Connect with us

Društvo

Da su dnevno sanirali samo pet metara pruge, NE BI VISILA U VAZDUHU

Iako je prošlo oko 40 dana od kada je u jakom nevremenu oštećena željeznička infrastruktura na dionici Ostrožac – Grabovica, a najviše na lokalitetu Komadinovo vrelo, gdje se 200 metara pruge našlo ni na nebu ni na zemlji, umjesto sanaciji – svjedočimo optužbama.

“Željeznice FBiH” su, podsjetimo, ranije saopštile da je 3. i 4. oktobra došlo do ozbiljnog oštećenja pruge i pružnih postrojenja u dužini od 17 kilometara, usljed čega je obustavljen saobraćaj na pruzi Sarajevo – Čapljina – Sarajevo.

“Najkritičnije mjesto je na području Donje Jablanice, lokalitet Komadinovo vrelo, gdje su oborinske vode pokrenule ogromno klizište što je u potpunosti uništilo nekoliko propusta, te je pruga u dužini od 200 metara ostala da visi u zraku”, rekli su tada iz “Željeznica FBiH”.

Računica je jasna: od 4. oktobra do danas je prošao 41 dan. Da su se od tada nadležni, ako ništa, posvetili bar toj dionici od 200 metara te dnevno sanirali po pet, dosad bi makar taj dio bio zategnut.

Ali, početak sanacije tih 200 metara ili preostalih lokacija gdje su oštećenja zabilježena nije ni na vidiku, a, umjesto mašinama na terenu svjedočimo optužbama.

Tako je ministar komunikacija i transporta Edin Forto pozvao Vladu FBiH da smijeni direktora “Željeznica Federacije BiH” Enisa Džafića, zbog toga što, kako tvrdi, izbjegava odgovornost za zastoje u sanaciji uništene željezničke pruge.

Fortu je, naime, naljutila situacija koja se odnosi na sanaciju željezničke pruge u Jablanici, pogotovo nakon saznanja da su privatne kompanije ponudile da finansiraju popravku, ali da nisu dobile odgovor nadležnih.

“Puno više od mjesec dana nakon katastrofe u Jablanici, koja je odnijela živote, ali i prekinula ključnu željezničku infrastrukturu na koju se naslanja dobar dio bh. privrede, činjenica je da nemamo projekat po kojem će se raditi rekonstrukcija tog dijela, niti odgovor kada će napokon bh. privreda imati na raspolaganju željeznički saobraćaj”, rekao je Forto.

Dodao je da je od imenovanja u Savjet ministara stavio u fokus željeznice, iako je direktna nadležnost za to entitetska. Imao je poruku i za upravu “Željeznica FBiH”…

“Sakrivanje iza Vlade FBiH je neprihvatljivo. Ako želite biti na čelu jedne tako bitne firme, morate poduzeti sve što je u vašoj moći da izbjegnete gubitke i za firmu i za privredu”, naveo je Forto.

Kako je podsjetio, privrednici koji se oslanjaju na “Željeznice” su održali sastanak s upravom i ponudili su finansiranje, odnosno izvođenje ovih radova.

“Neki dobavljači, odnosno privrednici imaju 16 puta skuplje transportne troškove zbog ovog prekida. Direktor nikoga nije obavijestio o toj ponudi, to je bilo nešto poluformalno i neformalno. Takođe, postoji ponuda najrenomiranijih projektantskih kuća u BiH i regiji, koje su ponudile da besplatno izrade projekat rekonstrukcije željezničke infrastrukture tamo gdje je ona prekinuta”, kaže Forto.

Upit smo juče poslali “Željeznicama FBiH”, te tražili odgovore na pitanja kolika je ukupna dužina pruge na relaciji Sarajevo – Čapljina, koju je potrebno obnoviti nakon što je oštećena tokom nevremena 3. i 4. oktobra, kao i da li je do sada obnovljen ijedan metar i, ukoliko je odgovor negativan, koji su razlozi, ali odgovor do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina” nismo dobili.

Oglasio se, međutim, dan ranije direktor “Željeznica FBiH” Enis Džafić, koji je za sarajevske medije rekao da je apsolutno neutemeljeno ono što je govorio Forto o sanaciji pruge. Poručio je i da Forto nije nadležan za rad “Željeznica FBiH” i da ga ne smatra kompetentnim da komentariše način poslovanja i rad “Željeznica FBiH”.

Nije se dugo čekala ni reakcija premijera FBiH Nermina Nikšića, koji je istakao da ga ne interesuju prepucavanja Forte i Džafića. Kako je naveo, na kraju će presjeći Vlada FBiH bez obzira na to ko je odgovoran jer se to do sada nije uradilo.

“Činjenica je da živimo u sistemu u kojem je zbog takve klime danas stvorena pretpostavka da se svi boje preuzeti odgovornost, preuzeti inicijativu da se riješi problem koji imamo. Zbog toga će to presjeći Vlada na sljedećoj sjednici, bez obzira na to ko je odgovoran. Cijeli je niz odgovornih i o tome ću govoriti na sjednici Vlade”, naveo je Nikšić.

Društvo

Rod trešnje potpuno uništen! Cijene rekordne – kilogram i do 20 KM

Ovogodišnji rod trešnje na području Distrikta Brčko, zbog izuzetno loših vremenskih prilika tokom perioda cvjetanja i neadekvatnog oprašivanja, u potpunosti je uništen – kazao je Fadil Čandić, inžinjer poljoprivrede i uzgajivač trešanja iz brčanskog sela Šatorovići.

Po njegovim riječima, osim neblagovremenog oprašivanja cvata dodatni problem proizvođačima trešanja izazivaju smrdibube koje uništavaju preostali plod koji se formirao te sušenje listova stabla zbog bakterija koje napadaju list.
– Imali smo izuzetno kišovit period u vrijeme cvatnje i cvijet trešnje nije mogao da se sam oplodi jer su potrebne pčele, a one zbog kiše nisu mogle uraditi svoj posao – pojasnio je Čandić i dodao da su hladno vrijeme i mrazevi dodatno uticali na loš rod trešnje.

Trenutno imaju problem i sa bolestima lista koju izaziva gljivica “blumerija japi” koja napada list te postaje pjegav, dobija bakrenu boju i koji će na kraju i opast.
On smatra da ove godine na tržištu vlada previsoka cijena trešanja jer je ponuda izuzetno mala, a, kako dodaje, rijetki su građani koji mogu izdvojiti i do 20 KM za jedan kilogram a i nisu najboljeg kvaliteta.

Na 400 stabala trešnje koliko ima u svom voćnjaku, Fadil Čandić je tvrdi ubrao ne više od pet kilograma ukupno, a očekivao je najmanje do 40 kg po jednom stablu.

Čandić kaže da je podsticajna politika u Distriktu od 600 KM za jedan hektar, kada je riječ o proizvođačima trešanja, izuzetno mala i da se to mora promijeniti kako bi se u budućnosti ovo voće sačuvalo.

Fena

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčani periodi uz mogućnost pljuskova i grmljavine

U Bosni i Hercegovini preovladavaće promjenljivo oblačno vrijeme sa sunčanim intervalima. Tokom dana dolazi do postepenog povećanja oblačnosti, uz nestabilne vremenske prilike. U drugom dijelu dana lokalno su mogući pljuskovi i grmljavina širom zemlje, a jači pljuskovi očekuju se na području Bosne.

Vjetar je slab do umjerene jačine, uglavnom zapadnog i jugozapadnog smjera. Jutarnje temperature vazduha kreću se većinom između 5 i 10 stepeni, na jugu do 14, dok se najviše dnevne temperature očekuju između 20 i 26 stepeni Celzijusa.

Nastavi čitati

Društvo

HOĆE LI SE PONOVITI SITUACIJA IZ ŠPANIJE? Balkanu ovog ljeta prijeti novi veliki nestanak struje

Institut za energiju jugoistočne Еvrope (IЕNЕ) sa sjedištem u Atini upozorio je da, tokom ljeta i povećane potrošnje električne energije na Balkanu, postoji prijetnja od novog zamračenja, sličnog onom koje su u junu prošle godine doživjele Albanija, Crna Gora, BiH i dio Hrvatske.

Obnovljivi izvori
– Jugoistočna Еvropa mogla bi da bude ranjiva na nestanak struje zavisno od uslova. Pažljivim planiranjem, regionalnom koordinacijom i pravovremenim ulaganjem, region može da ublaži te rizike i nastavi da gradi čistiju i sigurniju energetsku budućnost – ocijenio je IЕNЕ u analizi „Koliko je jugoistočna Еvropa ranjiva na nestanak struje?“, koja je inicirana i nedavnim nestankom struje u Španiji i Portugaliji.

Ranjivost sistema u ovom dijelu Еvrope, kako se navodi u analizi, posljedica je nepovoljnog energetskog miksa Grčke, koja 45 posto svojih godišnjih potreba za strujom osigurava iz elektrana na obnovljive izvore energije, pa u određenim danima velike solarne ili vjetroelektrane mogu osigurati i do 80 posto potrošnje.

Univerzitetski profesor Nedim Suljić kaže za Avaz da se elektroenergetski sistem na Balkanu s razlogom može nazvati sistemom spojenih posuda.

Visoka potrošnja
– Veliki kvar u ljeto prošle godine dogodio se zbog ogromnog preopterećenja energetskog sistema, jer su bile visoke temperature vazduha, potrošnja električne energije je bila izuzetno visoka radi hlađenja stambenih i poslovnih prostora i došlo je do „ispadanja“ pojedinih dalekovoda. Ako jedan dalekovod, koji je vezan na isporuku električne energije ka susjednoj državi, „ispadne“ iz sistema radi preopterećenja, onda imamo domino efekat i „ispadanje“ i drugih dalekovoda koji imaju svoje sistema zaštite u slučaju preopterećenja – pojašnjava Suljić.

Sličan pad sistema, dodaje, možemo očekivati i ovog ljeta, jer se očekuju visoke temperature, značajno povećana potrošnja struje, a u prenosnu mrežu dalekovoda nije bilo ulaganja.

Ističe potrebu jedinstvene strategije za uključivanje elektroenergetskih sistema zemalja bivše Jugoslavije u elektroenergetski sistem zemalja ЕU, što je jedan od zahtjeva i Еnergetske zajednice.

Avaz

Nastavi čitati

Aktuelno