Connect with us

Banjaluka

ĐAJIĆ SE HVALIO DA ĆE PEĆI VOLA ili praviti kotlićijadu, kada završi “Skadar na Bojani”, ali izgleda da GARAŽE KLIZE U PROŠLOST!

Skadar na Bojani ili, kako ga narod zove, “klizeće garaže” Univerzitetskog kliničkog centra (UKC), postale su simbol besmislenog trošenja javnog novca, a cijena ovog neizvjesnog poduhvata dostiže gotovo 50 miliona maraka. Uprkos tome, rokovi za završetak projekta neprestano se pomjeraju, kao da je sudbina garaže vječno neizvjesna.

U srcu Banjaluke, glavnog grada Republike Srpske, mogli smo izgraditi dvadeset svijetlih vrtića, domove radosti za naše najmlađe, umjesto ove opasne investicije na klizištu UKC-a. Ova garaža, čija je vrijednost procijenjena na 42 miliona konvertibilnih maraka, predstavlja ogroman finansijski teret, a njena svrha i sigurnost ostaju u magli sumnji. Radovi su nedavno obustavljeni zbog neizmirenih dugova izvođaču, a sudbina ovog projekta sve više postaje priča o promašajima i rasipanju narodnog novca.

Stručnjaci procjenjuju da se za cijenu jednog vrtića u Banjaluci može izdvojiti oko 2 miliona maraka. To znači da je novac uložen u ovu nesrećnu garažu mogao izgraditi dvadeset vrtića, pružajući tako sigurno utočište za hiljade djece. Ovi vrtići ne samo da bi skratili liste čekanja, već bi i donijeli mir roditeljima, umanjujući jaz između privatnih i državnih predškolskih ustanova, koji neki privatnici sramno zloupotrebljavaju.

Građani Banjaluke s pravom su ogorčeni zbog ovog rasipanja javnih sredstava. Kada bi se sredstva usmjerila u izgradnju vrtića, Banjaluka bi dobila priliku da procvjeta, da postane grad u kojem su djeca na prvom mjestu. Ali, u priči o Đajiću, čini se da je sve moguće i ništa nije iznenađujuće.

Umjesto toga, Banjaluka sada nosi teret poluzavršene garaže, koja ne ispunjava ni osnovne kriterije sigurnosti i funkcionalnosti. Parking bolnice ostaje u haosu, dok roditelji i dalje traže mjesto u vrtićima za svoju djecu.

Kako kaže gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković: “Ovo je očigledno jedan propali projekat. UKC i Vlada nisu trebali finansirati garažu. Svugdje u svijetu ovakvi projekti se realizuju kroz javno-privatno partnerstvo, ali kad neko ne zna posao, ovako to ide. Direktor se hvalio da će peći vola ili praviti kotlićijadu, ali posao nije završen. Milioni maraka su ponovo potrebni, pitanje je samo kome će otići.”

Prvobitni rok za završetak garaže bio je septembar 2022. godine, ali taj rok je prošao, a sa njim i nekoliko narednih. Garaža još nije dovršena, a niko ne zna kada, ili da li će ikada, biti završena.

Stanivuković je zaključio: “Projekat je trebao koštati 30 miliona, a sada dostiže 42. Očigledno je riječ o nezasitnim ljudima, korupciji i kriminalu.”

Banjaluka

VANDALI PONOVO “NAPADAJU”! Uništena česma u tek otvorenom parku “Oslobođenja” (FOTO)

Nakon što su prošle sedmice prepilane sprave na Sokolskom igralištu, a nakon toga uništene i klupe na novoizgrađenom vidikovcu na Banj brdu, ovaj put na meti vandala našao se i inventar u parku “Oslobođenja”, navode iz Gradske uprave.

Kako ističu, nesavjesni pojedinci ili više njih sinoć su polomili česmu koje je dio ambijentalne cjeline ovog novog parka, a koji je otvoren prošle sedmice.

“Nadležni rade na identifikovanju počinioca, a Grad Banjaluka najoštrije osuđuje nesavjesne pojedince, te ovom prilikom apeluje još jednom na sve sugrađane da čuvaju zajedničku imovinu”, istakli su iz Gradske uprave.

Inače, kako bi se u što većoj mjeri spriječilo ovakvo djelovanje nesavjesnih pojedinaca, pooštrene su i kazne za vandalizam i uništavanje gradske imovine.

“Odluka o povećanju novčanih kazni sa 100 KM na iznose od 1.000 KM do 3.000 KM donesena je prošle godine. Prema toj Odluci, umjesto 100 KM, koliko je do tada iznosila kazna za ispisivanje grafita, povećana je i iznosi od 1.000 do 3.000 KM, dok je za uništavanje gradske imovine i komunalne opreme kazna od 2.000 do 3.000 KM”, istakli su oni.

Nastavi čitati

Banjaluka

“VELIKA ŠETNJA” pasa u azilu na Manjači privukla mnoštvo ljubitelja životinja

Grad Banja Luka i udruženja za zaštitu životinja organizovali su „Veliku šetnju“ svih pasa koji se nalaze u azilu na Manjači, a ista je privukla ogromno interesovanje velikog broja ljubitelja životinja.

