Connect with us

Društvo

BOLNICI TREBINJE NEGATIVNA OCJENA revizora zbog v.d. direktora

Vršilac dužnosti direktora bolnice u Trebinju ovu dužnost obavlja znatno duže nego što to zakon definiše. Ovom javnom funkcioneru se isplaćuje naknada za pripravnost za sve dane vikenda iako u evidenciji ne stoji da je bio pripravan.

Ovo su samo neki od razloga zbog kojih je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS dala negativno mišljenje o finansijskom poslovanju javne zdravstvene ustanove Bolnica Trebinje za 2021. godinu.

Vršilac dužnosti direktora bolnice imenovan je 9. decembra 2020. godine na period od 60 dana, a po isteku navedenog perioda imenovanje iste osobe za vršioca dužnosti rađeno je u kontinuitetu, do završetka ove revizije, što nije u skladu sa članom Zakonom o ministarskim, vladinim i drugim imenovanjima Republike Srpske kojim je propisano da se imenovanja na kraći period (najviše dva mjeseca) ne mogu ponoviti.

Ovo su naveli revizori, a vršilac dužnosti direktora trebinjske bolnice od 9. decembra 2020. godine je Nedeljko Lambeta. Dakle, tu funkciju obavlja već duže od dvije godine. Imenovanje direktora bolnice nije provedeno po javnom konkursu, kako je to propisano članom Zakonom o sistemu javnim Statutom javne zdravstvene ustanove Bolnica Trebinje – upozorili su revizori.

Osim toga, revzori su upozorili na još jednu nezakonitost – bolnica je u toku 2021. godine zaključila ugovore o privremenim i povremenim poslovima za obavljanje poslova medicinskog tehničara koji su po svojoj prirodi takvi da traju duže od 90 dana, što nije u skladu Zakonom o radu. Takođe, po osnovu ugovora o djelu angažovani su izvršioci za poslove patologa, biohemičara, nutricioniste, medicinskog tehničara i druge poslove koji predstavljaju redovnu djelatnost bolnice, što takođe nije u skladu sa članom Zakonom o radu – napominju revizori.

Obračun plata i ostalih primanja zaposlenim u Bolnici nije u potpunosti vršen u skladu sa Zakonom o platama zaposlenih u javnim ustanovama u oblasti zdravstva RS i Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u oblasti zdravstva.

– Tako je obračun naknade za pripravnost direktoru i glavnoj sestri (utvrđena odlukom o pripravnosti od 1.marta 2009. godine) u iznosu od 1,5 odsto osnovne plate vršen je za sve dane vikenda, iako navedeni dani u evidenciji o prisustvu zaposlenih na radunisu evidentirani kao vrijeme provedeno u pripravnosti – objašnjavaju revizori.

Sporan i obračun plate
Dalje, obračun plate zaposlenom vršen je za puno radno vrijeme, iako je u evidenciji prisustva zaposlenog na radu evidentiran znatno manji broj časova rada.

– Zaposlenima su prekovremeni sati obračunavani kao redovan rad, što nije u skladu sa Zakonom o platama. Propisano je da se prekovremeni rad preračunava tromjesečno u slobodne dane i sate – ističu revizori.

Obračun uvećanja plate od 20 odsto rukovodiocima osnovnih organizacionih jedinica vršen je na osnovnu platu zaposlenog, što nije u skladu sa Zakonom o platama kojim je propisano da se uvećanje primjenjuje na prosječnu platu zaposlenih sa visokom stručnom spremom te organizacione jedinice. Neusklađenost je otklonjena do završetka revizije i shodno tome nije data preporuka.

Osnovna plata zaposlenima za rad na dane državnog praznika i druge dane u koje se po zakonu ne radi uvećana je za 150 odsto, što nije u skladu sa članom Posebnim kolektivnim ugovorom kojim je propisano da se plata radnika po navedenom osnovu uvećava za 50 odsto.

Naknada troškova prevoza zaposlenima kod dolaska na posao i povratka s posla u 2021. godini isplaćivana je u fiksnom iznosu, koji ne predstavlja iznos pune cijene prevozne karte u javnom saobraćaju shodno Posebnom kolektivnom ugovoru.

Internim aktom nisu definisani uslovi i način korišćenja sredstava reprezentacije, niti pravo na naknadu troškova mobilnog telefona.

Inače, trebinjska bolnica nalazi se na listi najvećih poreskih dužnika i na kraju novembra, po podacima Poreske uprave RS, duguju oko 6,9 miliona KM.

Srpskainfo

Društvo

METEOROLOZI UPOZORAVAJU: Toplotni talas u Republici Srpskoj se nastavlja, evo kad će kiša

Toplotni talas u Republici Srpskoj nastaviće se i narednih dana, a sem subote, kada se očekuje 36 stepeni, danas, sutra, kao i u nedjelju i ponedjeljak biće 40 stepeni.

Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske, prema trenutnim prognozama kratkotrajno osvježenje se očekuje u utorak.

