Connect with us

Banjaluka

BANJALUČKO NASELJE PRVI PUT OD SVOG POSTANKA dobija gradsku vodu

Banjalučko prigradsko naselje Ponir nalazi se na nadmorskoj visini od 600 do 700m. Otkada postoji ovo naselje, mještani nikada nisu imali redovno vodosnabdijevanje iz gradskog vodovoda. Za vodu su koristili lokalne izvore, koji tokom ljetnjih mjeseci gotovo u potpunosti presuše.

Sada će u njihovim kućama po prvi put iz česme poteći voda iz javnog vodovoda.

“Otkad postojimo imamo problem sa vodom. Ovo je visinska zona gdje izvori nestaju u ljetnom periodu. Po nekoliko mjeseci nema vode, tako da se snalazi kako ko umije”, kaže mještanin Ponira Nikola Ćurlić, dodajući da se nekada voda donosila na ramenima ili na konjima sa velike udaljenosti. “Voda se nosila na štapu na koji se nabace dvije kante, sa svake strane ili na konjima, sa izvora koji su udaljeni nekoliko stotina metara ili kilometar. U zadnje vrijeme izlazila nam je u susret gradska uprava koja je cisternom dopremala vodu, pa se nekako premoštavalo”, kazao je Ćurčić o tome kako su se mještani ovog sela do sada snabdijevali vodom.

“Postaćemo i mi građani prvog reda kao i svi ostali. Tri stvari u životu moraš da imaš: vodu, struju i put, da bi mogao da opstaneš i da živiš tamo gdje bi volio, a voliš tamo gdje si se rodio”, kazao je mještanin Nikola Ćurlić.

Danas je za predstavnike Gradske uprave i za novinare upriličen obilazak završnih radova na izgradnji rezervoara koji će sa najviše kvote u Poniru snabdijevati ovo naselje, ali i naselja koja se nalaze u nižim visinskim zonama. 

Obzirom da se radi o izazovnom terenu, nepristupačnom za teške mašine, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković objasnio je šta je sve bilo potrebno obezbijediti kako bi se ovaj projekat mogao realizovati.

“Za ovaj projekat bilo je potrebno stvoriti hiljade predusolova. Nijedan uslov se ne stvara ako se vi grčevito za to ne izborite. Ovo je veoma je izazovan projekat zato što su naselja na različitim visinskim zonama, i ima puno uvala, kotlina, koje morate na različite načine da tretirate. Probijate šume, nasipate dionice puta, sve to da biste mogli graditi. Morate i obezbijediti novac, bilo je potrebno pronaći više stotina hiljada maraka, samo da mehanizacija dolazi. Džaba što je projekat u vrijednosti 2 miliona, kad bez tih 300 hiljada za puteve i sve drugo, ne možete graditi ova dva rezervoara, a struka je rekla da se to ovdje gradi, zato što je ovo najviša kvota”, pojasnio je gradonačelnik Banjaluke.

main image

“Da svaki pedalj Banjaluke dobije vodu”

Ovaj projekat je dio širih napora da sva naselja u Banjaluci budu obuhvaćena vodosnabdijevanjem iz gradskog vodovoda.

“Cilj smo gotovo ostvarili u 90%, da svako naselje u našem predivnom gradu, svaki dio, svaki pedalj Banjaluke, bude pokriven vodom, da ima gradsku vodu i redovno vodosnabdijevanje. Da bismo to uradili, bilo je potrebno da uložimo i još uvijek ulažemo više desetina miliona maraka. Na teritoriji Bronzanog Majdana smo uložili više od 2 miliona i riješili problem redovnog vodosnabdijevanja. Slavićka će biti do kraja maja ili početka juna, za preko 150 domaćinstava. Isto važi za teritoriju Donjih Kola, ista situacija, 1.2 miliona i u tim dijelovima Banjaluke da ne bude da zimi ima vode, a ljeti nema. Uskoro završavamo i projekat u Racunama, Krupa na Vrbasu. Gotovo 1.7 miliona je uložene za vodosnabdijevanje u Jagarama, za više stotina domaćinstava na cijeloj toj teritoriji i sve kuće koje će se u budućnosti graditi imaće vodu. Tamo smo već podijelili besplatne vaučere”, objasnio je Stanivuković.

Da bi se voda dovela do Ponira bilo je potrebno prije toga dovesti je do sela Jagare.

