Connect with us

Sport

BORAC SUTRA DOČEKUJE PAOK! Hoće li ponos Banjaluke NAPRAVITI ČUDO?

Fudbaleri Borca sutra od 21 čas na Gradskom stadionu igraju revanš susret drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona protiv PAOK-a, u kojem će pokušati da nadoknade minus iz prvog meča (2:3) i tako obezbijede plasman u narednu rundu takmičenja.

Ukoliko bi u tome uspjeli, bio bi to najveći uspjeh Banjalučana na međunarodnoj sceni, ali i jedno od najvećih iznenađenja u dosadašnjem dijelu nove sezone evropskih klupskih takmičenja. U “crvenom-plavom” taboru nadaju se da mogu napraviti čudo, srušiti velikog favorita i proći dalje, čime bi automatski bio izboren najmanje plasman u grupnu fazu Lige konferencije.

Nadaju se da novac ne mora biti glavno mjerilo prilikom direktnog sudara na terenu, jer ako je suditi po tržišnoj vrijednosti fudbalera prema specijalizovanom fudbalskom sajtu “Transfermarkt”, onda Banjalučani nemaju nikakvih šansi.

Naime vrijednost cjelokupnog tima Borca iznosi 6,48 miliona evra, a grčkog šampiona čak 85,1 (13,13 puta veća).

A od tih nešto manje od 6,5 miliona evra PAOK ima čak pet fudbalera koji koštaju više.

Najskuplji je Janis Konstantelias, čija je vrijednost procijenjena na 15, a potom slijede dvostruki strijelac iz prvog meča Konstantinos Kulirakis osam, koliko košta i srpski reprezentativac Andrija Živković te Bugarin Kiril Despodov (sedam) i Marokanac, koji posjeduje i holandski pasoš Tarik Tisudali (šest i po miliona evra).

Na cijeni su i Gvinejac Madi Kamara (šest) te hrvatski golman Dominik Kotarski i Španac Honi Oto, čija je vrijednost procijenjena na po pet miliona evra. Uz ovih osam igrača još lak njih 11 vrijedi više od milion evra.

S druge strane najskuplji igrač u redovima Borca je ljetno pojačanje Holanđanin Bart Majers, koji vrijedi 800.000 evra, a iza njega su David Vuković (600.000), Jovo Lukić (500.000), Sebastijan Erera, David Čavić i Damir Hrelja (po 400.000), Srđan Grahovac i Dino Skorup (po 300.000) te Stefan Savić, golman Damjan Šipkovski, povrijeđeni čuvar mreže Nikola Ćetković, Jurah Karolina, Enver Kulašin i Esmir Hasukić (po 250.000 evra).

Međutim često se dešavalo da David savlada Golijata, a zašto tako ne bi bilo i sutra naveče na Gradskom stadionu, kada će Borac biti veliku bitku. To su prepoznale i pristalice Banjalučana, koje su odavno razgrabile ulaznice, a klub iz Platonove ja saopštio da je ostalo još nešto karata za sjevernu tribinu po cijeni od 10 maraka. One će biti prodavane večeras od 19 do 21 čas u navijačkom šopu na Gradskom stadionu.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da je trenutni sastav banjalučkog “Borca” ispisao istoriju ovog fudbalskog kluba na novi način, te da su ponosnom učinili cijelu Republiku Srpsku.

A group of men holding a signDescription automatically generated

Tokom današnjeg prijema za fudbalere i upravu Fudbalskog kluba (FK) “Borac”, Dodik je čestitao trenerima i igračima, istakavši da su pokazali dopadljiv fudbal, da nisu oni koji se uplaše i povuku, već da igraju otvoreno, agresivno i zato uspjesi i dolaze.

“Želim da zahvalim svima vama na onome što ste nam priredili, učinili nas srećnima i zaista godi uspjeh koji ste ostvarili. Čestitam vam prije svega za borbu koju ste pokazali! Pratim sve što radite i želio sam danas da vas ohrabrim za još jedan napor koji trebate učiniti”, poručio je Dodik fudbalerima.

Predsjednik Republike Srpske je napomenuo da je jasno sa kakvim protivnikom igraju, ali i vjeruje u ono što igrači “Borca” imaju, a to je sposobnost da se prilagode, inat, te želja za uspjehom i pobjedom.

“`Borac` je sastavni dio imena Banjaluka. Bez `Borca` ni ovaj grad ni Republika Srpska ne bi mogli da žive, to najbolje pojkazuje posjećenost utakmica koja je sve veća. Koliko sam čuo, sve karte za sutrašnju utakmicu su rasprodate”, naglasio je Dodik.

Dodik je podsjetio na stanje kada se krenulu u projekat stvaranja današnjeg “Borca”, koje je bilo veoma depresivno u smislu zaostavštine koja je bila sumorna.

“Danas je `Borac` jedan od najstabilnijih klubova i potrudićemo se da obezbijedimo što je moguće bolje uslove. Želim da dosegnete snove koje sanjate, da ostvarite uspjehe koje želite i da pobjeđujete. Biću sa vama sutra, vjerujem da ćemo imati dobru utakmicu i da možemo da slavimo”, naglasio je Dodik.

Dodik je istakao da su vlasti u Republici Srpskoj učinile sve da stabilizuju ovaj klub, kao i druge u Srpskoj, da mogu da izdrže i međunarodnu konkurenciju.

Sport

POLA VIJEKA OD NAJVEĆEG USPJEHA: Prije 50 godina Borac postao šampion Evrope

Pola vijeka – tačno toliko se navršava ove subote od najvećeg uspjeha Rukometnog kluba Borac m:tel u klupskoj istoriji.

Prije tačno 50 godina, tadašnja generacija rukometaša u crveno-plavim dresovima, pod trenerskim patronatom Pere Janjića, postala je prvak Evrope savladavši u finalu Kupa evropskih šampiona, odigranom u dvorani Borik, ekipu danske Fredericije rezultatom 17:15.

Cijelim tokom finalnog susreta, odigranog pred krcatim tribinama banjalučkog hrama sporta, vodila se rovovska bitka ne za svaki gol, već za svaku loptu. Na kraju su tačku na svojevrsnu igru živaca stavili Abas Arslanagić i Nedeljko Vujinović – prvi je pri rezultatu 16:15 “skinuo zicer” Andersenu, a drugi realizovao sedmerac koji je u preostalih 16 sekundi do kraja izborio Zdravko Rađenović.

Osim pomenute Borčeve trojke, dio ekipe u velikom finalu bili su i Milorad Karalić, Dobrivoje Selec, Momir Golić, Borislav Golić, Nebojša Popović, Miro Bjelić, Rade Unčanin, Slobodan Vukša i Zoran Ravlić.

Put ka evropskom tronu Borac m:tel je započeo 20. novembra 1975. godine. Tada je u Boriku, u prvoj utakmici drugog kola, ubjedljivo porazio predstavnika Čehoslovačke Červenu hviezdu. Na semaforu je, nakon 60 minuta, pisalo 27:14, nakon čega je Borac i u revanšu u Bratislavi, odigranom 11. decembra, dokazao da je u tom trenutku kvalitetniji (22:26).

Uslijedio je dvomeč sa španskom Kalpisom, a Borac je ponovo bio domaćin u prvom odmjeravanju snaga. Osmog januara 1976. godine, upisao je trijumf razlikom od od sedam golova (28:21), dok je u Alikanteu deset dana kasnije bilo neriješeno (13:13), čime su puleni Pere Janjića zakazali duele sa slavnim Gumerzbahom, koji je do tada već imao četiri titule šampiona Evrope.

10. marta 1976. godine Borac je izvojevao veliki remi (16:16), a potom 27. marta trijumfovao rezultatom 15:13 i plasirao se u svoje drugo finale Kupa evropskih šampiona zaredom.

Iz prvog, sastavši se sa Forvercom iz Frankfurta, nije uspio da izađe kao pobjednik (19:17), međutim drugu šansu nije prokockao.

BORAC: Arslanagić, Selec 2, Rađenović 6, Karalić 2, Bjelić, Vujinović 2, Vukša, Unčanin 2, Popović 1, B. Golić, M. Golić 2, Ravlić.

FREDERICIJA: Jepsen, F. Hansen 3, Hideman, Nilsen 3, Sorensen 1, Jungland 1, A. Hansen, Andersen 3, Pulsen, Madsen 2, Petersen 2.

Nastavi čitati

Sport

NOVI INCIDENT! Jokićev brat skočio na navijače (VIDEO)

Košarkaši Denver Nagetsa stigli su do trijumfa nad San Antonio Spursima nakon prave drame (136:134), u utakmici koja je do posljednjih sekundi držala neizvjesnost.

Dominacija Nikole Jokića

Još jednu partiju za pamćenje odigrao je Nikola Jokić, koji je ubacio 40 poena i podijelio 13 asistencija, upisavši novi dabl-dabl učinak. Ipak, uprkos njegovoj dominaciji, završnica je bila izuzetno napeta, pa su navijači u nekoliko navrata bukvalno bili na ivici svojih sjedišta. Ne treba ni pominjati sa koliko emocija meč prati brat Nikole Jokića, Strahinja, koji je ovoga puta bio smješten u ložu Denvera, ali mu se nije dopalo ponašanje pojedinih navijača San Antonija.

Incident koji je zapalio atmosferu

U jednom trenutku situacija na tribinama dodatno se zakuvala.

Naime, grupa navijača ustala je i počela da se smije nakon što je Nikola Jokić dobio prekršaj. Takva reakcija iznervirala je Strahinju, koji je odmah skočio i burno reagovao.

Povišenim tonom im je poručio da “sjednu dole”, što su oni, vidno zatečeni, i učinili bez daljeg protivljenja, nakon čega im je brat najboljeg košarkaša svijeta uputio još nekoliko oštrih riječi.

Nastavi čitati

Sport

Đoković o plasmanu BiH na Mundijal “HOLIVUDSKI SCENARIO”

Najbolji teniser svijeta, Novak Đoković, pružio je snažnu podršku Bosni i Hercegovini tokom borbe za plasman na Svjetsko prvenstvo.

On je sinoć bio prisutan u Zenici, gdje je uživo svjedočio velikom spektaklu i historijskom uspjehu.

Svoje utiske nakon plasmana reprezentacije podijelio je u razgovoru sa Semirom Osmanagićem, naglasivši da Bosni i Hercegovini želi mnogo sreće na Mundijalu, prenosi Telegraf.rs.

– Istorijski uspjeh, spektakl. Zaista sam bio sretan pobjedom Bosne i Hercegovine juče. Mnogo sam sretan što sam imao prilike da prisustvujem, to su istorijski i sportski momenti koji se dese dva do tri puta za našeg života. Čast i privilegija da sam prisustvovao, narod je bio u ekstazi. Vidio sam da se slavilo u Sarajevu do duboko u noć. Zasluženo. Takav sportski gigant poput Italije da se izbaci na penale, na taj način, sa tom dramom, onako jedan holivudski scnario. Želim Bosni i Hercegovini sve najbolje na Mundijalu – rekao je Novak Đoković, prenosi Avaz

Nastavi čitati

Aktuelno