Društvo
ČUVAJTE JE KAO OČI U GLAVI! Evo koliko plaćate novu zdravstvenu karticu ukoliko je izgubite!

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, kao što je već ranije najavljeno, od 1. jula počeće sa naplaćivanjem elektronskih zdravstvenih kartica nakon što se izgube, ukradu ili u slučaju promjene ličnih podataka.
Cijena zamjene iznosiće 10 KM, što predstavlja realan trošak izrade kartice na tržištu, kazali su iz FZO RS.
Dodaju da će Fond i dalje snositi troškove izrade prve zdravstvene kartice, a izradu svake naredne kako je i predvidio Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS, snosi osiguranik ili njegov zakonski zastupnik.
“Fond je sve do sada finansirao troškove izrade kako prve tako i svake druge elektronske zdravstvene kartice, čak i nakon gubljenja ili u slučaju promjene ličnih podataka. Istovremeno, kontinuirano smo apelovali na građane da elektronsku zdravstvenu karticu čuvaju kao i svaki drugi lični dokument. Osim toga, kroz sve kanale informisanja podsjećali smo javnost na ovu zakonsku mogućnost i da će se u dogledno vrijeme početi naplaćivati izrada kartica”, kazali su iz FZO RS.
Ističu da je do sada više od 26.000 elektronskih kartica izgubljeno, a zabilježeni su i slučajevi u kojima su pojedini osiguranici podnosili zahtjev za novom karticom i do sedam puta, jer su prethodnu gubili. Samo u 2024. godini izrađeno je više od 45.000 novih elektronskih zdravstvenih kartica.
“Uplatu za izdavanje nove kartice osiguranici će moći izvršiti na jedan od četiri računa FZO RS, u različitim bankama, a detaljna uputstva za plaćanje dostupna su i na internet stranici Fonda”, dodaju iz FZO RS.
Podsjećamo da elektronska zdravstvena kartica nema rok važenja i nije ih potrebno mijenjati sve dok se ne oštete, izgube ili ukoliko ne dođe do promjene ličnih podataka. Ako je na kartici naveden rok važenja (karakteristično za kartice iz prve serije), takve kartice i dalje važe i nije ih potrebno mijenjati.
Društvo
TOPLOTNI TALAS NE POSUSTAJE: BiH danas “GORI” NA 38 STEPENI, a u večernjim satima moguć preokret sa pljuskovima

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas će biti sunčano i još toplije vrijeme nego juče sa temperaturom vazduha do 38 stepeni Celzijusovih.
Ujutro će biti pretežno vedro, na jugu i sjeveroistoku umjereno oblačno.
U kasnijim popodnevnim časovima umjeren razvoj oblačnosti kretaće se od jugozapada ka istoku, gdje je moguća kiša i pljusak s grmljavinom.
Oblačnost će se uveče kretati od jugozapada ka sjeveru, a u Hercegovini će biti vedro, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Vjetar će biti slab do umjeren, povremeno na planinama i na jugu Krajine i pojačan uglavnom zapadnih smjerova.
Jutarnja temperatura vazduha biće od 16 do 22, na jugu do 24, a najviša dnevna od 30 do 36, u sjevernim područjima do 38 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda. Temperatura vazduha izmjerena u 14 časova: Kalinovik 20, Han Pijesak i Čemerno 24, Bjelašnica 25, Sokolac 26, Gacko 27, Drvar 28, Srebrenica i Sarajevo 29, Mrkonjić Grad, Foča, Zenica i Neum 30, Bileća, Bijeljina, Novi Grad, Prijedor i Tuzla 31, Višegrad, Doboj, Trebinje, Bihać i Mostar 32 i Banjaluka 33 stepena Celzijusova.
Društvo
MOŽE LI BIH PRATITI FRANCUSKU? Novi prijedlog dozvoljava zamjenu odmora za novac

Dok u Francuskoj traju rasprave o zakonskoj mogućnosti da se peta sedmica plaćenog godišnjeg odmora zamijeni isplatom naknade, to pitanje otvara i širu raspravu – koliko bi takav model bio primjenjiv i u durgim zemljama?
Francuski prijedlog, koji je najavila ministrica rada Astrid Panosyan-Bouvet, predviđa da radnici mogu sami odlučiti hoće li iskoristiti zakonski zagarantovanu petu sedmicu godišnjeg odmora ili će je “prodati” poslodavcu u zamjenu za novčanu naknadu. Mjera je predstavljena kao dio šireg paketa za podsticanje ekonomske aktivnosti i radne angažovanosti u zemlji.
Dok bi odluka o korištenju ili prodaji godišnjeg odmora ostala u potpunosti na radniku, sindikati i stručnjaci upozoravaju da takav model nosi rizik slabljenja prava na odmor, a time i zaštite fizičkog i mentalnog zdravlja radnika.
U Bosni i Hercegovini zakonom je propisano da zaposleni imaju pravo na najmanje 20 radnih dana godišnjeg odmora, a praksa isplate odmora umjesto njegovog korištenja nije dozvoljena – osim u slučaju prestanka radnog odnosa, i to samo ako radnik objektivno nije bio u mogućnosti da iskoristi odmor.
Za razliku od Francuske, gdje se razmatra fleksibilniji pristup odmoru kroz kolektivne ugovore i dogovore s poslodavcem, u BiH bi takva opcija bila teško primjenjiva. Razlozi su brojni: od neujednačenih radnih prava između entiteta, preko slabih mehanizama zaštite radnika, do nedostatka socijalnog dijaloga u većini sektora.
Društvo
MUP UPOZORAVA: Prevaranti kradu lične podatke građana Republike Srpske

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske upozorava građane da putem aplikacije “Telegram” sve češće stižu poruke sa linkom koji upućuje na fišing internet stranicu koja prikuplja lične podatke.
Iz MUP-a pojašnjavaju da u poruci koju korisnici dobiju, osim linka, piše da su na veb-stranici njihove slike, te da građani unosom podataka na tu stranicu rizikuju da im nepoznate osobe preuzmu “Telegram” nalog, dođu do ličnih podataka i njima direktno ili sa njima povezanim osobama nanesu materijalnu štetu.
“I sama aplikacija `Telegram` daje upozorenje da se sigurnosni kod potreban za verifikaciju naloga na drugom uređaju ne dijeli nikome, a i pojedini veb pretraživači upozoravaju da su navedeni linkovi nesigurni ili opasni”, saopšteno je iz MUP-a.
Naglašavaju da građani ne treba da pristupaju ovakvim sumnjivim linkovima, da uvijek provjere izvor sa kojeg su dobili ovakvu ili sličnu poruku, čak i ako se u prvi mah učini da je dobijena od poznatog kontakta, te da budu oprezni i uporede naziv kontakta i broj koji je sačuvan uz taj kontakt i provjeravaju relevantnost svakog linka, odnosno veb-adrese kojoj pristupaju.
“Ukoliko su građani pristupali predmetnim linkovima, te nisu sigurni da li im je nastupila posljedica, savjetujemo im da na aplikaciji `Telegram` izvrše provjeru da li je uz njihov uređaj na aplikaciju spojen još neki uređaj. To mogu učiniti na način što će otvoriti aplikaciju `Telegram` na svom uređaju, odu u `podešavanja`, zatim `uređaji` i izvrše uvid koji uređaji su spojeni na aplikaciju”, pojasnili su u MUP-u Srpske.
U slučaju da su građani oštećeni nekim od krivičnih djela, iz MUP-a pozivaju da se prijave nadležnoj policijskoj stanici, prenosi Srna.
Više informacija o zaštiti ličnih podataka na internetu i druge preventivne savjete građani mogu pročitati i na internet stranici Jedinice za visokotehnološki kriminalitet, Uprave kriminalističke policije, Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske
-
Politika3 dana ago
DODIK Ako Šmit bude zadirao u imovinu, slijedi odluka o SAMOSTALNOSTI Srpske!
-
Politika3 dana ago
POBUNA U PARLAMENTU! Stanivuković POHVALIO ukidanje PDV-a, NOVAC OSTAJE NARODU!
-
Region2 dana ago
NA UDARU HILJADE HRVATA: Austrijanci češljaju snimke sa Tompsonovog koncerta
-
Politika3 dana ago
ŠMIT NAMETNUO ODLUKE: RS ostaje bez dijela putarina zbog Viaducta, STIŽU PARE I ZA SKENERE
-
Hronika2 dana ago
FILMSKA PREVARA! Srbin ukrao Bitkoine vrijedne skoro četiri miliona evra!
-
Politika3 dana ago
BORENOVIĆ JASAN “Dodik je glavni krivac za otimačinu 113 miliona KM iz budžeta Srpske!”
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ NAJAVIO NIZ PROJEKATA: Subvencije za vrtiće isplaćene, stiže sportska gimnazija i “Kuća predah”
-
Svijet3 dana ago
NE ODUSTAJU! Neće biti ukinut nalog za hapšenje Netanjahua