Svijet
BRAZIL VOZI NA ALKOHOL Kako je etanol preuzeo ulogu benzina i učinio zemlju energetskim gigantom?

U Brazilu gotovo da nema automobila koji ne vozi na alkohol. Tačnije, radi se o etanolu ili bioetanolu.
Ovaj alkoholov supstrat se dobija od šećerne trske, a ako kažemo da je Brazil jedan od najvećih proizvođača šećerne trske, stvari postaju jasnije.
Dodajmo svemu gotovo nepregledne obradive površine, izuzetno naprednu tehnologiju i povoljnu klimu i dobićemo idealne uslove za stvaranje povoljnog goriva, piše Indeks.
Naravno, sve ovo nije stiglo preko noći. Brazil je decenijama ulagao u razvoj tehnologija, a cijela priča se zakotrljala sedamdesetih godina prošlog vijeka.
Prelomna tačka dogodila se 2006. godine kad je Brazil upravo zahvaljujući etanolu postao energetski nezavistan. Ima Brazil i sopstvene rezerve fosilnih goriva, ali etanol je onaj koji čini razliku.
Danas su “flex fuel” automobili uobičajeni u Brazilu, ali oni pored osnovnog benzina ne koriste plin, već upravo etanol, prenosi RTCG.
Još 2008. godine ovi automobili su na tržištu imali udio od čak 90 odsto, dok je prodaja etanola upravo te 2008. godine prestigla prodaju benzina.
Postoji i treća opcija, a to je mješavina benzina i etanola sa maksimalnim udjelom benzina od 75 odsto.
Etanol ima nižu vrijednost od bezolovnog benzina pa je za isti efekat potrebno oko 34 odsto veće količine etil-alkohola.
Zbog većeg oktanskog broja etanola (111) moguće je povećanje stepena kompresije, a time i iskorišćenja motora.
Svijet
“ŠAMARČINA” KOJA JE OBIŠLA SVIJET Brižit spustila Makrona, evo šta kaže čitač sa usana

Cijeli svijet bruji o navodnom šamaru koji je francuski predsjednik Emanuel Makron (47) dobio od svoje supruge Brižit (72) prilikom zvanične posjete Vijetnamu.
Potez prve dame Francuske neposredno prije iskrcavanja iz predsjedničkog aviona u Hanoju puni naslovne strane svjetske štampe i “okupira” glavne pozicije na portalima.
Poslije stručnjaka za govor tijela, angažovani su i stručnjaci za čitanje sa usana, kako bi protumačili šta je prethodilo incidentu.
Sam Makron je, u izjavama ubrzo nakon incidenta, rekao da se “samo šalio” sa svojom suprugom, kao što to rade “prilično često”, i negirao da postoje bilo kakve porodične nesuglasice.
Međutim, britanski tabloidi nisu sve prepustili slučaju. Nakon što je “Dejli mejl” angažovao stručnjaka za govor tijela da “dešifruje” ponašanje prve dame, na red je došao i “Dejli ekspres” i stručnjak za čitanje sa usana, piše grčki portal “Ifimerida”, prenosi Kurir.
Prema riječima znalca, Brižit je povisila ton tokom razgovora sa suprugom.
Incident je snimljen kamerom: u trenutku kada su se vrata aviona otvorila, francuski predsjednik se okrenuo ka svojoj supruzi. Ona – čije se lice nije vidjelo na snimku – pružila je ruku ka njegovom licu i gurnula, što je jednostavno rečeno djelovalo kao šamar. Makron, koji je na momenat djelovao iznenađeno, ubrzo se pribrao shvativši da fotografi i snimatelji snimaju neprijatnu scenu. Nespretno se osmijehnuo i brzo podigao ruku da pozdravi okupljene.
Trenutak kasnije, ponovo je prišao Brižit, potpuno se pribrao i prešao na suprotnu stranu. Klimnuo joj je glavnom, a na osnovu njegovog govora tijela – bilo je jasno da joj tako pokazuje da je vrijeme da nastavi da ga prati. Tada se čini da vjeruje da ga pilot pozdravlja i okreće se ka kamerama, pokušavajući da povrati svoj narušeni ugled u javnosti.
Atmosfera je, međutim, ponovo postala hladna i to vrlo brzo, dok su još bili na vrhu stepenica. Makron je stao u namjeri da ga ona uhvati pod ruku, međutim prva dama je to ignorisala i držala se za ogradu dok su silazili niz stepenice. Dok je prolazila pored njega, mrmljala je nešto što je, prema riječima stručnjaka bila fraza: “Gubi se odavde, gubitniče!”.
Makron je i tada zadržao prisebnost, samo je tiho prokomentarisao: “Hajde da pokušamo, molim te”, nastojeći da smiri tenziju.
Svijet
TRAGEDIJA U RUSIJI! Četiri tinejdžera ubijena nožem, napadač poginuo u požaru

Četiri tinejdžera ubijena su u napadu nožem u ruskom gradu Bajkalsk, a još četvoro je sa povredama hospitalizovano nakon napada.
Ruski mediji prenose da je grupa tinejdžera proslavljala rođendan kada je jedan od njih napao ostale nožem, pri čemu je četvoro nastradalo na licu mjesta.
Nakon toga, napadač je navodno zapalio kuću u kojoj su se nalazili i poginuo u požaru, prenosi TASS.
Dodaje se da je jedan tinejdžer zbog povreda podvrgnut operaciji i da se nalazi u teškom stanju, dok je ostalima ukazana psihološka pomoć.
Vlasti u regiji Irkutsk otvorile su istragu o zločinu.
Svijet
NJEMAČKA UDARA NA SRPSKU Dodik i Rusija glavni razlozi za produženje vojne misije u BiH!?

Glavni razlozi za produžavanje učešća naoružanih njemačkih vojnika u misiji EU EUFOR “Althea” su djelovanje rukovodstva Republike Srpske, uloga Rusije u destabilizaciji zapadnog Balkana i znak potvrde značaja uloge Njemačke u evropskoj spoljnoj i bezbjednosnoj politici, navedeno je u dokumentu Vlade Njemačke objavljenom na sajtu Bundestaga.
Vlada Njemačke je, naime, od Bundestaga zatražila potvrdu produženja učešća njemačkih vojnika u ovoj evropskoj misiji za još godinu dana, uz budžet od 11,6 miliona evra.
Kao osnova za ovo angažovanje naveden je član 24, stav II Ustava Njemačke, u kojem je istaknuto da se Njemačka može pridružiti sistemu kolektivne bezbjednosti radi očuvanja mira u Evropi i među svjetskim narodima.
Kada je riječ o djelovanju Republike Srpske, naglašeno je da težnja ka većoj autonomiji njenog rukovodstva dovodi do potkopavanja funkcionalnog integriteta zajedničke države.
“Nedavno usvajanje zakona u RS dovelo je do najteže ustavne krize u zemlji u posljednjih 30 godina. Situacija je dodatno otežana političkim sistemom u BiH koji omogućava podjele i koji značajno ograničava mogućnosti djelovanja i oblikovanja politike kroz razne mogućnosti veta na nivou zajedničke države i entiteta”, istaknuto je.
Milorad Dodik, predsjednik RS, nijednom nije spomenut imenom, iako je u debati u Bundestagu na ovoj tački dnevnog reda bio spomenut više puta, ali je spomenut visoki predstavnik Kristijan Šmit, (kojeg ne priznaju u Republici Srpskoj), koji u debati u Bundestagu nije bio spominjan od strane vladinih predstavnika, samo od strane AfD-a, stranke ekstremne desnice, i Ljevičara, stranke ekstremne ljevice. Obje ove stranke su mu u Bundestagu zamjerile autoritarno ponašanje i onemogućavanje postizanja domaćih rješenja u okviru interne političke debate. U ovom dokumentu, Vlada je Šmitu pružila punu podršku.
“Angažman Savezne vlade Njemačke vidljiv je u BiH i kroz podršku radu visokog predstavnika za BiH Kristijana Šmita”, naglašeno je u dokumentu.
Rusija je navedena kao značajan razlog za njemački angažman u BiH, posebno u kontekstu rata u Ukrajini i bezbjednosnoj situaciji u Evropi.
“Usljed ruske agresije protiv Ukrajine, povećan je rizik destabilizirajućeg djelovanja usmjeren protiv BiH, kandidata za članstvo u EU. Angažman Njemačke i EU u BiH usmjeren je i na jačanje rezilijentnosti zemlje u odnosu na pokušaje destabilizacije od strane trećih država”, pojašnjeno je.
U svjetlu treće uloge, koja se odnosi na jačanje učešća Njemačke u evropskoj bezbjednosnoj politici, navedena je i važnost saradnje s NATO alijansom.
“U okviru sporazuma Berlin plus u vezi s provođenjem misije EUFOR ‘Althea’, EU se koristi sposobnostima NATO-a, i time potcrtava i važnost saradnje EU i NATO-a koju Njemačka podržava. Učešće naoružanih njemačkih vojnika u ovoj misiji šalje važan signal. Ono je izraz pojačane uloge Njemačke u evropskoj spoljnoj i bezbjednosnoj politici”, precizirali su u Vladi Njemačke.
Kada je riječ o mandatu i misiji, ponovljene su glavne stavke navedene i u prvom dokumentu kada je Njemačka najavila učešće u EUFOR “Althea” misiji. Misija je, kako je istaknuto, navedena odluka Evropskog savjeta i rezolucije Savjeta bezbjednosti UN od novembra prošle godine o očuvanju Aneksa 1-A i Aneksa 2 Dejtonskog mirovnog sporazuma i odvraćanju od destabilizirajućih aktivnosti, te stvaranju sigurnog i stabilnog okruženja u zemlji.
Njemačkim vojnicima dozvoljeno je korištenje oružja u odbrani osoblja EUFOR-a i u samoodbrani. Zanimljiva je i formulacija u kojoj je dodatno objašnjeno kada može doći do korištenja oružane sile.
“Primjena oružane sile može uslijediti na temelju međunarodnog prava, a konkretna pravila primjene će biti specificirana u skladu s važećim pravilima”, naglašeno je, bez detaljnijeg navođenja na šta se ovo odnosi.
“Osnovna misija operacije EUFOR ‘Althea’ je podrška BiH u stvaranju i održavanju sigurnog i stabilnog okruženja. Za to je neophodno vojno prisustvo u zemlji. Iako se sigurno i stabilno okruženje održivo i dugoročno može stvoriti samo kroz političku aktivnost i saradnju civilnog društva, vojno prisustvo i odgovarajuća sposobnost djelovanja su od ključne važnosti”, naglasili su.
-
Zdravlje2 dana ago
JEDNOSTAVAN RECEPT ZA UKUSAN DORUČAK Omlet iz rerne
-
Politika1 dan ago
DODIK KOD PUTINA: Predsjednik Srpske stigao u Moskvu
-
Hronika2 dana ago
STRAŠNO! Učenik izvršio samoubistvo u Prijedoru
-
Politika1 dan ago
ŽELI BITI POSLJEDNJI! Zatvara li Šmit vrata OHR-a?
-
Hronika1 dan ago
PUCNJAVA U SARAJEVU! Migranti otvorili vatru, više teško ranjenih (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
PET GODINA BEZ SLUŽBENOG VOZILA! Stanivuković ostao dosljedan, i dalje vozi samo privatni auto
-
Politika2 dana ago
Cvijanovićeva šalje jasnu poruku: Republika Srpska traži PARTNERSTVO sa Amerikom
-
Banjaluka2 dana ago
KREATIVNO! Maturanti Medicinske škole prodefilovali gradom, jedna maturantkinja došla traktorom (FOTO, VIDEO)