“Bez Jagara ne može ni ovdje da dođe voda. Potrebno je da uradimo potisne cjevovode i sve drugo. Da bismo vodu danas dovukli ovdje, ovo je jedna od najvažnijih kvota, zato što dva rezervoara po 300 kubnih metara koje ćemo raditi na Poniru sa preko 14km vodovodnih sistema, investicijom više od 2 miliona je neophodno da uradite da bi Ponir imao vodu, da bismo krakove puštali do Jagara, Debeljaka, Starčevice. To je trasa, da cijela ova teritorija ima vodu. Kada završimo ove radove, krakove možemo širiti ka Trešnjiku, ka Debeljacima i spuštati na različite visinske dijelove, naselja Starčevica, Potok, kuće koje se nalaze u rekreativnoj zoni Banj Brdo”, rekao je Stanivuković.

Govoreći o rokovima za završetak projekta, Stanivuković je rekao da je sa izvođačem dogovoren plan da do polovine septembra bude rok za podjelu besplatnih vaučera stanovništvu za priključak na vodovod.

“Vodovod će da očisti cijevi, da izvrši svu dezinfekciju i podijelimo vaučere. Dok ljudi budu pravili šahtove, mi puštamo vodu i susretnemo se polovinom septembra, da do kraja septembra voda teče na česmama vaših kuča. To je realan plan koji ćemo mi ispoštovati”, najavio je gradonačelnik, dodajući da se sa ovom investicijom ostvaruje cilj gradske uprave da do kraja 2024. godine svaki dio Banjaluke ima vodu.

Naredni prioritet biće kanalizaciona mreža sa kolektorima, najavio je Stanivuković.

main image

Gradski menadžer koji vodi projekat vodosnabdijevanja Jagara, Bojan Kresojević podsjetio je da se projekat finansira iz sredstava Evropske unije.

“Od početka mandata do danas, završili smo 205km cjevovoda, što je najveći iskorak u odnosu na prethodne mandate. U okviru projekta vodosnabdijevanja Ponira, koji se finansira između ostalog iz sredstava Evropske unije, projekat Voda 3 će imati dodatnih 14km cjevovoda. Započeli smo radove u Šumarima, gdje ćemo imati 6-7km cjevovoda. Zajedno sa Racunama i započetim projektima, do 270km cjevovoda će biti do kraja 2024 godine, što nas dovodi do toga da 99 posto građana Banjaluke bude pokriveno gradskim sistemom snabdijevanja i to je nešto sa čime možemo biti ponosni”, kazao je Kresojević.

main image

“Želimo da građani ne žive samo u centru, već i u ovoj prelijepoj prirodi”

Pored samog vodovoda, mještani Ponira dobiće i dodatnu infrastrukturu.

“Prethodni petak smo imali posjetu Evropske delegacije koji imaju obavezu da vrše nadzor nad realizacijom projekta koji oni finansiraju i ono što smo im rekli jeste da za nas najveći nadzor i ispit su građani. Iz tog razloga, mi se trudimo da dinamika bude mnogo bolja i mnogo brža od planirane. Nakon obilaska, oni su potvrdili da je dinamika iznad očekivane”, kazao je gradski menadžer.

main image

Ovim projektom građanima Banjaluke omogućeno je da i van uže gradske zone imaju sve uslove za život.

“Ovo je jedan od primjera projekata koje finansira EU a koji pokazuje da se može raditi kvalitetno. Ne samo što ćemo obezbijediti 14km cjevovoda, 2 bazena od 300 kubika, već ćemo obezbijediti i pristupne puteve, za šta je izdvojeno 350 hiljada KM. Mještani Ponira će tako imati i dodatnu uslugu, dodatnu infrastrukturu. Na taj način ćemo ovu prelijepu prirodu, koja se nalazi na 700m nadmorske visine, učiniti još atraktivnijom. Mi želimo da građani ne žive samo u centru, već u prelijepoj prirodi, a ovaj projekat podržava takve aktivnosti”, rekao je Kresojević.

Buka

Banjaluka

BANJALUKA TRADICIONALNO OBILJEŽILA DUKOVSKI UTORAK! Defile kočija oduševio građane (FOTO, VIDEO)

Poštujući tradiciju i običaje, u sklopu obilježavanja praznika Duhovi, i ove godine održan je defile kočija sa konjanicima koji su prodefilovali ulicama Banje Luke.


Veliki broj sugrađana dočekao je defile kočija i konjanika, koji se kretao se od tvrđave Kastel prema Hramu Hrista Spasitelja, a u defileu je učestvovao i gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je rekao da je Banja Luka već treću godinu zaredom uz defile kočija i fijakera obilježila Duhovski utorak, baš onako kako se to nekada obilježavalo u našem gradu.

– Duhovski vašar dio je identiteta naše Banje Luke i ponosan sam što smo ovu tradiciju obilježavanja Duhovskog utorka staru gotovo jedan vijek, nakon pet decenija pauze, vratili na ulice našeg grada. Riječ je o manifestaciji koja će 2027. godine napuniti jedan vijek – poručio je gradonačelnik Stanivuković.

Gradonačelnik je istakao, da je ponosan što već treću godinu zaredom Grad priređuje ovu manifestaciju i što smo se vratili staroj tradiciji i našem identitetu.

– Duhovski utorak obilježavali su naši preci, a ulicama grada i tada su defilovali najljepši konji, kočije i fijakeri, međutim ova tradicija je silom prilika bila prekinuta. To smo ispravili i danas uz bogat kulturno-umjetnički program i defile kočija ponovo praznujemo Duhovski utorak – podsjetio je on.

Stanivuković je iskoristio priliku i da se zahvali banjalučkoj „Tržnici“ na saradnji u organizaciji događaja koji doprinosi da naši običaji opstanu i žive.

Učesnik današnjeg defilea – vlasnik ergele „Mitraković“ iz Srbca Luka Mitraković je istakao da je današnji događaj pokazatelj da ima budućnosti za ljude koji se bave uzgojem konja.

On je zahvalio Gradu Banjoj Luci i banjalučkoj „Tržnici“ na odličnoj organizaciji, istakaši da je važno da se na ovaj način čuva stara duhovska tradicija.

Učesnik je i Adem Mudrov iz Jelaha, kazao je da već 12 godina učestvuje u defileu i da ga to raduje jer ulažu veliki trud i rad koji ovdje mogu predstaviti.

SrpskaCafe

Nastavi čitati

Banjaluka

“Najteže su uradili” Pogledajte kako napreduje izgradnja MOSTA u Česmi (VIDEO)

Izgradnja mosta u Česmi napreduje, te se već sada vide počeci ovog objekta, njegova širina i dužina.

Mještani Mjesne zajednice Česma zadovoljni su onim što vide na, po njih najznačajnijem gradilištu, te se raduju što će nakon dugog čekanja, konačno dobiti most.

– Ovo će biti najveći most u Banjaluci – rekao je jedan mještanin sa uzbuđenjem na licu, te je dodao kako se nada da će ovaj most biti izgrađen ovog ljeta.

– Mislim da su najteže uradili, ostao je lakši dio posla, koji bi trebao ići brže – rekao je on.

Rade Radonjić, predsjednik Savjeta MZ Česma, istakao je za “Nezavisne”, da radovi teku ustaljenom dinamikom.

– Srušene su kuće koje su isplaćene tako da su stvoreni uslovi za završetak pristupnog puta ka mostu sa česmarske strane. Počeli su redati nosači od stuba do stuba – rekao je Radonjić.

Kako dodaje u četvrtak se dovoze ostali nosači koji će dalje povezivati nosive stubove.

– Upredo sa radovima na mostu radi se na izgradnji glavne ulice i kanalizacione mreže – potvrdio je on.

Podsjećamo da je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković održao, početkom juna, radni i operativni sastanak na kojem su sagledani svi detalji u vezi sa izgradnjom mosta u Česmi, kao i izgradnjom glavne saobraćajnice kroz ovo naselje.

– Dinamika radova nam donosi radosne vijesti, a to je da će tokom ljeta biti završeni najvažniji infrastrukturni projekti za ovo naselje, a to su most, pristupni put i nova glavna saobraćajnica kroz naselje Česma – istakao tada on.

Kako je kazao, nastavljaju da razvijaju ovo predivno banjalučko naselje, u kojem grade i dječije igralište, šetalište na ušću Vrbanje u Vrbas, vodovodnu mrežu, javnu rasvjetu, ali i mnoge druge projekte.

Nastavi čitati

Banjaluka

KRESOJEVIĆ O AKTUELNIM PITANJIMA: Sve o vodosnabdijevanju, cijeni vrtića i parkinzima u Banjaluci

U prethodne tri godine preduzeli smo vrlo jasne korake kada je u pitanju problem vodosnabdijevanja u ljetnom periodu. Tako smo riješili problem vodosnabdijevanja u Donjim Kolima, zajedno sa Evropskom unijom investirali smo 1,3 miliona KM u projekat izgradnje novog rezervoara i cjevovoda.

