Connect with us

Politika

DA LI JE SANJA VULIĆ UOPŠTE ZAVRŠILA FAKULTET? Ni traga od diplome

Šef Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić u biografiji navodi da je profesorica razredne nastave, ali se ipak odlučila posvetiti politici.

Zahvaljujući visokim primanjima, za manje od deset godina kupila je dva stana.

Odbija da govoriti o svom obrazovanju.

Sanja Vulić se još kao maloljetna pridružila Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), da bi 2012. godine bila prvi put izabrana u Skupštinu Doboja. Prema imovinskom kartonu koji je predala Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine (CIK BiH), tada nije imala nijednu nekretninu.

Deset godina kasnije, početkom drugog mandata u Parlamentarnoj skupštini BiH (PSBiH), prijavila je da ima dva stana, u Doboju i Banjaluci, koje je u kartonima procijenila na 246 hiljada KM.

Šta je Sanja Vulić napisala u biografiji?

Vulić u biografiji navodi da je po struci profesorica razredne nastave, ali ne i na kojem fakultetu je diplomirala, piše CiN.
Godine 2007. se upisala na Učiteljski studij Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, odjeljenje u Derventi. Iz ove institucije su novinarima odgovorili da u toj ustanovi nije diplomirala.

Iz Sekretarijata PSBiH navode da je prilikom stupanja na funkciju poslanica Vulić priložila diplomu visoke stručne spreme, prenosi Avaz.

Međutim, nisu htjeli dostaviti kopiju diplome ili dati informaciju o ustanovi na kojoj je ona stečena. Kako su naveli, ona nije dala saglasnost da se njena diploma dostavi Centru za istraživačko novinarstvo (CIN).

Vulićeva je u više navrata odbila razgovarati sa novinarima CIN o svojoj imovini, obrazovanju i karijeri.

Lojalnost predsjedniku SNSD i sigurni mandati

Sanja Vulić je rođena 1988. godine u Sarajevu. U rodnom gradu je provela prvih sedam godina života, da bi se nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma sa roditeljima odselila u Doboj. Sa 17 godina je pristupila SNSD, u maju 2005. godine.

– Moja očekivanja su bila da kada priđete jednoj političkoj stranci, da osjećate sigurnost, stabilnost i dobijete mogućnost za realizaciju mnogih ideja – rekla je Vulić prije sedam godina u programu Teleringa na RTRS dok je bila predsjednica Skupštine Grada Doboja.

Tom prilikom je rekla da je po vokaciji profesorica razredne nastave, da taj posao nikada nije radila i da je njena velika ljubav bilo novinarstvo. Izabranim funkcionerima formalno obrazovanje nije preduslov za zaposlenje i obavljanje parlamentarnih dužnosti.

Novinar CIN otkriva da se Vulić 2007. godine upisala u prvi semestar na Učiteljskom studiju – centra Derventa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci kao redovan student.

– Posljednji put je regulisala status studenta akademske 2010/2011. godine upisom obnove treće godine. Imenovana nije stekla akademsko zvanje na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci – odgovorili su iz Filozofskog fakulteta.

Novinari su poslali dopise na adrese još deset univerziteta u BiH koji trenutno imaju studij razredne nastave. Da Vulićeva nema u njihovoj evidenciji, odgovorili su: Pedagoški fakultet u Bijeljini, Filozofski fakultet u Tuzli, Filozofski fakultet u Zenici, Pedagoški fakultet u Bihaću te fakulteti Univerziteta “Džemal Bijedić”. Pedagoški fakultet u Sarajevu i Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru su odgovorili da zbog nedovoljnih podataka nisu mogli utvrditi da li je Vulić bila njihova studentkinja. Kada je riječ o privatnim fakultetima, odgovori su dostavljeni iz Nezavisnog univerziteta Banjaluka, Univerziteta “Privredna akademija” Brčko i Edukacijskog fakulteta Univerziteta u Travniku.

Kada je novinar u Parlamentu BiH postavio pitanje o tome gdje je stekla zvanje profesora razredne nastave, Vulićeva je pozvala pratnju iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela: “Ja kažem da neću da pričam. Marko, reaguj, čovjek me uznemirava”.

Političku karijeru Sanja Vulić započinje 2012. godine kada je izabrana u Skupštinu Grada Doboja sa 4.141 glasom.

U imovinskom kartonu koji je tada predala Centralnoj izbornoj komisiji BiH navela je da je godinu ranije imala platu 800 KM u Bolnici “Sveti apostol Luka” u Doboju i 2.000 KM prihoda u nevladinim organizacijama.

Već 2015. godine je imala prosječna mjesečna primanja od 1.833 KM u Skupštini Grada Doboja. U kartonu koji je predala na početku drugog mandata 2016. godine navela je da ima stan od 44 kvadrata u Doboju i kreditno zaduženje u Sber banci od 100.000 KM. U tom mandatu bila je predsjednica Skupštine Grada Doboja.

