Connect with us

Region

BIOLOG UPOZORAVA “PREDATORI S JUGA dolaze u Jadran, komarci donose EGZOTIČNE BOLESTI”

​U Jadransko more prodire flora i fauna iz toplih mora, a neke vrste koje smatramo zavičajnima zbog nepovoljnih klimatskih uslova napuštaju prebivališta i osvajaju druge prostore.

Globalni rat već traje, a objavila ga je priroda ljudskom rodu i, po svemu sudeći, izaći će kao pobjednik ako se ne urazumimo, upozorava biolog Aljoša Duplić iz Zavoda za zaštitu prirodne sredine, jer ekosistem zbog zagrijavanja sve više ugrožavaju opasne invazivne vrste.
Posljedice tog sukoba već decenijama su očigledne i na području Hrvatske, posebno u moru i primorju gdje se očigledno mijenja ekosistem.

Predatori s juga dolaze u Jadran
Duplić kaže da trenutna situacija posebno pogoduje širenju tropskih i suptropskih vrsta. Na Sredozemlju imamo kontinuiran ulazak vrsta iz Crvenog mora od trenutka kad je probijen Suecki kanal. Njih nazivamo lesepsijskim migrantima, po francuskom inženjeru Ferdinandu de Lesepsu koji je planirao i nadgledao gradnju Sueckoga kanala.

Lesepsijske vrste u početku su se zadržavale oko Izraela, odnosno južnog Sredozemlja no, kako se posljednjih decenija počelo zagrijavati cijelo Sredozemlje, tako su velikom brzinom počele da se šire cijelim Mediteranom, pa su neke od njih uočene i u Jadranu.
Najpoznatija je takva vrsta vatrenjača ili riba lav. Danas je se može vidjeti kod Zadra, a očekuje se da će narednih godina migrirati prema sjeveru. To je predator koji prijeti domaćim vrstama, izrazito je prilagodljiva riba koja predstavlja veliku prijetnju škarpinama i glavočima.

– Sreća je što je vatrenjača jestiva i ima izrazito kvalitetno meso, ali obložena je čvrstim otrovnim bodljama, što iziskuje oprez prilikom rukovanja. Na Kipru takve riblje vrste danas čine čak 60 odsto ribarskog ulova, što govori kakav dar-mar mogu učiniti i našoj populaciji riba, upozorava Duplić.

Takođe, odnedavno se u vodama pojavila riba fuga, koja se smatra posebnim gurmanskim specijalitetom u Japanu, ali toliko je otrovna da je u Zemlji izlazećeg sunca spremaju za to posebno obučeni kuvari, prenosi “Večernji”.

S obzirom na to da sadrži toksin 100 puta jači od cijanida, nije rijetkost da u japanskim restoranima dolazi do trovanja sa smrtnim posljedicama. Osim toga, njen je otrov otporan na termičku obradu.

U Jadranu se za sada ulovi tek nekoliko primjeraka godišnje, ali postoji opravdan strah od njenog širenja. Iako se morski ekosistem, uslijed globalnog zagrijavanja, mijenja dramatičnije u odnosu na kopneni, i na području kontinentalne Hrvatske zabilježeno je više od 900 stranih vrsta.
Komarci donose egzotične bolesti
Na primjer, u šumama je izrazito pogođena smreka tako da je pitanje kako će šume izgledati za 20 do 50 godina. Primjećuju se promjene u sastavu travnjaka, pogotovo planinskih koji su prilagođeni hladnijim temperaturama, pa izostanak snijega dovodi do podizanja nizinskih biljnih vrsta prema planinskim vrhovima.

Oprašivači su posebna priča, ističe Duplić, jer bumbari ne podnose izrazito visoke temperature kakve su bile ovoga ljeta. Dugi toplotni talasi na kontinentu izazivaće velike stresove kod bumbara pa možemo strahovati od nestanka oprašivača koji imaju značajnu ekološku funkciju.

