Connect with us

Banjaluka

Banjalučki ćevap zaslužuje da postane brend

Banjalučki ćevap decenijama predstavlja zaštitni znak grada, a koliko je ova delicija važna svjedoči i činjenica da je pokrenuta inicijativa za njegovo brendiranje. Ovaj potez doprinijeće boljoj vidljivosti i kvalitetu ovog gastro brenda.

Promotor “Ćevap festa” Nebojša Kuštrinović kazao je za “Glas Srpske” da će brendiranje banjalučkog ćevapa pozicionirati ovu nadaleko poznatu deliciju kao jelo sa nacionalnim porijeklom.

– Prisustvovao sam u petak sastanku u vezi sa ovom inicijativom. Pojedini su kazali da su osnova banjalučkog ćevapa pločica i meso. Međutim, insistiramo na tome da je banjalučki ćevap komplet jelo, koje čine posebna banjalučka lepinja, koja se vijekovima pravi na određeni način, zatim ćevap sa pločicom, koji se pravi od junetine, a uz to ide salata, crveni sjeckani luk – rekao je Kuštrinović.

Kako je naglasio, dogovoreno je da prije ovogodišnjeg “Ćevap festa” bude održan okrugli sto, da bi i ćevabdžije dale prijedloge i sugestije.

– Potrebno je poštovati način pripreme i konzumacije, jer ne može banjalučki ćevap biti poslužen sa kriškom hljeba i priborom za jelo. On se po tradiciji jede bez upotrebe pribora, odnosno rukama – kaže Kuštrinović.

Samostalni stručni saradnik u Turističkoj organizaciji grada Mladen Šukalo kaže za “Glas Srpske” da je Banjaluka decenijama poznata po svom ćevapu te da bi trebalo unaprijediti ovaj gastro brend.

– Kad je nešto pod zaštitom, više vrijedi i biva prepoznatljivije kod turista. Tako će i ćevap, ako bude zaštićeni proizvod sa oznakom geografskog porijekla i tradicionalnih specijaliteta hrane, dobiti i dodatnu vrijednost. Veoma je važno kvalitet bude standardizovan, jer je brend garancija kvaliteta – kazao je Šukalo. Dodao je da je potrebno ujednačiti kvalitet i recepturu, kada gost dođe u restoran sa oznakom banjalučkog ćevapa da bude siguran da će dobiti pravi banjalučki ćevap.

– Bitno je da se zna šta je ćevap i od kojih sastojaka se pravi. Dakle, mora biti banjalučka lepinja, pločica sa četiri fingera i luk uz to – kazao je Šukalo.

Dalibor Šajić iz Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Srpske “Horeka” naglasio je da će banjalučki ćevap biti zaštićen kao nacionalno jelo sa geografskim porijeklom.

– U toku je osnivanje radne grupe zadužene za brendiranje. Već imamo prepoznatljiv brend, koji će na ovaj način biti ozvaničen i postati nešto čime se Banjaluka ponosi – rekao je Šajić.

Banjaluka

POJAČANE AKTIVNOSTI NA REDOVNOJ HIGIJENI: Nastavljeno pranje ulica, pogledajte raspored

U okviru aktivnosti na redovnoj javnoj higijeni, nastavljeno je pranje javnih površina na području grada.

Naime, sa povoljnijim vremenskim prilikama pojačane su aktivnosti na redovnoj javnoj higijeni, u okviru kojih se peru ulice prema planiranom programu.

U nastavku pogledajte plan pranja ULICA i DJEČIJIH IGRALIŠTA.

Nastavi čitati

Banjaluka

MILADA ŠUKALO: Elementarne nepogode nisu lokalni, već državni problem

Poplave, požari, klizišta – to nisu izazovi koji pogađaju samo jednu opštinu ili grad, već krize koje zahtijevaju koordinisano djelovanje svih nivoa vlasti, poručila je Milada Šukalo, savjetnik gradonačelnika Banjaluke.

„Lokalne zajednice ne mogu same da nose teret prirodnih katastrofa. Potrebna je ozbiljna, sistemska reakcija svih institucija, jer elementarne nepogode ne poznaju administrativne granice“, istakla je Šukalo.

Prema njenim riječima, od poplava 2014. godine pa sve do danas, nedostaje kontinuitet u mjerama zaštite i prevencije.

„Imamo situaciju da se institucije reaguju tek kad se problem već pojavi – tada se obuju bijele ili crne čizme, fotografišu se sa narodom i to je to. S druge strane, lokalne zajednice rade koliko mogu: pravimo planove, programe i pokušavamo da uvedemo sistem zaštite. Ali to nije dovoljno ako izostane podrška viših nivoa vlasti“, naglasila je Šukalo.

Dodaje da je krajnje vrijeme da se prekine praksa prebacivanja odgovornosti.

„Ovo nisu pitanja prestiža ili nadležnosti – ovo je pitanje sigurnosti i opstanka naših zajednica. Vrijeme je za sistemsko i zajedničko djelovanje“, zaključila je.

Nastavi čitati

Banjaluka

ŠTA JE HITNO A ŠTA NE? Stanivuković zatražio da se na dnevni red uvrste ove dvije tačke, HITNO JE PITANJE IZGRADNJE rezervoara Tunjice 1 i 2

Gradonačelnik Draško Stanivuković zatražio je da se na dnevni red treće vanredne sjednice uvrste dodatne dvije tačke i to tačka koja se odnosi na rješavanje pitanja vodosnabdijevanja potkozarskih sela, kao i tačka koja se odnosi na naplatu parkinga na području grada.

– Od šest predloženih tačaka dvije tačke apsolutno ne ispunjavaju uslove da se nađu na vanrednoj sjednici, jer je riječ o tačkama koje nisu hitne i koje ne ometaju normalno funkcionisanje grada. Hitna tačka je pitanje izgradnje rezervoara Tunjice 1 i 2, kojim će biti omogućeno uredno vodosnabdijevanje potkozarskih sela. Važno pitanje je i odluka kojom se reguliše pitanje napalte parkinga, dok pitanje Poslovnika Skušpštine Grada nije hitno jer mi imamo važeći Poslovnik po kojem možemo da radimo – poručio je gradonačelnik.

Kako je istakao, tačke oko izmjene Poslovnika o radu Skupštine, te Prijedlog imenovanja Odbora za praćenje realizacije projekta izgradnje Centralnog spomen-obilježja trebalo bi da se nađu na redovnom zasjedanju.

Nastavi čitati

Aktuelno