Politika
Cvijanovićeva šalje jasnu poruku: Republika Srpska traži PARTNERSTVO sa Amerikom

Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović obratila se na svečanoj večeri NATO Parlamentarne skupštine povodom obilježavanja 30. godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma u Dejtonu.
Podsjećajući se da je prije trideset godina, Dejtonski mirovni sporazum okončao razorni rat i uspostavio ustavni okvir za Bosnu i Hercegovinu, ona je kazala da danas se ta ravnoteža polako urušava – ne putem demokratskog mandata, već djelovanjem neizabranih međunarodnih aktera koji Dejton ne doživljavaju kao obavezujući sporazum, već kao živi dokument koji treba rastezati, tumačiti i prepravljati – bez saglasnosti domaćih aktera.
– Tačno je da je BiH u proteklih 30 godina tretirana kao radikalni projekat izgradnje države. Taj eksperimentalni pristup vodio je zemlju iz jedne krize u drugu. Gotovo sve strane intervencije izvršene su bez pregovora, bez parlamentarne procedure i bez ustavnog legitimiteta – navela je ona i dodala:
– Opravdano je i primjereno da upravo ovdje, u samom Dejtonu, ponovimo da Dejtonski sporazum nikada nije dao pravo nijednom neizabranom stranom birokrati sa titulom visokog predstavnika da nameće ili mijenja naše zakone, da suspenduje ustave entiteta, da instrumentalizuje pravni sistem radi ućutkivanja i uklanjanja naših demokratski izabranih lidera, kao što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ili da kažnjava naše političke stranke. Sve navedeno činio je Кristijan Šmit, kao i mnogi njegovi prethodnici tokom protekle tri decenije – navela je Cvijanović.
Ona je kazala da najviše zabrinjava posezanje za zloupotrebom pravosuđa, gdje se na legitimno političko neslaganje odgovara krivičnim prijavama, optužnicama i prijetnjama hapšenjem.
– Pažljivo sam saslušala šta su o tome govorili predsjednik Tramp, potpredsjednik Vens, sekretar Rubio, i prije samo dva dana zamjenik državnog sekretara Landau. Sasvim je jasno da je model izgradnje države, koji se promoviše u BiH već tri decenije, u suprotnosti sa politikom nove administracije predsjednika Trampa. Vjerujem da će nam njegova administracija pomoći da spasimo demokratiju u BiH, gdje njena budućnost neće biti pisana dekretima i stranim diktatom, nego pravom i našim ustavom – kazala je Cvijanovićeva.
Navodeći da dolazi iz Republike Srpske, ona je rekla da Republika Srpska ne podriva Dejtonski sporazum nego ga brani.
– Ali, ne želimo da nam oni koji ne učestvuju na našim izborima, ne govore naš jezik i koji ne snose posljedice za svoje nametnute odluke diktiraju kako mi treba da radimo i upravljamo. Jedan primjer naše posvećenosti jeste to što je 21. novembar, dan kada je parafiran Dejtonski sporazum, državni praznik u Republici Srpskoj, dok je u drugom entitetu to običan radni dan – kazala je ona.
Naglasila je da Republika Srpske želi da obnovi Dejton – da se vratimo sporazumu kakav je potpisan, a ne kakvim ga danas zamišljaju.
– Zato Republika Srpska poziva da se vratimo osnovama. Spremni smo da učestvujemo u strukturisanom dijalogu sa svim stranama. Ako sporazum treba da evoluira, onda mora da evoluira zakonito – putem amandmana i uz saglasnost svih strana – kazala je Cvijanovićeva.
Posebno je istakla da Republika Srpska vjeruje u strateško partnerstvo sa Sjedinjenim Američkim Državama, posebno kada je riječ o investicijama u energetski sektor, kao i o eksploataciji kritičnih minerala, na temeljima transparentnosti i ustavnosti.
Politika
SKUPŠTINA SDS-a! Dnevni red sporan, MILIČEVIĆ IZBJEGAVA PROVJERU MANDATA?!

Ključna rasprava je i oko tačke dnevnog reda povjerenje predsjedniku stranke Milanu Miličviću, jer on nije spreman da njegov mandat ide na provjeru. U Bijeljini je u toku Skupština Srpske demokratske stranke na kojoj se raspravlja o dnevnom redu.
U toku su diskusije oko prava učešća delegata u radu, a ključna rasprava se vodi da li neformirani gradski odbor SDS-a Bijeljina ima pravo na učešće s obzirom da po statutu nemaju delegate.
Ključna rasprava je i oko tačke dnevnog reda povjerenje predsjedniku stranke Milanu Miličviću, jer on nije spreman da njegov mandat ide na provjeru.
U toku je rasprava u kojoj diskutuju brojni delegati iz svih krajeva Republike Srpske.
(BN) Foto: BN
Politika
OPASNOST iza rešetaka! U Zenici pronađena bomba, OGLASIO SE RAMO ISAK!

U vešeraju Kazneno-popravnog zavoda (KPZ) Zenica juče je pronađena bomba zahvaljujući brzoj reakciji zatvorske policije, incident je prošao bez povrijeđenih.
Naprava je odmah po pronalasku prijavljena nadležnim službama, a u saradnji sa deminerima prostor je osiguran, a opasnost neutralizovana
Direktor KPZ-a Zenica, Rusmir Isak, izjavio je da je situacija pod kontrolom i da se provode intenzivne istražne radnje.
“Sva saznanja su plod profesionalnog rada zatvorske policije, a namjere su brzo razotkrivene, dok su aktivnosti presječene uz podršku sektora kriminalističke policije ZDK i Federalne uprave policije. Trenutno se vode dodatne istražne aktivnosti, a detalji o namjeri i ostalom biće objavljeni po okončanju istrage, te o njima sada ne mogu govoriti. Ono što mogu reći jeste da, zahvaljujući profesionalnom radu policije, niko nije povrijeđen, što me raduje”, kazao je Isak, prenosi Klix.
Za sada nije poznato kako je bomba dospjela u strogo čuvani zatvor u Zenici, ali se očekuje da će istraga otkriti ko je unio, kako i s kojom namjerom.
Politika
HOĆE LI MILIČEVIĆ OSTATI PREDSJEDNIK? SDS danas raspravlja o stanju u stranci i POVJERENJU RUKOVODSTVU

U Bijeljini danas će biti održana dugo očekivana sjednica Skupštine stranke na kojoj će predsjednik Milan Miličević zajedno sa ostalim članovima Predsjedništva dati svoj mandat na provjeru delegatima. To je bio jedan od zaključaka Glavnog odbora SDS, koji je održan prije dvadesetak dana u Doboju, kada je skoro svi poslanici, bivši i sadašnji funkcioneri stranke i određen broj članova GO iskazali nezadovoljstvo stanjem u stranci i zahtijevali hitne promjene promjene u stranci.
Da li će tako biti nije poznato, jer u pozivu upućenom delegatima nije naveden dnevni red, a u javnosti se može čuti, iz krugova bliskih Miličeviću, da će on na skupštini podnijeti izvještaj o radu stranke.
Prethodnih dana Miličević je obilazio opštinske i gradske odbore kako bi pokazao da na terenu funkcionišu odbori, ali ga brojnost na tim skupovima demantovala. Inače, obilazak opštinskih i gradskih odbora nije bila njegova praksa ranije i jedini je predsjednik koji u vrijeme izborne kampanje za prošlogodišnje lokalne izbore nije učestvovao u kampanji, ako se isključi Teslić, koji je njegov matični odbor, pa je tako i izostala njegova podrška kandidatima SDS za načelnike/gradonačelnike i odbornike što mu je članstvo zamjerilo.
Kako saznajemo, Miličević i njegovi bliži saradnici, ovih dana djeluju i vanstatutarno jer mijenjaju spisak delegata i to po željama pojedinaca.
