Connect with us

Politika

“BRAVO” ZA VLADU! Srpska NEZAKONITO DALA GARANCIJU Kinezima za kredit od 150 miliona KM

– Srpska garantovala za kredit za HE „Bistrica“
– Vlada tražila saglasnost Savjeta za državnu pomoćali nije sačekala njegovu odluku
– Ristić: Svaka državna pomoć dodijeljena bez odluke Savjeta je nezakonita

Vlada Republike Srpske dala je državne garancije kineskoj „Exim banci“ za kredit od 75 miliona evra kojim će “Hidroelektrane na Drini” finansirati izgradnju hidrocentrala na rijeci Bistrici kod Foče, bez saglasnosti Savjeta za državnu pomoć, otkriva portal CAPITAL.

Preciznije, Vlada je tražila saglasnost ovog tijela, ali nije sačekala njegovu odluku, što je po zakonu bila dužna da učini, već je Kinezima izdala garanciju da će platiti sve obaveze ukoliko to preduzeće u sklopu „Elektroprivrede Republike Srpske“ ne bude u mogućnosti.

Čak i u slučaju da Savjet naknadno ocijeni da se radi o zakonitoj državnoj pomoći, saglasnost se ne može davati retroaktivno, odnosno na već datu garancija, tako da se finansiranje cijelog ovog projekta dovodi u pitanju.

Iz Savjeta za državnu pomoć nam je potvrđeno da je 2. decembra iz Ministarstva finansija Republike Srpske stigla prijava državne pomoći vezana za pomenuti kredit.

Savjet još nije donio konačnu odluku vezano za navedenu prijavu. Rok za donošenje odluke je 60 dana od prijema potpune i uredne prijave. Takođe, Savjet je u konkretnom predmetu zatražio dostavljanje dodatne dokumentacije“, potvrdio je za CAPITAL stručni savjetnik za državnu pomoć Aleksandar Ristić.

On napominje da po članu 12. Zakona o sistemu državne pomoći u BiH, davalac državne pomoći može korisniku dodijeliti državnu pomoć isključivo nakon što to odobri Savjet.

Svaka državna pomoć dodijeljena suprotno članu 12. zakona, odnosno dodijeljena bez odluke Savjeta, je nezakonita i podliježe povratu“, kazao je Ristić.

Dobro upućen izvor CAPITAL-a ne isključuje mogućnost da ovakvo ponašanje Vlade Republike Srpske izazove reakciju Energetske zajednice.

rudnik bistrica
Foto: Capital.ba

On podsjeća na slučaj „Elektroprivrede BiH“ kojoj je Vlada FBiH dala garancije za kredit kod iste „EXIM“ banke za izgradnju Bloka 7 u Tuzli, zbog čega je Energetska zajednica pokrenula postupak protiv BiH.

Izdavanjem navedene garancije Vlada RS će gotovo sigurno izazvati reakciju Energetske zajednice, koja će stopirati navedeni projekat zbog kršenja međunarodnog ugovora – Ugovora o osnivanju Energetske zajednice“, ocjenjuje on.

Neozbiljno i djetinjasto

Ekonomista Igor Gavran ocjenjuje da je ponašanje Vlade neozbiljno i djetinjasto.

Možemo nagađati da li je ovo neozbiljnost ili unaprijed znaju da ne ispunjavaju kriterije i da će dobiti negativno mišljenje pa ga tako izbjegavaju“, kaže Gavran.

Prema njegovim riječima, ako se u nekom trenutku obustavi realizacija projekta, jasno je da će to biti na štetu Republike Srpske, a nikako kreditora koji će biti zaštićeni u svakom slučaju.

Nemoguće je prognozirati sve moguće scenarije, ali svakako se ovim ponašanjem bespotrebno dovode u pitanju projekti i stvaraju afere koje nikome ne trebaju. Dovode se u sumnju i stvarne namjere i karakter ovih ugovora“, zaključio je Gavran.

Ustaljena praksa kršenja zakona

Inače, ovo nije jedini slučaj da Vlada ignoriše svoje zakonske obaveze.

„Olimpijski centar Jahorina“ koji je zbog dugova često u blokadi, više puta je dobio garancije Vlade RS na kredite kojim su krpili finansijske rupe i koji bi na kraju mogli da vrate građani Republike Srpske.

Ni na jedan od tih kredita nije tražena saglasnost Savjeta za državnu pomoć, potvrđeno nam je u Savjetu.

Portal Spin.info u junu 2023. godine je pisao da je ugovor za izgradnju autoputa Banjaluka – Prijedor sačinjen u korist kineskih investitora te da je i ovdje Savjet za državnu pomoć ignorisan.

Ovo tijelo može po službenoj dužnosti ispitivati zakonitost državne pomoći, s tim da kako saznajemo, u ovom slučaju postoji prećutni politički dogovor da se to ne čini.

Uzrok tome se može tražiti i u njihovoj organizaciji i načinu imenovanja.

Po zakonu Savjet se sastoji od osam članova. Tri predstavnika imenuje Savjet ministara BiH, po dva predstavnika imenuje Vlada Republike Srpske i Federacije BiH, a jednog imenuje Vlada Brčko Distrikta BiH.

Iako bi trebali biti nezavisni u svom radu pod velikim su spoljnim pritiskom na koji neki od članova nisu imuni.

Podsjećamo, osnivanje ovog tijela i donošenje Zakona o sistemu državne pomoći propisano je Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju BiH.

Savjet je u fokus javnosti došao 2023. godine kada je poništio državne odluke vezane za oslobađanje preduzeća od plaćanja putarina na gorivo koje koristi rudarska mehanizacija.

Ne samo što je ovaj oblik pomoći ukinut, već je od UIO traženo da preduzeća vrate preko 30 miliona maraka kojih su uštedjeli na ovaj način.

Skoro svaki postupak koji je pokrenut pred Savjetom u vezi sa garancijama Vlade Republike Srpske, okončan je tako što je utvrđena nezakonita državna pomoć.

Garancije predstavljaju specifičan instrument za dodjelu državne pomoći, gdje se državna pomoć ogleda u tome da država preuzima rizik povezan s garancijom i za to prihvatanje rizika od strane države, trebalo bi platiti odgovarajuću naknadu, tržišnu premiju.

Garantni fond RS

Interesantno je da Republika Srpska ima instituciju za davanje garancija, odnosno Garantni fond. Međutim, zbog zakonskih ograničenja, njegova uloga je svedena na minimum.

Naime, oni prema važećoj zakonskoj regulativi mogu izdavati garancije u maksimalnom iznosu do 1,5 miliona KM.

Da li Vlada tu naknadu obračunava, do objave ovog teksta iz Ministarstva finansija RS nismo dobili odgovor.

Još 2021. godine Savjet je oborio garancije koje je Republika Srpska dala „Elektroprivredi RS“ za kredit za kupovinu udjela u preduzeću „Ruding“ Ugljevik i za remont termoelektrane u Gacku.

Savjet je donio zaključak da državna pomoć dodijeljena u obliku garancije Matičnom preduzeću ERS nije u skladu sa Zakonom o sistemu državne pomoći u BiH.

ERS-u je naloženo da u roku od 90 dana plati tržišnu premiju za izdatu garanciju i dostavi Savjetu dokaz o tome.

FOTO: CBBIH

U posljednjih nekoliko godina Vlada Srpske je garantovala otplatu kredita Fonda zdravstvenog osiguranja RS u iznosu od 35 miliona KM, kao i Olimpijskog centra “Jahorina” u iznosu od 55,6 miliona KM.

Takođe, Republika Srpska je i u 2021. godini bila garant za zaduženje “Gradske toplane” iz Doboja u iznosu od 1,5 miliona KM, ali i bolnici iz Gradiške za kredit od 4,94 miliona KM. Do informacija o tome da li je u ovim slučajevima tražena saglasnost Savjeta, nismo uspjeli doći.

Inače, prema odluci Vlade, a koju je potvrdila Narodna skupština Republike Srpske, Srpska će u narednoj godini dati garancije u iznosu od 800 miliona maraka.

Generalno, ukupna izloženost Republike Srpske po izdatim garancijama, prema preliminarnim podacima do 31. oktobra ove godine bila je 1,28 milijardi maraka. Stanje duga po osnovu ovih kreditnih zaduženja iznosi 919,75 miliona maraka.

U skladu sa ovom odlukom, planirano je da se garancije daju za zaduženja u sektoru trgovine i turizma, zaštite životne sredine, zdravstva i ostalim subjektima lokalne samouprave i institucijama javnog sektora.

Capital

Politika

VUČINIĆ PORUČIO DODIKU “Tebi bi najviše odgovaralo da se ZAPUCA”

Dodiku bi najviše odgovaralo da se zapuca. On bi živio na tome do prvih izbora ili do bijega.

Poručio je ovo poslanik Liste za pravdu i red Đorđe Vučinić, naglašavajući da se zna kako je predsjednik Srpske Milorad Dodik, živio kada se pucalo prije 30 godina.

-Ali sreća, čuo sam jednu dobru, da stariji više ne bi u rat, a da mi mlađi nismo sposobni ratovati – rekao je Vučinić, gostujući na Face TV.

Vučinić navodi da on i predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović, zbog svojih stavova i principijelnosti, trpe velike pritiske od vlasti.