Takođe, kao primjer navodi tigrastog i japanskog komarca, nekad egzotične vrste koje su našle stanište i u Hrvatskoj. Tigrasti komarac je brodovima iz Azije svojevremeno uvezen u Luku Bar u starim automobilskim gumama. Takve vrste nam donose i egzotične bolesti poput denge, zika groznice i drugo.
Drugi primjer je azijski stršljen, koji je velika prijetnja medonosnoj pčeli, kaže Duplić, jer desetak njih u nekoliko sati može ubiti zajednicu pčela od 10.000 jedinki. Odnedavno se u Njemačkoj pojavila populacija sjevernoafričkih mrava, koji predstavljaju ozbiljnu prijetnju tamošnjoj infrastrukturi jer pod zemljom stvaraju velike mravinjake.

Sjevernoafrički mravi mogli bi se uskoro pojaviti i u Hrvatskoj, tim prije jer su se dobro prilagodili evropskim klimatskim uvslovima, a dodatni je problem što formiraju super kolonije koje mogu istisnuti naše vrste mrava, koje su važne za kvalitet tla, prenošenje sjemenki i ostalo.
Priroda će opstati, a ljudi?
Zbog nesavjesnog djelovanja, ljudi zasad gube bitke s “majkom Zemljom”, koja se već suočavala s brojnim promjenama i opstala je jer se priroda uvijek adaptira na nove okolnosti. Struka smatra kako je jedni način zaštite bioraznolikosti ugroženih dijelova Jadrana zaustavljanje gotovo svakog ljudskog djelovanja, od ribolova i ukidanja pojedinih morskih putova do smanjenja turističkih aktivnosti.

Cilj je da se do 2030. godine zaštiti 30 odsto Jadranskog mora, a od toga bi trećina trebala biti pod režimom stroge zaštite. U toj politici moraće učestvovati sve zemlje s izlazom na Jadran.

– Priroda će svakako opstati, a na nama ljudima je da promijenimo sadašnji način života ako želimo da civilizacija preživi – poručuje Duplić.

Večernji list/Hina

Region

VUČEVIĆ O NOVOJ VLADI SRBIJE “Imamo spremno više imena”

Predjsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu i lider Srpske napredne stranke Miloš Vučević izjavio je da će SNS sutra na konsultacije sa predsjednikom Srbije o mandataru za sastav nove vlade ići sa prijedlogom da se formira nova vlada i da će doći sa nekoliko imena za mandatara.

Vučević je za K1 televiziju rekao da će ispred liste oko SNS na konsultacijama učestvovati delegacija od osam članova – pet ispred SNS i tri predstavnika koalicionih partnera.

– Naš stav je da treba da idemo u izbor nove vlade, da napravimo dodatni napor da se izabere nova vlada do 18. aprila. Treba to učiniti i neki dan pre, jer novi mandatar mora da obavi konsultacije oko sastava novog kabineta, pa onda to moraju da potvrde stranački organi – najavio je Vučević.
On je istakao da će doći da čuju predsjednika i vide koncept nove vlade, jer to, kako je naveo, nije samo tehničko-tehnološki proces i ne radi se samo o rokovima, već je riječ o tome šta je suština te vlade i šta treba da uradi u narednom periodu.

– Mislim da će biti velikih promjena u vladi i to ne samo na mjestu premijera – i u vladi i u dubini, od državnih sekretara do direktora javnih preduzeća. Mislim da će biti velikih iznenađenja, možda i oko mandatara bude veliko iznenađenje – rekao je Vučević.

Ukazao da smatra da u novoj vladi treba da bude mnogo novih ljudi.
Linker
– Mojom ostavkom, imajući u vidu sve okolnosti u kojima se nalazimo pet meseci, potrebne su dubinske promene kako bi pokušali da dođemo do društvenog dijaloga. To bi bio jedan od zaključaka šta vlada mora da radi – dodao je Vučević.

Naveo je da ne isključuje da mandatar bude i nestranačka ličnost, iako se, kako je rekao, ne odriče stranačkog života.

– Apsolutno se borim protiv onog što nam se nameće, depolitizacije političkog sistema i uništavanje stranaka kao anahronog oblika organizovanja i nečega što usporava sveopšti društveni razvoj. To je najveća podvala koja postoji, jer niko nije smislio bolji oblik demokratije od višestranačja i političkog pluralizma – rekao je Vučević.

Objasnio da mandatar bira svoj tim, ali da to ne radi sam, već u razgovoru sa strankom, koalicionim partnerima i predsednikom.

Nastavi čitati

Region

SKANDAL U CRNOJ GORI! Nestao kokain iz sudskog depoa koji je 17 godina, ČEKAO NA UNIŠTENJE

Preliminarna analiza Komisije za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge, pokazala je da je iz sudskog depoa u Bijelom Polju, navodno, nestao kilogram kokaina koji je oduzet prije 17 godina.

Predstavnici tog tijela su, kako pišu mediji u Crnoj Gori, nedavno u bjelopoljskom Višem sudu testirali drogu predviđenu za uništenje, kada je, prema nezvaničnim informacijama, otkriveno da supstanca zapravo ne reaguje na brze testove za drogu.

Iz suda su najavili da će o svemu obavijestiti Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju, ali i naglasili da su u pitanju samo preliminarni rezultati.
Iz Višeg suda objasnili su da su 23. marta ove godine, prilikom kontrolisanja oduzetih supstanci po pravosnažnim presudama radi njihovog uništavanja i spaljivanja, članovi Međuresorne komisije za sprovođenje uništenja pravosnažno oduzete droge iz Višeg suda u Bijelom Polju i Višeg suda u Podgorici, izvršili neposrednu kontrolu izdvojene droge za uništenje u ovom sudu kojom prilikom su uočili određene nepravilnosti, i to nepravilnosti u vidu nepokazivanja očekivanog obojenja supstance oduzete u navedenom predmetu, prilikom preliminarnog testiranja, pišu Vijesti.

O tome ih je, kako su kazali iz tog suda, Komisija obavijestila 28. marta 2025. godine, kada im je dostavila zapisnik, kojim su konstatovane uočene nepravilnosti.

– Usljed navedenog, dokazni materijal iz navedenog predmeta je izdvojen i neće ići na uništenje, već će se, u cilju rasvjetljavanja konkretne situacije i definitivnog utvrđivanja svojstava supstance zaplijenjene 26. 4. 2008. godine, koja prilikom preliminarnog testiranja nije pokazala očekivano obojenje, obavestiti nadležni organ – kazali su listu iz bjelopoljskog Višeg suda, kojim rukovodi Milan Smolović.

Oni su istakli da će se “zavisno od ishoda tog postupka, razmotriti potreba preuzimanja daljih aktivnosti”.

Inače kokain potiče iz slučaja protiv R. M. i E. M. koji su pravosnažno oglašeni krivim 2010. godine za krivično djelo – zločinačko udruživanje i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga i osuđeni na osam godina i osam mjeseci, odnosno na sedam godina i osam mjeseci zatvora.

Tada im je, kako su kazali iz bjelopoljskog Višeg suda, izrečena mjera trajnog oduzimanja te supstance – 1.000,40 grama kokaina u koncentraciji od 79,5 odsto, za koju je određeno da se uništi nakon vještačenja po pravosnažnosti te presude.

Nastavi čitati

Region

PRETRESI NA VIŠE LOKACIJA: Pohapšeni funkcioneri, među njima i PREDSJEDNIK OPŠTINE Žitorađa

U akciji policije uhapšen je predsjednik opštine Žitorađa i još nekoliko funkcionera iz te opštine.

U nastavku akcije borbe protiv korupcije jutros je uhapšen predsjednik opstine Žitorađa Ivan Stanojević, saznaje Kurir.

Lisice su, kako se saznaje, stavljene na ruke još nekoliko visokih funkcionera te opštine.

Oni se sumnjiče za zloupotrebe kojima je oštećen budžet.

Pretresi na više lokacija su u toku.

Nastavi čitati

Aktuelno