Inače, U Srpskoj je na snazi crveni i narandžasti meteoalarm što znači potencijalno opasno vrijeme.

Nastavi čitati

Društvo

RATARI SE HVATAJU ZA GLAVU! Prognoze stručnjaka nisu optimistične

Intenzivni i dugotrajni toplotni talasi koji su zahvatili Srpsku u junu, najsušnijem mjesecu otkako se vrše mjerenja, već ostavljaju ozbiljne posljedice na poljoprivredu, posebno u ratarstvu i voćarstvu, a stručnjaci upozoravaju da će bez sistema za navodnjavanje i prikupljanja kišnice te prilagođavanja izbora kultura klimatskim promjenama ova vrsta proizvodnje postati neodrživa.

Iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda navode da je ovogodišnji jun bio topao i vrlo sušan, a kiša je u većini predjela pala samo jednom. U Semberiji nije bilo ni kapi tokom cijelog mjeseca, dok je u Banjaluci ovo najsušniji jun od 1961. godine.

Istovremeno, ekstremni vremenski uslovi pogađaju i ostatak Evrope. U Portugaliji je izmjereno 46,6 stepeni, u Španiji je oboren temperaturni rekord, a u Hrvatskoj su noćne temperature često iznad 30 stepeni, što je dovelo do crvenog meteoalarma i vanrednih upozorenja. Iako je tek početak ljeta, sa nesnosnim vrućinama teško se izboriti, a građani spas najčešće traže na kupalištima. Međutim, ima i onih koji najkritičniji dio dana provode na otvorenom radeći teške fizičke poslove, između ostalog, i na poljima, boreći se da koliko-toliko spasu ljetinu.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković upozorava da su kukuruz, suncokret i soja u Semberiji, Posavini i Lijevču polju već u velikom deficitu vlage, što će se neminovno odraziti na prinos.

– Ako u narednih sedam do deset dana ne padne značajnija količina kiše, uz ovako visoke temperature čak i najbolje obrađene njive sa kukuruzom neće izdržati – istakao je Marinković za “Glas Srpske“. Linker
Bez sistema za navodnjavanje ratarska proizvodnja će, naglasio je on, postati skoro nemoguća.

– Ministarstvo poljoprivrede je to prepoznalo i podržava ulaganja u sisteme za navodnjavanje, ali potrebno je uraditi mnogo više – dodao je Marinković.

Prema njegovim riječima, poljoprivrednici se moraju sve više okretati ozimim kulturama, koje vegetaciju završavaju prije početka sušnog perioda, apelujući i na osiguravajuća društva da usklade svoju politiku sa realnim rizicima koje suše donose.

Slično mišljenje dijeli i Bojan Kecman iz savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS. On tvrdi da kratkotrajni pljuskovi, čak i ako se dese, ne mogu bitnije popraviti stanje u zemljištu. – Povrće se već duže vrijeme mora navodnjavati svakodnevno, a uskoro će i voćari morati preći na intenzivno zalijevanje – upozorava Kecman.

Pogotovo je kritično za jabuke i kruške koje, kako kaže, ulaze u fazu nalivanja plodova te će bez vode šteta biti neizbježna. On je, između ostalog, naglasio i važnost izgradnje sistema za prikupljanje kišnice, poput onih koji postoje u primorskim zemljama.

– Italijanski gradovi mogu preživjeti godinu bez kapi kiše zahvaljujući podzemnim akumulacijama. Ako ne krenemo tim putem, nećemo imati ni bašte, ni voćnjake, ni polja – rekao je on.

Klimatolog Goran Trbić kaže da je ovogodišnji junski toplotni talas izuzetno intenzivan i neuobičajen za ovo doba godine.

– Toplotni talasi su i ranije postojali, ali ne ovakvog intenziteta i trajanja. Temperature su sada znatno više, što direktno povezujemo s globalnim klimatskim promjenama. Jun je, inače, nakon maja, uobičajeno jedan od najkišovitijih mjeseci u godini, ali ove godine u ljeto ulazimo bez ijednog ozbiljnijeg padavinskog dana, što je veliki problem – ističe Trbić.

Prema njegovim riječima, nedostatak vlage u tlu i dugotrajne vrućine imaće ozbiljne posljedice, naročito u poljoprivredi.

– Tek nas očekuju izazovi u julu i avgustu, kada će suša biti još izraženija. Teško je dati bilo kakav savjet poljoprivrednicima, jer se postavlja pitanje ima li uopšte dovoljno vode – kazao je Trbić.

On napominje da je rekordna temperatura u Srpskoj i BiH do sada bila 45 stepeni, što je zabilježeno u Mostaru, ali je veći problem to što se temperatura duže vrijeme zadržava iznad 35 stepeni.

– Nije problem ako to traje dan ili dva, ali ove godine smo samo u junu imali dva takva talasa, uz tropske noći u kojima temperatura ne pada ispod 20 stepeni. Takve uslove teško podnose čak i zdravi ljudi, a posebno stariji i hronični bolesnici – rekao je Trbić.

VREMENSKA PROGNOZA

Prema riječima meteorologa u BiH, vrhunac toplotnog talasa očekuje se sutra i prekosutra, kada će temperature dostići i do 40 stepeni, zbog čega je izdat narandžasti meteoalarm za cijelu zemlju. Meteorolozi upozoravaju da visoke temperature mogu izazvati zdravstvene probleme, posebno kod starijih i djece, i pozivaju građane da prate uputstva nadležnih. U narednih sedam do deset dana, kako su naveli, očekuje se tek ponekad lokalni pljusak.

Preporuke ljekara tokom toplotnog talasa:

– izbjegavati izlaske napolje od 11 do 17 časova,

– unositi dovoljno tečnosti,

– hronični bolesnici redovno da prate svoje stanje i u dogovoru sa ljekarom koriguju terapiju ako je potrebno,

– kod simptoma poput bola u grudima, slabosti, malaksalosti odmah se obratiti ljekaru,

– fizičke aktivnosti obavljati rano ujutro ili kasno uveče,

– preporučuje se lagana odjeća,

– izbjegavati prerađenu hranu bogatu šećerom i solju.

Nastavi čitati

Društvo

ŠTA KONKRETNO DJECI DONOSE izmjene Porodičnog zakona u Srpskoj

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je po hitnom postupku Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Porodičnog zakona kojim je propisano da tužbu radi utvrđivanja očinstva dijete može podnijeti bez obzira na godine života.
Aktom je propisano da dijete može osporavati da mu je otac lice koje se po ovom zakonu smatra njegovim ocem, osim u slučaju kada je očinstvo utvrđeno pravosnažnom sudskom presudom.

Takođe, propisano je da tužbu za osporavanje očinstva dijete može podnijeti bez obzira na godine života.

Narodna skupština Republike Srpske prethodno je po hitnom postupku razmotrila Prijedlog zakona o platama zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave.

Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić je u završnoj riječi ponovila da se ovim zakonskim aktom stvara pravni okvir i štiti opšti interes svih zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave.

Obrazlažući ovaj prijedlog zakona, Jujićeva je rekla da se njime ova oblast po prvi put nastoji urediti zakonom, budući da je do sada bila regulisana Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u oblasti lokalne samouprave Srpske.

Ona je naglasila da se zakonskim regulisanjem ove materije sa jedne strane uvodi jednoobraznost u način utvrđivanja plata i drugih naknada za zaposlene u organima jedinice lokalne samouprave u Srpskoj.

Osim toga, sa druge strane se daje dovoljno autonomije jedinicama lokalne samouprave da, u skladu sa stepenom ekonomskog razvoja i finansijskim mogućnostima, krećući se u zakonskim rasponima, utvrde visinu cijene rada i platne koeficijente.

“Predloženim zakonskim rješenjem uređuje se način utvrđivanja visine cijene rada za jedinice lokalne samouprave koja je predviđena u trogodišnjem rasponu od 120 do 160 KM. Tim aktom definišu se i rasponi koeficijenata za obračun osnovne plate službenika i namještenika koji se razvrstavaju u platne grupe zavisno od stručne spreme, složenosti poslova, samostalnosti u radu i stepena odgovornosti”, rekla je Jujićeva.

Odredbe ovog zakona, navela je ona, odnose se i na obračun plata zaposlenih u kabinetu gradonačelnika, odnosno načelnika opštine koji nemaju status službenika ili namještenika u smislu Zakona o službenicima i namještenicima u organima jedinice lokalne samouprave.

Isto tako, kaže Jujićeva, zakonom su utvrđena prava koja proističu iz rada i po osnovu rada kao što su pravo na određene naknade, pravo na novčanu pomoć, prava u slučaju prestanka radnog odnosa i druga čija će visina biti utvrđena Posebnim kolektivnim ugovorom.

“Zakonom se utvrđuje obaveza započinjanja pregovora između Ministarstva i reprezentativnih sindikata u oblasti lokalne samouprave za zaključivanje posebnog kolektivnog ugovora u roku od 15 dana od dana stupanja Zakona na snagu, odnosno od 1. januara 2026. godine”, navela je Jujićeva i dodala da će se, ako ne dođe do njegovog zaključivanja u predviđenom roku, primjenjivati odredbe Zakona o radu.

Ona je istakla da se ovaj akt u opštem interesu donosi po hitnom postupku jer se njime stvara pravni okvir za utvrđivanje plata zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave, a koji ne postoji u zadnje dvije godine.

Jujićeva je napomenula da je ovim aktom, između ostalog, predloženo korigovanje donje granice koeficijenata za obračun osnovne plate za radno mjesto vatrogasca-spasioca sa 12,60 na 13,60, zbog složenosti posla koje obavljaju, prenosi Srna.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno