Connect with us

Region

DAČIĆ PORUČIO “Danas će biti SASLUŠANO 20 LICA u vezi sa jučerašnjom nesrećom u Novom Sadu”

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da će danas početi utvrđivanje odgovornosti za jučerašnju nesreću na željezničkoj stanici u Novom Sadu i da će već danas biti ispitano 20 lica.

“Javljeno mi je iz policije Novog Sada da su krenuli ka Beogradu da izuzmu dokumentaciju iz ministarstva nadležnog za to, za saobraćaj i građevinarstvo.

Ministar će dati izjavu u policiji, direktorka železnice i svi ostali. Rekli su mi da im je tužilaštvo dalo spisak od 20 lica koja treba da daju izjavu”, rekao je Dačić za TV Prva.

On je naglasio da javnost mora da bude uverena da će svi koji su krivi za ovu nesreću odgovarati. Naveo je da nije na policiji da utvrđuje, nego na tužilaštvu kako je došlo do nesreće i ko je odgovoran. Može se pretpostaviti, dodao je Dačić, da je moguće da je došlo do korozije sajli koji su držale tu nadstrešnicu za krov.

Dačić je rekao da se od Zavoda za zaštitu spomenika kulture, pošto je to objekat od posebnog značaja traži dozvola, ukoliko se želi da se nešto menja na objektu i da se prvo njima obraća, da oni kažu šta može da se rekonstruiše a šta ne.

“U ovom slučaju, koliko je nama poznato, iz dokumentacije koja je već izuzeta, Zavod je tražio samo sanaciju da se zameni staklo i neke pločice na ovoj nadstrešnici, a da se ne vrši rekonstrukcija. To je bilo njihovo mišljenje i oni koji su radili i oni su podneli takav projekat i Zavod je odobrio takav projekat”, istakao je Dačić.

Dodao je da ne vjeruje da bi, ako je taj projekat koštao 50-60 miliona, bilo važno da se uštedi na tome da neće da se napravi rekonstrukcija nečega što sigurno ne vrijedi toliko.

Ministar je rekao da MUP sada učestvuje da se dođe do dokumentacije i da ljudi daju izjave u policiji.Iz onoga se može pretpostaviti, to je da je došlo do korozije sajli, jer su stare sajle, praktično 60 godina. One nisu prilikom rekonstrukcije menjane…

Tu se postavlja to pitanje da li je sada dovoljno kad kaže Zavod da ne treba da se menja, koji kaže to je istorijska (zgrada), da ćemo sada mi 300 godina da držimo to, iako možda neko nema svest, da time ugrožava bezbednost ljudi”, rekao je Dačić.

On je dodao da su dokazi juče izuzeti i da ih čuva policija i da se sada od toga pravi veštačenje. Istakao je da je neophodno da se utvrdi potpuna odgovornost.

“Mi nećemo bežati od toga da se utvrdi odgovornost ko je za ovo kriv. Ali sada treba poći od tih činjenica”, istakao je Dačić.

Region

“MORAMO VRATITI OTETU DRŽAVU!” Vučić pozvao građane u Beograd 12. aprila

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je građane da dođu u Beograd 12. aprila, istakavši da se država mora vratiti u tokova uspjeha i pobjeda, a djeca u škole.

Moramo da vratimo otetu državu. Ti odlučuješ u kakvoj zemlji želiš da živiš. Ti se pitaš. I da, već sutra može biti kasno. Pobijediće Srbija! Vidimo se u Beogradu 12. aprila u 19.00 časova istakao je Vučić.

Vučić je naveo da već nekoliko mjeseci traje pokušaj rušenja Srbije organizovan spolja i iznutra, te da je mnogo novca potrošeno da bi se ti ciljevi ostvarili.

– U početku su nam govorili da su protiv nasilja. A onda su promijenili ploču. Nasilje je svuda oko nas, u institucijama, na ulicama. Teror je bukvalno zavladao Srbijom – rekao je Vučić u video-objavi na Tiktoku.

