Uncategorized
“BILA JE BLIJEDA OD UŽASA” Ostala sama na pustom ostrvu sa 32 muškarca punih šest godina

Istinita priča jedne žene, koja je preživjela na pustom ostrvu sa 32 muškarca, punih šest godina.
Blijeda od užasa, posmatrala je kako se dvojica muškaraca tuku obarajući se na tlo. Pobjednik će dobiti sve – moć i jedinu ženu na zabačenom ostrvu.
Kazuko je imala 16 godina kada je odlučila da napusti rodnu Okinavu u potrazi za boljim životom. Izbor je pao na ostrva Mikronezije, koja su tada bila podijeljena između Japana, Australije i SAD-a. Naravno, mladu Kazuko privukao je japanski dio. Tamo je, na jednom od ostrva, njen stariji brat već pronašao posao kao konobar… što je značilo da će i za nju biti mjesta.
Zaista, sreća se brzo osmjehnula Kazuko: primijetio ju je Šoiči Higa. Nekoliko godina stariji od nje, već je uspio da se snađe u životu. Imao je prestižan posao – bio je upravnik male plantaže kokosa koja je pripadala kompaniji Nanjang Šinfa.
Pred početak Drugog svjetskog rata, Nanjang Šinfa se aktivno širila, postepeno prodirući u sve dijelove japanske Mikronezije. Anatahan, površine svega 33 kvadratna kilometra, bio je zasađen kokosovim palmama. Tu je započela proizvodnja kopre – kokosove pulpe iz koje se kasnije ekstrahovalo kokosovo ulje.
Za upravnika ostrva imenovan je Kikuiciro Higa, koji je svom rođaku Šoičiju, već iskusnom u tom poslu, ponudio da postane njegov zamjenik. On je prihvatio i preselio se na Anatahan sa suprugom.
Kada su Japanci ušli u rat, postalo je jasno da čak ni mala ostrva neće biti pošteđena sukoba. Na ostrvu Sajpan, uporištu japanskih teritorija, izgrađena su utvrđenja i piste, postavljene artiljerijske baterije. Oko 30 hiljada vojnika i mornara trebalo je da brani Sajpan, koji je otvarao direktan put ka Japanu.
U strahu da bi Anatahan mogao postati bojno polje, radnici kokosove plantaže su napustili ostrvo. Sa njima je otišao i Šoiči – planirao je da posjeti porodicu svoje sestre na Sajpanu i razmisli o sljedećem koraku. Gdje se sakriti od predstojećih katastrofa? … Na Anatahan se više nije vratio.
Samoća na ostrvu zbližila je Kikuicira i Kazuko. Znali su malo o tome šta se dešava u velikom svijetu. Samo je tutnjava aviona i brodovi na horizontu nagovještavali da je ono čega su se najviše plašili – počelo.
Sredinom juna 1944. godine počela je bitka za Sajpan: američki vojnici iskrcali su se na ostrvo. Žestoke borbe trajale su gotovo mjesec dana: uporna odbrana Sajpana koštala je Japan oko 30.000 života. Američki gubici bili su manji – oko 4.000 poginulih i 15.000 ranjenih.
“Naš rat je izgubljen padom Sajpana”, govorili su Japanci. Gubitak Sajpana zaista je bio ogroman udarac – čak je i premijer Japana podnio ostavku zajedno sa cijelom vladom, osjetivši blizinu poraza…
Ostrvo od 151 kvadratnog kilometra imalo je strateški značaj koji je odredio tok ratnih dešavanja u Pacifiku. Američka vojska uspostavila je bazu na Sajpanu kako bi pokrenula napade na Japan i Filipine. Teški bombarderi, koji ranije nisu mogli da dosegnu te zemlje, sada su obezbijedili vazdušnu nadmoć.
Vijest o padu Sajpana nikada nije stigla do Anatahana. Posljednje informacije koje je Higa primio bile su iz sredine juna 1944. godine. Tada su Amerikanci u blizini Anatahana potopili tri japanska broda – samo je nekolicina mornara uspjela da preživi i stigne do ostrva.
