Connect with us

Politika

“BRAVO” ZA VLADU! Srpska NEZAKONITO DALA GARANCIJU Kinezima za kredit od 150 miliona KM

– Srpska garantovala za kredit za HE „Bistrica“
– Vlada tražila saglasnost Savjeta za državnu pomoćali nije sačekala njegovu odluku
– Ristić: Svaka državna pomoć dodijeljena bez odluke Savjeta je nezakonita

Vlada Republike Srpske dala je državne garancije kineskoj „Exim banci“ za kredit od 75 miliona evra kojim će “Hidroelektrane na Drini” finansirati izgradnju hidrocentrala na rijeci Bistrici kod Foče, bez saglasnosti Savjeta za državnu pomoć, otkriva portal CAPITAL.

Preciznije, Vlada je tražila saglasnost ovog tijela, ali nije sačekala njegovu odluku, što je po zakonu bila dužna da učini, već je Kinezima izdala garanciju da će platiti sve obaveze ukoliko to preduzeće u sklopu „Elektroprivrede Republike Srpske“ ne bude u mogućnosti.

Čak i u slučaju da Savjet naknadno ocijeni da se radi o zakonitoj državnoj pomoći, saglasnost se ne može davati retroaktivno, odnosno na već datu garancija, tako da se finansiranje cijelog ovog projekta dovodi u pitanju.

Iz Savjeta za državnu pomoć nam je potvrđeno da je 2. decembra iz Ministarstva finansija Republike Srpske stigla prijava državne pomoći vezana za pomenuti kredit.

Savjet još nije donio konačnu odluku vezano za navedenu prijavu. Rok za donošenje odluke je 60 dana od prijema potpune i uredne prijave. Takođe, Savjet je u konkretnom predmetu zatražio dostavljanje dodatne dokumentacije“, potvrdio je za CAPITAL stručni savjetnik za državnu pomoć Aleksandar Ristić.

On napominje da po članu 12. Zakona o sistemu državne pomoći u BiH, davalac državne pomoći može korisniku dodijeliti državnu pomoć isključivo nakon što to odobri Savjet.

Svaka državna pomoć dodijeljena suprotno članu 12. zakona, odnosno dodijeljena bez odluke Savjeta, je nezakonita i podliježe povratu“, kazao je Ristić.

Dobro upućen izvor CAPITAL-a ne isključuje mogućnost da ovakvo ponašanje Vlade Republike Srpske izazove reakciju Energetske zajednice.

rudnik bistrica
Foto: Capital.ba

On podsjeća na slučaj „Elektroprivrede BiH“ kojoj je Vlada FBiH dala garancije za kredit kod iste „EXIM“ banke za izgradnju Bloka 7 u Tuzli, zbog čega je Energetska zajednica pokrenula postupak protiv BiH.

Izdavanjem navedene garancije Vlada RS će gotovo sigurno izazvati reakciju Energetske zajednice, koja će stopirati navedeni projekat zbog kršenja međunarodnog ugovora – Ugovora o osnivanju Energetske zajednice“, ocjenjuje on.

Neozbiljno i djetinjasto

Ekonomista Igor Gavran ocjenjuje da je ponašanje Vlade neozbiljno i djetinjasto.

Možemo nagađati da li je ovo neozbiljnost ili unaprijed znaju da ne ispunjavaju kriterije i da će dobiti negativno mišljenje pa ga tako izbjegavaju“, kaže Gavran.

Prema njegovim riječima, ako se u nekom trenutku obustavi realizacija projekta, jasno je da će to biti na štetu Republike Srpske, a nikako kreditora koji će biti zaštićeni u svakom slučaju.

Nemoguće je prognozirati sve moguće scenarije, ali svakako se ovim ponašanjem bespotrebno dovode u pitanju projekti i stvaraju afere koje nikome ne trebaju. Dovode se u sumnju i stvarne namjere i karakter ovih ugovora“, zaključio je Gavran.

Ustaljena praksa kršenja zakona

Inače, ovo nije jedini slučaj da Vlada ignoriše svoje zakonske obaveze.

„Olimpijski centar Jahorina“ koji je zbog dugova često u blokadi, više puta je dobio garancije Vlade RS na kredite kojim su krpili finansijske rupe i koji bi na kraju mogli da vrate građani Republike Srpske.

Ni na jedan od tih kredita nije tražena saglasnost Savjeta za državnu pomoć, potvrđeno nam je u Savjetu.

Portal Spin.info u junu 2023. godine je pisao da je ugovor za izgradnju autoputa Banjaluka – Prijedor sačinjen u korist kineskih investitora te da je i ovdje Savjet za državnu pomoć ignorisan.

Ovo tijelo može po službenoj dužnosti ispitivati zakonitost državne pomoći, s tim da kako saznajemo, u ovom slučaju postoji prećutni politički dogovor da se to ne čini.

Uzrok tome se može tražiti i u njihovoj organizaciji i načinu imenovanja.

Po zakonu Savjet se sastoji od osam članova. Tri predstavnika imenuje Savjet ministara BiH, po dva predstavnika imenuje Vlada Republike Srpske i Federacije BiH, a jednog imenuje Vlada Brčko Distrikta BiH.

Iako bi trebali biti nezavisni u svom radu pod velikim su spoljnim pritiskom na koji neki od članova nisu imuni.

Podsjećamo, osnivanje ovog tijela i donošenje Zakona o sistemu državne pomoći propisano je Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju BiH.

Savjet je u fokus javnosti došao 2023. godine kada je poništio državne odluke vezane za oslobađanje preduzeća od plaćanja putarina na gorivo koje koristi rudarska mehanizacija.

Ne samo što je ovaj oblik pomoći ukinut, već je od UIO traženo da preduzeća vrate preko 30 miliona maraka kojih su uštedjeli na ovaj način.

Skoro svaki postupak koji je pokrenut pred Savjetom u vezi sa garancijama Vlade Republike Srpske, okončan je tako što je utvrđena nezakonita državna pomoć.

Garancije predstavljaju specifičan instrument za dodjelu državne pomoći, gdje se državna pomoć ogleda u tome da država preuzima rizik povezan s garancijom i za to prihvatanje rizika od strane države, trebalo bi platiti odgovarajuću naknadu, tržišnu premiju.

Garantni fond RS

Interesantno je da Republika Srpska ima instituciju za davanje garancija, odnosno Garantni fond. Međutim, zbog zakonskih ograničenja, njegova uloga je svedena na minimum.

Naime, oni prema važećoj zakonskoj regulativi mogu izdavati garancije u maksimalnom iznosu do 1,5 miliona KM.

Da li Vlada tu naknadu obračunava, do objave ovog teksta iz Ministarstva finansija RS nismo dobili odgovor.

Još 2021. godine Savjet je oborio garancije koje je Republika Srpska dala „Elektroprivredi RS“ za kredit za kupovinu udjela u preduzeću „Ruding“ Ugljevik i za remont termoelektrane u Gacku.

Savjet je donio zaključak da državna pomoć dodijeljena u obliku garancije Matičnom preduzeću ERS nije u skladu sa Zakonom o sistemu državne pomoći u BiH.

ERS-u je naloženo da u roku od 90 dana plati tržišnu premiju za izdatu garanciju i dostavi Savjetu dokaz o tome.

FOTO: CBBIH

U posljednjih nekoliko godina Vlada Srpske je garantovala otplatu kredita Fonda zdravstvenog osiguranja RS u iznosu od 35 miliona KM, kao i Olimpijskog centra “Jahorina” u iznosu od 55,6 miliona KM.

Takođe, Republika Srpska je i u 2021. godini bila garant za zaduženje “Gradske toplane” iz Doboja u iznosu od 1,5 miliona KM, ali i bolnici iz Gradiške za kredit od 4,94 miliona KM. Do informacija o tome da li je u ovim slučajevima tražena saglasnost Savjeta, nismo uspjeli doći.

Inače, prema odluci Vlade, a koju je potvrdila Narodna skupština Republike Srpske, Srpska će u narednoj godini dati garancije u iznosu od 800 miliona maraka.

Generalno, ukupna izloženost Republike Srpske po izdatim garancijama, prema preliminarnim podacima do 31. oktobra ove godine bila je 1,28 milijardi maraka. Stanje duga po osnovu ovih kreditnih zaduženja iznosi 919,75 miliona maraka.

U skladu sa ovom odlukom, planirano je da se garancije daju za zaduženja u sektoru trgovine i turizma, zaštite životne sredine, zdravstva i ostalim subjektima lokalne samouprave i institucijama javnog sektora.

Capital

Politika

STANIVUKOVIĆ NAJAVIO NIZ NOVIH PROJEKATA – od saobraćajnica do Dino parka! (FOTO)

Na današnjoj sjednici Kolegijuma Gradske uprave Banjaluke analizirani su svi aktivni projekti koji se trenutno realizuju na terenu, a gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je da Banjaluka ulazi u završnicu ljeta sa snažnim investicionim zamahom u svim oblastima – od infrastrukture i vrtića, do kulture i turizma.

– Na današnjoj sjednici Kolegijuma, detaljno smo analizirali sve aktivne projekte koji se trenutno realizuju na terenu, od velikih infrastrukturnih radova do ulaganja u predškolsko vaspitanje, kulturu i turizam. Banja Luka je u deceniji izgradnje! – poručio je gradonačelnik Stanivuković.

Među ključnim projektima izdvojeni su:

Početak pripremnih radova za izgradnju moderne saobraćajnice kroz Debeljake, odnosno Ulice Tešana Podrugovića;

Intenzivni radovi na izgradnji i rekonstrukciji pješačkih staza na Trešnjiku;

Pokretanje javnih nabavki za rekonstrukciju više ulica: Kninska, Gundulićeva, Zmaj Ognjenog Vuka, Jasmira Malčića i Anke Drakulić – nakon zamjene dotrajalih vodovodnih cijevi;

Proširenje kapaciteta javnih vrtića;

U septembru počinje izgradnja “Kuće predah” – prve ustanove za privremeno i trajno zbrinjavanje osoba s poteškoćama u razvoju;

Uskoro završetak obnove dječijeg igrališta u Lorkinom naselju, a potom i početak radova u Obilićevu, Adi i Petrićevcu;

Izgradnja amfiteatra kod Pravnog fakulteta teče predviđenom dinamikom;

Počinje izgradnja Dino parka – novog turističkog i edukativnog sadržaja za djecu i porodice;

Rekonstrukcija dvije kule na tvrđavi Kastel;

Novi kilometri šetališta uz rijeku Vrbas;

Rušenje starog objekta Građevinske škole – prvi korak ka novim projektima na toj lokaciji.

Gradonačelnik je poručio da će građani iz sedmice u sedmicu svjedočiti sve većem broju mašina na terenu i završetku započetih radova, uz napomenu da je svaki projekat pažljivo planiran i usmjeren ka poboljšanju kvaliteta života u svakom dijelu grada.

Nastavi čitati

Politika

NEMA KRAJA RASIPNIŠTVU! Troškovi za popravku krova sa 1,2 miliona, PORASLI NA SKORO 3 MILIONA

Sanacija krova zgrade Parlamentarne skupštine BiH planira se godinama, a još 2021. godine Savjet ministara BiH odobrilo je za te namjene oko 1,2 miliona KM. To je samo dio novca neophodnog za predviđene radove, a da bi oni bili okončani, neophodno je obezbijediti još milion i po maraka, pa trenutna procjena popravke krova na zgradi PSBiH iznosi oko 2,7 miliona KM, saznaje Raport.

Treba još para

Dodatni novac tražiće se u budžetu za 2026. godinu, a nejasno je zašto ovaj posao nije završen ranije.

Zanimljivo je da se o potrebi sanacije krova zgrade PSBiH priča godinama, a čak četiri godine je trebalo da u Parlamentarnoj skupštini BiH shvate da nemaju kapaciteta za njegovu realizaciju, pa je planirano da projekt bude prebačen u nadležnost Službe za zajedničke poslove institucija BiH.

Pitanje je zbog čega je trebalo čekati da prođu četiri godine, pa da u Parlamentarnoj skupštini BiH shvate da projekt trebaju proslijediti Službi koja je i nadležna za takve poslove.

Pogotovo ako se ima u vidu da se u obrazložrnju odluke Službe navodi da “krov na zgradi Parlamentarne skupštine BiH odavno prokišnjava i time utiče na funkcionalnost cijele zgrade.“

Potrebna kompletna sanacija

„Kako ne bi došlo do dodatnih šteta na objektu potrebno je preduzeti neophodne korake kako bi se takve štete preduprijedile. Kosi krov zgrade je izrađen od bakarnog lima i mjestimičmo je oštećen usljed čega dolazi do prokišnjavanja i prodora oborinskih voda u prostor ispod krova.

Potrebna je sanacija komplet krovnog pokrivača sa svim pripadajućim opšavima, snjegobranima, zamjena svetlosnih kupola koje su popucale od snijega i atmosferilija”, navodi se u obrazloženju prijedloga odluke Službe za zajedničke poslove institucija BiH, u kojoj se dodaje i da je neophodna, zamjena ventilacije, slivnika i rigola.

Međutim, upitno je koliko će do kraja 2026. godine za kada je planirano okončanje radova na sanaciji krova Parlamenta BiH, a koja nije ni počela, troškovi porasti, kada se već godinama ukazuje na prokišnjavanje krova i na prijetnju kako propadanja objekta, tako i zdravlju korisnika zgrade.

(Raport)

Nastavi čitati

Politika

ULIZIVANJU NEMA KRAJA! Dodik čestitao Trampu Dan nezavisnosti SAD

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je čestitku predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trampu povodom Dana nezavisnosti SAD-a.

– Čast mi je da Vama i narodu Sjedinjenih Američkih Država čestitam 4. juli, 249. Dan nezavisnosti SAD-a. Vaša zemlja je prešla istorijski i važan put od tog dana, davne 1776. godine, kada su članovi Drugog kontinentalnog kongresa usvojili Deklaraciju o nezavisnosti – istakao je Dodik.

Dodik je rekao da nema nikakvu dilemu da će, i u ovim vremenima teškoća i izazova, kako na globalnom, tako i na unutrašnjem planu, SAD pronaći načine da prevaziđe situaciju i iz nje izađe još snažnija, na dobrobit cijeloga svijeta. – Bez Vaše snage i jakog vođstva, nijedna od aktuelnih globalnih kriza ne može se riješiti. Svi se uzdamo u Vašu mudrost i liderstvo. Kao što Vam je poznato, američki i srpski narod njeguju prijateljstvo duže od jednog vijeka. U tom periodu, koji je imao svoje uspone i padove, Srbi koji žive širom Zapadnog Balkana uvijek su cijenili slobodu, snagu i nezavisnost Sjedinjenih Američkih Država, kao i pomoć koju su pružale – izjavio je Dodik.

Naveo je da ne smijemo zaboraviti da su Sjedinjene Američke Države jedan od tvoraca i garanata Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je zaustavljen rat u BiH.

– Uz najljepše želje Vama lično i cijelom narodu Sjedinjenih Američkih Država, dozvolite mi da još jednom ponovim izraze dubokog poštovanja i uputim najsrdačnije čestitke povodom najvažnijeg praznika Sjedinjenih Američkih Država – navodi se u čestitki predsjednika Republike Srpske

Nastavi čitati

Aktuelno