Connect with us

Društvo

DANAS MIHOLJSKE ZADUŠNICE Pravoslavci obilježavaju praznik posvećen upokojenima

Pravoslavni hrišćani danas obilježavaju Miholjske zadušnice i, prema tradiciji, izaći će na grobove, prislužiti svijeće i u hramovima dati pomene svojim preminulim precima.

Vjernici na taj dan upućuju molitve Bogu za milost prema upokojenima i oproštaj grijehova.

Zadušnice uvijek padaju u subotu, kada se organizuju i bogosluženja posvećena upokojenima, jer je Hristos dan uoči Vaskrsenja, koje se uvijek slavi u nedjelju, proveo u grobu.

U Crkvi se na zadušnice pominju i riječi Svetog Jovana Zlatoustog, jednog od najvećih bogoslova: “Pomozite pokojnima i pominjite ih. Ne oklijevajte, dakle, da pomognete onima koji su otišli i prinesite vaše molitve za njih”.

Na Zadušnice se u crkvama služi Sveta liturgija i parastos na kojem sveštenik vinom preliva žito, a poslije službe se ide do grobova pokojnika. Na grobovima se prislužuju svijeće, a sveštenici obavljaju pojedinačne parastose i čitaju molitve za preminule.

Ako nije moguće otići na grob pokojnika, njima se služi pomen u crkvi.

Osim Miholjskih ili jesenjih zadušnica, u kalendaru Srpske pravoslavne crkve postoje još i Duhovske ili ljetne, proljećne – u sedmici prije početka Velikog posta i Mitrovske ili zimske.

Društvo

DOBRODOŠLI MALIŠANI! U Srpskoj rođene 24 bebe, dječaci vode

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođene su 24 bebe, osam djevojčica i 16 dječaka, rečeno je u porodilištima.

Prijedoru i Zvorniku po dvije, a u Doboju jedna beba.

Dvije djevojčice i šest dječaka rođeno je u Banjaluci, u Bijeljini tri djevojčice i tri dječaka, u Gradiški dvije djevojčice i jedan dječak, u Istočnom Sarajevu, Prijedoru i Zvorniku po dva dječaka, a u Doboju jedna djevojčica.

U porodilištima u Trebinju, Foči u Nevesinju u protekla 24 časa nije bilo porođaja.

Nastavi čitati

Društvo

EU VIŠE NIJE OBEĆANA ZEMLJA! BiH građani izgubili nadu – Hrvatska ih otrijeznila!

U slučaju raspisivanja referenduma, za ulazak BiH u Evropsku uniju bi sada glasalo 69,9 odsto građana BiH, pokazuje posljednje istraživanje, dok je ranijih godina taj procenat bio veći i dostizao je i 80,6 procenata.

Naime, najveći procenat, od 80,6 odsto građana koji su za ulazak BiH u EU, iznosio je 2021. godine, a onda je iz godine u godinu padao.

Tako je 2022. godine iznosio 77,4 odsto, 2023. godine je bio 73,3 odsto, 2024. 71,2 odsto, a sada nije ni 70 odsto.

Zanimljiva je još jedna činjenica: interesovanje građana FBiH za ulazak u EU je doslovno svake godine veće nego interesovanje građana Republike Srpske.

To je pokazalo i najnovije istraživanje, koje je Direkcija za evropske integracije sprovela u junu 2025. godine na uzorku od 1.200 ispitanika, koji je reprezentativan na nivou cijele BiH.

“U slučaju raspisivanja referenduma, za ulazak BiH u Evropsku uniju bi glasalo 69,9 odsto građana BiH, odnosno sedam od 10 građana. Ulazak u Evropsku uniju bi podržalo 82,9 odsto ispitanika u Federaciji BiH, u Republici Srpskoj 46,1 odsto te u Brčko distriktu 71,3 odsto. U odnosu na prošlu godinu, procenat podrške ispitanika je manji za 1,3 odsto”, naveli su iz Direkcije za evropske integracije.

Borislav Paraš, Banjalučanin koji živi i radi u Štutgartu, kaže da je sve manji entuzijazam građana BiH za ulazak u EU donekle očekivan.

“EU se više ne doživljava kao obećano područje, ni u EU nije lako, a ekonomske i političke krize su sve prisutnije. Istovremeno, proces pristupanja traje dugo i djeluje neizvjesno, što dodatno smanjuje povjerenje. Ipak, EU i dalje simbolizuje stabilnost, jače institucije i bolju perspektivu. Sa sigurnošću mogu reći da joj danas građani prilaze sa više opreza i realnijim očekivanjima”, kaže Paraš za “Nezavisne novine”.

