Connect with us

Banjaluka

BEZOBRAZLUK! Komad papira naplaćuju 20 KM: Besplatnu potvrdu USLOVLJAVAJU MJESEČNOM KARTOM

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

Prevoznici su izdavanje potvrde o cijeni mjesečne karte, koje traže radnici kako bi naplatili troškove prevoza na posao u svojim preduzećima, počeli da naplaćuju, a cijena varira od 10 do 23 KM. Provjerili smo da li je naplaćivanje ove potvrde po zakonu i na osnovu čega se ona naplaćuje.

Građane je iznenadila ova informacija jer dosad, kako kažu, nisu plaćali ovu potvrdu.

– Već godinama uzimam potvrdu kod jednog od autoprevoznika, a tek prije dva mjeseca su počeli da je naplaćuju, i to čak 20 maraka (plus PDV). Čujem da je kod drugih ta cijena mnogo manja. Zanima me, kada već nemaju odobrenje Grada Banjaluka na osnovu potpisanog ugovora, na koji način formiraju cijenu tako da ona košta gotovo kao pola radničke karte. Koliko znam, sve potvrde koje se tiču regulisanja radničkih prava su besplatne – rekla je Jelica T, koja na posao u Banjaluku putuje iz prigradskog naselja.

Tužba

Ona razmišlja da, nakon konsultacije s pravnicima, presavije tabak i tuži autoprevoznika.

– Cijena angažovanja pravnika po ročištu je oko 240 KM, deset puta više nego što košta potvrda, ali iz principa neću dozvoliti da me baš svako šiša kao ovcu – istakla je ona.

Pravnik i odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Milko Grmuša, kaže da mu nije jasno na osnovu čega oni naplaćuju ove potvrde.

– Kada su u pitanju fiskalni i parafiskalni nameti, jasno je navedeno u zakonu da se sve što se tiče tih nameta nalazi u registru. Provjerio sam, i tog nameta, u tom slučaju, nema. Samim tim, što se tiče Republike Srpske, ta obaveza plaćanja ne postoji – rekao je Grmuša.

Ukoliko je internim aktom poslodavca, dodaje Grmuša, regulisano da se te stvari naplaćuju, onda oni u tim potvrdama moraju navesti na osnovu kog člana i akta je ta obaveza definisana.

– Ako se to uzima proizvoljno i paušalno, onda nemaju pravo to da naplaćuju. Morali bi da navedu dobar razlog zbog čega ljudima uskraćuju pravo na informaciju koja bi trebala da bude opšta. Ako je sve ovo istina i ako ovo rade na pogrešan način, oni krše zakon i svako ima pravo da ih tuži – istakao je Grmuša.

“Informacije su besplatne”

Iz Pavlović tursa su za Srpskainfo rekli da je apsolutno netačna informacija da se radnicima koji koriste mjesečnu kartu naplaćuje potvrda ili da se naplaćuje informacija o cijeni mjesečne karte.

Kažu da svaki radnik koji kupi mjesečnu kartu, ako traži potvrdu, istu dobija besplatno i sve informacije o cijenama mjesečnih karata su besplatne.

Međutim, prema njihovim riječima, izdavanje potvrda o cijeni mesečne karte koje traže radnici koji ne koriste usluge prevoznika, da bi naplatili troškove prevoza na posao u svojim preduzećima, nisu i ne mogu biti besplatne.

– Svi prevoznici su “zatrpani” zahtjevima radnika za izdavanje potvrda, zbog čega prevoznici ne mogu obavljati svoje redovne aktivnosti. To zahtijeva dodatno angažovanje radnika, kao i trošenje kancelarijskog materijala i drugih resursa. Takva usluga zbog toga ne može biti besplatna. Odluka o formiranju cjenovnika za izdavanje potvrda za radnike koji nisu korisnici usluga javnog prevoza donesena je u skladu sa odredbama Zakona o regulisanju cijena – tvrde u “Pavlović tursu”.

Kažu da je javna uprava mogla regulisati da njene usluge budu besplatne za sve građane.

– Traženje od prevoznika da za sve građane izdaju besplatne potvrde ne može biti potkovano nijednim zakonom. Ja vama sad napišem mejlom koliko košta mjesečna karta i dajem vam besplatnu informaciju. Ali da vam izdam potvrdu na memorandumu preduzeća, vi nađite gdje piše da to moram raditi besplatno!? Nama je osnovni posao prevoz putnika, a ne izdavanje potvrda o cijenama prevoza. Zbog tih potvrda koje se izdaju samo kad dođe do promjena cjenovnika, jer važe dok se god ne promijeni cijena (posljednje su važile duže od 50 mjeseci), ne mogu adekvatno planirati radno vrijeme svojim radnicima – istakao je direktor “Pavlović tursa” Goran Starčević.