On je dodao da su govorili da na skupovima postoje samo srpske zastave, a onda su se vidjele sve tuđe i uništavanje srpske trobojke, te da je strah zavladao svim poštenim domovima u Srbiji.

Naglasio je da se mora vratiti crveno-plavo-bijelu trobojku na jarbol slobode.

Vučić je ranije najavio da će na skupu u Beogradu biti predstavljen pokret za narod i državu.

Nastavi čitati

Region

HRVATI UPUTILI U PROCEDURU NOVI ZAKON! Traže ukidanje srpskih spomenika

Vlada Hrvatske uputila je danas u parlamentarnu proceduru novi zakon o grobljima kojim se predviđa uklanjanje srpskih spomenika postavljenih poslije 30. maja 1990. godine.

Prema zakonu, predviđeno je uklanjanje spomenika u roku od 30 dana od stupanja na snagu.

Potpredsjednik Vlade Hrvatske Branko Bačić rekao je da je jedan od razloga koji ih je podstakao na donošenje novog zakona taj da su poslije posljednjeg rata ostali grobovi na čijim su spomenicima i spomen-pločama bili upisani, kako je naveo, neprimjereni nazivi protivni ustavnopravnom poretku Hrvatske.
Kako navode dalje, “sporne” nadgrobne spomenike može prijaviti bilo ko, a predviđeno je uvođenje komisija na nivou županija i ona bi, ukoliko je potrebno, davala mišljenje o njihovoj prikladnosti, prenose hrvatski mediji.

Ukoliko vlasnici ne uklone takav spomenik, prijeti im kazna od 1.000 do 5.000 evra.

Nastavi čitati

Region

HOĆE LI BITI PENZIJA U SRBIJI: Oglasila se NBS nakon navoda da je PIO u blokadi

Narodna banka Srbije saopštila je da je, povodom objave da je račun Fonda PIO bio dva dana u blokadi, a imajući u vidu značaj informacije, važno istaći da račun sa kojeg se isplaćuju penzije pripada grupi računa izuzetih od prinudne naplate i funkcioniše bez prekida.

“Račun koji je bio privremeno blokiran koristi se za ostale transakcije Fonda, a moguća kratkotrajna neusaglašenost u preusmjeravanju sredstava ili dostavljanju elektronskih poruka od strane Uprave za trezor ne utiče na redovnu isplatu penzija. Sve finansijske obaveze Fonda izvršavaju se u skladu sa zakonskim propisima, uz potpuno očuvanje stabilnosti sistema isplate penzija”, navodi se iz NBS.

Dodaje se da Narodna banka Srbije, Sektor za prinudnu naplatu, nakon evidentiranja rješenja o izvršenju primljenih od javnih izvršitelja, šalje Upravi za trezor elektronsku poruku o blokadi svih računa dužnika na kojima se vode sredstva koja podležu prinudnom izvršenju.

“Na osnovu navedene poruke Uprava za trezor je dužna da blokira račune dužnika i da Narodnoj banci Srbije odmah dostavi, propisanom elektronskom porukom, informaciju o stanju sredstava na blokiranim računima, kako bi Narodna banka Srbije na osnovu iste dostavila Upravi za trezor na izvršenje naloge za prinudnu naplatu koji su evidentirani u blokadi računa dužnika. Ukoliko ne primi informaciju o stanju sredstava na blokiranom računu, Narodna banka Srbije nije u mogućnosti da Upravi za trezor proslijedi na izvršenje naloge za prinudnu naplatu”, navodi se u saopštenju.

Nakon poruke o blokadi računa dužnika Fonda PIO, koja je Upravi za trezor proslijeđena 1. aprila 2025. godine u 11.46 časova, informacija o stanju sredstava na računu dužnika primljena je 3. aprila 2025. godine, nakon čega je sprovedeno izvršenje prinudne naplate i deblokada računa dužnika, dodaju iz NBS, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno