. V, kao i dva lica iz Sanskog Mosta koja su bila u automobilu “pežo”, dok je vozač S. B. zadobio lakše povrede. /
Hronika
TEŠKA SAOBRAĆAJNA NESREĆA: Četvoro povrijeđenih, vozač hitno prebačen na UKC RS!
U saobraćajnoj nezgodi koja se desila sinoć, 12. juna, u Oštroj Luci povrijeđene su četiri osobe, a jedan vozač zbog teških povreda prevezen je na Univerzitetski klinički centar Republike Srpske.
Kako je saopšteno iz Policijske uprave Prijedor, nezgoda se desila oko 23.15 na magistralnom putu Prijedor – Sanski Most.
“Uviđajem na licu mjesta utvrđeno je da su u saobraćajnoj nezgodi učestvovali A.V. iz Prijedora upravljajući vozilom marke BMW i S.B. iz Sanskog Mosta upravljajući vozilom pežo u kojem su se nalazila još dva lica iz Sanskog Mosta”, saopštila je policija.
Vozač A.V., ako dodaju, prevezen je na UKC RS.
“Teške tjelesene povrede zadobili su putnici u vozilu pežo, dok je vozač S.B. lakše povrijeđen”, ističu oni.
Iz Policijske uprave Prijedor apeluju na sve učesnike u saobraćaju da poštuju saobraćajna pravila i propise, da se pridržavaju ograničenja brzine kretanja i ne upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola ili drugih psihoaktivnih supstanci.
Nezavisne
Hronika
SRBIJA ZAVRŠILA, SRPSKA KASNI: Autoput Rača-Bijeljina još nije završen
Dionica auto-puta Bijeljina – Brčko dio je buduće putne mreže na relaciji Beograd-Bijeljina-Brčko-Banjaluka-Sarajevo. Prvobitno, radovi su počeli na dionicama Rača – Bijeljina u Republici Srpskoj i Sremska Rača – Kuzmin u Srbiji. Srbija je svoju dionicu kao i most na rijeci Savi završila. Ostale su finese na samoj samobraćajnici. Republika Srpska opet kaska.
Nacionalni san da se spoji sa Srpskom, Srbija je ostvarila. Republika Srpska još uvijek sanja, priznaje i šef Autoputeva Radovan Višković.
-Nažalost, ako bi poštovali sve ono što se napiše na papiru taj autoput je trebalo da bude već završen. Nije! Prolongirano je još nekih godinu dana- rekao je Radovan Višković nedavno tokom obilježavanja 17 godina rada “Autoputeva Republike Srpske”.
Ogorčenje zbog traljavosti i u Beogradu. Iako su dali veći dio para i u potpunosti platili zajednički most na Savi, rezultata nema, naveo je nedavno bivši diplomata Draško Aćimović.
-Znam da je u Srbiji ekstremno nezadovoljstvo zbog ovoga.
Posljednje prolongiranje uslovila je naknadno definisana petlja Brodac, a probleme prave i dalekovodi. Višković kaže da su se radovi ubrzali. Trenutno se završavaju nasipi, cementna stabilizacija, težišne grede na dva mosta. Narod Semberije nestrpljiv.
-Naša Velika Obarska je tu bila u slijepom kolosjeku. Sada kad dođe autoput doprinosi da dođemo u neku civilizaciju prema svjetskim standardima- rekao je jedan od stanovnika ovog sela kroz koje prolazi buduća trasa.
-Da budem iskren kod nas se u svemu treba množiti sa jedan i po kada se proglase rokovi. Mi u svemu kasnimo.
Građani navode da Srpska ne može da se poredi sa Republikom Srbijom.
-Oni su jača država od Republike Srpske. I ovo što naši rade, vjerujem da imaju dobru volju da to i završe.
Iz sela uz buduću sembersku žilu kucavicu vjeruju da će veza sa Srbijom donijeti privredni razvoj, ujedno i nova radna mjesta.
-Očekujem ovdje da nam budu industrijske zone tri i četiri. Dolazak novih investitora, zapošljavanje mladih generacija da ne bi išli da se potucaju po inostranstvu- rekao je predsjednik MZ Velika Obarska Predrag Spasojević.
Bijeljina je prvi grad u Republici Srpskoj koji će autoputem biti povezan sa Srbijom. Opozicioni poslanici u Narodnoj skupštini iz ovog grada saglasni da ovo nije jedina dionica i projekat koji kasni. SDS-ov Tomica Stosjanović pita šta bi bilo da Srbija nije uključena.-
-Dobro je da se krene, pa sad, kad god da se završi. Bitno je naglasiti da se svi ovi projekti grade iz kredita. Cijene su veće u odnosu na cijene iz okruženja. Ovaj put košta oko 15 miliona po kilometru dok je kilometar autoputa u Srbiji desetak miliona.”
Poslanik PDP-a Slaviša Marković naglašva da je cjelokupnu vrijednost ovog projekta Vlada Srpske bacila na sumnjive investitore poput Serdarova, te da nisu isti motivi Vlade SNSD-a i Beograda kada je u pitanju gradnja autoputa.
-Vlast Republike Srpske želi da se to gradi što duže da se što duže iz njega sredstva izvlače. Samo po osnovu reklama ove godine “Autoputevi Srpske” daju milion KM. To je pokazatelj da njima treba da ovaj projekat traje godinama.
20 km brze veze Bijeljine sa maticom koštaće skoro 300 miliona KM. Na glavnoj trasi nalazi se devet objekata. Biće to klasičan profil, sa dva kolovoza projektovane brzina kretanja do 130 km/h.
Da automobili projure tom brzinom ovuda trebalo je još u septembru 2025. To je obećano 2022. prilikom polaganja kamena temeljca.
Pomjereno je za 2026. Postoje indicije da bi ove godine, vjerovatno pred izbore, moglo da se otvori samo sedam kilometara. Ostatak od 13 kilometara, navodno u jesen 2027.
BN
-
Politika3 dana agoISKORIŠTEN PA ODSTRIJELJEN! Kako je Savanović postao prva žrtva tajnog saveza Vukanovića i Crnatka (FOTO)
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ “Spreman sam, ali nas 80 stranaka i ĆOPAVE KAMILE vode u političku propast!”
-
Hronika2 dana agoUZIMALI KOVERTE, PA DOBILI ROBIJU! Žestoka kazna za inspektore iz Doboja, evo koliko će provesti u zatvoru!
-
Svijet3 dana agoGOTOVO JE SA ROPSTVOM AFRIKE! Lavrov poslao brutalnu poruku koja je digla na noge moćnike sa Zapada
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ RAZMONTIRAO CVIJANOVIĆEVU! “Godinama varate narod, a sad ga sama nazivaš VISOKIM PREDSTAVNIKOM!”
-
Banjaluka2 dana agoTRAŽIO JE SAMO MALO LJUBAVI! Najtužniji banjalučki pas dobio novu šansu, njegova priča vraća vjeru u ljude! (FOTO/VIDEO)
-
Politika3 dana agoSTARI RECEPT KUPOVINE GLASOVA! Minić najavio penzionerima veće penzije i jednokratna pomoć
-
Sport24 sata agoOD MODRIČE, DOBOJA I BANJALUKE DO MUNDIJALA: Ko je Jovo Lukić?
