Društvo
BIH ĆE PLATITI MILIJARDE EU uvodi karbon taksu

Od 1. januara 2026. godine Evropska unija uvodi porez na proizvode koje uvozi na svoje tržište, a čija proizvodnja podrazumijeva emitiranje karbon dioksida.
Iako je obavezu uspostave sistema trgovanja emisijama CO2 Bosna i Hercegovina preuzela potpisivanjem ugovora o energetskoj zajednici, na tom planu je urađeno vrlo malo.
Za izvoznike u Evropsku uniju ovo znači dodatne troškove koji će posljedično i izvjesno smanjiti konkurentnost, poskupiti proizvode, a mnoge i potpuno ugasiti.
Lukavac cement posljednjih deset godina intenzivno radi na projektima energetske efikasnosti. Iako ne mogu proizvoditi bez emitiranja CO2, dio koji dolazi iz alternativnih goriva smanjili su za 25 odsto.
– Mi smo ovdje zaista u ekologiju uložili sad već oko 30-ak miliona evra u filtere, u sistem samog monitoringa, u energetsku efikasnost tako da smo zaista na nivou dobrih evropskih proizvođača po pitanju emisija CO2 – kaže Stjepan Kumrić, generalni direktor Lukavac cementa d.o.o.
U Elektroprivredi Bosne i Hercegovine emisijama CO2 upravljaju kroz projekte izgradnje obnovljivih izvora energije – vjetroparkova i fotonaponskih elektrana.
– Oni ne proizvode energiju CO2 i postepeno će zamjenjivati proizvodnju iz termoelektrana, koja u sebi sadrži emisiju CO2 i na taj način uticaćemo na smanjenje tog našeg karbonskog otiska i ublažavanje ovih finansijskih implikacija plaćanja taksi na CO2 – istče Anes Kazagić, pomoćnik generalnog direktora EPBiH za razvoj.
Karbonska taksa će za Elektroprivredu značiti dodatno opterećenje na poslovanje i troškove proizvodnje. Osim industrije cementa i električne energije, pogodiće još i proizvodnje željeza i čelika, vještačkih đubriva, aluminija i hidrogena.
– Po nekim procjenama, do 2030. godine bi trebali da platimo milijardu i 300 miliona KM, a po nekim manje pesimističnim procjenama 300 miliona KM ćemo morati da platimo da bismo izvozili u Evropu – naglašava prof. Mirsad Đonlagić, stručnjak iz oblasti energetike.
Bosna i Hercegovina u procesu energetske tranzicije kasni najmanje pet godina. Kompanije izvoznici se većinom oslanjaju na vlastite kapacitete u ovom procesu. Uvođenje karbon takse moglo bi biti pogubno za mala i srednja preduzeća.
– Mi smo napravili četiri međunarodne konferencije, tri domaće, obišli sedam industrijskih bazena, pravili radionice o izračunu, karbonskom otisku, popunjavanju tih upitnika sve kako bismo podigli svijest javnosti zašto nam je to potrebno i nužno – podsjeća Vjekoslav Vuković, predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH.
Važnost ovih procesa privatni sektor je očito shvatio bolje od države. Sistem monitoringa Lukavac cementa certificirali su eksperati Evropske unije, a od kraja 2023. godine prema institucijama EU izvještavaju o emisijama koje imaju u Bosni i Hercegovini, prenosi BHRT.
Karbon taksu će Evropskoj uniji ipak morati plaćati, jer u Bosni i Hercegovini nije uspostavljen sistem trgovanja emisijama, na što se naša država obavezala da će uraditi kako bi ostvarila domaći prihod za podršku prelazu na obnovljive izvore energije i smanjenju intenziteta ugljendioksida u relevantnim sektorima, prenosi Biznisinfo.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno sunčano uz malu oblačnost

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost i slabe padavine u prvom dijelu dana.
Jutro će biti pretežno vedro i svježe, na zapadu i krajnjem sjeveroistoku očekuje se više oblaka i slaba prolazna kiša, a na sjeveru i istoku po kotlinama i dolinama rijeka moguća je magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Duvaće slab do umjeren vjetar, južnih smjerova ili promjenljiv.
Jutarnja temperatura vazduha od pet do 11, u višim predjelima od dva, a dnevna od 18 do 24 stepena Celzijusova.
Društvo
NOVO DOBA! Na parceli propalog giganta u BiH gradiće se moderni stambeno-poslovni kompleks