“Naplaćuju ogroman novac”

Iz Ministarstva za trgovinu i turizam Republike Srpske su za Srpskainfo kratko rekli da pitanje potvrda i određivanja cijena ne određuje Zakon o regulisanju cijena nego da to određuju sami prevoznici.

Iz Grada Banjaluka su kratko odgovorili da ova tema nije u njihovoj nadležnosti i da izdavanja potvrda nije regulisano ugovorom koji su potpisali s autoprevoznicima.

Direktor “Autoprevoza” Dejan Mijić rekao je za Srpskainfo da svi građani mogu skinuti besplatno cjenovnik sa njihovog sajta, ali ako hoće potvrdu, da će za tu uslugu morati platiti.

– Mi nismo državna ustanova da imamo bilo kakvu obavezu izdavanja potvrda. Ono što je naša obaveza po zakonu je da istaknemo i javno objavimo cjenovnik. Ako neko želi dodatnu uslugu izdavanja potvrde, to se plaća i tako je 10 godina – kaže on.

Mijić ističe da je u pitanju slobodno formiranje cijena na osnovu utrošene radne snage. Kaže da oni nikog ne tjeraju da kupuje potvrde.

– Oko ove cijene se bune oni koji nikada nisu niti će koristiti naše usluge, a na osnovu tih potvrda neki naplate ogroman novac – tvrdi Mijić.

Pita i da li njegovi radnici trebaju da rade besplatno.

(Srpskainfo)

Banjaluka

VLADIMIR GRUJIĆ “U momentu stupanja na dužnost Draška Stanivukovića BROJ ZAPOSLENIH je bio 767, a sada ih ima 811”

U proteklom periodu iznesene su mnoge neistine u vezi sa brojem zaposlenih u Gradskoj upravi, ali su zvanične informacije pokazale mnogo drugačije stanje.

U momentu stupanja na dužnost gradonačelnika Draška Stanivukovića broj zaposlenih je bio 767, a sada ih ima 811, što predstavlja neznatno povećanje, kada se uzme u obzir broj realizovanih projekata u interesu građana.

Rekao je ovo Vladimir Grujić, šef Kabineta gradonačelnika Banjaluke, ističući da je svako zaposlenje sprovedeno putem javnog konkursa u skladu sa zakonskim propisima, u prilog čemu govori i činjenica da ni česte inspekcijske kontrole nisu ustanovile nikakve nepravilnosti.

– Posebno nam je drago što je 15 novozaposlenih iz reda porodica poginulih boraca, jer naša je ne samo zakonska, nego i ljudska i moralna obaveza je da vodimo računa o ovoj kategoriji stanovništva. Takođe, trebamo biti ponosni što smo podmladili vatrogasnu brigadu, pa kada se sve sabere i oduzme i uzme u obzir nevjerovatan broj novih mjera koje su uvedene, svima je jasno da je broj zaposlenih na samom minimumu za efikasno funkcionisanje uprave i svim izazovima sa kojima smo suočeni – ističe Grujić.

Grujić kaže da SNSD ne može da se pohvali novim projektima niti mjerama.

– Međutim, mogu da se “pohvale” da su u svom mandatu zaposljavali ljude sa lažnom diplomama, a najbolji dokaz za to je da su te zloupotrebe dobile epilog u vidu sudskih procesa koji polako ali sigurno pokazuju njihov princip rada. Mogu da se “pohvale” i da su sva javna preduzeća ostavili u teškoj dubiozi – poručuje Grujić i dodaje da podrška koju je gradonačelnik Stanivuković dobio na prethodnim izborima najbolje pokazuje da su njegove politike ispravne i u interesu građana.

Nastavi čitati

Banjaluka

OD 1. APRILA LJETNO RADNO VRIJEME za ugostiteljske i trgovinske objekte

Od 1. aprila primjenjuje se ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata, kako onih koji su smješteni u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja, tako i ugostiteljskih objekata smještenih van pomenutih zgrada, te objekata koji na području grada obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost.

Ljetnje radno vrijeme za ugostiteljske objekte bez obzira na vrstu, koji su locirani u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja je od 7.00 do 24.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata smještenih van stambeno-poslovnih zgrada kolektivnog stanovanja propisano je članom 6. Odluke o određivanju radnog vremena ugostiteljskim objektima na području grada Banja Luka, i to:

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće:

od 7.00 do 24.00 časa, radnim danima

od 7.00 do 1.00 čas, vikendom (petak i subota)

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće, kojima je dodijeljen znak kvaliteta „Zlatna kašika“:

od 7.00 do 1.00 čas, radnim danima

od 7.00 do 2.00 časa, vikendom (petak i subota)

-noćni klubovi:

od 19.00 do 3.00 časa, radnim danima

od 19.00 do 4.00 časa, vikendom (petak i subota)

-saloni za posebne prilike (svadbeni saloni i sl.):

od 7.00 do 4.00 časa.

Navedeni objekti trebaju da, na vidnom mjestu, istaknu gorenavedeno ljetnje radno vrijeme.

Objekti koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost su dužni da se u ljetnjem periodu godine pridržavaju propisanog radnog vremena, odnosno da organizuju svoje poslovanje u periodu od 7.00 do 23.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme se primjenjuje od 1. aprila do 30. septembra.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ IZNIO PRIJEDLOGE “Vodovodna mreža, most u Docu, IZGRADNJA KOČIĆEVOG ZBORIŠTA”

-Nacrt budžeta za 2025. godinu on je predviđen u iznosu od 252 miliona KM, što je skoro 20 odsto više u odnosu na prethodnu budžetsku godinu, što je dobro.

Istakao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković koji je poručio i to kako je Nacrt budžeta izuzetno dobar, jer kao takav pokriva sve one velike projekte i planove koje je gradska administracija planirala – od podrške, do vrtića, legalizacije i još mnogo toga.

-Naš uspjeh i uspjeh ovog Nacrta budžeta jeste što on u sebi inkorporira sve ono što je do sada urađeno – podrška vrtićima, 7 do 8 miliona KM podrške javnom prevozu. Dakle, sve te grantove, doznake pojedincima i podrške od rođenja pa do poznog doba ovaj budžet nastavlja, nastavlja da prati sve one politike koje smo u protekle četiri godine sprovodili. Iskoristiću priliku da kažem da se ovdje nalaze dva važna projekta, a to je izgradnja i rekonstrukcija vodovodne mreže, odnosno Tunjice 1 i Tunjice 2, te most u naselju Dolac – kazao je on.

Naglasio je i to kako smatra da su ovo zaista veliki i bitni projekti za Banju Luku.

-Započeti ova dva projekta i privoditi ih kraju, a istovremeno zadržati sve mjere podrške je velika stvar. Dakle, radimo nove projekte, a zadržavamo stare. Nastavljamo i sa subvencijama u iznosu od 9 miliona, nastavljamo sa podrškom javnom prevozu, podrškom privredi. Doznake i podrške pojedincima su u iznosu od 38 miliona. Tu su i podrška prilikom rođenja djeteta, nabavka udžbenika i još mnogo toga. Pri tome ostajemo – rekao je Stanivuković.

Dodao je kako i sam Nacrt budžeta sastojim mnoštvo projekata na koje će se ova gradska administracija fokusirati.

-To su, između ostalog – kuća „Predah“, bez budžetskih sredstava obnavljaćemo i dvije kule na Kastelu, stranim donacijama, ali se nadam da ćemo skupiti novac da obnovimo i kasarnu. Dodatno, fokusiraćemo se i na nastavak uređenja obale Vrbasa – do Vrućice, ali radićemo i šetalište od Gradskog pa do Rebrovačkog mosta. Kod Pravnog fakulteta gradićemo amfiteatar. Taj projekat nam je važan jer se zemlja i dalje vodi na nama, jer pojedinci žele da nam otmu to zemljište – istakao je gradonačelnik.

Dodao je i to kako se radi i najveći sportsko-rekreativni teren u Banjoj Luci.

-U pitanju je igralište kod „Akvane“ u vrijednosti od milion KM. Podrazumijeva vojnog igralište, za policiju, mlade ljude, oni koji se pripremaju za specijalu, prostor za sport, košarku, tenis, dječije igralište, igraonice. Biće to jedan kultni prostor koji će Banja Luka dobiti. Radićemo i Trešnjik i staze na tom dijelu ćemo da uređujemo. Radimo i veliki projekat žičare na Banj brdu, kružni tok kod „Škorpiona“, na njega se takođe fokusiramo. Želimo i da završimo most u Česmi, tu smo riješili posljednje imovinsko-pravne probleme. Sve to može stati u ovoj godini – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je i na to da se radi na izgradnji Centralnog spomen-obilježja, apelujući na Vladu Republike Srpske da se uključi u ovaj projekat i završetak izgradnje.

-Žao mi je što je organizacioni odbor za Kočićev zbor oduzet od Grada. Tu ćemo graditi arenu za borbu bakova i bikova, koja će biti trajna. Nećemo davati više pare na tuđe zemljište. Kočićevo ognjište želimo takođe nanovo da izgradimo, jer na sadašnjem mjestu gdje je ognjište, tu Kočić nije živio. Ovo treba da bude svjetska, trajna priča. Da uradimo fiksnu binu, fiksno odredimo gdje će biti šatori- zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno