Politika
Bjelica uputio novo pismo Kondžiću “Predsjednik OIK Sokolac Dragan Bašević ZLOUPOTREBIO INSTITUT BOLOVANJA”

Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica uputio je juče novo pismo Elvisu Kondžiću, još nerazriješenom direktoru Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH (APIK).
Ovo je pismo u kome se traži provjera bolovanja predsjednika OIK Sokolac Dragana Baševića, a koje je u posjedu portala „Sokolac-srce Romanije“.
“Poštovani gospodine Kondžiću, ovo je treći put u kratkom roku da Vam se pismenim putem obraćam povodom slučaja “Dragan Bašević”. Kao što sam naveo u pritužbi, broj 02-052-530 od 18. oktobra 2024. godine, predsjednik OIK Sokolac i državni službenik Dragan Bašević, u svojstvu osumnjičenog saslušan je 17. septembra 2024. godine u Policijskoj stanici Sokolac zbog verbalnog (prijetnje smrću uz brojne psovke djece i porodice) i fizičkog napada na Dragana Renovicu, glavnog i odgovornog urednika portala “Sokolac-srce Romanije”, i to u prostorijama Opštinske uprave, tačnije ispred kancelarije OIK Sokolac. Bašević je tom prilikom uputio prijetnje smrću. Slučaj je okončan na ročištu u Osnovnom sudu Sokolac dana 22. oktobra 2024. godine priznanjenm krivice Dragana Baševića i očekuje se izricanje presude. Cijeli slučaj prijavljen je i Centralnoj izbornoj komisiji BiH koja je formirala predmet.
Ovim činom državni službenik Dragan Bašević grubo je prekršio Zakon o javnom redu i miru Republike Srpske, odredbe člana 54. Zakona o državnoj službi u institucijama BiH, odredbe Pravilnika o disciplinskoj odgovornosti državnih službenika te odredbe člana 4. Kodeksa ponašanja zaposlenih u APIK broj 01-328/12 od 23. jula 2024. godine. Gore navedenu pritužbu poslao sam Vam na osnovu člana 7. pomenutog Kodeksa i ona predstavlja osnov za vođenje disciplinskog postupka protiv Dragana Baševića kao i osnov za oduzimanje odobrenja, saglasnosti za obavljanje dodatnih poslova predsjednika OIK Opštine Sokolac.
Takođe, prema pribavljenim dokazima državni službenik Dragan Bašević se u tom periodu nalazio na bolovanju koje je otvorio 9. septembra 2024. godine, iako je uredno radio u komisiji čija mjesečna naknada iznosi 520 KM. Nakon što sam 18. septembra 2024. godine o tome obavjestio javnost i nekoliko institucija Bašević naprasno prekida bolovanje sutradan 19. septembra 2024. godine. Iz svega navedenog nesumnjivo je da je gospodin Bašević zloupotrebio bolovanje i prekršio Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske, čime su stvoreni elementi krivične odgovornosti za neobavljanje redovnih poslova, a obavljanje dodatnih poslova. S tim u vezi, postavlja se pitanje kako je nakon prekida bolovanja, potpisivajući zapisnike sa sjednica OIK, pa sve do izbornog dana (6. oktobra 2024. godine) obavljao redovne poslove u APIK!?
Ukoliko se sve ove radnje opisane oko zloupotrebe instituta bolovanja potvrde istinitim, a hoće jer posjedujem čvrste dokaze, predstavljaće presedan, neviđene kriminalne radnje i biću prinuđen da u kratkom roku podnesem krivične prijave Tužilaštvu Bosne i Hercegovine protiv svih odgovornih.”
Sve to je navedeno u pismu Bjelice.
Da podsjetimo, Elvis Kondžić, direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Bosne i Hercegovine (APIK), podnio je neopozivu ostavku 18. oktobra ove godine i očekuje se njegovo razriješenje. Kondžić je ostavku uputio Parlamentarnoj skupštini BiH, čija oba doma su ga i imenovala na tu poziciju u julu 2022. godine. On je tada imenovan na mandat od pet godina, što znači da je na toj poziciji trebao biti još oko tri godine.
Politika
BIH POD PRITISKOM! Moneyval prijeti SIVOM LISTOM

Nakon smanjenja sredstava iz Plana rasta za Bosnu i Hercegovinu zbog nedovoljnog napretka u provođenju reformi – još jedan problem na pomolu. Od Bosne i Hercegovine se traži napredak u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma, inače bi BiH mogla da se nađe na sivoj listi Moneyvala, takav scenario dodatno bi otežao finansijske transakcije i onemogućio investicije.
Politička previranja stvaraju ekonomsku nestabilnost, zbog čega se bh. prostor iz međunarodnog ugla posmatra s posebnim oprezom, a sve više i finansijske transakcije. Bosna i Hercegovina je pod pooštrenom kontrolom Moneyvala zbog procjene rizika od pranja novca i finansiranja terorizma.
“Prema informacijama kojima imamo, neke banke iz skandinavskih zemalja već odbijaju transakcije s Bosnom i Hercegovinom, smatrajući nas visokorizičnom zemljom”, ističe Faris Bogunić, direktor Sektora specijalističkog nadzora Federalne agencije za bankarstvo.
Otežane transakcije pogoršaće kreditni rejting Bosne i Hercegovine, što ćemo tek osjetiti zbog slabljenja finansijskog sektora i povećanog rizika za ulaganje.
“Transakcije će biti sporije, one koje se mogu izvršiti biće skuplje i za privredu i stanovništvo, a strane investicije, kojima svi težimo i kojima se nadamo, biće dosta kompleksnije za realizaciju”, upozorava Edis Ražanica, direktor Udruženja banaka Bosne i Hercegovine.
“Dovedeni smo u situaciju da će vam, kad dođete u mjenjačnicu da promijenite ili kupite 100 evra, tražiti ličnu kartu i upisati vaše podatke. Agencija za bankarstvo je dala nalog poslovnim bankama u oba entiteta da svaki transfer koji je veliki i neobičan ili kod klijenta koji je tek registrovao svoj račun mora biti zaustavljen”, navodi ekonomski analitičar Zoran Pavlović.
“CBBiH smatra da bi nadležni navedene aktivnosti trebalo da shvate vrlo ozbiljno i pristupe hitnoj implementaciji svih neophodnih mjera u interesu svih fizičkih i pravnih lica, kako bi se izbjegle finansijske, ekonomske i ostale posljedice za građane Bosne i Hercegovine”, poručili su iz Centralne banke Bosne i Hercegovine.
Ukoliko nedostaci u primjeni zakona ne budu otklonjeni, moglo bi nas koštati vraćanja na sivu listu Moneyvala.
“Postoje sistemski nedostaci, naročito u pogledu operativne učinkovitosti, saradnje institucija, nadzora nad visokorizičnim sektorima, te transparentnosti stvarnog vlasništva pravnih osoba. Takođe, posebno su izražene slabosti u vezi s implementacijom ciljanih finansijskih sankcija i procesuiranjem finansiranja terorizma”, navodi Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti Bosne i Hercegovine (HDZ BiH).
“Treba prihvatiti direktive i sugestije i EU i zakon dopunjavati onoliko puta dok on ne bude dovoljno dobar”, poručio je Jasmin Imamović, predsjedavajući Komisije za odbranu i bezbjednost PSBiH (SDP).
“Danas imamo mnoštvo agencija za borbu protiv korupcije i preventivno djelovanje na svim nivoima, nekakve odbore i komisije, ali je moj utisak da je to potpuno neunčikovito”, ocjenjuje Zdenko Ćosić, član Komisije za odbranu i sigurnost PSBiH (HDZ BiH).
“Zakon koji smo donijeli je jako dobar, samo je poenta kako se i koliko on primjenjuje”, istakla je Sanja Vulić, član komisije za odbranu i bezbjednost PS BiH (SNSD).
Bosna i Hercegovina već ima umanjenje salda iz Plana rasta za 10 posto uz prijetnju novim. Eventualno stavljanje Bosne i Hercegovine na sivu listu Moneyvala smanjilo bi priliv milijardi maraka bh. dijaspore koje održavaju ekonomsku stabilnost zemlje.