Žarko Cvijić, Banjalučanin koji se bavi istraživanjem stavova javnog mnjenja, takođe nam je potvrdio da je pri anketiranju građana primijetio da iz godine u godinu raste skepticizam prema EU.

“Smatram da je i u posljednjem periodu dosta ljudi otišlo, ali je intenziviran i povratak naših ljudi. Mislim da je i to uticalo na ovakve rezultate, jer ranijih godina nije bilo tolikog povratka. Sada i naši građani imaju realniju sliku o stanju u EU. Primjer nam je i Hrvatska, koja je prije 12 godina postala članica evropske porodice zemalja. Mnogo građana se odselilo iz Hrvatske, izgubili su svoju valutu, dobili su evro, a rast cijena u istom procentu nisu ispratile plate”, kaže Cvijić za “Nezavisne novine”.

Cvijićeve riječi potvrđuju i stručnjaci… Sociolog Vladimir Vasić, naime, takođe kao primjer navodi Hrvatsku, koja je, kaže, doživjela egzodus vlastitog stanovništva kada su ušli u EU. Vasić, pritom, ističe da se sada vidi da je EU zavisna od nekih drugih centara moći, što pokazuje i slučaj sukoba u Ukrajini.

“Iscrpljuju se resursi iz Evrope, ona se na neki način ucjenjuje zarad nekih većih svjetskih interesa. Mislim da Evropa funkcioniše po onom principu da može da zavodi red kod nekih nerazvijenih država i politika, a zapravo ne pravi red u vlastitoj kući. Niti je više politika EU stabilna, niti joj je ekonomija stabilna kao prije”, naveo je Vasić za “Nezavisne novine”.

Direkcija za evropske integracije saopštila je da su glavni razlozi zašto građani podržavaju ulazak BiH u Evropsku uniju sloboda kretanja ljudi, robe i kapitala (31,4 odsto), mir i politička stabilnost (29,1 odsto), poštovanje zakona (28,9 odsto) te poboljšanje infrastrukture (8,8 odsto).

“Najvažniji razlog među ispitanicima koji ne podržavaju ulazak Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju su veći troškovi života i porezi (36,6 odsto), a potom slijede gubitak raznolikosti (20,2 odsto), iseljavanje stanovništva (17 odsto), prevelika centralizacija (9,1 odsto) te povećanje birokratije (8,4 odsto)”, naveli su iz Direkcije za evropske integracije.

Prema mišljenju građana, Evropska unija je zainteresovana za pristupanje BiH u najvećoj mjeri zbog prirodnih resursa (38,1 odsto), osiguranja mira i stabilnosti (20,1 odsto) te širenja evropskog tržišta (19,8 odsto).

Najveći broj ispitanika, njih 34 odsto, smatra da će BiH ući u Evropsku uniju za najviše 10 godina, a 51,5 odsto građana smatra da evropski put BiH nema alternativu.

Ukupno 42,4 odsto ispitanika smatra da će najviše koristi od ulaska BiH u EU imati mladi, dok 18,9 odsto smatra da će imati političari, a 10,4 odsto ispitanih da će to biti studenti.

Nastavi čitati

Društvo

KONAČNO! Stiže zahlađenje, temperature spadaju na jesenje

Nakon višednevnih vrućina, stiglo je osvježenje, ali pravo zahlađenje tek dolazi početkom sedmice, a meteorolozi prognoziraju jesenje temperature usred ljeta.

– Žega je popustila, ali glavnina zahlađenja tek stiže. Najsvježiji će biti utorak i srijeda sa temperaturama između 14 i 22 stepena Celzijusa, na jugu do 27 stepeni – navodi se na stranici BHMeteo.ba.

Kako dodaju, nove padavine dolaze početkom iduće sedmice i zahvatiće sve krajeve.

– Najmanje krajnji sjever zemlje dok bi u ostalim područjima pala nešto značajnija kiša. Lokalnih pljuskova ima i danas, ali oni su ograničeni na uske oblasti. Dobra vijest je ta da se vreline kakve su vladale do juče neće tako brzo vratiti i da bi sami kraj jula i početak avgusta protekao u normalnim ljetnjim karakteristikama – ističe se u saopštenju.

Prema njihovim navodima, noći će biti znatno ugodnije.

– Danju bez nesnosne vrućine, ali toplo. Sunčanih intervala neće manjkati, ali bi povremeno bilo i nestabilnih epizoda sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom – dodaju oni.

Nastavi čitati

Aktuelno