Politika
ĐAJIĆ “NANIŠANIO” PENZIONERE! Mami ih besplatnim pregledima, ZNAJUĆI NJIHOVU LOŠU FINANCIJSKU SITUACIJU”

U Banjaluci su osvanuli bilbordi na kojima dr Vlado Đajić, nosilac liste SNSD na predstojećim lokalnim izborima, poziva penzionere na besplatan pregled. Na bilobordu je naveden mobilni broj telefona, ali ne i gdje se vrše pregledi.
Osim toga, treba napomenuti da penzioneri u Republici Srpskoj, po zakonu, imaju pravo na besplatne preglede, pa je nejasno zbog čega se ne bi redovnim putem naručivali na UKC RS.
Ova inicijativa otvara brojna pitanja, kako zbog izbora vremena, tako i zbog same organizacije pregleda.
Da je ovo itekako sporno potvrdili su nam iz organizacije “Transparency International BiH”.
Kako kažu, ovo nije prvi put da dr Vlado Đajić radi ovakve promocije.
– Gospodin Đajić ponavlja praksu za svake izbore. Mi smo to i ranije prijavljivali CiK-u i 2020. i 2022. godine. Prvi put je bilo sankcija, dok su drugi put sankcije izostale, i to onda kada se radilo o promotivnom filmu o UKC, uoči izbora– kazao je Srđan Traljić, portparol TI BiH.

Srđan Traljić, menadžer za odnose sa javnošću Transparency International BiH
On podjeća i na to da je predsjednik GrO SNSD Banjaluke i ranije imao praksu da pregleda penzionere, uzima njihove brojeve telefona, te da ih nakon toga radnici sa službenih brojeva pozivaju radi političkih ciljeva.
Kako kaže Traljić, trenutno pravnici razmišljaju da li će Đajića prijaviti za ove biborde, s obzirom da CiK, iako je pooštrio sankcije, na neke odredbe gleda blagonaklono.
– Po našem mišljenju jasno je da se radi o preuranjenoj kampanji. Osim toga obećavati preglede na ovaj način je zaista sporno i vidjećemo ima li tu i drugih prekršaja po izbornom zakonu – kaže Traljić.
On ističe i to da dr Đajić već ima nekoliko prijava za preuranjenu kampanju ove godine, mimo navedenih bilborda.
Ovaj poziv nije samo etički problematičan već potencijalno i pravno upitan. Kao direktor najveće zdravstvene ustanove u Srpskoj, Đajić ima odgovornost prema javnom zdravstvu. Njegova uloga u promovisanju privatnih zdravstvenih usluga mogla bi se posmatrati kao sukob interesa i zloupotreba javne funkcije za privatne ili političke ciljeve.
Podsjetimo, za opšte izbore 2022. u Banjaluci su danima bile okačene poruke na bilbodima na kojima se promoviše emitovanje film o UKC RS, pod nazivom “Od vizije do pobjede”.
Prije svega, “zanimljiv” je bio termin, odnosno vrijeme emitovanja filma – 30. avgusta, samo dva dana prije početka zvanične predizborne kampanje.
Da li se radi o preuranjena kampanja ili ne prosudiće CIK BiH, a građani već u komentarima ostavljaju pitanje da li je normalno da direktor najveće javne zdravstvene ustanove reklamira privatne ordinacije i kako to sve utiče na ugled i generalno stanje UKC RS.
Blink
Politika
ZAHAROVA ZABRINULA BOŠNJAKE! Pozabavićemo se pitanjem BiH i Kosmeta

Potrparol Ministarstva inostranih poslova Rusije, Marija Zaharova, izjavila je da će se Rusija, tokom svog mandata, pozabaviti situacijom na Bliskom istoku, ali i pitanjem Bosne i Hercegovine, kao i Kosova i Metohije.
Rusija je, 1. oktobra, preuzela jednomjesečno predsjedavanje Savjetom bezbjednosti UN. – Prema Povelji UN, ona snosi primarnu odgovornost za održavanje međunarodnog mira i bezbjednosti – podsjetila je Marija Zaharova, portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova na brifingu za novinare.
Ona je navela da će se tokom oktobra održati dva ključna događaja.
Prvi je otvorena debata o situaciji na Bliskom istoku, na kojoj će, između ostalog, biti razmotreno i palestinsko pitanje, a koja će se održati 23. oktobra, dok je drugi otvorena debata na temu “Ujedinjene nacije: Pogled u budućnost”, koja će biti održana 24. oktobra.
Zaharova je istakla da će se tokom svog mandata pozabaviti i pitanjem Bosne i Hercegovine, kao i Kosova i Metohije.
– U okviru mandata planirani su sastanci o Bosni i Hercegovini, Haitiju, Јemenu, Kolumbiji, Libanu, Libiji, regionu Velikih jezera, Siriji, Somaliji, Centralnoafričkoj Republici, regulisanju situacije na Kosovu i Metohiji, saradnji UN i Afričke unije, kao i o temi “Žene, mir i bezbjednost” – navela je ona novinarima.
Zaharova je dodala da je planirano produženje mandata Misije UN na Kosovu i Metohiji, Misije podrške UN u Libiji, sprovođenje referenduma u Zapadnoj Sahari i operacije “Altea” u Bosni i Hercegovini.
RT Balkan
Politika
ŠKOLA JE NEBITNA! Poljoprivredni inženjer u vrhu Elektro-Bijeljine

Vjerovali ili ne za v.d. izvršnog direktora Sektora za mjerenje i odnose sa korisnicima u Elektro- Bijeljini nedavno je imanovan Đoko Vasić, diplomirani inženjer poljopriovrede. Sa te funkcije prethodno je razriješen mašinski inženjer Stevan Sandić, koji je navodno podnio ostavku.
Statutom preduzeća na mjesto izvršnog direktora Sektora za mjerenje i odnose sa korisnicima u Elektro-Bijeljini regulisano je da to budu stručna lica sa završenim Mašinskim ili Elektrotehničkim fakultetom.
Međutim, kada SNSD kadrira nije potrebna struka nego podobnost i poslušnost gazdama.
Tako je i u ovom slučaju, jer Sandić i Vasić dolaze iz Lopara i to, kako saznajemo iz Opštinskog odbora SNSD-a.
Sandić nije izgubio samo direktorsku funkciju, nego i šefa lokalnog SNSD u Loparama.
Đoko Vasić je postao i predsjednik OO SNSD-a u Loparama, pa se otuda može i posmatrati negova funkcija u vrhu Elektro-Bijeljine
A šta poljoprivredni inženjer zna o struji i kakva će njegova uloga biti, zaključite sami?!
(BN)
Politika
KRAJINA ĆE BITI OTROVANA? Trgovska gora pripremljena za nuklearni otpad

Završilo je i javno savjetovanje o prijedlogu Zakona o gradnji Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada, a prijedlog je upućen u saborsku proceduru. U protekla četiri mjeseca srušeni su svi objekti bivše kasarne JNA Čerkezovac na Trgovskoj gori kako bi se oslobodio prostor za izgradnju skladišta radioaktivnog otpada, odnosno Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada, izvijestio je Fond za finansiranje razgradnje NEK, piše Hina.
Kako prenosi N1 pisanje Hine, projekt uklanjanja građevina iz bivše kasarne obuhvatio je ukupno osam skladišnih građevina. U protekla četiri mjeseca svi objekti su srušeni, građevinski otpad je obrađen i oporabljen dok je metalni otpad pripremljen za odvoz u ovlašteno reciklažno dvorište.
Fond za finansiranje razgradnje NEK najavljuje da će aktivnosti na pripremi terena trajati do idućeg proljeća, a obuhvataju iskop zemlje, pripremu i ravnanje radnog platoa te odvoz iskopanog materijala uz završno održavanje putne infrastrukture unutar same lokacije.
Završilo je i javno savjetovanje o prijedlogu Zakona o gradnji Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada, a prijedlog je upućen u saborsku proceduru.
Hrvatska, s obzirom na preuzete obaveze u EU, već znatno kasni u gradnji skladišta radioaktivnog otpada. Projekt Centra još prolazi proceduru, protiv njega je lokalno stanovništvo no, bauštelci i bageri odradili su svoj posao za ovu godinu.
Hrvatska ima obavezu zbrinuti radioaktivni otpad i iskorištene izvore ionizirajućeg zračenja koji su nastali na njezinom teritoriju primjenom izvora ionizirajućeg zračenja u medicini, industriji, nauci, vojnoj i javnoj upotrebi.
Takođe mora zbrinuti polovinu nisko i srednje radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane Krško, u skaldu sa obavezama preuzetim ugovorom između hrvatske i slovenačke vlade.
Lokacija na kojoj se planira zbrinuti nuklearni otpad je bivša kasarna Čerkezovac, gdje bi trebala biti podignuta nova građevina veličine fudbalskog igrališta, na površini od 6.000 kvadratnih metara.
Čerkezovac je na teritoriju Opštine Dvor, a zauzima površinu od približno 60 hektara. Riječ je o krajnjem istočnom dijelu masiva Trgovske gore, nedaleko od doline rijeke Une i državne granice s BiH.
Područje je izolovano, a stručnjaci ističu kako nije riječ o slučajno odabranoj lokaciji jer su se deset godina istraživale razne moguće lokacije po cijeloj Hrvatskoj.
“Odabrana je zato što je tamo najmanja vjerovatnoće potresa na čitavom teritoriju Hrvatske, najdalje je od bilo kojeg geološkog rasjeda, ima granitno gorje i nema podzemnih voda, osim toga je udaljena od naselja. Takođe, ima dobru prilaznu cestu”, rekao je nuklearni fizičar Tonči Tadić za Novi List.
Fond je krajem maja objavio da će se istrošeno nuklearno gorivo odlagati u bakrenim spremnicima na dubini od 500 metara. Spremnike će posebno dizajnirane mašine spuštati u bušotinu ispunjenu prešanom bentonitnom glinom – barijerom koja sprečava širenje radionuklida u okolinu. Potom će mašine zatvoriti tunele s blokovima prešane gline.
(N1)
-
Zdravlje3 sata ago
TROVANJE ŽIVOM I DALJE IZAZIVA ZABRINUTOST: Evo kako da je uklonite iz tunjevine
-
Politika2 dana ago
SAD SAMI SEBE SLAVE! Petrović ćuti dok Vlatković pozira! ERS TONE U GUBITKE DOK DIREKTORI POZIRAJU!
-
Zdravlje4 sata ago
OPASNOST za zdravlje! Promjene vremena NAJTEŽE padaju ovim LJUDIMA!
-
Svijet3 dana ago
NETANJAHU BIJESAN ” Evropski lideri pokazuju slabost pred islamističkim terorizmom”
-
Region2 dana ago
KO JE IZDAO SRBIJU? Vučić progovorio o agentima “druge strane”!
-
Politika2 dana ago
ĐAJIĆEV RUŽIČASTI SVIJET prljaviji od tuš kabine UKC-a (FOTO, VIDEO)
-
Politika2 dana ago
“KUD KOJI MILI MOJI”! Dodik: SDS-ov načelnik prelazi u SNSD
-
Zanimljivosti3 sata ago
DA LI STE ZNALI? Brojevi u datumu rođenja koji donose bogatstvo