(Federalna)
Politika
SLAVIŠA MARKOVIĆ POSJETIO MANIFESTACIJU “Sajam šljive, voćnih rakija i meda Ugljevik 2025”

Narodni poslanik Slaviša Marković, član Predsjedništva PDP Milenko Ristić i predsjednik Opštinskog odbora PDP Ugljevik Nikola Dakić prisustvovali su danas tradicionalnom „Sajmu šljive, voćnih rakija i meda Ugljevik 2025“, koji se održava po 14. put.
– Ova jedinstvena manifestacija je prilika da izlagači prikažu svoje proizvode nastale od šljive i još jednom pokažu šta znači naša domaća radinost i kvalitet. Jako je bitno da na svaki način podržimo male proizvođače, domaću proizvodnju i našu tradiciju. Zato nam je veliko zadovoljstvo što smo danas ovdje u Ugljeviku – poručili su iz PDP.
Posjetioce „Sajma šljive, voćnih rakija i meda Ugljevik 2025“ očekuje izložba voća, voćnih rakija, meda, domaćih radinosti, poljoprivredne mehanizacije, kulturno-umjetnički program i još mnogo zanimljivih sadržaja.
Najuspješnijim izlagačima biće uručene diplome i medalje, a očekuje nas i proglašenje pobjednika ovogodišnjeg sajma.
Politika
BODIROGA “VLAST je potpuno OBESMISLILA Narodnu skupštinu Republike Srpske”

Rekao je to šef Kluba poslanika SDS-a u NS Republike Srpske, Ognjen Bodiroga komentarišući odluke koje je donosila Narodna skupština, a Milorad Dodik gazio.
“Diktator reče: ,,Nijedna škola, dom kulture, neće moći da se koriste za održavanje izbora. Bilo kakvo učešće ljudi u biračkim odborima povodom tih izbora, izmijenićemo zakone i donijećemo da je to dio krivične odgovornosti za rušenje ustavnog poretka Republike Srpske. Na taj način ćemo reći ljudima da se drže po strane. Postoji niz stvari koje ćemo činiti po tom pitanju. To su legitimni procesi”, istakao je Dodik u Jutarnjem programu RTRS-a”, podsjeti je Bodiroga.
“Prije par mjeseci je Narodna skupština Republike Srpske usvojila zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja Suda BiH i Tužilaštva BiH. Taj zakon su prekršili Dodik, Viškovića i Stevandić kada su se pojavili pred sudom BiH”, napisao je on.
,, Ako službeno ili odgovirno lice u instituciji Republike Srpske ne primijeni, ne sprovede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje odluku institucija Republike Srpske kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina zatvora.” Ovo je samo jedan od primjera kako je ova vlast obesmislila Narodnu skupštinu Republike Srpske”, zaključio je Bodiroga.
(BN)
-
Svijet3 dana ago
UPALJENI SVI ALARMI! Svijet pred VELIKIM sukobom – novi rat skoro na VIDIKU!
-
Region1 dan ago
OGLASIO SE VUČIĆ “Maske su pale, dolazi VRIJEME ODGOVORNOSTI”
-
Hronika3 dana ago
UŽAS U BANJALUCI! Muškarac se ubio u dvorištu Gimnazije
-
Svijet3 dana ago
ALJASKA POD OPSADOM! Putin stiže u najčuvaniju tvrđavu na planeti, ni muva ne može da proleti!
-
Društvo2 dana ago
VOZAČI OČAJNI – kilometarske kolone na granicama, od gužvi BOLI GLAVA!
-
Region2 dana ago
OGLASIO SE VUČIĆ “Nigdje ja ne idem” (VIDEO)
-
Region3 dana ago
OGLASIO SE MUP SRBIJE o fotografiji na kojoj POLICAJAC udara ŽENU
-
Region3 dana ago
NEVJEROVATNO! Muškarac u Crnoj Gori gađa helikopter iz Srbije koji gasi POŽAR (VIDEO)