Na tako maloj teritoriji, zajedno sa Kikuicirom i Kazuko, našao se još 31 muškarac. Nimalo prijatno društvo – posebno za jednu ženu.
Ipak, neko vrijeme se činilo da su uspjeli da održe neutralnost. Sve dok 1946. godine jedan od mornara nije stavio svoje želje iznad tuđeg života. Kikuiciro Higa ubijen je iz vatrenog oružja – pucao je Gensaburo Jošino. Time su srušene sve dotadašnje barijere među muškarcima.
Jošinu je zatim nožem ubio Morio Čiba, a potom je i sam Čiba izgubio život… Da bi spriječio dalje sukobe, najstariji po činu, kapetan Išida, odlučio je da uda Kazuko i time okonča rivalstvo. Ali ubrzo nakon vjenčanja, njen novi muž se utopio pod nerazjašnjenim okolnostima. Borba za jedinu ženu na ostrvu nastavila se nesmanjenom žestinom!
Kako bi izbjegla još veći broj smrti, Kazuko se “udala” za četvoricu muškaraca odjednom… Svaki od njih završio je tragično u daljim sukobima. U godinama koje su uslijedile, još nekoliko muškaraca poginulo je u borbama za dominaciju i Kazuko, koja je pripadala pobjedniku. Nije moglo da se nastavi ovako…
I konačno, 1950. godine, preostali mornari došli su do zaključka da bi eliminacijom Kazuko prestali sukobi koji su već odnijeli polovinu posade. Nije poznato kako bi se ova priča završila, ali tada se neko ipak sjetio zaboravljenog ostrva.
Amerikanci, kojima je sada pripadao Anatahan, poslali su izaslanike da ubijede Japance da je rat odavno završen i da je vrijeme da se predaju.
Kazuko Higa se vratila u rodni Japan. I odmah postala poznata, ne krijući svoju priču od radoznalih novinara.
Žena koja je preživjela tako čudne i strašne događaje preminula je sedamdesetih godina prošlog vijeka, piše portal “Dzen”, a prenosi Stil.
Region
UŽAS! Mladiće napali na plaži u Šibeniku, dočekale ih psovke i prijetnje

Nekoliko mladića došlo je juče popodne na kupanje u Šparadiće kod Grebaštice, u Šibeniku, ali ih tamo nisu dočekali ni mir ni sunce, već prijetnje, psovke, zamahivanje metalnom šipkom i polivanje vodom iz baštenskog crijeva.
Kako navode, stigli su do betonskog mola gdje su ostavili stvari, ali ubrzo su ih napala dvojica starijih muškaraca koji su tvrdili da se nalaze na “privatnoj plaži”, piše Šibenik.in.
Cijeli incident snimljen je mobilnim telefonom, a na snimku se vidi jedan muškarac kako zamahuje metalnom šipkom, dok drugi mladiće i njihove stvari poliva vodom.
Mladići su izjavili da nisu zvali policiju jer su se muškarci nakon kratkog vremena primirili i povukli u kuću.
“Shvatili su da nisu u pravu i povukli se. Mi smo ostali da se kupamo, naravno, ali koristili su strašne riječi, nazivali nas četnicima koji im kvare mir”, izjavili su za Šibenik.in, prenosi Index.
Dodaju da im je čitava situacija istovremeno bila i smiješna i tužna, te da je žalosno što je u Šparadićima obala gotovo u potpunosti zauzeta, puna je betonskih molova i uređenih plaža.
“Prirodne stijene ovdje gotovo da i ne postoje”, napominju.
Prema hrvatskom Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, sve plaže, molovi i morska obala spadaju u pomorsko dobro, što znači da su u vlasništvu Republike Hrvatske i dostupni svim građanima.
“Pomorsko dobro je opšte dobro u vlasništvu države i svi građani imaju pravo slobodnog korišćenja”, navodi se u članovima 11. i 12. Zakona.
