Connect with us

Banjaluka

Banjalučki aerodrom ruši sve rekorde: Duplo više putnika nego lani

Banjalučki aerodrom u prvih deset mjeseci ove godine prevezao je 283.589 putnika, što je duplo više nego u cijeloj prošloj godini, kada je, prema podacima Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH (BHDCA), opsluženo 139.886 putnika.

Ukupno, 23 komercijalna aerodroma u bivšoj Jugoslaviji prevezla su 23.354.926 putnika tokom prvih deset mjeseci ove godine, a nekoliko je već daleko ispred svog učinka prije kovida, uključujući Prištinu, Sarajevo, Zadar, Banjaluku i Portorož, prenosi portal ExYu Aviation.

Sarajevski aerodrom je za deset mjeseci imao 1.242.066 putnika, takođe znatno više nego lani, kada ih je bilo 767.134, dok je aerodrom u Tuzli u desetomjesečnom periodu ove godine imao 371.534 putnika, a za lanjskih 12 mjeseci ih je bilo 306.047.

Na pretposljednjem mjestu u cijeloj regiji je mostarski aerodrom sa 10.706 putnika, što je ipak znatno više od prošlogodišnjih mršavih 1.942.

Inače, kako pokazuju podaci BHDCA, svi aerodromi u BiH lani su zajedno prevezli 1.215.009 putnika, dakle manje nego sama vazdušna luka u Sarajevu ove godine.

Ukupan broj prevezenih putnika na sva četiri aerodroma u BiH u 2020. godini bio je 523.839.

S druge strane, Aerodrom “Nikola Tesla” u Beogradu očekivano je najprometniji u regionu sa 4.695.754 putnika u deset ovogodišnjih mjeseci. Aerodrom Zagreb pretekao je Prištinu i pozicionirao se kao treći najprometniji u bivšoj Jugoslaviji i vjerovatno će nadoknaditi zaostatak za Splitom kako bi do kraja godine dostigao drugu poziciju, sa trenutnim projekcijama koje ukazuju na snažan učinak u novembru. Aerodrom je takođe na putu da preveze preko tri miliona putnika u 2022. godini, što je malo iznad planiranog cilja uprave.

Aerodrom Zadar ove je godine primio preko milion putnika, prvi put u svojoj istoriji. Time je, nakon Dubrovnika, postao četvrti aerodrom u Hrvatskoj koji godišnje obradi više od milion korisnika.

Podgorica, koja se nalazi tik ispod Zadra, samo je 3,6% ispod nivoa putnika prije pandemije 2019. Ovo je postignuto uprkos tome što se bivši nacionalni avioprevoznik u zemlji, “Montenegro Airlines”, mogao pohvaliti znatno većom mrežom od one njegove zamjenske kompanije, “Air Montenegro”. Strani prevoznici su odigrali zapaženu ulogu u oporavku podgoričkog aerodroma.

Aerodrom Ljubljana očekuje snažan četvrti kvartal i vjerovatno će opsluživati blizu milion korisnika ove godine, u odnosu na prvobitno predviđenih 880.000.

“Uspješna ljetna sezona vratila je vrevu na ljubljanski aerodrom. Broj aviokompanija koje povezuju Sloveniju sa svijetom ponovo je dostigao vrijeme prije pandemije, a to je dvanaest. Kako se saobraćaj nastavlja oporavljati, nadamo se da ćemo se do kraja godine približiti milion obrađenih putnika”, saopštila je uprava ovog aerodrom.

Aerodrom Ljubljana očekuje da će 2026. dostići nivo putnika iz 2019, koji je iznosio 1,7 miliona, pišu Nezavisne novine.

Banjaluka

VOZAČI OPREZ “Vodovod” će sutra popravljati kvar u izuzetnoj prometnoj ulici!

Zbog kvara na raskrsnici ulica Vuka Karadžića i Prvog krajiškog korpusa u četvrtak, 16. januara, od osam do 18 časova moguć je prekid vodosnabdijevanja u tim i okolnim ulicama.

“S obzirom na to da je riječ o izuzetno prometnoj ulici vozače molimo za strpljenje i pojačan oprez”, saopštili su iz “Vodovoda”.

Nastavi čitati

Banjaluka

SVAKA ČAST! Banjalučki profesor među 50 najboljih edukatora svijeta!

Danilo Kovač, profesor banjalučke Gimnazije i docent na Univerziteta u Banjaluci, plasirao se u 50 najboljih nastavnika svijeta u okviru Svjetske nagrade za nastavnike.

Kovač je prvi nastavnik iz Republike Srpske i Federacije BiH koji se ikada plasirao u finale najprestižnijeg svjetskog nastavničkog takmičenja, na koje je tokom njegovog postojanja pristiglo više od 100.000 prijava.

Na kraju ovog nadmetanja, koje je još u toku, a koje organizuje fondacija Varkeu u partnerstvu sa Uneskom, jedan nastavnik osvaja glavnu nagradu u iznosu od milion dolara.

Učesnici takmičenja prolaze više krugova rigoroznog selekcionog procesa koji podrazumijeva ocjenjivanje njihovih aplikacija i intervjua.

Prvenstveno se boduju različiti nastavni projekti, a potom i postignuća učenika, biografija nastavnika, prethodne nagrade, vizija različitih segmenata obrazovanja, te društveni angažman van školske učionice.

Stručni tim ocjenjivača iz cijelog svijeta svake godine bira 50 finalista od više hiljada prijava.

Kovač je izjavio za Srnu da želi da zahvali organizaciji “Step bi Step” koja ga je nominovala kao pobjednika Nagrade za inovativne nastavnike, a koju ova organizacija dodjeljuje svake godine, prepoznajući na taj način trud i zalaganje nastavnika širom BiH.

Danilo Kovač rođen je u Trebinju, gdje je završio Gimnaziju “Jovan Dučić”, a Srednju umjetničku školu za muziku i balet “Vasa Pavić” završio je u Podgorici.

Sa najboljim prosjekom u svojoj generaciji diplomirao je na Odsjeku za istoriju Filozofskog fakulteta u Banjaluci. Na istom odsjeku okončao je master studije iz oblasti opšte savremene istorije, a njegov master rad dobio je nagradu za istorijska istraživanja fondacije “Slobodan S. Begović”, koja je dodijeljena na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Druge master studije, iz oblasti metodike nastave istorije, završio je na britanskom Institutu za obrazovanje, Univerzitetskog koledža u Londonu. Doktorirao je na Univerzitetu Sapijenca u Rimu, a semestar doktoriskih studija proveo je na Univerzitetu Sorbona u Parizu.

Pohađao je međunarodne seminare i obuke u Berlinu, Buhenvaldu, Peronu, Rimu, Trstu, Parizu, Versaju, Kanu, Beču i Budimpešti. Dobijao je grantove i stipendije Univerziteta Sapijenca u Rimu, britanske, Francuske i ruske Vlade, Američke akademije u Rimu, Predstavništva Republike Srpske u Beču, kao i stipendije Vlade Republike Srpske za uspješne studente.

Dobitnik je nagrada i priznanja poput Zlatne značke kulturno-prosvetne zajednice Srbije, kao i Svetosavske nagrade. Proglašavan je za jednog od najboljih nastavnika bivše Jugoslavije, te najinovativnijeg nastavnika u BiH.

Eksterni je ocjenjivač za istoriju za Program međunarodne mature. Predavač je na obukama za nastavnike istorije Srbije pod nazivom “Učenje o genocidu počinjenom nad Srbima” koje imaju status programa od javnog interesa Republike Srbije, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Banjaluka

ĐAJA I JECA I DALJE SINHRONIZOVANO! Portaloidi u njihovom vlasništvu IZGLEDAJU KAO IGRAČKA u rukama vrtićkog djeteta

Vlado Đajić i Jelena Trivić, poznati po svojoj neslavnoj predizbornoj saradnji, nastavljaju istim tempom – sinhronizovano i bez imalo kreativnosti. Njihovi tzv. portali, koje vode totalni amateri, i dalje su ostali sinonim za širenje lažnih vijesti i izmišljenih senzacija.

Zar se iko može ozbiljno shvatiti kada objavljuju IDENTIČNE tekstove s IDENTIČNIM fotografijama i još pri tom poriče očiglednu saradnju? Kao da su ih sastavljala djeca u školskom zadatku, njihov “novinarski” rad odiše neprofesionalnošću i očajničkom potrebom da privuku pažnju na najniži mogući način.

Laži, manipulacije i neprovjerene informacije njihova su svakodnevica. Trivićeva i Đajić očito misle da će ponavljanjem istih jeftinih trikova obmanuti građane, ali narod nije naivan.

Dok su oni zauzeti kopiranjem i širenjem besmislica, građani prepoznaju prave vrijednosti i rad onih koji se stvarno trude da nešto promijene. A Đajić i Trivićeva? Njihovi “portaloidi” će ostati zapamćeni samo kao sprdnja i primjer kako NE treba raditi medije.

Banjaluka24

Nastavi čitati

Aktuelno