Connect with us

Društvo

CIJENE ODLETJELE U NEBO! U Makarskoj koktel skuplji od ležaljke

Cijene pića i hrane, kao i ležaljki na popularnim plažama, uvijek su aktuelna tema među domaćim turistima, kako bi prije polaska na ljetovanje znali šta ih tamo čeka i koliko će uticati na budžet koji su spremili.

Iskustvo jedne djevojke pokazalo je da se ove sezone u Makarsku u Hrvatskoj mora dubljeg džepa.

Mlada djevojka iz Bosne i Hercegovine koja je odlučila da provede svoj godišnji odmor u Makarskoj, popularnom turističkom odredištu na hrvatskoj obali, ostala je neprijatno iznenađena visokim cijenama i osiromašenom ponudom.
Koliko koštaju ležaljke u Makarskoj?
Iako je očekivala uživanje u suncu, moru i bogatoj ponudi lokalnih specijaliteta i aktivnosti, stvarnost je bila drugačija. Cijene hrane i pića, kao i smještaja, znatno su porasle u odnosu na prethodne godine. Osim toga, primijetila je da je ponuda u restoranima i kafićima znatno smanjena, s manje izbora jela i pića.

“Makarska je uvek bila jedno od mojih omiljenih mjesta za odmor, ali ove godine sam zaista razočarana. Cijene su nevjerovatno visoke, a ponuda je daleko ispod očekivanja. Izgleda da je pandemija ostavila traga i na turizmu ovde, rekla je djevojka koja je željela da ostane anonimna za portal Crna-hronika.

Cijene veće nego prošle godine
Kao što se vidi na fotografijama koje je dala na uvid, prvi račun je iz lokalne prodavnice. Običan ledeni čaj od brusnice je 2,80 evra, Samerzbi Mango košta 5 evra, Bobi štapići 1 evro, Pardon štapići 100g 2 evra i na kraju PVC kesica iznosi 0,30 evra.

“Idemo dalje: na plaži je ležaljka 10 evra, a dobijete i fiskalni račun, a kafa kratka je 1.8 evra, koktel Mohito je čak 13 evra, iskreno samo je čaša dobra na izgled, kukuruz je 4 evra, komadić pice 3,5 evra, sladoled kugla 3 evra, a kifla je 0,9 evra”, izjavila je Travničanka.

Turistički radnici i lokalni ugostitelji navode da je poskupljenje posljedica globalnih ekonomskih kretanja, ali i povećanih troškova poslovanja. Mnogi su prisiljeni da smanje ponudu kako bi preživjeli ovu turističku sezonu.

Uprkos trenutnim izazovima, Makarska ostaje popularna destinacija za mnoge turiste iz regiona i šire. Lokalne vlasti i turistički radnici nadaju se da će se situacija uskoro stabilizovati te da će ponuda ponovo biti na nivou koji privlači posjetioce iz svih krajeva svijeta.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Prvi dio dana tropske vrućine, a ONDA STIŽU OBLACI

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će u prvom dijelu dana biti pretežno sunčano i veoma toplo, a poslije podne nestabilno.

Prolazne kiše ili pljuska biće u brdsko-planinskim predjelima na istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Blagi pad temperature uz jače naoblačenje u drugom dijelu dana donijeće kišu i lokalne pljuskove sa grmljavinom, pretežno na sjeveru i sjeveroistoku, a ponegdje su moguće lokalne nepogode, uz pojačan vjetar i pojavu grada.

Duvaće slab do umjeren vjetar, južni do jugozapadni, po podne u skretanju na sjeverni.

Jutarnja temperatura vazduha od 16 do 22, u višim predjelima od 13, a dnevna od 30 do 34, u višim predjelima od 25 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

POČINJE PETROVDANSKI POST! Ove godine traje od 1. do 11. jula

Apostolski post ove godine traje od 1. do 11. jula, odnosno do Petrovdana koji svake godine praznujemo 12. jula.

Početak posta, a samim tim i trajanje uvijek zavisi od datuma Vaskrsa, pa najkraće može trajati jednu sedmicu, a najduže 6 sedmica.

Drugi po redu višednevni post posvećen Sv. Apostolima Petru i Pavlu, odnosno, svim Apostolima. U toku ovog posta ponedjeljak, srijeda i petak se poste na vodi; utorak i četvrtak na ulju; a subota i nedjelja na ribi.

Za vrijeme trajanja posta Svetih Apostola ne jede se meso, bijeli mrs i jaja. Riba, vino i ulje se jedu svaki dan osim, naravno, srijede i petka koji se poste “na vodi”. Dan uoči Petrovdana se takođe strogo posti, osim ako padne u subotu ili nedjelju, kada je dozvoljena upotreba ulja.

Na dan Rođenja Svetog Jovana Krstitelja jedemo ribu, iako padne u srijedu ili petak. Ukoliko Petrovdan padne u srijedu ili petak, toga dana ne mrsimo već jedemo ribu, vino i ulje.

Svrha posta, kako kažu pravila vjere, ne može se postići samo uzdržavanjem od mrsne hrane, već i uzdržavanjem od loših misli, riječi i djela.

Petrovski post naziva se još i apostolski, počinje prvog ponedjeljka poslije Duhovske nedjelje i traje do praznika Svetih apostola Petra i Pavla.

Početak Petrovskog posta je pokretan, jer zavisi od Vaskrsa, a završetak je nepokretan. Zbog zavisnosti početka ovog posta o Vaskrsu, Apostolski post najkraće može da traje jednu nedjelju i jedan dan, a najduže šest nedjelja.

Ovaj post sličan je Božićnom, mada nešto blaži.

Agencije

Nastavi čitati

Banjaluka

“Banjaluka više nije samo sezonska destinacija”: Konstantno RASTE BROJ TURISTA U SRPSKOJ

Nešto više od 113.000 noćenja turista evidentirano je u Srpskoj u prošlom mjesecu, što je za 15 odsto više nego u istom periodu lani.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u maju su ostvarena 49.133 dolaska turista, što je u odnosu na april više za 24,6 odsto, te 113.444 noćenja turista, što je u odnosu na april više za 16,7 odsto.

-Broj dolazaka turista u maju 2024. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine veći je za 6,8 odsto, dok je broj noćenja veći za 15,1 odsto – navode iz Republičkog zavoda za statistiku.

Rukovodilac Sektora za razvoj i promociju Turističke organizacije Republike Srpske Marko Radić za “Nezavisne” ističe da su rezultati za maj baš onakvi kakve su predvidjeli i prije zvanične statistike.

-Oko 20.000 više registrovanih noćenja u ovoj godini u odnosu na isti period prethodne govori da ćemo zasigurno još jednom brisati stare rekorde i upisivati nove momente u turizmu Republike Srpske, koji je jedan od najsvjetlijih segmenata privrede. U ovom periodu godine cijela Republika Srpska kao destinacija živi turizam, mnogo je aktivnosti, događaja i manifestacija kojima se upotpunjuje i obogaćuje ponuda u velikom dijelu lokalnih zajednica – ističe Radić.

Prema njegovim riječima, Banjaluka, Trebinje i Istočno Sarajevo su tri destinacije sa najviše aktivnosti, s tim da su banje standardno dobro posjećene tokom čitave godine.

-Izdvojio bih još i rafting na Tari kao najuzbudljiviju aktivnost za ovaj period godine, uprkos tome što statistički to ne možemo opravdati zbog visokog, skoro stoprocentnog rada u sivoj zoni u kampovima – kaže Radić.

Što se strukture turista tiče, kako kaže, ona se mnogo ne mijenja, uglavnom su to, pored domaćih, turisti iz regiona, a uz standardne Nijemce, Turke i Austrijance, primjetan je porast dolazaka Rumuna, Makedonaca i Kineza, između ostalih.

-Sve je više zainteresovanih da svoj kapital investiraju u određene vidove ponude, što će primorati i odgovorne da se više posvete infrastrukturi, koja nam je možda i najveći problem pri građenju destinacije kakvu želimo – dodaje on.

I Branka Branković, viši stručni saradnik za odnose sa javnošću u Turističkoj organizaciji Banjaluke, kaže da je u Banjaluci u maju evidentirano 16.055 noćenja, s tim da je zabilježena tendencija rasta u odnosu na mjesec ranije.

-Bilo je 11.307 dolazaka turista, što je takođe više u odnosu na april. Većinom su to stranci, a od navedenog broja, bilo je 7.350 stranih državljana. Kada su u pitanju noćenja, evidentirano je 10.766 noćenja stranih turista, dok je domaćih bilo 5.200 – kaže Brankovićeva.

Navodi da se očekuje da će u narednom periodu rasti broj noćenja i dolazaka turista, s obzirom na to da nas već sljedeće sedmice očekuju “Banjalučki etno-dani”, a zatim počinje i “Ljeto na Vrbasu”, te druge manifestacije.

Dodaje da Banjaluka više nije sezonska destinacija, već da turisti dolaze tokom cijele godine i većinom se zadržavaju po dva-tri dana.

Nastavi čitati

Aktuelno