Ulazak u Parlamentarnu skupštinu BiH

Vulić je na istu poziciju u lokalnoj skupštini izabrana još jednom, ali je ubrzo prešla u Parlament.
Prije toga je ambiciozno zagazila u visoku politiku i kandidovala se na općim izborima 2018. godine. Nije osvojila dovoljan broj glasova da uđe u Parlament, ali je imala sreće da je godinu poslije njen stranački kolega Vojin Mitrović odstupio sa poslaničke funkcije zbog imenovanja na poziciju ministra saobraćaja BiH.

Vulićeva je kao sljedeća sa SNSD-ove liste sa 15.578 osvojenih glasova početkom 2020. dobila priliku pokazati lojalnost predsjedniku stranke Miloradu Dodiku.

U imovinskom kartonu koji je predala CIK 2022. godine prilikom stupanja na drugi mandat u Parlamentu navela je da pored stana u Doboju ima i stan u Banjaluci od 66,76 kvadrata, vrijedan 176 hiljada KM. Navela je da ima i zaduženje u ATOS banci od 225 hiljada KM. Pežoa je zamijenila skupljim, čiju vrijednost je u posljednjem imovinskom kartonu procijenila na 10 hiljada KM.

Politika

PRIJETILI SENI UZUNOVIĆ! Tužilaštvo BiH PODIGLO OPTUŽNICU protiv dvojice Banjalučana!

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Marka Plavšića (36) iz Banjaluke, državljanina BiH i Ljubana Vukovića (67) iz Prijakovaca, državljanina BiH i Hrvatske, koji se terete da su upućivali prijetnje sutkinji Seni Uzunović.

Kako je saopšteno iz Tužilaštva, oni se terete da su 25. februara ove godine u Banjaluci, neposredno pred izricanje presude u predmetu Milorad Dodik i dr. s ciljem zastrašivanja, putem društvene mreže u javno dostupnom video zapisu upućivali prijetnje sutkinji Suda BiH Uzunović Seni.

“A kako bi je spriječili u vršenju službenih radnji rukovođenja glavnim pretresom u fazi javnog izricanja i objavljivanja presude u krivičnom predmetu koji se vodi pred Sudom BiH. Oni se terete da su počinili krivično djelo ometanje rada pravosuđa iz člana 241. stav 2. Krivičnog zakona BiH, u vezi sa članom 29. istog Zakona”, navodi se u saopštenju Tužilaštva BiH. Dodaju da je optužnica proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Nastavi čitati

Politika

Borenović o aferi teškoj 100 MILIONA: “Kumovsko rasipanje, kršenje zakona i sumrak društva!”

Uz gaženje parlamentarnih odluka, mnogih zakonskih, podzakonskih akata i svih moralnih principa, vladajuća struktura predvođena SNSD-om na silu realizuje skandaloznu kupovinu kumovske zgrade za UIO od 100 miliona KM, rekao je poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Branislav Borenović.

“Bezobrazluk koji nema granicu, od 2013. godine namještaju ovu kupovinu, dok nije izgrađena kumovska zgrada 2020. godine poništili su svaku javnu nabavku, da bi u zadnje dvije godine kršeći zakone sve učinili da povećaju iznos od prvobitnih 37 miliona KM na basnoslovnih 103,4 miliona KM samo za jednog kvalifikovanog, dobro poznatog, kumovskog ponuđača”, rekao je on.

Borenović je dodao da su direktni izvršioci ovog posla prekršili zaključak Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i brojne druge akte, iako svjesni krivične odgovornosti, uz slabašno i politički potkovano pravosuđe, prepustili su da prevagnu prokleti finansijski i političko-kumovski motivi.

“Sve je jasno, model ponašanja nezabilježen u normalnim demokratijama, arčenje javnog novca, korupcija, pogodovanje razno raznim vijaduktima, serdarovima, kumovskim objektima opustošiše budžete i višestruko oslabiše društvo u kojem živimo. Borba za pravedno, dostojanstveno društvo i jake institucije, u kojem zakoni jednako vrijede za sve, nema alternativu, mora se nastaviti, bez obzira na loše primjere i stalne opstrukcije.”

Nastavi čitati

Politika

OD KUMA ZA KUMA! UIO BiH kupuje Radišićevu zgradu za 100 miliona KM

Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH prihvatila je ponudu da za potrebe smještaja svojih radnika i Regionalnog centra u Banjaluci kupi zgradu “Grand Trade” u vlasništvu Mila Radišića za 99 miliona KM, saznaju “Nezavisne novine”.

Odluku kojom se prihvata Radišićeva ponuda, potpisao je danas, 24. jula, lično Zoran Tegeltija, direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Ovim je, ukoliko se ne desi nešto nepredviđeno, završena višegodišnja saga u kojoj je Grand Trade bio jedini ponuđač za ovaj posao, ali su tenderi nakon brojnih pritisaka o tome da je cijena previsoka padali.

Nastavi čitati

Aktuelno