Connect with us

Banjaluka

BRUKA! ONO KAD ĐAJIN SNSD uplete prste.. Selaković POLJUBIO VRATA Kočićevog muzeja na Zboru u Stričićima

Kočićev zbor je završen prije 10 dana, ali se o njemu još priča. Jedna od priča, koja se pronosi gradom je i ona o Kočićevom ognjištu, koje je na dan zbora u Stričićima bilo zaključano. Tako je i ministar kulture Srbije Nikola Selaković, što bi se narodski reklo, poljubio vrata.

I mnogi drugi posjetioci, koji na zbor nisu došli zbog bodaljavine bikova i lumpovanja pod šatorima, raspitivali su se za posjetu “Kočićevoj kući”, ali su mogli da vide samo uredno pokošeno dvorište.

Srećom, laureat ovogodišnje Kočićeve nagrade, akademik Matija Bećković, nije bio među njima.

– Bećković je zamolio da se odmah poslije kulturno umjetničkog programa pred školom u Stričićima vrati u Banjaluku, jer je imao obaveza u Udruženju književnika Republike Srpske. Da je zatražio da posjeti Kočićevo ognjište bila bi to neprijatna situacija – kaže za Srpskainfo jedan od saradnika na organizaciji zbora.

Podsjećamo, ranijih godina se na Kočićevom ognjištu na dan zbora održavao kulturno umjetnički program, besjede su tu držali dobitnici Kočićeve nagrade, a i nagrada “Zmijanče” za najbolji literarni rad učenika osnovne škole, dodjeljivana je na ognjištu.

Na Kočićevom ognjištu nalazi rodna kuća Petra Kočića, tačnije, replika piščeve rodne kuće, te još nekoliko objekata, koji oslikavaju način života na Zmijanju u doba Kočićevog djetinjstva.

U kući postoji bogata muzejska zbirka, koja uključuje i Kočićeve fotografije, a jedan od objekata može poslužiti i kao učionica ili radionica za seminare.

Posljednjih godina se naveliko govori o tome da je Kočićevo ognjište “muzej na otvorenom, koji više neće živjeti samo tokom Kočićevog zbora”.

Ali, ispostavilo se da je muzej na otvorenom, ustvari, zatvoren, čak i na dan zbora i da je Kočićevo ognjište, prvi put otkad postoji, u programu Kočićevog zbora nije ni spomenuto.

Zbog čega se desila ova ujdurma?

Razloga je više, a presudno je to što je ovogodišnji zbor organizovan na “brzu ruku”, za samo 15 dana, i što je Kočićevo ognjište svačije i ničije, ili, kako bi rekao sam Kočić, “ni Davidovo, ni carsko, ni spahijsko”.

Kočićevo ognjište je “vlasništvo” Grada Banjaluka i dato je na upravljanje gradskoj Turističkoj organizaciji, a muzejska zbirka je djelo Muzeja Republike Srpske, odnosno kustosa etnologa Vladimira Đukanovića.

– U pitanju su vrijedni muzejski eksponati, zato je Kočićevo ognjište zaključano. Kada se najavi neka posjeta, ili ekskurzija, ognjište se otključa i obezbijedi se vodič. Na dan Kočićevog zbora nikakva posjeta nije najavljena – kaže sagovornik Srpskainfo.

Takođe, nа иницијативу локалног СНСД-овог člana Радa Божића Влада je преотела од Gрада организацију Кочићевог збора и направила скандал. Док је Град организивао Кочићев због претходних година све је функционисало како треба.

Isto tako, Turistička organizacija nema novca da bi angažovala osobu koja će stalno dežurati u Stričićima. Jedan mještanin je angažovan da povremeno pokosi dvorište i uradi slične poslove. Kod njega je jedan ključ, a drugi je u kancelarijama Turističke organizacije u Banjaluci.

Na dan ovogodišnjeg zbora, kad su se iznebuha pojavili “zainteresovani posjetioci”, niko nije imao ključ. Ustvari, imao ga je mještanin kosac, ali u zboračkoj gužvi i gunguli niko ga nije mogao naći. A možda ga nisu ni tražili.

Interesantno je da je direktorka Turističke organizacije Banjaluka, Dragana Vukliš, bila jedna od 22 člana Organizacionog odbora 59. Kočićevog zbora, koji je imenovan 8. avgusta, dvije nedjelje prije početka manifestacije.

Ali, iznenadno imenovanje ju je zateklo dok je bila na godišnjem odmoru. Uostalom, i ministarka prosvjete i kulture RS Željka Stojičić je otišla na odmor dan nakon što je imenovana za predsjednicu Organizacionog odbora i vratila se 5 dana prije početka zbora.