-Nenormalna je atmosfera. Ne znam koliko je to došlo do naroda, ali ono što mi proživljamo u Narodnoj skupštini, je nevjerovatno. Stalno nas etiketiraju. Ne znam kakvim sve imenima nismo nazvani. Šta god progovorimo, Stevandić nam daje dijagnoze, iako je on doktor za uho, grlo i nos – rekao je Vučinić, pa se osvrnuo i na nedavni incident, kada ga je, kako tvrdi, napao poslanik SNSD Ilija Tamindžija.

–Sve je počelo na jednoj od sjednica, kada sam mu, tokom rasprave, rekao da je on neko ko se najbolje razumije u obnovljive izvore energije, tako što je u svojoj porodičnoj kući u Trebinju, prikopčao vodu sa izvora Lušac, i ne plaća tu vodu. Tog jutra, prišao mi je na doručku i dok sam uzimao šta ću da jedem, unio mi se u lice sa pričom kako je bio sa mojom majkom, kako je s njom bio deset puta. Nisam htio reagovati odmah. Rekao sam mu da ne treba da mi se tako obraća i da je ono što znam o njemu mnogo veće od onog što sam do sada iznio u javnost. Nastavio me vrijeđati, ali je, potom, otišao. Sreli smo se nakon toga na spratu hotela. Izvadio sam telefon da ga snimam i da ponovi ono što mi je rekao. On je tada nasrnuo na mene, izbio mi telefon iz ruku i krenuo da me udari. U samoodbrani sam podigao lijevu ruku i osjetio sam da Tamindžija ipak ima obraz. Kako sam podigao svoj telefon, on me povukao za majicu i pocijepao je. Tamindžija bi meni mogao biti otac. Duplo je stariji od mene. Njemu se na faci vidi da me mrzi – rekao je Vučinić.

Osvrnuo se i na riječi koje je predsjednik Narodne skupštine izgovorio na jednoj od sjednica, „treba vas pobiti“, kasnije se pravdajući da je mislio na pobijanje stavova.

-Pola ljudi se toga i ne sjeća, to je ispalo kao normalna situacija. Šta je sljedeće? Da li da ja čekam da moj auto ode u vazduh, da mi neko napadne na kuću, da mi postavi bombu – kaže Vučinić.

Kaže da mu je žao što su pojedine kolege iz opozicije pale na priču vlasti o jedinstvu, pa podržale veto Željke Cvijanović.

-To je dokument koji nema nikakvu obavezujuću snagu za EUFOR, nema nikakve veze sa životom. Mi već trideset godina gledamo kako se preglasavaju članovi Predsjedništva, kako se kao ne podnose, ali kada treba da se dijeli lova , kada treba kupovati zgrade od 100 miliona, tu uvijek postoji konsenzus. Znam da je u SDS i PDP bilo ljudi koji su bili potpuno van sebe, zato što su bili preglasani na sjednicama stranke, kada je odlučeno da će se podržati veto. Mislim da je Tomica Stojanović napustio sjednicu, ne znam za Mirjanu Orašanin. Po meni je bilo kakvo dodvoravanje Dodiku, samo zato što bi nas jedan dan mogao pričuvati u medijima, potpuno pogrešna priča – kategoričan je Vučinić.

Govoreći o potencijalnoj koaliciji na nivou BiH, Vučinić kaže – bez HDZ se ništa ne može, ali da će se, i pored toga, držati nekih principa i granica preko kojih se ne prelazi.

– Postavlja se pitanje kako će se redovnim putem smijeniti Dodik sa nivoa BiH, kako će se razriješiti pitanje Doma naroda i Borjane Krišto koja je, u ovom trenutku, njegov najveći saveznik. Bez HDZ ne može ništa, ali neke stvari su stvari principa. Jednom nas je prevario i rekao na Kupresu da je završio sa Miloradom Dodikom i da ćemo kroz mjesec dana formirati novu vlast. Ali i dan danas se samo oteže. Ima tu raznih poslova, iza kulisa, za koje mi ne znamo. Ko zna koliko tu ima prljavih poslova, između Dodika i Čovića, koje bi pravosudne institucije trebalo da rješavaju. Sigurno nije lako nakon toliko godina pozdraviti se i dati priliku nekome ko bi pomeo obje strane. Vukan, da meni nađe nešto, da sam nekome ukrao marku, isto bi bilo. On je principijelan – tvrdi Vučinić.

Nastavi čitati

Politika

ŠUKALO “Srednjoškolci u raljama dilova direktora i turističkih agencija”

Skandali sa školskim ekskurzijama u Banjaluci ne prestaju da šokiraju javnost. Najnoviji incident, kada se autobus sa učenicima banjalučke Medicinske škole pokvario u Hrvatskoj, samo je vrh ledenog brijega problema koji godinama potresaju srednjoškolski sistem u najvećem gradu Srpske. Umjesto bezbrižne uspomene, maturantska putovanja sve češće postaju priče o nebrizi, neprofesionalnosti i korupciji.

