Connect with us

Uncategorized

Dan grada: Odata počast herojima Banje Luke

U okviru aktivnosti povodom obilježavanja Dana grada, položeni su vijenci na Spomen – obilježje palim borcima Drugog svjetskog rata, čime je odata počast herojima,koji su boreći se za slobodu položili svoje živote i ugradili ih u temelje našeg grada.

Vijence su u ime Grada Banje Luke položili gradonačelnik Draško Stanivuković i predsjednik Skupštine Grada, Ljubo Ninković.

-Banja Luka je dala ogroman doprinos u borbi protiv fašizma i ove godine kada obilježavamo 78. godinu od oslobođenja grada, naša obaveza jeste da odamo počast onima koji su se za tu slobodu izborili, onima koji su u temelje slobodne Banje Luke ugradili svoje živote – poručio je gradonačelnik Stanivuković.

Kako je istakao, Banja Luka slavi slobodu, ali je činjenica da je tu slobodu trebalo potvrđivati mnogo puta, u mnogo bitaka i izazova.

-Evo i danas kada slavimo izvojevanu slobodu prije 78 godina ili 30 godina poslije Odbrambeno-otadžbinskog rata, moramo da branimo naš suverenitet, pravo da odlučujemo i da se pitamo, što je suština našeg duha i sentimenta našeg naroda – kazao je on.

Prema njegovim riječima, ono što govori u prilog tome koliko nam je važna sloboda – jeste da su danas vijence položili prvo predstavnici SUBNOR-a, porodica poginulih boraca, ratnih vojnih invalida i boraca.

-To je nova praksa koju smo uveli. Takođe, oni će biti i u prvim redovima naše večerašnje svečane akademije jer hoćemo da istaknemo one koje su se borili da imamo našu slobodu, one koji su zaslužni i koji nam osiguravaju da imamo budućnost, a to su svakako i porodice sa troje, četvoro i više djece – kazao je gradonačelnik.

Istakao je da su riječi srpski narod i sloboda, Banja Luka i sloboda sinonimi, i da će tako biti i u budućnosti, te je naša dužnost da na svim važnim spomenicima položimo vijence i prisjetimo se svega onoga što smo prošli.

-Neka nam je srećan Dan grada, neka se Banja Luka razvija i napreduje, ali da nikad ne zaboravimo naše korijene. To je naš zavjet i dužnost, tako smo radili u prošlosti, tako radimo danas, a sigurno ćemo tako raditi i u budućnosti – zaključio je gradonačelnik.

Predsjednik Skupštine grada Banja Luka, Ljubo Ninković kazao je da su danas položeni vijenci u cilju da se oda počast i zahvali onima koji su prije 78 godina dali svoje živote.

-Ovo je prilika i da se zahvalimo svim ljudima koji su preživjeli gnusne zločine i nama omogućili slobodu i slobodnu Banju Luku. Ovo je prilika da u miru pričamo o onome što se desilo i da kažemo svima da nikada nećemo zaboriviti bilo kakvu žrtvu naših predaka, nevezano samo za ovo što se desilo prije skoro 80 godina – rekao je Ninković.

Iskoristio je priliku i svim Banjalučanima čestitao Dan grada.

Predsjednik Boračke organizacije grada Banje Luke, Goran Rogić kazao je da „okupljanje na ovim i sličnim mjestima svaki put budi i iznova osvježava uspomene na junačka djela naših najboljih sinova, koji su ne samo u posljednjem Odbramneo-otadžbinskom ratu, nego i mnogim drugim dali svoje živote za odbranu časti i dostojanstva naših naroda na ovim prostorima“.

-Tako je bilo 1941. godine kada je naš goloruki narod ustao protiv mnogo jačeg neprijatelje i zahvaljujući svojoj volji i patriotizmu doveli su naš narod do slobode te 1945. godine. Tako se, nažalost, desilo i 1991. godine kada smo mi pripadnici Vojske Republike Srpske morali da branimo našu Republiku – naveo je Rogić, ističući da treba praštati, ali ne treba zaboravljati.

Položeni vijenci na više spomen-obilježja
U okviru aktivnosti povodom obilježavanja Dana grada, predstavnici Gradske uprave položili su danas vijence i na Spomen-obilježje žrtvama Veleizdajničkog procesa i Spomenik palim borcima Vojske Republike Srpske na groblju „Sveti Pantelija“, Spomenik palim Krajišnicima na Banj brdu i na Spomenik „12 beba“.

Takođe, predstavnici gradske administracije položili su vijence na Spomen kosturnicu na Novom groblju i na spomenik „Topola užasa“ u centru grada, gdje su vijence položili i predstavnici Gradskog udruženja bivših logoraša Drugog svjetskog rata i njihovih potomaka.

Uncategorized

VIŠE OD 9.000 VOJNIKA, 70 VAZDUHOPLOVA, ORKESTAR OD 1.100 MUZIČARA: Evo koliko košta Parada pobjede u Moskvi

Na Paradi pobjede u Moskvi, 9. maja, vidjećemo moćnu rusku armiju, ali i najsavremeniju vojnu opremu.

Parada pobjede u Moskvi, koja se svake godine održava 9. maja na Crvenom trgu, predstavlja jedno od najznačajnijih državnih okupljanja u Rusiji.

Iako zvanični podaci o troškovima parade nisu uvijek javno dostupni, dostupni izvori pružaju uvid u obim i troškove organizacije ovog događaja.

Hiljade vojnika, na stotinu vojne opreme
Parada obuhvata prolazak više od 9.000 vojnika, 110 komada teške vojne opreme, 70 vazduhoplova i helikoptera, uz pratnju vojnog orkestra od 1.100 muzičara. Pripreme za paradu uključuju obuku jedinica u trajanju od gotovo dva mjeseca u Alabinu, 50 kilometara jugozapadno od Moskve, gdje se nalazi replika Crvenog trga.

Takođe, potrebno je izvršiti popravke na pločnicima Crvenog trga i okolnim područjima, kao i pripremiti puteve za dolazak vojnih vozila. Dodatno, angažovani su gradski radnici za čišćenje velikih sovjetskih simbola, poput crvene i zlatne zvijezde, koja se postavlja iznad GUM robne kuće za ovu priliku, prenosi sajt Džejms taun.

Troškovi parade
Prema dostupnim podacima, trošak organizacije parade 2025. godine procjenjuje se na oko 205 miliona rubalja (približno 6,3 miliona američkih dolara). Ovaj iznos pokriva različite aspekte organizacije, uključujući pripreme, logistiku i popravke infrastrukture. Za poređenje, trošak parade 2019. godine premašio je 450 miliona rubalja, podaci su sajta Statista.

Primjeri troškova:
2019. godina – za obilježavanje Dana pobjede potrošeno je više od 450 miliona rubalja.
2013. godina – troškovi priprema, uključujući popravku Crvenog trga i razbijanje oblaka, iznosili su oko 3,4 miliona dolara.
2009. godina – ukupna cijena pripreme parade bila je oko 205 miliona rubalja (približno 6,1 milion dolara po tadašnjem kursu).
2015. godina – popravka Manježnog trga nakon prolaska tenkova koštala je oko 4 miliona rubalja.

Dodatni troškovi:
Troškovi razbijanja oblaka – godišnje se kreću između 50 i 100 miliona rubalja.
Šteta na infrastrukturi, npr. od gusjenica tenkova, zahtijeva dodatne radove na popravci.
Ekonomski efekat:
Parada može uticati i na ukupnu ekonomiju zbog:

dodatnih neradnih dana,
zatvaranja saobraćaja u centru Moskve,
mogućih troškova za obezbjeđenje.
Problemi sa mobilnom vezom tokom parade
Cijene taksi usluga u Moskvi su naglo porasle zbog manjka slobodnih vozila, kako izvještava agencija RIA Novosti. Ova situacija je dodatno pogoršana problemima sa mobilnom vezom i internetom, što je stvorilo dodatne poteškoće u funkcionisanju taksi servisa.

Na primjer, u aplikaciji “Yandex Go” za neke rute su privremeno nedostupni određeni tarifni paketi, što je uslovljeno nedostatkom slobodnih vozača. Koeficijent povećanog potražnje dostigao je 1,6 puta veću cenu od osnovne vrijednosti vožnje.

Dodatno, od 7. do 9. maja Moskvu očekuju i problemi sa mobilnom vezom. O operaterima, bankama i online servisima već je obaviješteno da mogu doći do poteškoća u vezi, pa stručnjaci preporučuju korišćenje Wi-Fi mreža u tim danima.

Prethodno je, takođe, saopšteno da će 7. i 9. maja biti uvedena privremena ograničenja u radu servisa za iznajmljivanje, kao što su električni trotineti, bicikli, car-sharing i taksi. Kako je objasnio zamjenik gradonačelnika Moskve, Maksim Liksutov, ove mjere su povezane sa pripremama i održavanjem događanja povodom 80. godišnjice pobjede u Drugom svjetskom ratu.

Parada pobjede u Moskvi predstavlja značajan događaj koji zahtijeva značajna ulaganja u pripreme i organizaciju. Iako se troškovi mogu činiti visokim, oni odražavaju obim i značaj ovog događaja za Rusiju, koji je itekako značajan.

Nastavi čitati

Uncategorized

Politička VARKA ili skretanje PAŽNJE? Vuković uzvraća Čoviću: “Ne prebacujte KRIVICU NA NAS!”

Opozicija je ispunila dogovor sa Kupresa, i držimo riječ, kazao je delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i član Predsjedništva PDP-a Nenad Vuković, odbacivši optužbe predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića koje je na račun opozicionih stranaka iz RS iznio na današnjoj konferenciji za novinare.

– Nije fer da se zbog činjenice da nema dogovora između Hrvata i Bošnjaka u vezi sa Izbornim zakonom BiH prebacuje odgovornost na nas. Mi smo jasni, javno smo više puta rekli, kao i na sjednicama, da smatramo da se treba riješiti pitanje izbora članova Predsjedništva BiH.

Također smo javno iznijeli stav da bismo glasali za predloženo rješenje. I uvijek ponavljamo, to je naš stav koji nema veze sa aktuelnom situacijom, niti je plod ucjena. Ali, postavlja se pitanje da li Čović, poslije toliko godina bavljenja politikom, zna da se treba dogovoriti i s Bošnjacima kako bi nešto moglo biti usvojeno u oba doma u PSBiH. Rekao bih da on to sigurno zna, pa se onda moramo zapitati zašto ne razgovara s njima o tome, a u nama traži problem – kaže Vuković, prenosi Avaz

Dodaje da se na nivou FBiH odvijaju sastanci Hrvata i Bošnjaka, rješavaju se druga otvorena pitanja, pa smatra čudnim zašto malo vremena ne odvoje i za Izborni zakon BiH.

– Pa to su isti akteri sa nivoa BiH, a pričaju samo o vlasti na nivou FBiH. Treba podsjetiti da su oni kao partneri zajedno potpisali da će riješiti pitanje Izbornog zakona i ograničene promjene Ustava BiH za 6 mjeseci tokom 2023. godine i nisu ni počeli da ga rješavaju do danas, pa zašto onda HDZ ne raskine koaliciju sa Trojkom zbog toga?!

Očigledno je da postoji neka druga namjera s ovim optužbama HDZ-a prema nama, ali vrijeme će pokazati šta je zaista u pitanju. Oni koji žele da rješavaju probleme pozivaju na sastanke i nude rješenja i mi ćemo upravo to raditi narednih dana. Odgovornost je pokušati pokrenuti paralisane institucije, otkočiti evropski put i naći rješenja za korišćenje sredstava iz Plana rasta – ističe Vuković.

Nastavi čitati

Uncategorized

SNSD-ova maska pala! DOK DODIK UDARA PO BiH, njegov pulen Ćosić PUZI PRED RAMOM ISAKOM! (VIDEO)

Iako se mnogo očekivalo od duela gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića i federalnog ministra unutrašnjih poslova Rame Isaka, emisija je iznenadila sve — posebno Ćosićevim vatrenim vapajem za državom Bosnom i Hercegovinom.

Dok je opoziciji spočitavao gostovanja kod Senada Hadžifejzovića, nazivajući ih izdajnicima “koji mu se gade”, Ćosićev lajt motiv u jednočasovnoj emisiji bila je upravo — “moja država BiH”. O nezavisnosti Republike Srpske nije rekao ni riječ.

“Je li vi mislite da ja hoću da idem iz BiH!? Ma, ne pada mi na pamet. To je moja zemlja. Broj jedan – moje Istočno Sarajevo, broj dva – moja Republika Srpska, broj tri – moja Bosna i Hercegovina”, uskliknuo je Ćosić, dodajući da “ovu zemlju moramo ostaviti generacijama” i poručivši: “Ja branim Bosnu i Hercegovinu!”

Posebno je šokirala njegova tvrdnja da će “Milorad Dodik spasiti Bosnu i Hercegovinu”.
“Vjerujte, pokazaće vrijeme. Svjetske okolnosti se mijenjaju. Bićete mu zahvalni. Spasiće Bosnu i Hercegovinu jer je brani od fašista”, rekao je Ćosić.

Otkrio je i da visoki predstavnik Kristijan Šmit, kojem je ulazak u Republiku Srpsku zabranjen, često ruča u Istočnom Sarajevu, što je dodatno izazvalo nevjericu javnosti.

U razgovoru sa Isakom, Ćosić je istakao potrebu da se “napravi država po mjeri svih nas” i priznao šta je prije emisije rekao Senadu Hadžifejzoviću: “Maloprije sam Senadu rekao da je najviše bošnjački narod stradao u prethodnom ratu i sad vam kažem da me sramota svakog Srbina koji je bilo šta uradio protiv nedužnog Bošnjaka. Dajte da se dogovorimo!”

Pohvalio se i pozivom predsjednika Turske Erdogana, koji je, kako kaže, “pitao za Mila”.
“Jedini mogući scenario je da ljudi kao vi i ja sjednu i dogovore se. Mi znamo napraviti državu i ne smijemo dozvoliti da nam je neko razvaljuje”, poručio je Ćosić.

Na kraju emisije, Ćosić je izrazio zadovoljstvo što je upoznao Ramu Isaka, te ga pozvao da zajedno odu u Istočno Sarajevo i “pričaju o svemu”.

Isak o Nešiću: “Gdje ste bili kada je uhapšen?”

Ramo Isak nije propustio priliku da kritikuje ćutanje vlasti Republike Srpske u vezi sa hapšenjem Nenada Nešića: “Je li Nešić prije četiri mjeseca lišen slobode od strane policije Republike Srpske? Niko se nije oglasio! A sada, kada se dešavaju ove stvari, neko pokušava da komentariše. Halo, gospodo Srbi, gdje ste bili tad!?”, pitao je Isak, dok Ćosić na ovo pitanje nije imao odgovor.

Nastavi čitati

Aktuelno