Ni vlasnici kuća uz obalu nemaju pravo da ograničavaju pristup plaži, osim ukoliko nemaju važeću koncesiju, a čak i tada su dužni omogućiti pristup u skladu sa zakonom. U konkretnom slučaju u Šparadićima, nije bilo nikakvih oznaka, zabrana ni dokaza da koncesija postoji.
Društvo
SAMO ZA HRABRE! Gradina dobija viseći čelični most, 140 metara straha i adrenalina!

Avanturistički kompleks na lokalitetu Gradina, nadomak Bosanske Krupe, uskoro će dobiti još jedan adrenalinski sadržaj, a radi se o prekrasnom visećem mostu iznad kanjona rijeke Une.
Implementator ovog projekta je Klub adrenalinskih sportova iz Bosanske Krupe, a zahtjevan posao povezivanja dvije litice čeličnim sajlama i nogostupima, na visini od oko 100 metara, izvode članovi Kluba ekstremnih sportova “Škorpio” iz Zenice.
Ovaj klub se bavi izgradnjom ovakvih elemenata planinarske infrastrukture, pa su tako sličan viseći most nedavno izgradili i na planini Mulež, nadomak Sanskog Mosta.
“Na pomolu je nešto zaista posebno, a radi se o 140 metara dugom visećem ferata mostu. Idejni začetnik Denis Džajić, osnivač i voditelj Kluba adrenalinskih sportova Bosanska Krupa, zaslužuje sve čestitke, prije svega na hrabrosti da se upusti u ovakve izazove, a potom i na istrajnosti i da ih realizuje, uz svesrdnu pomoć prijatelja i probrane ekipe koja zajedničkim snagama, idejom i voljom ostvaruje rezultate vrijedne divljenja”, navode iz zeničkog kluba.
Dodaju kako su ovaj projekat i njegova atraktivnost prava rijetkost, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i šire, te da im je kao izvođačima čast i ponos biti dio ovako divne priče.
Završetak radova na ovome megamostu, kako navode, očekuje se do polovine ljeta.
Inače, treba istaći kako je prije dvije godine na istom lokalitetu izgrađen i jedan od najatraktivnijih zip lajna u Bosni i Hercegovini.
Sa strmim nagibom od gotovo 12 posto i dužinom od 230 metara, ovaj zip lajn nudi nevjerovatnu brzinu i do 65 kilometara na sat, te jedinstven adrenalinski doživljaj.
Društvo
NAFTA NA IVICI EKSPLOZIJE! Ormutski moreuz pod prijetnjom, u BiH strahuju od novog UDARA NA DŽEP!

Zatvaranje Ormuskog moreuza moglo bi izazvati snažan energetski šok i lančanu reakciju rasta cijena širom svijeta, a naši sagovornici upozoravaju da ni BiH neće ostati pošteđena.
Prema njihovim riječima, posljedice bi bile višestruke – od rasta cijena goriva do poskupljenja osnovnih životnih namirnica.
Ormutski moreuz je jedan od najvažnijih naftnih puteva na svijetu, kroz njega se transportuje oko 20 do 25 odsto ukupne svjetske trgovine naftom.
Milenko Stanić, ekonomista, ističe da bi potencijalno zatvaranje Ormuskog moreuza moglo imati značajne posljedice i za naše tržište naftnih derivata, s obzirom na to da oko 20 do 25 odsto svjetske trgovine naftom prolazi upravo tim pravcem.
“Iskustvo nam govori da kada cijene nafte krenu rasti, dolazi do lančane reakcije i drugi počinju da koriguju cijene naviše”, naglašava Stanić i dodaje da kada se desio pad cijena na svjetskim berzama, uprkos očekivanjima, nije bio vidljiv na domaćem tržištu.
“Iako je cijena nafte znatno pala na svjetskom tržištu tokom protekle godine, taj pad se nije odrazio na cijene drugih proizvoda koji zavise od nafte ili u čijoj proizvodnji ona učestvuje. Dakle, kada cijene idu dolje, efekti su gotovo nevidljivi, ali kada krenu gore, brzo se prilagodimo”, pojašnjava Stanić.
Dodaje da je i u BiH već sada vidljiv uticaj globalnih dešavanja na cijene goriva.
“Čak i ako dođe do smirivanja tenzija između Irana i Izraela, energetika će i dalje ostati jedan od faktora koji će dugoročno održavati visoke cijene. To će se svakako odraziti na cijene proizvoda u BiH i dodatno ugroziti životni standard stanovništva”, upozorava Stanić.
Ekonomista Admir Čavalić rekao je za “Nezavisne novine” da bi eventualno zatvaranje Ormuskog moreuza imalo direktan uticaj na rast cijena nafte i naftnih derivata na domaćem tržištu.
“To bi bio šok od kojeg se ne bismo mogli brzo oporaviti niti ga izbjeći. Indirektno, takav poremećaj bi imao uticaj i na ostale troškove u proizvodnim lancima. Dakle, mogući su posljedični rast cijena finalnih proizvoda i usluga”, pojasnio je Čavalić.
Dodaje da bi, ako se najcrnji scenariji obistine i dođe do zatvaranja ovog moreuza, to predstavljao energetski šok kakav nije viđen u posljednjih nekoliko decenija, a koji bi se neminovno odrazio i na tržište Bosne i Hercegovine.
“U tom slučaju došlo bi do porasta cijena osnovnih životnih namirnica koje uvozimo, a koje, iako ih dijelom proizvodimo, i dalje zavise od globalnih lanaca snabdijevanja. Sve to bi u kratkom roku povećalo troškove i dovelo do novog pritiska na standard građana”, zaključuje Čavalić.
I ekonomista Igor Gavran kaže da bi to dovelo do znatnog povećanja cijena nafte i smanjenja dostupnih količina na tržištu pa samim tim i rasta cijena goriva, uključujući i bh. tržište.
“Tada bi, naravno, što opravdano, što neopravdano, i mnogi drugi iskoristili priliku za povećanje svojih cijena pravdajući to rastom troškova goriva i transporta”, kazao je Gavran.
Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, izjavio je za “Nezavisne novine” da će trenutna dešavanja sasvim sigurno imati posljedice i po BiH.
“Ako dođe do stvarnog zatvaranja možemo očekivati i dramatičnije promjene kada je riječ o cijeni nafte”, upozorava Bečarević.
Pojašnjava da oko 20 odsto ukupne svjetske trgovine naftom prolazi upravo kroz ovaj strateški prolaz, što ga čini izuzetno važnim za stabilnost globalnog tržišta energenata.
“Nama preostaje da ispratimo odluke Irana. Ako se desi potpuno zatvaranje ovog moreuza, realno je očekivati skok cijena nafte na svjetskom tržištu, a samim tim i rast cijena na domaćim benzinskim pumpama”, kaže Bečarević.
Ističe da bi ovakav potez pogodio globalna tržišta bez izuzetka jer nijedna ekonomija ne može ostati imuna na ovakav poremećaj u lancima snabdijevanja.
“Niko ne može tačno predvidjeti razmjere, ali je gotovo sigurno da bi uslijedio rast cijena svih proizvoda u čijoj proizvodnji se koristi nafta kao ulazna komponenta. Drugim riječima, poskupjela bi široka lepeza robe i usluga”, zaključuje Bečarević.
-
Zdravlje1 dan ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika1 dan ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo2 dana ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika2 dana ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Banjaluka2 dana ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Društvo2 dana ago
ZAVRŠENI RADOVI, ALI NEMA OTVARANJA: Brza cesta kod Gradiške čeka hrvatske dozvole!
-
Društvo1 dan ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU
-
Zanimljivosti3 dana ago
SVIJET BRUJI O NJIMA! Afera sa koncerta dobila epilog, zagrljaj koji je Endija Bajrona koštao karijere