– Bilo bi nefer za sve kriviti Turističku organizaciju. Predstavnica TOBL je, u ime direktorke, prisustvovala sjednicama Organizacionog odbora i pitala je šta je zadatak Turističke organizacije, ali niko nikad nije spomenuo Kočićevo ognjište, niti je posjeta tom lokalitetu bila predviđena protokolom – kaže sagovornik Srpskainfo.

Sve u svemu, tek je nedjelju, 25. avgusta, kad su se zborištem smjenjivali šatorska muzika, rika bikova i govori političara, organizatorima sinulo da bi bilo dobro da neko otključa Kočićevo ognjište, za one malobrojne koji su htjeli da vide u kakvom je ambijentu veliki pisac odrastao.

Navodno, ministar Selaković nije bio razočaran što nije mogao ući u Kočićevu rodnu kuću, ili to bar nije pokazao. Prošetao je dvorištem, razgledao eksterijer, i otišao svojim poslom.

Tako je 59. Kočićev zbor, kažu, završen kako je i planirano i bez “ozbiljnijih problema”.

 

 

Banjaluka

VLADIMIR GRUJIĆ “U momentu stupanja na dužnost Draška Stanivukovića BROJ ZAPOSLENIH je bio 767, a sada ih ima 811”

U proteklom periodu iznesene su mnoge neistine u vezi sa brojem zaposlenih u Gradskoj upravi, ali su zvanične informacije pokazale mnogo drugačije stanje.

U momentu stupanja na dužnost gradonačelnika Draška Stanivukovića broj zaposlenih je bio 767, a sada ih ima 811, što predstavlja neznatno povećanje, kada se uzme u obzir broj realizovanih projekata u interesu građana.

Rekao je ovo Vladimir Grujić, šef Kabineta gradonačelnika Banjaluke, ističući da je svako zaposlenje sprovedeno putem javnog konkursa u skladu sa zakonskim propisima, u prilog čemu govori i činjenica da ni česte inspekcijske kontrole nisu ustanovile nikakve nepravilnosti.

– Posebno nam je drago što je 15 novozaposlenih iz reda porodica poginulih boraca, jer naša je ne samo zakonska, nego i ljudska i moralna obaveza je da vodimo računa o ovoj kategoriji stanovništva. Takođe, trebamo biti ponosni što smo podmladili vatrogasnu brigadu, pa kada se sve sabere i oduzme i uzme u obzir nevjerovatan broj novih mjera koje su uvedene, svima je jasno da je broj zaposlenih na samom minimumu za efikasno funkcionisanje uprave i svim izazovima sa kojima smo suočeni – ističe Grujić.

Grujić kaže da SNSD ne može da se pohvali novim projektima niti mjerama.

– Međutim, mogu da se “pohvale” da su u svom mandatu zaposljavali ljude sa lažnom diplomama, a najbolji dokaz za to je da su te zloupotrebe dobile epilog u vidu sudskih procesa koji polako ali sigurno pokazuju njihov princip rada. Mogu da se “pohvale” i da su sva javna preduzeća ostavili u teškoj dubiozi – poručuje Grujić i dodaje da podrška koju je gradonačelnik Stanivuković dobio na prethodnim izborima najbolje pokazuje da su njegove politike ispravne i u interesu građana.

Nastavi čitati

Banjaluka

OD 1. APRILA LJETNO RADNO VRIJEME za ugostiteljske i trgovinske objekte

Od 1. aprila primjenjuje se ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata, kako onih koji su smješteni u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja, tako i ugostiteljskih objekata smještenih van pomenutih zgrada, te objekata koji na području grada obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost.

Ljetnje radno vrijeme za ugostiteljske objekte bez obzira na vrstu, koji su locirani u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja je od 7.00 do 24.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata smještenih van stambeno-poslovnih zgrada kolektivnog stanovanja propisano je članom 6. Odluke o određivanju radnog vremena ugostiteljskim objektima na području grada Banja Luka, i to:

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće:

od 7.00 do 24.00 časa, radnim danima

od 7.00 do 1.00 čas, vikendom (petak i subota)

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće, kojima je dodijeljen znak kvaliteta „Zlatna kašika“:

od 7.00 do 1.00 čas, radnim danima

od 7.00 do 2.00 časa, vikendom (petak i subota)

-noćni klubovi:

od 19.00 do 3.00 časa, radnim danima

od 19.00 do 4.00 časa, vikendom (petak i subota)

-saloni za posebne prilike (svadbeni saloni i sl.):

od 7.00 do 4.00 časa.

