Connect with us

Društvo

BIH UVOZI STRUJU KAO NIKAD: Prijeti nam energetska kriza

Pored mnogobrojnih problema u elektroenergetskom sektoru u Bosni i Hercegovini, očekuje se da će se zbog loše hidrologije uzrokovane vrućinama smanjiti proizvodnja električne energije iz hidroelektrana.

To bi stvorilo dodatne probleme ovom sektoru u BiH, jer bi zbog toga sve tri elektroprivrede morale donijeti odluku o dodatnom uvozu električne energije koja je mnogo skuplja na berzi.

Situacija je već komplikovana, jer zbog brojnih problema Rudnici i Termoelektrane u Ugljeviku jedno vrijeme nisu radili, te se morala uvoziti struja.

Takođe, remont RiTE Ugljevik i RiTE Gacko, koje su jedine dvije termoelektrane u sistemu “Elektroprivrede RS” i proizvode više od 65 odsto električne energije u ovom entitetu, ove godine se desio u isto vrijeme, odnosno preklapao se 13 dana, iako to ne bi trebalo da bude praksa.

To znači da se u to vrijeme vjerovatno morala uvoziti električna energija.

Kada je u pitanju Federacija BiH, rudnici u sistemu “Elektroprivrede BiH” nisu isporučili dovoljne količine uglja, te su termoelektrane morale ili kupovati ugalj ili električnu energiju po dosta višim cijenama.

Podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju da je tokom pet mjeseci ove godine uvezeno električne energije za oko 296 miliona KM.

To je za skoro 240 miliona KM veći iznos u odnosu na pet mjeseci prošle godine, kada je Bosna i Hercegovina uvezla struje u iznosu od oko 57 miliona KM.

Društvo

SPREMITE KIŠOBRANE: Stiže nam promjena vremena

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ danas se očekuje promjenljivo do pretežno oblačno vrijeme, lokalno uz prolaznu kišu i pljusak sa grmljavinom, a na sjeveroistoku uglavnom suvo.

Tokom dana se očekuju i sunčani intervali, saopšteno je iz Republičkog hidrometerološkog zavoda.

Na jugu Krajine i po planinama vjetrovito, uz jake udare južnih smjerova.

Na sjeveru vjetar uglavnom slab, povremeno i umjeren.

Jutarnja temperatura vazduha od šest do 12, u višim predjelima od tri, a dnevna od 22 do 27, u višim predjelima od 18 Celzijusovih stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

“SKADAR NA BOJANI” U PRIJEDORU: Vrtić u Pećanima ni nakon 4 godine nije završen

Radovi na izgradnji vrtića u prijedorskom naselju Pećani godinama tapkaju u mjestu. 10. septembra 2022. godine kamen temeljac položili su gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor i tadašnja predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović uz pregršet obećanja da će Prijedor dobiti moderano izgrađenu predškolsku ustanovu.

Skoro je polovina 2026. godine. Vrtić još uvijek nije završen.

Iako je sada već bivša predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović prilikom polaganja kamena temeljca obećala da će vrtić biti izgrađen sredstvima iz budžeta predsjednika to se ipak nije desilo. Grad Prijedor ušao je u kreditno zaduženje.

Gradnju ovog objekta u startu kako su pisali brojni mediji, pratile su malverzacije sa zemljištem zbog čega su zbog nesvakidašnje trampe, podnešene i određene prijave Okružnom javnom Tužilaštvu u Prijedoru.

Naime, Grad Prijedor dao je firmi nekretnine MNL koje su u vlasništvu Vojislava Miletića kadar Socijalističke partije Srpske tender vrijedan 3,15 miliona maraka i to na placu koji je grad dao a poslije uzeo od ove iste firme.

Dok radovi godinama stoje, liste čekanja u Prijedoru postaju sve duže, a mnogi roditelji nemaju izbora osim da djecu šalju u privatne ustanove, smatra odbornik Pokreta Sigurna Srpske Predrag Kukolj.

Građani Prijedora često kažu za ovaj vrtić gradi kao Skadar na Bojani.

Vrtić je prvobitno bio obećan do kraja 2021. godine, zatim je položen kamen temeljac 2022 godine.

Četiri godine nakon toga od vrtića još uvijek nema ništa”- kaže Kukolj.

Na pitanje kada će zvanično biti završena sapunica gradnje vrtića na Pećanima, odgovor od gradskih vlasti nismo dobili.

Na zvaničnoj internet stranici grada nedavno je objavljen a potom i poništen postupak javne nabavke za izgradnju pristupne saobraćajnice i vrelovoda za novi dječiji vrtić, nakon što je utvrđeno da je jedina pristigla ponuda bila viša od planiranog iznosa.

Ovo je još jedan epilog koji komplikuje izgradnju ovog objekta.

BN

Nastavi čitati

Društvo

BORCI NA NOGAMA ZBOG ZAKONA: Traže spiskove i razotkrivanje „lažnih“

Najava novih izmjena Zakona o pravima boraca po hitnom postupku podigla je na noge ne samo udruženja veterana, već i širu javnost, koja u zvaničnoj brojci od 200.000 korisnika dodatka vidi isključivo – političku prevaru.

Dok se Narodna skupština RS priprema za sjednicu 19. maja, reakcije građana i bivših boraca na društvenim mrežama i portalima ukazuju na duboki jaz između boraca „na papiru“ i onih koji su stvarno krvarili. U većini komentara borci jasno pokazuju ljutnju, zahtijevajući javnu objavu spiskova i hitnu reviziju. Insistiraju na transparentnosti kako bi „komšije vidjele ko je rat proveo u rovu“, uz napomenu da bi stvarna revizija otkrila najmanje 100.000 lažnih boraca koji služe kao glasačka mašinerija.

Čitaoci portala Srpskainfo oštro kritikuju aktuelnu vlast, ali i opoziciju, tvrdeći da su borci postali moneta za potkusurivanje. Uz ocjenu da je borački dodatak od 5 KM po mjesecu uvreda za prolivenu krv, borci poručuju da neće odustati dok se istinski veterani ne odvoje od dezertera i profitera koji danas, tri decenije nakon rata, uživaju nezaslužene privilegije.

„Kad se riješimo tih lažnih boraca koji služe samo za izborne krađe, tada će i borci moći imati primanja dostojna čovjeka. Samo naprijed, ne odustajte!“

„Svi pravi borci trebaju da održe sastanak i da izaberu stranku koju će voditi, a jednog kandidovati za predsjednika RS. I članovi porodice da izađu na izbore i glasaju za toga koga su borci izabrali. Nema Dodika, Blanuše, Stevandića ili bilo koga – samo borac ili njegov potomak.“

„Glasači su lažni borci i ako ih skinu sa finansiranja, ostadoše bez glasova!“

S druge strane, ima i onih koji ne vjeruju da bi revizija istinskim borcima donijela bilo šta dobro:

„Ako dođe do revizije, mnogi istinski borci će ostati bez svojih prava, a lažni će ostati na listama. Kod nas je takav sistem, nije za poštenog čovjeka, samo za lopove, hohštaplere i osobe bez trunke morala.“

Prethodno je predsjednik Udruženja „Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS“ Risto Jeftić poručio pred sjednicu Narodne skupštine da neće odustati od svoje borbe.

– Nema izdaje, nema prodaje i nema predaje do konačnog cilja, pravičnog zakona i zaslužnog položaja boračke populacije. Vlast nas neće obmanuti, kako to planira da učini na sljedećoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske – rekao je on.

Na toj sjednici, prema predloženom dnevnom redu, pod tačkom 7. trebalo bi da se po hitnom postupku usvoji Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske.

Predloženo zakonsko rješenje od same najave izaziva žestoke kritike i osude pojedinih boračkih udruženja i organizacija jer, kako su isticali, ne predviđa reviziju boračkih statusa, odnosno utvrđivanja ko su pravi, a ko lažni borci VRS.

Posebno je problematično to što se, prema zvaničnim podacima koje je prije par godina iznio tadašnji ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS, Danijel Egić, u evidencijama nalazi blizu 200.000 korisnika prava na mjesečni borački dodatak.

Ti podaci izazvali su ogorčenje i nevjericu među brojnim bivšim borcima VRS, koji su isticali da ni u najtežim ratnim vremenima broj pripadnika VRS nije iznosio više od 155.000.

Budući da je od završetka rata do danas prošlo više od tri decenije, da su u u tom periodu mnogi bivši borci VRS prirodnim putem otišli s ovog svijeta, dok ih je veliki broj prethodnih godina trajno odselio iz Republike Srpske i BiH, ostalo je nejasno kako se u evidencijama za primanje boračkog dodatka nalazi blizu 200.000 korisnika tog prava?

srpskainfo.com

Nastavi čitati

Aktuelno