Connect with us

Banjaluka

Banjalučki “Vodovod” OTKLONIO 1.240 KVAROVA

Ove godine “Vodovod” je otklonio 1.240 kvarova, potvrđeno je “Nezavisnim”.

“Od toga na linijskim šahtovima u gradu bila su 24 kvara, a na selu 22, te je na šahtovima u gradu bilo 356 kvarova, a na selu 229, kvarova na linijama u gradu bilo je 165, a 150 na selu, dok je kvarova na priključcima ove godine u gradu bilo 222, a na selu 81”, objasnili su oni.

Tokom prošle godine, kako kažu, bilo je 18 kvarova u gradu na linijskim šahtovima, a 35 na selu, te 744 kvara šahtova u gradu, a 278 na selu.

“Kvarova na liniji prošle godine u gradu bilo je 301, a na selu 341, dok je kvarova na priključcima u gradu bilo 522, a na selu 49”, kazali su oni i dodali da je prema ovim podacima prošle godine bilo 2.288 kvarova u Banjaluci, dok ih je ove godine, od januara do jula, bilo ukupno 1.240.

Kako pojašnjavaju, vodovodna mreža na teritoriji grada razvija se i gradi u zadnjih 125 godina, što znači da su dijelovi te mreže stari decenijama i dotrajali.

“Važno je napomenuti da starost cijevi ne umanjuje kvalitet vode, ali je očekivano da su podložne pucanju”, objasnili su oni.

Takođe, kako dodaju, Banjaluka je izuzetno trusno područje te su cijevi izložene stalnom podrhtavanju tla.

“Sve to dovodi do zaključka da su kvarovi češći na lokalitetima sa starijim instalacijama, te na strmim terenima, podložnim slijeganju tla kao što je Kočićev vijenac”, naveli su oni.

Kako objašnjavaju, po prijavi Sektoru održavanja, ekipa za detekciju izađe i locira kvar. Kvarovi se rade po prioritetima.

“Trajanje same popravke zavisi od uslova na terenu i prečnika cijevi. Popravka može trajati od nekoliko sati do dva ili tri dana na većim prečnicima”, istakli su oni.

O tačnom iznosu sredstava utrošenih na kvarove “Vodovod” nema tačnu informaciju jer se isti materijal koristi i za priključke.

“Na popravkama radi 45 radnika: vodoinstalateri, pomoćni radnici te vozači kamiona i bagera”, kazali su iz “Vodovoda”.

Loading...

Banjaluka

POJAČANE AKTIVNOSTI NA REDOVNOJ HIGIJENI: Nastavljeno pranje ulica, pogledajte raspored

U okviru aktivnosti na redovnoj javnoj higijeni, nastavljeno je pranje javnih površina na području grada.

Naime, sa povoljnijim vremenskim prilikama pojačane su aktivnosti na redovnoj javnoj higijeni, u okviru kojih se peru ulice prema planiranom programu.

U nastavku pogledajte plan pranja ULICA i DJEČIJIH IGRALIŠTA.

Nastavi čitati

Banjaluka

MILADA ŠUKALO: Elementarne nepogode nisu lokalni, već državni problem

Poplave, požari, klizišta – to nisu izazovi koji pogađaju samo jednu opštinu ili grad, već krize koje zahtijevaju koordinisano djelovanje svih nivoa vlasti, poručila je Milada Šukalo, savjetnik gradonačelnika Banjaluke.

„Lokalne zajednice ne mogu same da nose teret prirodnih katastrofa. Potrebna je ozbiljna, sistemska reakcija svih institucija, jer elementarne nepogode ne poznaju administrativne granice“, istakla je Šukalo.

Prema njenim riječima, od poplava 2014. godine pa sve do danas, nedostaje kontinuitet u mjerama zaštite i prevencije.

„Imamo situaciju da se institucije reaguju tek kad se problem već pojavi – tada se obuju bijele ili crne čizme, fotografišu se sa narodom i to je to. S druge strane, lokalne zajednice rade koliko mogu: pravimo planove, programe i pokušavamo da uvedemo sistem zaštite. Ali to nije dovoljno ako izostane podrška viših nivoa vlasti“, naglasila je Šukalo.

Dodaje da je krajnje vrijeme da se prekine praksa prebacivanja odgovornosti.

„Ovo nisu pitanja prestiža ili nadležnosti – ovo je pitanje sigurnosti i opstanka naših zajednica. Vrijeme je za sistemsko i zajedničko djelovanje“, zaključila je.

Nastavi čitati

Banjaluka

ŠTA JE HITNO A ŠTA NE? Stanivuković zatražio da se na dnevni red uvrste ove dvije tačke, HITNO JE PITANJE IZGRADNJE rezervoara Tunjice 1 i 2

Gradonačelnik Draško Stanivuković zatražio je da se na dnevni red treće vanredne sjednice uvrste dodatne dvije tačke i to tačka koja se odnosi na rješavanje pitanja vodosnabdijevanja potkozarskih sela, kao i tačka koja se odnosi na naplatu parkinga na području grada.

– Od šest predloženih tačaka dvije tačke apsolutno ne ispunjavaju uslove da se nađu na vanrednoj sjednici, jer je riječ o tačkama koje nisu hitne i koje ne ometaju normalno funkcionisanje grada. Hitna tačka je pitanje izgradnje rezervoara Tunjice 1 i 2, kojim će biti omogućeno uredno vodosnabdijevanje potkozarskih sela. Važno pitanje je i odluka kojom se reguliše pitanje napalte parkinga, dok pitanje Poslovnika Skušpštine Grada nije hitno jer mi imamo važeći Poslovnik po kojem možemo da radimo – poručio je gradonačelnik.

Kako je istakao, tačke oko izmjene Poslovnika o radu Skupštine, te Prijedlog imenovanja Odbora za praćenje realizacije projekta izgradnje Centralnog spomen-obilježja trebalo bi da se nađu na redovnom zasjedanju.

Nastavi čitati

Aktuelno