Connect with us

Hronika

DECENIJE PROLAZE, UBISTVA SRBA NEKAŽNJENA! Zločin iz Grubora kod Knina nije zaboravljen

Navršilo se 28 godina od kako su na današnji dan počinjena jeziva ubistva šestoro Srba iz Grubora kod Knina koja su ostala nekažnjena zbog navodnog nedostatka dokaza usljed čega su uprkos mnoštvu činjenice oslobođena osmorica pripadnika hrvatske vojske i policije, saopštio je Dokumentaciono-informacioni centar “Veritas”.
Pripadnici hrvatske Specijalne policije iz sastava Antiterorističke jedinice “Lučko” su 25. avgusta 1995. godine u akciji “čišćenja terena” pored pruge Zagreb-Knin-Split, kojom je sutradan trebalo da prođe takozvani voz slobode sa predsjednikom Hrvatske Franjom Tuđmanom, upali u selo Plavno pored Knina i u zaseoku Grubori ubili šest mještana, odnosno sve koje su zatekli.

“Jovan Grubor `Damušić` /73/ zapaljen je zajedno sa svojom kućom, Jovo Grubor /65/ zaklan je na livadi pored svojih krava, a njegova majka Marija /90/ ubijena je, pa zapaljena zajedno sa kućom”, navode iz “Veritasa”.

Miloš Grubor /80/ ubijen je u spavaćoj sobi u pidžami sa dva metka u glavu, dok su Đuro Karanović /45/ i Milica Grubor /51/ ubijeni iz vatrenog oružja na livadi, a lica su im iskasapljena.

Iz “Veritasa” su ukazali i da je istog dana u Gruborima zapaljena 21 kuća, svi stogovi sijena i sve štale sa stokom, dok je stoka po polju pobijena vatrenim oružjem.

U zaseoku Grubori do 4. avgusta 1995. godine živjele su 24 porodice na isto toliko imanja, sa oko 70 ljudi.

Pred Pogromom “Oluja” većina žitelja je otišla u egzodus, a ostalo ih je samo 13,uglavnom starijih, koji nisu htjeli ili mogli da napuste svoja ognjišta.

U “Veritasu” su istakli da je sedam stanovnika 25. avgusta otišlo u centar sela radi registracije kod Unprofora, što im je spasilo živote.

“Kada su narednih dana `zaštitne snage` UN od nadležnih hrvatskih vlasti tražile informacije o događaju u Gruborima, odgovoreno im je da se na tom području desio oružani sukob pripadnika specijalne policije sa `zaostalim četničkim bandama`, u kojem su i sami imali jednog poginulog, iako niko na njih nije ni metka ispalio”, podsjećaju u “Veritasu”.

Prema navodima “Veritasa”, Hrvati su, kako bi potkrijepili takvu tvrdnju i prikrili zločin, naknadno pisali lažne izvještaje, uzete od neposrednih učesnika prema višim komandama.

“Međutim, planove prikrivanja zločina poremetila je UN televizijska ekipa koja se tog dana našla u selu zbog ranije dogovorenog sastanka sa mještanima i snimila scene zločina, koje do danas kruže svijetom”, napominju u “Veritasu”.

U selu Plavnu u avgustu 1995. godine, uključujući i šestoro žitelja Grubora, ubijen je ukupno 31 mještanin srpske nacionalnosti prosječne dobi iznad 70 godina, među kojima devet žena.

U “Veritasu” ističu da je za zločin u Gruborima do sada procesuirano osam pripadnika hrvatske vojske i policije i svi su, uprkos mnoštvu materijalnih i personalnih dokaza o jedinici koja ga je počinila i o komandnoj liniji, u “nedostatku dokaza” pravosnažno oslobođeni.

U selu Plavnu, u kojem su Grubori jedan od više zaselaka, po popisu stanovništva iz 1991. godine živjelo je 1.729 žitelja, među kojima je bilo 1.708 Srba ili 99,3 odsto. Prema popisu iz 2011. godine, u Plavnu su živjela 253 žitelja.

