Connect with us

Društvo

BOLNICE NAJVEĆI DUŽNICI DRŽAVI! Neslavni rekord sa crne liste

Među deset najvećih dužnika za poreze i doprinose u Srpskoj nalazi se čak sedam bolnica, a šansa da budu izbrisani s te neslavne liste leži u obećanju Vlade da će izmiriti dugovanja javnih zdravstvenih ustanova po tom osnovu.

Obaveze tih sedam zdravstvenih ustanova za poreze i doprinose “teške” su čak 205 miliona maraka i mahom je riječ o dugovanjima nastalim u ranijim godinama.

Tako prema najnovijoj ažuriranoj listi Poreske uprave RS, prvo mjesto najvećih dužnika zauzima Univerzitetski klinički centar RS čije su obaveze za poreze i doprinose teške 48,33 miliona maraka.

Tu zdravstvenu ustanovu u stopu prati bolnica u Istočnom Sarajevu koja ima neizmirene obaveze po istom osnovu u iznosu od 48,09 miliona maraka, dok je na trećem mjestu plasirana bolnica “Sveti apostol Luka” iz Doboja čiji je dug nešto tanji, tačnije 46,93 miliona maraka.

I četvrto i peto mjesto na listi najvećih dužnika takođe pripada zdravstvenim ustanovama i to Univerzitetskoj bolnici iz Foče čije su neizmirene obaveze “teške” 19,64 miliona maraka, odnosno bolnici iz Gradiške čiji je dug za poreze i doprinose dosegao brojku od 16,65 miliona maraka.

Bolnica “Sveti Vračevi” iz Bijeljine zauzima sedmu poziciju na listi najvećih dužnika s neizmirenim obavezama po osnovu poreza i doprinosa teškim pak nešto manje od prethodnika, odnosno 15,52 miliona maraka, dok bolnica “Dr Mladen Stojanović” iz Prijedora zauzima devetu poziciju i po istom osnovu duguje Srpskoj 10,34 miliona maraka.

Direktori zdravstvenih ustanova koje su najveći dužnici navode da su potpisani reprogrami u vezi sa izmirenjem obaveza nastalih ranijih godina, te da se i na taj način smanjuje dug zdravstvenog sektora za poreze i doprinose.

– Mi imamo potpisan reprogram u vezi sa izmirenjem obaveza. Kako stižu na naplatu obaveze po osnovu tih reprograma tako ih i izmirujemo. Na taj način se smanjuje taj dug. Pored toga, nove obaveze redovno izmirujemo uz plate medicinskih radnika – rekao je “Glasu” direktor Bolnice u Foči, Radmil Marić.

Direktor bolnice u Gradišci Rajko Dodik rekao je da od 2020. godine, od kada je na čelu te zdravstvene ustanove, redovno izmiruju obaveze za poreze i doprinose uz platu radnika.

– Dugovanja za poreze i doprinose datiraju odranije.

Potpisani su i reprogrami za izmirenje tih obaveza.

Mi se trudimo da uplatimo poreze i doprinose i za one radnike koji su stekli uslove za penziju. Tako da ti ljudi na taj način odlaze u penziju bez ikakvih problema – rekao je “Glasu” Dodik.

U programu ekonomskih reformi RS za period 2023-2025. godina navedeno je da Vlada RS planira da nastavi i sa započetom reformom zdravstvenog sistema te da je opredjeljenje da u narednom periodu bude obezbijeđen novac za izmirenje dugovanja javnih zdravstvenih ustanova i Fonda zdravstvenog osiguranja iz prethodnog perioda.

Trezor
Iz Vlade RS najavili su da bi iduće godine svi domovi zdravlja u Srpskoj trebalo da pređu na na trezorski sistem poslovanja.

– Nakon toga i bolnice će preći na isti sistem poslovanja – naveli su u Vladi.

Glas Srpske

Društvo

NAJAVLJENA SKUPLJA MREŽARINA: 21% veći računi za struju!

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske pokrenula je tarifni postupak na osnovu zahtjeva pet elektrodistributivnih preduzeća koja posluju u okviru „Elektroprivrede Republike Srpske“.

Riječ je o operatorima distributivnih sistema iz Trebinja, Banje Luke, Doboja, Bijeljine i Pala, koji traže povećanje cijene mrežarine od – naknade za korištenje distributivne mreže.

Predloženo poskupljenje iznosiće 40%.

Ukupan iznos traženog povećanja iznosi preko 392 miliona KM, što je u prosjeku rast od 36,48%, dok pojedini distributeri traže i do 41% više sredstava.

Ovo bi, prema dostupnim procjenama, dovelo do prosječnog povećanja ukupnih računa za električnu energiju za oko 17%.

Domaćinstva će od 1. januara 2026. godine (otkad će se obračunavati novi tarifni model ukoliko se zahtjev usvoji) dobijati račun za struju veći za 21%, dok će poskupljenje mrežarine malim kupcima električne energije donijeti račune za struju povećane za 22%.

Regulatorna komisija će u narednom periodu organizovati javne rasprave, nakon kojih će odlučiti da li će i u kojem obimu usvojiti zahtjeve distributera.

Podsjećamo, Luka Petrović, generalni direktor ERS-a je nakon najave poskupljenja mrežarine izjavio da ERS nije nadležna za ovu proceduru i da do poskupljenja električne energije neće doći.

Nastavi čitati

Društvo

SRPSKA DOBIJA POMOĆNU POLICIJU! Veto Bošnjaka PAO, odluka ide Dodiku na potpis!

Sve smo bliže tome da Republika Srpska dobije pomoćni sastav policije. Naime, ni na sjednici Zajedničke komisije Narodne skupštine Republike Srpske i Vijeća naroda Republike Srpske koja je održana danas, nije postignuta saglasnost da je u Zakonu o policiji i unutrašnjim poslovima RS, a kojim se, pored ostalog, uspostavlja pomoćni sastav policije u Srpskoj, povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda.

Kako se navodi u saopštenju nakon održane sjednice, o mehanizmu veto sada će odlučivati Ustavni sud Republike Srpske – Vijeće za zaštitu vitalnog interesa.

Ako i Vijeće odluči da nije došlo do povrede veta, pomenuti Zakon ide na potpis predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku, a stupiće na snagu nakon objave u Službenom glasniku Republike Srpske.

Ako bi Vijeće pri Ustavnom sudu Srpske odlučilo da je u pitanju povreda vitalnog interesa bošnjačkog naroda, zakon se vraća predlagaču na doradu a eventualno nakon toga ponovo u Narodnu skupštinu Republike Srpske.

U vezi sa ovom temom tokom sjednice Vijeća naroda RS koja je održana u srijedu, 30. jula, bilo je veoma burno.

Podsjetimo, delegati Kluba bošnjačkog naroda u odluci kojom su tražili pokretanje mehanizma zaštite vitalnog nacionalnog interesa, napisali su na više mjesta riječ Srpska, u imenu Republike, malim slovom.

Dok su se pravdali da je riječ o klasičnoj štamparskoj grešci koja se omakla onome ko je odluku kucao, delegati iz srpskog Kluba poručili su da je ovo namjerna provokacija.

Srebrenka Golić, predsjedavajuća Vijeća naroda RS priznala je za “Nezavisne novine”, da je riječ o velikom propustu, ne samo njene službe, već i službe Kluba Bošnjaka, te je navela da je od podnosioca zahtjeva tražila da se sve to ispravi do sjednice Zajedničke komisije.

S obzirom na to da je sjednica održana, reklo bi se da su pravopisne greške ispravljene.

Odluku o tome da li je došlo do povrede veta, Ustavni sud RS treba da donese u narednim danima.

Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

TRI POSKUPLJENJA ZA DVE GODINE! Milanović: “Struja gura sve u lančanu krizu!”

Dragan Milanović, član Predsjedništva Partije demokratskog progresa (PDP) i odbornik u Skupštini grada Bnjaluka upozorio je javnost na posljedice eventualnog povećanja mrežarine, koje će se sutra naći pred Komisijom za energetiku. Iako zvanično nema potvrde o poskupljenju električne energije, Milanović tvrdi da će računi građana ipak biti uvećani za oko 15%, jer će mrežarina porasti za čak 40%.

– Ne želim da šaljem populističke poruke, ali moram ukazati na nedosljedne i kontradiktorne političke stavove vladajućih stranaka koje na republičkom nivou donose odluke, a u Banjaluci čine skupštinsku većinu- rekao je Milanović.

On je podsjetio da je cijena električne energije u posljednje dvije godine već tri puta povećavana, što, kako navodi, ima ozbiljan uticaj na ekonomiju.

– Struja je osnovni ulazni trošak gotovo svih preduzeća, kako javnih tako i privatnih. Svako povećanje cijene električne energije izaziva lančana poskupljenja roba i usluga, što na kraju najviše osjete građani- naglasio je Milanović.

Posebno je kritikovao lokalnu skupštinsku većinu, koja, prema njegovim riječima, pokušava da se predstavi kao zaštitnik građana, a istovremeno ne dozvoljava da gradska preduzeća formiraju cijene na tržišnim osnovama.

– U Banjaluci se ne dozvoljava ni minimalno usklađivanje cijena komunalnih usluga, a s druge strane se ćuti na veliko povećanje mrežarine koje direktno pogađa sve građane -zaključio je Milanović.

Nastavi čitati

Aktuelno