Svijet
DA LI JE MIR U POJASU GAZE NA VIDIKU? Amerika, Egipat i Katar tvrde da je ovo KLJUČ za okončanje borbi

SAD, Egipat i Katar vide sporazum o taocima kao ključ za okončanje borbi i obećanje da će se sukob okončati
Izgleda da su se Izrael i Hamas preko posrednika (Egipat, Katar, SAD) dogovorili o dužem, možda dvomjesečnom, primirju i oslobađanju preostalih 136 izraelskih talaca i nepoznatog broja palestinskih zatvorenika iz izraelskih zatvora. Hamas je spreman da oslobodi sve preostale taoce, piše Volstrit žurnal (VSJ), u zamjenu za dugotrajnije, možda čak i tromjesečno primirje, i da se palestinski civili slobodno kreću po enklavi.
SAD, Egipat i Katar vide sporazum o taocima kao ključ za okončanje borbi i obećanje da će se sukob okončati. Saudijska televizija Al Šark javila je da se Bret Mekgurk, izaslanik američkog predsjednika za Bliski istok, sastao sa šefom egipatske obavještajne službe Abasom Kamelom u Kairu.
Bilo je riječi o “unapređenju pregovaračkog procesa”, posebno o taocima i dopremanju humanitarne pomoći u pojas Gaze. Agencija Rojters prenosi da je, pozivajući se na izvore u egipatskoj obavještajnoj zajednici, dogovoreno primirje od najmanje mjesec dana (podsjetimo da je šef izraelske obavještajne službe Mosad Dejvid Barnea predložio dvomjesečno primirje, ali je problem i dalje dogovor o ‘definitivnom kraju sukoba’ u Pojasu Gaze, odnosno kako bi Pojas Gaze funkcionisao nakon završetka izraelske operacije, jer premijer Benjamin Netanjahu i dalje govori da je cilj ‘uništiti Hamas tako da više nije na vlasti u Pojasu Gaze’.
Diplomate uključene u posredovanje između Izraela i Hamasa pozvale su obje strane da se dogovore oko okončanja sukoba, koji bi prošao kroz nekoliko faza, počevši od oslobađanja talaca do povlačenja izraelskih snaga i okončanja rata u Gazi. Zbog toga, kako prenosi Rojters, Hamas traži od posrednika da Izrael ponudi garancije da neće obnoviti napade kada svi izraelski taoci budu oslobođeni ili razmijenjeni. Do dogovora o prekidu vatre došlo je u trenutku najžešćih sukoba kod Kan Junisa na jugu Gaze gdje se, navodno, nalaze najvažniji lideri militantnog pokreta Hamas koji su ostali u Gazi – Jahja Sinvar i Mohamed Dejf. U ovim borbama u utorak je poginuo 21 izraelski vojnik, što je najviše u jednom danu od početka sukoba.
Izrael je zahtijevao da Sinvar i Dejf i njihovi najbliži saradnici (šest ljudi) napuste Gazu (podsjetimo se da glavni lideri Hamasa žive u Bejrutu i Kataru), a zauzvrat će se izraelske snage povući iz nekih oblasti Gaze i dozvoliti civilima da se vrate u kuće na sjeveru pojasa. Međutim, Hamas je spreman da pristane na oslobađanje ili razmjenu preostalih talaca i na neke druge ustupke, osim da njegovi lideri napuste pojas Gaze.
Portparol američkog Savjeta za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi rekao je da će SAD podržati “što je duže moguće” prekid vatre u zamjenu za oslobađanje talaca. “Apsolutno smo za to, posebno ako nam to pruži priliku da izvučemo taoce i unesemo više humanitarne pomoći”, rekao je Kirbi. Podsjetimo, porodice izraelskih talaca vrše pritisak na vladu da prihvati dogovor, a prije nekoliko dana su upali na sjednicu skupštinskog Odbora za finansije zahtijevajući od vlade da oslobode sve njihove rođake.
U Izraelu je sve više protesta koji zahtijevaju odlazak premijera Benjamina Netanjahua, posebno kada su vladini zvaničnici priznali da tokom skoro četvoromjesečne opsade nisu uništili ni 30 odsto snaga Hamasa, niti su likvidirali nekog važnog komandanta Hamasa u Gazi.