Povodom ovog događaja oglasila se i Milada Šukalo, član predsjedništva Gradskog odbora PDP-a zadužena za društvene djelatnosti, poručivši da je vrijeme da se konačno raskrinka ono što svi znaju, ali rijetki govore.

– Porazna je činjenica da javašluk, nemar i korupcija već dugo caruju menadžmentima banjalučkih srednjih škola. Posljednji skandal sa pokvarenim autobusom samo je jedan u nizu dokaza da su djeca u raljama dilova direktora i turističkih agencija. Dani maturske ekskurzije, koje treba da pamte kao najljepše, učenici su prinuđeni provoditi u autobusima dok čekaju opravku. Kvar se desio u Hrvatskoj, a gdje je Španija? – zapitala je Šukalo.

Prema informacijama sa terena, nakon što je autobus stao zbog tehničkog kvara – izgorjela lamela i curenje vode iz sistema ventilacije – drugi autobusi su nastavili put, a grupa učenika ostavljena je da satima čeka popravku, bez informacija, podrške ili zamjenske opcije.

– Roditelji koji šalju svoju djecu na ekskurzije s pravom očekuju da su ona u sigurnim rukama. Taj osnovni minimum, tehnički ispravna vozila i adekvatan nadzor, još jednom je izostao. Djeca se tretiraju kao prtljag, a roditeljske brige kao pretjerana histerija – dodala je Šukalo.

Ovo nije prvi put da se rukovodstva pojedinih banjalučkih škola nalaze na meti kritika. Ranije su se pojavile informacije o nepotističkim odlukama u vezi sa ekskurzijom u Beč, a sada se sumnja na još dublju sprege između direktora i privatnih agencija.

– Očigledno su ti “dilovi” važniji od bezbjednosti djece. U državi u kojoj djeca uče kako sistem ne funkcioniše još prije punoljetstva, teško da možemo očekivati da nam mladi ostanu – zaključila je Šukalo.

Zaključak:
Dok nadležni ćute, a odgovorni se ne pozivaju na odgovornost, roditelji i djeca trpe posljedice jednog duboko narušenog sistema. I umjesto da se ekskurzije pamte po radosti i avanturi, one sve češće postaju sinonim za javašluk i strah.

Nastavi čitati

Politika

Grad ustupio automobil na korištenje JU Dječiji vrtić Lopare, STANIVUKOVIĆ URUČIO KLJUČEVE

Gradonačelnik Draško Stanivuković uručio je danas automobil na korištenje za potrebe JU Dječiji vrtić u Loparama.

Kako je prilikom uručenja ključeva naglasio – ovaj automobil će da koristi prvenstveno za dječije potrebe, odnosno za dostavu hrane iz centralnog vrtića u vrtić koji je nedavno otvoren na drugoj lokaciji, koja je udaljenija.

-Ranije smo pričali o potrebi za automobilom za ovu ustanovu, a danas smo to realizovali. Naime, postoji ovdje jedan predivan vrtić, jedna kvalitetna ekipa ljudi okupljena oko same direktorice sa svim vaspitačima, a jedan izuzetno lijep podatak jeste da je sve više i više djece u vrtiću. Nedostajao je upravo automobil kako bi predstavnici vrtića mogli da prevozi hranu sa jednog kraja na drugi, s obzirm da su dva vrtića u pitanju – rekao je gradonačelnik.

Istakao je kako su ovi ljudi to dosada radili iz ljubavi i hranu prevozili svojima automobilima, ali da Banja Luka kao najveći grad Republike Srpske kakapacitet da pomogne.

-Ovaj atuomobil će koristiti prvenstveno našoj djeci, odnosno za 140 mališana koji pohađaju ova dva vrtića. Radićemo i na drugim projetima zajedno- kazao je gradonačelnik.

Načelnik opštine Lopare Rade Savić zahvalio je gradonačelniku Stanivukoviću što je prepoznao – kako je i sam rekao – ovu veliku potrebu.

-U januaru smo pričali o potrebama, a to je upravo ovaj automoil koji smo danas dobili na korištenje. Dobro je da u Republici Srpskoj ima takvih ljudi, te gradova poput Banje Luke – rekao je on.

Direktorica JU Dječiji vrtić iz Lopara Danijela Cvijanović rekla je kako je udaljenost između centralnog vrtića i vrtića u Priboju oko desetak kilometara, te da im je ovaj automobil od velike koristi.

-Ja želim da se zahvalim gradonačelniku Banje Luke što je prepoznao potrebe našeg vrtića. Kada je čuo da imamo problem sa dostavom hrane, odnosno sa nedostatkom vozila, odmah je reagovao i uručio nam autmobil na korištenje. Vozilo ranije nismo imali, snalazili smo se kako smo znali i ovaj gest je za nas od velikog značaja – rekla je ona.

Nastavi čitati

Aktuelno