Rekao je ovo za ELTA TV i SrpskaCafe portal gradski menadžer Bojan Kresojević.

– Postoje oni u čijem interesu nije rješavanje ovakvih problema. Prije par godina smo u Bronzanom Majdanu pronašli dokaze da je cjevovod presječen sjekirom. Radi se o opstrukciji koja je politički motivisana. Dok god imamo ovakve pojave teško je govoriti o stavljanju sistema pod kontrolu – izjavio je Kresojević.

Kresojević je pojasnio i ko od građana ima pravo na pomoć u vidu cisterne sa vodom.

– Ko god ima problem u vodosnabdijevanju koji nije potrebno posebno dokazivati dobiće pomoć naših službi, a kada ima pojedničanih slučajeva, građanima je na raspolaganju i moj mejl: [email protected] i u najkraćem roku ćemo otkloniti takve probleme – rekao je Kresojević.

Naglasio je i da je ova gradska administracija pokrenula sasvim nove politike koje ranije nisu postojale u Banjaluci.

– Najjaču poruku, posebno u oči Vidovdana ima Centralno spomen-obilježje koje se gradi punom parom. Od 10. jula započinjemo sa radovima i u naredna dva do tri mjeseca riješićemo problem vodosnabdijevanja mještana na relaciji do Brankovca – kazao je Kresojević.

Osvrnuo se i na trenutnu aktuelnu temu po pitanju cijene vrtića.

– Uvijek postoje pojedinci koji se ne odnose konstruktivno prema zajednici. Ipak, došli smo do konkretnog rješenja, svaki roditelj čije dijete ide u vrtić „Zvjezdica“ ima mogućnost da u kancelariji 23 Gradske uprave, preuzme obrazac zahtjeva koji će uputiti prema predškolskoj ustanovi, čime će zahtijevati da snizi cijenu na 380 KM i da snižavanje cijene stupi na snagu najkasnije 1. oktobra – naglasio je on i dodao:
– Ako se takav zahtjev ne ispuni u roku od 15 dana, po sporazumu koji će u istoj kancelariji roditelji moći da potpišu sa gradonačelnikom, grad će obezbijediti mjesto u javnoj predškolskoj ustanovi. Tako ćemo imati situaciju da oni koji su odlučni da ne pristanu na ucjene i neopravdano povećanje cijene, imaće pojeftinjenje, jer kada pređu u javni vrtić plaćaće 165 KM- rekao je gradski menadžer.

Po pitanju prirodnih nepogoda, Kresojević je naglasio da se vrlo često nalaze u situaciji kada u jednom danu moraju riješiti problem suše, a već nakon par sati ih zadese obilne padavine.

led nevrijeme

PRINTSKRIN

– Grad je proizveo veliku materijalnu štetu na mnogobrojnim automobilima. Ipak, informacije sa terane govore da nije bilo veće materijalne štete na stambenim objektima, te da nije došlo do ugroženosti svakodnevnog funkcionisanja građana – rekao je Kresojević.

Naglasio je da grad Banjaluka finansira 50% renoviranja fasada na stambenim zgradama.

– Mi biramo nove zajednice etažnih vlasnika, nakon što završimo sa prethodnim ZEV-om. Treba naglasiti da smo imali situaciji da je skupštinska većina smanjila sredstva za milion KM koja su bila namijenjena za sanaciju fasada, što nam je dodatno otežalo posao. U narednom periodu pripremamo novi projekat u saradnji sa bankama, gdje će grad Banjaluka sufinansirati kamatu. Iz ZEV-a bi obezbijedili kreditna sredstva sa bankama koje su u saradnji sa gradom, a grad bi obezbijedio da nema kamate i na taj način bismo pomogli svim zajednicama etažnih vlasnika da riješe ovaj problem- pojasnio je on.

Naglasio je da je ovo mjera energetske efikasnosti, kojom bi se dodatno riješio problem grijanja u gradu.
Pored toga, dodao je i da je pitanje parkinga jedno od značajnijih za mještane naselja Borik.

– Regulacionim planom će biti predviđena izgradnja parking garaža, a kakva će biti konačna forma, to ćemo ostaviti za kraj, da zajedno sa građanima pronađemo najbolje rješenje – rekao je Kresojević.

Nastavi čitati

Aktuelno