Svijet
BEZBJEDONOSNI INCIDENT “Obezbjeđenje pucalo na čovjeka ispred sjedišta CIA” (FOTO)

Pripadnici obezbjeđenja pucali su na lice ispred sjedišta američke Centralne obavještajne agencije /CIA/ u Lengliju, u saveznoj državi Virdžiniji, rekao je izvor “Еn-Bi-Si njuzu”.
Prema istom izvoru, pucnjava nije bila smrtonosna.
Portparol CIA rekao je da se bezbjednosni incident desio ispred sjedišta Agencije, ali nije potvrdio da se dogodila pucnjava.
Portparol je dodao da je glavna kapija zatvorena i da zaposleni treba da potraže druge puteve.
⚡️BREAKING:
The CIA reported that the main gates to the agency's headquarters have been closed.
CBS News reports that CIA security opened fire on a person. pic.twitter.com/iD7Dq15aIc
— S2FUncensored (@S2FUncensored) May 22, 2025
Svijet
TRAMP SEDMICAMA JAVNO IGNORIŠE MASKA: Poznato zbog čega je naprasno postao nevidljiv u Vašingtonu

Na početku drugog mandata američkog predsjednika Donalda Trampa, jedna od najupečatljivijih ličnosti njegove administracije bio je najbogatiji čovjek na svijetu – Ilon Mask.
Miliarder je dobio zadatak da vodi neformalno ministarstvo za efikasnost vlade (DOGE), prisustvovao je sastancima vlade, letio s Trampom u predsjedničkom avionu Air Force One i predsjednik ga je redovno hvalio zbog dobro obavljenog posla. Ipak, od početka aprila Tramp i drugi republikanci ga praktično više ne spominju.
Tokom februara i marta, Tramp je na svojoj društvenoj mreži Truth Social u prosjeku četiri puta sedmično pominjao Maska, ali od početka aprila nije ga spomenuo ni jednom, pokazuje analiza portala Politico. Ne spominje ga ni Trampov tim zadužen za prikupljanje donacija. Nameće se pitanje – čime je Mask zaslužio ovakav tretman – no sve ukazuje na to da se radi o pragmatičnoj odluci republikanaca, a ne o nekoj svađi između najbogatijeg čovjeka svijeta i predsjednika SAD-a. Njih dvojica i dalje komuniciraju, a Mask je s drugim biznismenima nedavno pratio Trampa na njegovom putovanju po Bliskom istoku.
Prema anketama javnog mnijenja, Mask je među biračima sve manje popularan, i to znatno manje nego Tramp. Početkom prošlog mjeseca, republikanski kandidat izgubio je važnu izbornu bitku za mjesto u vrhovnom sudu savezne države Wisconsin, gdje se Mask angažovao kao donator, ali je istovremeno postao i teret za republikance tokom kampanje.
“Završio je, gotovo je, nema ga više. U anketama prolazi užasno. Ljudi ga mrze. Došao je u Wisconsin i mislio da može kupiti glasove, stavio je sirastu kapu (simbol Wisconsina, op. a.) i ponašao se kao devetogodišnje dijete… Ne ide to tako. Ljude to vrijeđa”, požalio se jedan od republikanca iz Wisconsina pod uslovom anonimnosti.
Za Trampovu administraciju Mask je time postao nepotrebni teret. Pogotovo jer aktivnosti DOGE-a trenutno nisu toliko bitne za vladu koliko su to carinska politika i budžetske rasprave. Iako republikanski zakonodavci i dalje o Masku govore pozitivno kada ih se direktno pita, jer žele zadržati na svojoj strani njegovo ogromno bogatstvo, armiju pristalica i internetski uticaj, neki priznaju da bi za stranku bilo bolje da se Mask ne pojavljuje aktivno u kampanjama pred kongresne izbore 2026. godine.
“Ankete vam u suštini govore da Ilon radi odličan posao kada je u pozadini. Nadamo se da će tamo i ostati, da nastavi s tim poslom, ali da neće preuzeti ulogu zamjene u kampanji”, ocijenio je izvršni direktor konzervativnog Kluba za rast, David McIntosh.
Tišina s vrha
O Masku početkom aprila nisu prestali govoriti samo Tramp, već i njegovi najbliži savjetnici i zvanični profili Bijele kuće. Još krajem februara, Tramp je Maska koristio kao veliko mamac za donatore. “Volim Ilona Maska! Mediji pokušavaju da nas razdvoje i ne uspijevaju. On je sjajan”, pisalo je u Trampovoj poruci donatorima od 27. februara.