U tom selu je 2021. godine popisan 121 stanovnik, ali bez odrednice o nacionalnoj pripadnosti, dok u Gruborima više niko ne živi.

Hronika

ŠOK U ŠKOLI U BANJALUCI! Uzeo nastavnikovu sliku pa napravio lažni profil

U jednoj banjalučkoj osnovnoj školi učenik iz viših razreda napravio je lažni Instagram profil jednog od nastavnika ove škole.

Kako nam je potvrđeno, učenik je “skinuo sliku” nastavnika sa zvanične stranice škole, a ovim činom neprijatno su iznenađeni i uprava škole, ali i sami roditelji ostalih đaka.

Direktor škole, čije je ime poznato redakciji “Nezavisnih novina”, pojasnio je da je sam nastavnik čiji je profil napravljen prepoznao da se radi o lažnom profilu, te to prijavio upravi škole.

“Mi smo obavijestili i Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, pronađen je đak koji je to uradio, te je roditelj pozvan na razgovor, a iz MUP-a su javili da nema nikakvog prekršaja jer sa samog profila ništa nije objavljeno”, ističe direktor ove škole.

Kako je rekao, sreća pa su otkrili na vrijeme da se radi o lažnom profilu njihovog radnika.

“Ne smijem ni da pomislim šta bi se desilo da su poslate neke eksplicitne poruke, ne pere te više ni Vrbas”, kaže direktor ove škole.

Kako je rekao, u posljednje vrijeme među osnovcima su zavladali su razni TikTok izazovi, pa su telefoni u školama zabranjeni i na roditeljima je velika obaveza da prate šta je to što djeca gledaju i prate na društvenim mrežama.

Jedan od roditelja čije dijete ide u ovu školu kazao je da su juče imali roditeljski sastanak, gdje su im skrenuli pažnju na stvari koje se dešavaju.

“Rečeno nam da se povede računa koliko djeca borave na internetu, da im se ograniči sadržaj, jer pored ovog slučaja gdje su đaci u stanju da prave lažne profile nastavnika, postavlja se pitanje šta je to što učenici mogu sve da urade”, kazao je ovaj zabrinuti roditelj.

Kako je rekao, među osnovcima kruže razni TikTok izazovi, koji su opasni i gdje se djeca mogu povrijediti.

“Među učenicima vladaju razni izazovi, a posljednji od njih je da se takmiče ko će duže držati petardu u ustima, ušima, rukama”, kazao je ovaj roditelj.

Nakon ovakvih i sličnih događaja postavlja se pitanje gdje je granica, ako znamo da je nedavno nekoliko đaka na području Banjaluke i Laktaša povrijeđeno u izvođenju “Supermen izazova” na TikToku.

Vladimir Vasić, sociolog, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da ovakve stvari možemo očekivati da će nam se dešavati sve dok se ne počnemo baviti djecom na pravi način.

“Mi imamo osjećaj da se previše bavimo nekim lekcijama iz nekih predmeta, a ne bavimo se vaspitanjem djece u digitalnom vaspitanju, šta je dozvoljeno, šta nije, mislim da je to posljedica jedne pandemijske pošasti koja nas je zadesila, a to je kriza autoriteta u savremenom društvu”, kazao je Vasić.

Kako je rekao, svako hoće da zloupotrebljava slobodu.

“Mislim da danas djeci nedostaje odgovornosti i obaveza, te na takav način pokušavaju da ismijavaju nastavnike ili profesore. A posebno ako uzmemo činjenicu da su nastavnici i profesori ranije bila zanimanja koja su imala visoko poštovanje, a sada ovo što imamo, izrugavanje i ismijavanje prema njima, samo je prikazivanje sistema vrijednosti u kojem sada živimo”, ističe Vasić.

Kako je pojasnio, u slučaju da se desilo da je sa tog profila poslata bilo kakva poruka neprimjerenog sadržaja prema učenicima ove škole, taj profesor, nastavnik, našao bi se na stubu srama.
Nezavisne

Nastavi čitati

Hronika

NASTAVLJENA “PORODIČNA TRADICIJA”! Sin Zdravka Mamića odlazi iza rešetaka

Proteklog vikenda Dinamo je objavio da je s Marijem Mamićem i Sandrom Stipančićem postignut dogovor, a već u ponedjeljak objavljena je i presuda.

Naime, nakon što su Mario Mamić i Sandro Stipančić u ponedjeljak priznali krivicu za izvlačenje novca iz Dinama preko ofšor firmi, za danas u 9 sati bilo je zakazano ročište na kojem im je izrečena kazna. Davor Mitrović, portparol Županijskog suda u Osijeku, objavio je presudu kojom je Mamić osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od jedne godine i četiri meseca, u koju mu je uračunato vrijeme provedeno u istražnom zatvoru.

Što se tiče Stipančića, izrečena mu je kazna od 11 mjeseci koja će biti zamijenjena radom za opšte dobro na način da se jedan dan zatvora zamijeni za dva sata rada.
Presudu prenosimo u celosti.

“Dana 19. decembra 2024. Županijski sud u Osijeku donio je presudu na osnovu sporazuma stranaka u krivičnom predmetu protiv opt. M.M. zbog krivičnih djela protiv privrede – pomaganje u zloupotrebi povjerenja u privrednom poslovanju počinjenom u okviru zločinačkog udruženja – opisano u čl. 246. st. 1. i 2. KZ/11 u vezi čl. 38. KZ/11 u vezi čl. 329. st. 1. tač. 4. i st. 2. KZ/11, a kažnjivo po čl. 329. st. 1. tač. 4. KZ/11 te je navedeni optuženi osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine i 4 (četiri) mjeseca u koju kaznu mu je uračunato vrijeme provedeno u istražnom zatvoru u vremenu od 18. novembra 2015. do 17. decembra 2015. Istom optuženom je zbog navedenih krivičnih djela izrečena sporedna novčana kazna u iznosu od 750.000,00 evra. Optuženi je obavezan na plaćanje imovinskopravnog zahtjeva GNK Dinamo u iznosu od 2.088.367,45 evra kao i plaćanje troškova krivičnog postupka u iznosu od 70.000,00 evra”, stoji u presudi.

Istog dana, Županijski sud u Osijeku donio je presudu na osnovu sporazuma stranaka u krivičnom predmetu protiv S.S. zbog krivičnih dela protiv privrede – pomaganje u zloupotrebi povjerenja u privrednom poslovanju počinjenom u okviru zločinačkog udruženja – opisano u čl. 246. st. 1. i 2. KZ/11 u vezi čl. 38. KZ/11 u vezi čl. 329. st. 1. tač. 4. i st. 2. KZ/11, a kažnjivo po čl. 329. st. 1. tač. 4. i st. 2. KZ/11 u vezi čl. 52. KZ/11. Optuženom je izrečena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od 11 (jedanaest) meseci koja će biti zamenjena radom za opšte dobro na način da se 1 (jedan) dan zatvora zameni za 2 (dva) sata rada. Osim toga, optuženom S.S. izrečena je sporedna novčana kazna u iznosu od 50.000,00 evra.
Svi uključeni u ovaj slučaj, od odbrane okrivljenih preko USKOK-a do Županijskog suda u Osijeku, učinili su sve da onemoguće prisustvo novinara na današnjem ročištu. Podsjećamo, proteklog vikenda Dinamo je objavio da je s Marijem Mamićem i Sandrom Stipančićem postignut dogovor o namirenju štete prema kojem su njih dvojica dužni isplatiti dva miliona evra u roku od dva i po meseca – stoji u presudi, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Hronika

STRAVIČAN SUDAR KOD DOBOJA! Obustavljen saobraćaj, Hitna pomoć i policija na terenu

Na magistralnom putu Doboj – Gračanica došlo je do teške saobraćajne nesreće u kojoj, prema nezvaničnim informacijama, ima i povrijeđenih.

Nesreća se dogodila oko 10 časova u mjestu Gavrići kada je došlo do sudara kamiona i automobila.

Na licu mjesta nalazi se ekipa Hitne pomoć, kao i policija.
Zbog sudara na ovoj dionici puta je obustavljen saobraćaj.

Nastavi čitati

Aktuelno