Connect with us

Društvo

BRANE RIJEKU, BRANE ŽIVOT: Šipovo organizuje protest protiv ekološkog zločina!

Neformalna grupa građana “Čuvari Plive” iz Šipova organizuje šetnju 19. aprila u znak protesta protiv najavljene izgradnje male hidroelektrane Jovići na rijeci Plivi.

Okupljanje je predviđeno za 12 časova na Trgu patrijarha Pavla u centru Šipova, gdje će građani prošetati od centra Šipova do ušća rječice Sokočnice u rijeku Plivu.

“Pozivamo sve ljubitelje prirode, rijeka i prirodnih ljepota iz svih gradova Republike Srpske i Bosne i Hercegovine da nam se pridruže 19. aprila u našoj protestnoj šetnji”, kažu iz neformalnog udruženja građana “Čuvari Plive”.

Naime, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske je nedavno izdalo ekološku dozvolu “Prirodnoj energiji” iz Šipova za gradnju MHE, što je naišlo na oštre reakcije mještana, ali i ekoloških udruženja, koji to smatraju uništavanjem Plive.

Dražen Prole, predsjednik Udruženja građana “Ne damo Plivu i Janj” iz Šipova, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da će ovo udruženje podržati ovaj skup i zajedno će prošetati sa građanima, sve u cilju da se zaštiti Pliva.

“Mi nismo još uvijek priveli kraju tužbu, odnosno pokretanje upravnog spora pred Okružnim sudom u Banjaluci”, kazao je Prole.

Dodao je da su odbornici ove opštine tražili jednu tematsku sjednicu, gdje su uputili dopis da prisustvuju predstavnici Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, kao i Ministarstva energetike i rudarstva, ali i predstavnici investitora.

“Održan je kolegijum gdje se većina odbornika složila s tim i dali smo im rok od 10 dana da nam odgovore kada bi mogli doći u Šipovo”, kazao je Prole i istakao da sumnja da će oni odgovoriti kako bi građani željeli.

“Nadam se da ćemo spriječiti da nadležno ministarstvo izda građevinsku dozvolu, a samim tim ministarstvo može raskinuti koncesioni ugovor, a u ugovoru piše da koncesionar odustaje od naknade u slučaju da ne pribavi potrebne dokumente”, kazao je Prole i istakao da, ako investitor dobije građevinsku dozvolu, oni imaju nesmetan pristup,

a ako ne dobije dozvolu, taj ugovor se može poništiti.

Prema rješenju Ministarstva, planirano hidroenergetsko postrojenje obuhvataće pregradni prag, dovodni kanal dužine 120 metara, prelivni jaz, riblju stazu, mašinsku zgradu sa dvije Kaplan turbine te odlivni kanal koji će voditi do prirodnog korita rijeke Plive. Nosilac projekta obavezan je da preduzme sve propisane mjere zaštite životne sredine u skladu sa važećim zakonima i regulativama, te da kontinuirano prati stanje ekosistema tokom izgradnje i rada postrojenja.

Takođe, odgovorno lice preduzeća “Prirodna energija” d.o.o. Šipovo dužno je da postupa u skladu sa članom 83. Zakona o zaštiti životne sredine, ispunjavajući sve ekološke obaveze. Pored toga, neophodno je primjenjivati mjere za ublažavanje negativnih uticaja na okolinu, u skladu sa dostavljenim dokazima priloženim uz zahtjev za ekološku dozvolu. Poseban naglasak stavljen je na redovno praćenje stanja životne sredine i sprovođenje odgovarajućih mjera zaštite, kako bi se očuvala prirodna ravnoteža i spriječile eventualne štetne posljedice izgradnje i rada hidroelektrane.

Podsjetimo, u Šipovu su u avgustu prošle godine prikupljani potpisi protiv izgradnje nove mini-hidrocentrale na rijeci Plivi. Građani smatraju da bi izgradnjom druge hidrocentrale na ovoj rijeci trajno bila uništena netaknuta priroda te ugrožena šansa za razvoj turizma u Šipovu.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Još toplije uz obilje sunca

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje toplije vrijeme, uz malu do umjerenu oblačnost i dnevnu temperaturu vazduha do 25 stepen Celzijusovih.

Na jugu i zapadu naoblačenje će biti veće i uzrokovaće kišu ponegdje.

U noći na ponedjeljak jače naoblačenje od jugozapada širiće se ka većini krajeva, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od četiri stepena na istoku do devet na jugu, u višim predjelima od tri stepena.

Dnevna temperatura biće od 19 do 25, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Vjetar će tokom prvog dijela dana biti slab do umjeren, u Krajini pojačan južnih smjerova, dok će od sredine dana biti umjeren, u Krajini i Hercegovini pojačan, na momente i jak jugo.

Nastavi čitati

Društvo

LAZAREVA SUBOTA OBILJEŽENA NA LAUŠU! Stanivuković istakao značaj očuvanja vjere i tradicije

Lazareva subota, praznik koji nosi duboku simboliku vjere, porodice i tradicije, svečano je obilježena u banjalučkom naselju Lauš. Večernje bogosluženje u Hramu Svetog Jovana Bogoslova okupilo je veliki broj vjernika koji su zajedno u molitvi dočekali ovaj veliki dan.

U prepunom hramu, miris vrbovih grančica i molitveno raspoloženje stvorili su posebnu atmosferu koja je podsjetila na snagu zajedništva i važnost očuvanja duhovnih vrijednosti. Molitvu je predvodio sveštenik Ljubinko Đurić, a svečanosti je prisustvovao i predsjednik PDP-a Draško Stanivuković.

– Lazareva subota je jedan od onih praznika koji nas vraćaju korijenima, porodici, vjeri i običajima koje čuvamo generacijama. Večernje bogosluženje, hram pun naroda, miris vrbovih grančica… upravo ona slika koja najbolje opisuje snagu naše tradicije. Prisustvovao sam slavi Hrama Svetog Jovana Bogoslova na Laušu, i zajedno sa parohijanima učestvovao u molitvi koju je predvodio sveštenik Ljubinko Đurić. Hvala svima na toploj dobrodošlici! – poručio je Stanivuković.

Dodao je da je snažna vjera, čvrsta tradicija i jaka Republika Srpska put kojim treba ići i temelj koji treba čuvati.

Nastavi čitati

Društvo

OGLASILI SE NAFTAŠI: Za koji dan CIJENA GORIVA opet ide dolje, pogledajte koliko će koštati litar

Zbog pada cijena naftnih derivata, gorivo će u Srpskoj za koji dan ponovo pojeftiniti.

Kako nam je potvrđeno u Grupaciji za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Srpske, litar dizela i benzina bi, u prosjeku, mogao da bude jeftiniji za 3 do 5 feninga.

Trenutno, litar dizela u prosjeku košta od 2,34 do 2,39, a litar benzina od 2,35 do 2,41 KM.

Do pojeftinjena naftnih derivata u svijetu došlo je zbog zaoštravanja trgovinskog rata između SAD i Kine, te bojazni od izbijanja recesije.

To se odrazilo i na kretanje cijena goriva na našem tržištu, koje određeno vrijeme bilježe pad.

Podsjetimo, cijene goriva na domaćim benzinskim pumpama unazad nešto više od tri sedmice pale su za oko 15 feninga po litru.

Nastavi čitati

Aktuelno