Ipak, Maskovo ime iz tih poruka gotovo da je nestalo već početkom marta. Jedini izuzetak bila je referenca na kačket s natpisom “Američki zaliv”, koji je milijarder nosio.
Odgovor Bijele kuće na upit novinara Politica o tome smatraju li Maska političkom slabošću, nije ga uopšte spomenuo. “Misija DOGE-a da smanji rasipanje, prevaru i zloupotrebe će se sigurno nastaviti. Zaposleni u DOGE-u, koji djeluju u njegovim različitim uredima, nastaviće sarađivati s administracijom predsjednika Trampa kako bi naša vlada postala efikasnija”, navodi se u odgovoru portparola Bijele kuće, Karoline Leavitt.
Za demokrate i dalje meta
Dok bi Maskovo povlačenje u pozadinu moglo koristiti republikancima, demokratama bi moglo otežati posao. Njihova izborna strategija, primijenjena i u spomenutim izborima u Wisconsinu, zasniva se na povezivanju republikanskih rivala s Maskom. Demokrati, ipak, tvrde da će njihova strategija i dalje biti efikasna, jer je malo vjerovatno da će Mask potpuno nestati iz javnosti.
Da Mask i dalje ima uticaj u vladi, svjedoči i to što je prošle sedmice pratio Trampa u posjetu Saudijskoj Arabiji, gdje se sastao s tamošnjim liderima i govorio na investicionom forumu. Ništa nije ukazivalo na to da između njih postoji neki ozbiljan sukob.
Čak i ako Mask krajem maja napusti mjesto na čelu DOGE-a, to neće promijeniti činjenicu da je upravo najbogatiji čovjek svijeta imenovao rukovodstvo tog tijela.
“Problem nikad zapravo nije bio Ilon Mask, već elonmuskizam. On je autor njihovih strategija i nije riječ o teorijskoj krivici, već o stvarnim štetama koje su nanesene svijetu u partnerstvu s Trampom, o čemu će se voditi rasprave tokom izbora”, poručila je demokratska strateginja Jesse Ferguson.
Dokaz da demokratama ipak neće biti lako je i to da je, prema anketama, DOGE ocijenjen bolje kada se Mask u njegov rad ne uključuje, iako se funkcionisanje ovog pseudoministarstva njegovim odsustvom nije značajno promijenilo.
“Javnost je podržavala pokušaj da se okonča bespotrebno rasipanje u Vašingtonu, ali nije podržavala način na koji je to sprovođeno. Njegova misija da eliminiše rasipanje svakako je pomogla, ali retorika koju je koristio – nije”, zaključio je republikanski analitičar Frank Luntz, prenosi Klix.ba
Svijet
I ERDOGAN SE POVLAČI “Više se neću kandidovati za predsjednika”

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je da ne namjerava ponovo kandidovati za predsjednika, naglasivši kako je zemlji potreban novi ustav koji bi odražavao duh savremenog doba i demokratskih vrijednosti.
-Nemam namjeru da se ponovo kandidujem za predsjednika. Naš jedini cilj je unapređenje ugleda naše zemlje. Turska se mijenja, svijet se mijenja. Živimo u novoj eri. Mislite li da u ovakvom dinamičnom svijetu možemo napredovati s ustavom nastalim u vrijeme puča, koji još uvijek odiše mentalitetom pučista? Turska više ne može ići naprijed s takvim ustavom. Potreban nam je ustav koji će predložiti civili, a ne pučisti – kazao je Erdogan, a prenijela agencija Anadolija
Erdogan već duže vrijeme zagovara donošenje novog ustava koji bi, kako tvrdi, bio “demokratskiji, civilniji i u skladu sa savremenim potrebama društva”.
Trenutni turski ustav donesen je 1982. godine, nakon vojnog puča iz 1980., i iako je više puta mijenjan, kritičari tvrde da još uvijek nosi obilježja autoritarnog sistema i vojno-pučističke logike.
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Politika3 dana ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Banjaluka3 dana ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Politika2 dana ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Svijet2 dana ago
PRVO ČEKAJU PRIMIRJE! Belgijanci spremni da pošalju vojsku u Ukrajinu
-
Politika2 dana ago
IGOR CRNADAK “Neću prisustvovati Dodikovom govoru!”
-
Društvo2 dana ago
NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja
-
Svijet2 dana ago
ONI SU ŠAMPIONI! Velika Britanija uvela 100 novih sankcija Rusiji