Na parceli nekadašnjeg bh. giganta koji je već dugo godina u stačaju – kompanije Konjuh Živinice, uskoro bi mogao nići savremeni stambeno-poslovni kompleks.
Riječ je lokaciji koja se nalazi na atraktivnoj lokaciji u gradskoj zoni, ali koja je zapuštena i neiskorištena.
Ova parcela je dio imovine koja se prodaje unutar stečajnog postupka, ali su u kompaniji došli na zanimljivu ideju da prije prodaje zatraže izmjenu planske dokumentacije kako bi se na parcelama predvidjela izgradnje stanova i poslovnih prostora, s obzirom da za njima u ovom trenutku vlada velika potražnja, piše BiznisInfo.ba.
Konjuh je, naime, nedavno zatražio izmjene prostorne dokumentacije kako bi se omogućila izgradnja četiri stambeno-poslovne zgrade na njihovoj parceli. Kompanija se obratila nadležnoj službi grada Živinice sa zahtjevom za izradu Izmjene i dopune urbanističkog projekta “Konjuh” Živinice, a s namjerom da se na lokalitetu koji je predmet izmjene stvore planski preduslovi za realizaciju stambeno-poslovnih objekata.
Zgrade koje bi se gradile imale bi podrum, prizemlje, šest spratova plus jedna uvučena etaža.
Pomenuti prostor je smješten u centralnom urbanom području grada Živinice, a na njegovom najvećem dijelu je preduzeće “Konjuh” dok se manji dio nalazi u privatnom vlasništvu i vlasništvu drugih pravnih subjekata.
Iako se Konjuh navodi kao “investitor” ovog projekta, stečajni upravnik Hajrudin Kunalić za BiznisInfo.ba pojašnjava da oni ipake neće graditi zgrade. Kako nam je rekao Kunalić, početkom mjeseca će objaviti javni poziv na koji će se moći javiti sve zainteresovane kompanije, pa se u ovom trenutku ne zna ko će kupiti parcelu. Novac koji se zaradi prodajom zemljišta biće iskorišten da se namire potražioci.
Društvo
SUMNJA NA ZLOSTAVLJANJE: Trogodišnjak iz Konjica se bori za život, hitno primljen u bolnicu u Mostaru

Trogodišnji dječak iz Konjica primljen je 4. aprila na jedinicu intenzivnog liječenja Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru sa vidljivim teškim tjelesnim povredama, potvrđeno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona.
Portparol MUP-a HNK Ilijana Miloš je potvrdila da je policija obaviještena o ovom slučaju istog dana od strane bolnice koja je primila dječaka sa povredama.
“Odmah smo obavijestili nadležnog dežurnog tužitelja i pod čijim nadzorom poduzimamo sve daljnje mjere u cilju rasvjetljavanja okolnosti”, kazala je Miloš za Klix.
Prema nezvaničnim saznanjima portala Hercegovina.info, stanje dječaka je kritično i životno je ugrožen. Dijete je, kako se navodi, već dva puta operisano, a zadobilo je teške povrede slezene i gušterače.
Isti izvor prenosi da je prva verzija događaja koju je ispričala porodica bila da je dječak pao niz stepenice. Međutim, ljekari SKB Mostar su zbog težine i prirode povreda posumnjali na nasilje i odmah o tome obavijestili MUP HNK-a. Postoji sumnja da je dječaka fizički zlostavljao očuh.
Policija pod nadzorom tužilaštva intenzivno radi na rasvjetljavanju svih okolnosti ovog tragičnog slučaja.
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO ĐAJIĆU “Lopov misli da svi kradu!”
-
Politika2 dana ago
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ “Milorade, ti si endemska lažovčina”
-
Društvo2 dana ago
SRCE HRABROG PSIĆA KOJEM SU RAZNIJELI VILICU I DALJE KUCA! Danas slijedi operacija (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI “Imam ponudu moćnih evropskih ljudi DA ODEM I BUDEM SLOBODAN”
-
Sport2 dana ago
OBEĆANJA IZ PALATE NESTALA BEZ TRAGA: Šta je sa novcem za fudbalere Borca?
-
Politika2 dana ago
SUD BiH POSLAO INTERPOLU ZAHTJEV! Traže reviziju odluke o neraspisivanju potjernice za Dodikom i Stevandićem
-
Politika1 dan ago
PREVARANTICA U DODIKOVOM KABINETU! Ko je savjetnica Aurora Weiss koja se ranije zvala Zorica Živković Farina?
-
Politika2 dana ago
DODIK KOMENTARISAO SLUČAJ VIJADUKT “Znaš ko je bio 2004. godine na vlasti?! NISAM JA. JESAM BIO JA?”