Tako je za prošlu sjednicu Glavnog odbora koptirao nekoliko članova, od kojih su neki tek tada postali članovi Srpske demokratske stranke.
Iako je upozoren da to nije u skladu sa statutom stranke, Miličević sa saradnicima pokušava da prekroji i spisak delegata Skupštine.
Tako se među deleagatima našla i 23 imena iz Bijeljine, gdje godinama nije formiran Gradski odbor i nemaju organe stranke na gradskom nivou, kao ni predsjednika. Tako u Bijeljini, drugom gradu po veličini, na papiru postoji povjerenik, koji je davno imenovan i koji je bio zadužen da provede unutarstranačke organe.
Kako saznajemo, Miličević, kao predsjednik stranke, je upozoren da mu neće poći za rukom kršenje Statuta i dovođenjem podobnih delegata na skupštinu, kao i manipulacije s dnevnim redom.
Veći broj članstva, kao i funkcionera stranke nije zadovoljno stanjem u stranci i traže da se na skupštini izvrši provjera povjerenja rukovodstvu na čelu sa predsjednikom Miličevićem i to bi trebala da bude jedna od glavnih tačaka Skupštine SDS u Bijeljini.
Kako saznajemo danas će zasjedati i Predsjedništvo stranke, u kome je nekoliko članova još ranije najavilo podnošenje ostavke zbog stanja u stranci, a posla će imati i članovi Statutarne komisije.
Inače, treba podsjetiti da je i predsjednik SDS Miličević osumnjičen za “kupovinu papaka” za potrebe skupštinske većine u Tasliću, gdje on obavlja i funkciju načelnika, odnosno gradonačelnika, jer je ta opština nedavno dobila status grada.
Miličeviću je nedavno Okružni sud u Banjaluci izrekao mjere zabrane, što mu je još jedna od otežavajućih okolnosti da u punom kapacitetu obavlja funkciju predsjednika Srpske demokratske stranke.
SDS je najstarija politička stranka u Republici Srpskoj, koja je juče obilježila 35 godina postojanja i do sada je promijenila sedam predsjednika. Opstala je na političkoj sceni uprkos brojnim spoljnim i unutrašnjim pritiscima, kao i raznim blokadama i izdajama.
Hoće li ovaj put Srpska demokratska stranka imati snage da prebrodi unutrašnju krizu i pozicionira se za naredni period uskoro ćemo saznati, ali ono što smatraju politički analitičari i članstvo jeste da je toj stranci potrebna “šok terapija” kako bi ona iz “polubudnog stanja” prešla i modernu, efikasnu stranka, koja će moći da se nosi s izazovima i bude predvodnik promjena koje su potrebne Republici Srpskoj i narodu koji ovdje živi.
(BN)
-
Region2 dana ago
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”
-
Politika1 dan ago
DODIK: Muslimani prikrivaju priču o ZLOČINIMA NAD SRBIMA i forsiraju svoju laž
-
Banjaluka2 dana ago
BANJALUKA BRINE O NAJSTARIJIMA: 25.000 penzionera vozi se besplatno gradskim prevozom!
-
Politika3 dana ago
DODIK “Uvođenje američkih carina najviše će pogoditi FBiH!” NAS NEĆE, JER NIŠTA NI NE IZVOZIMO
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD MIROSLAV BOJIĆ PRIZNAO! Banjalučka raskrsnica kao primjer uređenja za Laktaše
-
Region2 dana ago
VUČIĆ PORUČIO: Srbija će proći kroz još mnogo muka, ali ćemo uvijek čuvati svoju zemlju i narod
-
Svijet2 dana ago
STUDIJA NAUČNIKA SA HARVARDA: Brane pomjerile Zemljinu osu za više od jednog metra, posljedice se već osjećaju
-
Region1 dan ago
VUČIĆ SE OBRUŠIO NA OPTUŽBE BEĆIROVIĆA: “Ovo neće stati na lažima”