Kako su ranije naveli iz Udruženja „WagWag“, koji su pokretači ove akcije – cilj je da posjetioci prošetaju svih 100 pasa iz gradskog azila, jer će im na taj naćin dan ispunjen igrom, pažnjom i ljubavlju.

-Ovo je savršena prilika da provedete vrijeme sa divnim psima i uživate u zajedničkom druženju. Na ovaj način želimo i da ohrabrimo i druga udruženja i volontere da organizju slične događaje, jer zajedno možemo napraviti veliku promjenu – naveli su iz Udruženja „WagWag“.

Naime, baš kao i svih drugih dana, ovo je takođe idealna prilika da udomite nekog od pasa koji se nalaze u azilu, te im na taj način pružite stalni dom.

Ukoliko razmiljate o udomljavanju, napominjemo da je sam proces veoma jadnostavan, a radnici u azilu na Manjači su uvijek spremni svakom da pomognu oko svih nejasnoća.

Podsjećamo, svi naši sugraćani, koji žele kućnog ljubimca – mogu jednostavno da postanu ponosni vlasnici jednog od pasa iz azila.

Treba napomenuti i to da je udomljavanje psa iz azila besplatno i jednostavno, a važno je istaći da se u azilu radi o psima koji su spremni za udomljavanje, jer su prošli kompletan tretman, koji obuhvata pregled veterinara, sterilizaciju, obradu protiv vanjskih i unitrašnjih parazita, a osim zdravstvene obrade, životinje prođu i test karaktera.

Podsjećamo, azil za pse na Manjači otvoren je za sve posjetioce, volontere, udruženja, ali i sve one koji planiraju da udome neku od životinja i to radnim danima u periodu od 8.00 do 16.00 časova, te u dane vikenda od 10.00 do 16.00 časova.

Nastavi čitati

Banjaluka

UČESTVOVAO I GRADONAČELNIK! “Zmijanjski ultramaraton” i ove godine okupio veliki broj učesnika

Peti po redu “Zmijanjski ultramaraton 2024” i ove godine okupio je na platou Manjače brojne trkače iz zemlje i regiona, a u trci su učestvovali gradonačelnik Draško Stanivuković, te gradski menadžer, Bojan Kresojević. saopšteno je iz gradske uprave.

Kako je naglasio gradonačelnik Stanivuković, ovo je manifestacija koju od samih početaka podržava Grad.


-Od početka smo zajedno ovdje. Gradski menadžer i ja učestvujemo, ljubitelji smo sporta. Moram da kaže da je sjajno što je u osnovnim školama sport pozicioniran visoko, jer sport je dio našeg života i siguran sam da ne bih mogao raditi ovaj posao gradonačelnika da nema sporta i svakodnevne rekreacije i treninga. Ova trka mi dođe kao dio mentalne snage za naredni period, a posebna je čar što se održava na platou Manjače – naglasio je on.
Poručio je da je imao i priliku da obiđe dosta mjesta, ali da zastane dah svaki put na prizore Manjače, Zmijanja i Stričića.

-Ovaj prostor je zaista veliki potencijal i drago mi je da je naša Nevena i cijela ekipa sa Gradom radi na tome da što veći broj sportista, rekreativaca i ljubitelja prirode dovedemo ovdje. Moram da napomenem da ovdje sa planinarskim durštvom obnavljamo i planinarski dom. Na ovom mjestu imate identitet i korijene našeg naroda i prelijepu prirodu i sve to moramo promovišemo – rekao je gradonačelnik.

Gradski menadžer, Bojan Kresojević izrazio je zadovoljstvo što na ovoj trci iz godine u godinu učestvuje sve veći broj ljudi.

-Ovdje se održava zaista lijep i sajajn, peti po redu „Zmijanjski maraton“ na kojem ja učestvujem četvrit put i zaista – broj učesnika potvrđuje da ovaj mali jubilej zalužuje veliku pažnju ljudi, ne samo iz Banje Luke nego i drugih gradova Republike Srpske, Srbije i drugih zemalja. Drago mi je da se ovdje održava i edukativni program gdje učestvuju i djeca koja pohađaju predškolske ustanove. Sve to govori da o kvalitetu ovog događaja – naglasio je on.

Organizator Zmijanjskog ultramaratona Nevena Stojaković iz Udruženja „Kozara Ultra Trail“ zahvalila je i ovaj put gradonačelniku Drašku Stanivukoviću i Gradskoj upravi na podršci, naglasivši ponovo kako je ovo trka koja doprinosi promociji potencijala Manjače i Banje Luke.

Podsjećamo, “Zmijanjski ultramaraton“ obuhvata dvije trke i to polumaratonsku trku “Jazavac skajrejs“ u dužini od 23 kilometra, te trku “Ideš li rode?“ u dužini od 12 kilometara koja je preporučljiva za sve trkače.

Riječ je o mješovitim stazama, otvorenoj i šumskoj stazi, koje se nalaze na nadmorskoj visini od 900 metara, pa su učesnici imali priliku da uživaju u živopisnom krajoliku platoa Manjače.

Grad Banja Luka podržava ovaj događaj, čiji je cilj da preraste u veliki festival koji će okupljati sve generacije i slaviti ljepotu našeg kraja.

Nastavi čitati

Aktuelno