Navedeni objekti trebaju da, na vidnom mjestu, istaknu gorenavedeno ljetnje radno vrijeme.

Objekti koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost su dužni da se u ljetnjem periodu godine pridržavaju propisanog radnog vremena, odnosno da organizuju svoje poslovanje u periodu od 7.00 do 23.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme se primjenjuje od 1. aprila do 30. septembra.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ IZNIO PRIJEDLOGE “Vodovodna mreža, most u Docu, IZGRADNJA KOČIĆEVOG ZBORIŠTA”

-Nacrt budžeta za 2025. godinu on je predviđen u iznosu od 252 miliona KM, što je skoro 20 odsto više u odnosu na prethodnu budžetsku godinu, što je dobro.

Istakao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković koji je poručio i to kako je Nacrt budžeta izuzetno dobar, jer kao takav pokriva sve one velike projekte i planove koje je gradska administracija planirala – od podrške, do vrtića, legalizacije i još mnogo toga.

-Naš uspjeh i uspjeh ovog Nacrta budžeta jeste što on u sebi inkorporira sve ono što je do sada urađeno – podrška vrtićima, 7 do 8 miliona KM podrške javnom prevozu. Dakle, sve te grantove, doznake pojedincima i podrške od rođenja pa do poznog doba ovaj budžet nastavlja, nastavlja da prati sve one politike koje smo u protekle četiri godine sprovodili. Iskoristiću priliku da kažem da se ovdje nalaze dva važna projekta, a to je izgradnja i rekonstrukcija vodovodne mreže, odnosno Tunjice 1 i Tunjice 2, te most u naselju Dolac – kazao je on.

Naglasio je i to kako smatra da su ovo zaista veliki i bitni projekti za Banju Luku.

-Započeti ova dva projekta i privoditi ih kraju, a istovremeno zadržati sve mjere podrške je velika stvar. Dakle, radimo nove projekte, a zadržavamo stare. Nastavljamo i sa subvencijama u iznosu od 9 miliona, nastavljamo sa podrškom javnom prevozu, podrškom privredi. Doznake i podrške pojedincima su u iznosu od 38 miliona. Tu su i podrška prilikom rođenja djeteta, nabavka udžbenika i još mnogo toga. Pri tome ostajemo – rekao je Stanivuković.

Dodao je kako i sam Nacrt budžeta sastojim mnoštvo projekata na koje će se ova gradska administracija fokusirati.

-To su, između ostalog – kuća „Predah“, bez budžetskih sredstava obnavljaćemo i dvije kule na Kastelu, stranim donacijama, ali se nadam da ćemo skupiti novac da obnovimo i kasarnu. Dodatno, fokusiraćemo se i na nastavak uređenja obale Vrbasa – do Vrućice, ali radićemo i šetalište od Gradskog pa do Rebrovačkog mosta. Kod Pravnog fakulteta gradićemo amfiteatar. Taj projekat nam je važan jer se zemlja i dalje vodi na nama, jer pojedinci žele da nam otmu to zemljište – istakao je gradonačelnik.

Dodao je i to kako se radi i najveći sportsko-rekreativni teren u Banjoj Luci.

-U pitanju je igralište kod „Akvane“ u vrijednosti od milion KM. Podrazumijeva vojnog igralište, za policiju, mlade ljude, oni koji se pripremaju za specijalu, prostor za sport, košarku, tenis, dječije igralište, igraonice. Biće to jedan kultni prostor koji će Banja Luka dobiti. Radićemo i Trešnjik i staze na tom dijelu ćemo da uređujemo. Radimo i veliki projekat žičare na Banj brdu, kružni tok kod „Škorpiona“, na njega se takođe fokusiramo. Želimo i da završimo most u Česmi, tu smo riješili posljednje imovinsko-pravne probleme. Sve to može stati u ovoj godini – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je i na to da se radi na izgradnji Centralnog spomen-obilježja, apelujući na Vladu Republike Srpske da se uključi u ovaj projekat i završetak izgradnje.

-Žao mi je što je organizacioni odbor za Kočićev zbor oduzet od Grada. Tu ćemo graditi arenu za borbu bakova i bikova, koja će biti trajna. Nećemo davati više pare na tuđe zemljište. Kočićevo ognjište želimo takođe nanovo da izgradimo, jer na sadašnjem mjestu gdje je ognjište, tu Kočić nije živio. Ovo treba da bude svjetska, trajna priča. Da uradimo fiksnu binu, fiksno odredimo gdje će biti šatori- zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno