Connect with us

Politika

Diplomatska pobjeda Srbije: Kosovo nije prošlo Savjet Evrope

U Savjetu Evrope je u srijedu održana diskusija o zahtjevu Prištine za prijem u tu organizaciju bez zaključka o preciznom datumu stavljanja na agendu Savjeta o ponovnoj raspravi.

Državni sekretar u MSP Nemanja Starović rekao je da je riječ o maloj diplomatskoj pobjedi Srbije, a da je ključan argument naše strane bio taj da bi se glasanjem pokazalo da je Savjet Evrope u krizi i da nema neophodnog jedinstva.

Priština je zvaničan zahtjev za prijem u Savjet Evrope uputila 12. maja. Međutim, prema proceduri, da bi zahtjev bio uzet u razmatranje, potrebna je podrška više od dvije trećine članova Komiteta ministara Savjeta Evrope.

– Mnogo smo radili na tome, ono što vidimo kao ishod je mala diplomatska pobjeda Srbije. Juče je otpočela rasprava o zahtjevu Prištine za sticanje članstva u Savjetu Evrope, ali postigli smo da se izbegne bilo kakvo izjašnjavanje i uprkos želji Prištine i njenih međunarodnih sponzora, nije otpočela procedura prijema u članstvo – rekao je za RTS državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Nemanja Starović.

Ipak, poručuje da nema prostora za opuštanje jer se može desiti da se u narednom periodu rasprava nastavi.

Starović navodi i da je argument Srbije koji su članice Savjeta Evrope uvažile da je poslednje što je potrebno SE još jedan prikaz nejedinstva.

– Bez obzira na to što Priština računa da je matematika za njih povoljna, naš argument je da bi svako preglasavanje iznova pokazalo da je SE u krizi i da nema adekvatnog stepena jedinstva. I mnoge države koje su priznale nezavisnost Kosova i Metohije uvažile su taj argument i uspjeli smo da odložimo raspravu – istakao je Starović.

Drugi argument Srbije bio je da bi prijem Prištine predstavljao kršenje statuta organizacije koji predviđa da su članice suverene države i članice UN.

Starović navodi i da nije uvek sigurno da će države koje su priznale nezavisnost i podržati zahtjev Prištine za članstvo kada za to dođe vrijeme.

– Situacija u Generalnoj skupštini UN je povoljna za nas, više od 100 članica UN nedvosmisleno ne priznaje nezavisnost, manje od 90 je onih koje priznaju i pet koje su komplikovani slučajevi – naveo je državni sekretar u MSP.

Pojašnjava da je Beograd nakon aplikacije za članstvo Prištine koje je podnijeto u maju reaktivirao kampanju za otpriznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Tako je od onda još osam država povuklo priznanje – ukupno se 26 država dosad odlučilo na taj potez.

Starović navodi da je Beograd bio privržen vašingtonskom sporazumu, prema kojem je postojao moratorijum od godinu dana za zahteve Prištine za članstvo u međunarodnim organizacijama i na rad Srbije na otpriznavanju nezavisnosti Kosova. Priština, međutim, nije htela da se taj moratorijum produži, a Srbija se ponašala kao da je još na snazi dok ga druga strana ne prekrši.

– Oni su zahtjevom za članstvo u Savetu Evrope to prekršili i nastavljeno je otpriznavanje – rekao je Nemanja Starović, prenosi Blic.

Politika

SDS ĆE IZAĆI NA IZBORE, novo ime posljednja opcija

Cilj je da Srpska demokratska stranka (SDS) nastupi na izborima pod svojim imenom i sa svojim računom, ali ako to ne bude moguće, jedno od rješenja jeste da na izbore izađemo pod imenom Srpska demokratska stranka – Volja naroda.

Rekao je ovo Milan Miličević, predsjednik SDS-a, govoreći za “Nezavisne novine” o problemima sa kojima se suočava najjača opoziciona stranka u Republici Srpskoj, te načinima na koje ih pokušavaju prevazići.

Do teške situacije u kojoj se našla ova partija, podsjećamo, došlo je zbog sankcija Kancelarije za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC), koje datiraju još iz 2004. godine, a koje su sada još više dobile na značaju, jer je račun SDS-a zvanično ugašen, što im predstavlja ogroman politički problem, koga su, poručuju i te kako svjesni. Ipak, i pored toga, cilj SDS-a je jasan – izlazak na izbore.

“U tom kontekstu je održana sjednica Glavnog odbora stranke u nedjelju, gdje je data potpuna podrška predsjedniku stranke i Predsjedništvu da iznađe puteve za učestvovanje na izborima. A kad kažem puteve, to znači da ih ima više i da ih ne mogu prejudicirati unaprijed”, poručio je Miličević, te dodao:

“Upućeni su upiti prema CIK BiH, razgovaramo sa relevantnim faktorima, a na kraju krajeva imamo potpuno jedno virtuelno stanje i sa izbornim zakonima i sve će se to otprilike razriješiti za nekih sedam do deset dana kada su u pitanju ti zakoni i način ko će i kada raspisati izbore i na kojim izborima ćemo učestvovati.”

A bez obzira na to kakav bude epilog rečenog, Miličević poručuje da će SDS učiniti sve da pod svojim imenom nastupi na izborima.

“Tu mislim i pod imenom Srpska demokratska stranka i sa svojim računom, gdje postoje neke zakonske opcije, bilo kroz Izborni zakon, bilo kroz pravilnike izborne komisije. A ako to ne bude bilo moguće, ako to bude jače od naše želje da nastupimo kao SDS, kao što smo uvijek nastupali, postoji opcija da nastupimo kao Srpska demokratska stranka – Volja naroda! Naravno da je to posljednji način da bismo izašli na izbore, koji je potpuno legalan i mi bismo voljeli da ga ne koristimo, nego da idemo onako kako smo uvijek išli. Ali, bez obzira na to, kako bilo da bilo, učestvovaćemo na izborima i na taj način ćemo i sprovoditi našu kampanju, sa obilježjima SDS-a, sa našim političkim programima i stavovima, ne nekim drugim. Ovo što govorim je komplikovano, ali i izvodljivo da SDS legalno i legitimno učestvuje na izborima”, pojasnio je Miličević.

Na pitanje šta će biti garancija SDS-u da će učestvovati na izborima ako preregistruju ime stranke, on podsjeća da Izborni zakon propisuje da svaki politički subjekt registrovan u sudu i koji ima regularan račun može učestvovati na izborima. Kaže i da bi u slučaju preregistracije morali da pod novim imenom prikupe određen broj potpisa (dosad je to bilo 3.000), što je obaveza svih koji nisu parlamentarna stranka.

Po pitanju gašenja računa, SDS je došao u toliki problem da je sve svoje zaposlene morao obavijestiti da će biti upućeni na Zavod za zapošljavanje RS kako bi ostvarili određeni dio ličnog dohotka koji im sljeduje po zakonu.

“To je bilo neophodno, jer bi oni u ovom zakonskom roku izgubili pravo da se prijave na Zavod, da imaju socijalno i zdravstveno, minimalne plate, zavisno od dužine radnog staža. Ostatak razlike u plati biće refundiran direktno njima. Mi sada nemamo mogućnost da putem računa dobijamo tranše koje dobijamo iz lokalnih zajednica, iz republičkog i državnog budžeta na osnovu broja odborničkih i poslaničkih mandata. Sav taj novac je sada blokiran, zamrznut i ne može biti isplaćen”, pojasnio je Miličević.

Takođe, naveo je i da se prema ovim zaposlenicima ne mogu primijeniti izmjene i dopune Zakona o radu, koje su usvojene prošle sedmice u NS RS, a kojima se definiše isplata ličnih primanja za one koji su pod američkim sankcijama.

“To je zato što naši radnici nisu direktno pod sankcijama, već je SDS, pa novac opet ne možemo prebaciti direktno na njihove račune”, pojašnjava predsjednik SDS-a.

Ono što nas je zanimalo u kompletnoj priči jeste i to da li je rukovodstvo SDS-a pokušavalo da pronađe način da budu skinuti sa američke crne liste, odnosno da li postoji šansa da sankcije budu ukinute. Miličević je rekao da je bilo razgovora o tom pitanju, ali i da treba biti realan i kazati da je to nemoguća misija bar do izbora.

“Prisjetimo se samo ‘Integral inženjeringa’, koji je prije godinu dana podnio zahtjev za skidanje sankcija, pa su nedavno objavili da su to uspjeli. Dakle, dug je to rok i to se ne može realno uraditi do lokalnih izbora”, zaključio je lider SDS-a za “Nezavisne”.

Nastavi čitati

Politika

DANAS VANREDNA SJEDNICA Predsjedništva BiH o Kosovu

Na zahtjev srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović danas će biti održana vanredna sjednica Predsjedništva BiH.

Kako saznaje Srna, Cvijanović je juče uputila zahtjev za održavanje vanredne sjednice sa samo jednom tačkom dnevnog reda – stav Predsjedništva u vezi sa apliciranjem Kosova* za članstvo u Savjet Evrope.

Nastavi čitati

Politika

DODIK PONOVIO “Bošnjaci rezolucijom o Srebrenici SRUŠILI SAV POSTIGNUTI NAPREDAK BiH”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da su Bošnjaci rezolucijom o Srebrenici srušili pozitivan napredak koji je ostvarila BiH.

– /Denis/ Bećirović, /Željko/ Komšić i /Elmedin/ Konaković, kao i ostali bosanski muslimani, upregli su sve resurse i snage da pokažu zašto Srbi sa Bošnjacima ne mogu da žive i da je jedina opcija miran razlaz – istakao je Dodik.

On je naveo da je BiH koju oni predstavljaju plod njihove mašte, da ne postoji, te sve što oni rade nema nikakvog značaja ni za Republiku Srpsku, ni za BiH ako je ustavna i dejtonska.

– Oni predstavljaju svoje politike, što opet nije od nekog značaja, jer njihov kapacitet za donošenje bilo kakvih odluka u BiH, pa i u Federaciji, je ravan nuli – dodao je Dodik.

Prema njegovim riječima, da je BiH država, to što oni rade bilo bi već kažnjeno.

– Međutim, BiH je silom sklepani projekat međunarodne zajednice. Prema tome, ništa što oni rade nema značaja ako ne postoji saglasnost predstavnika tri konstitutivna naroda – napisao je Dodik na mreži “Iks”.

Dodik je napomenuo da su Bošnjaci za građenje unitarističkog pokreta dobili podršku nekoliko velikih i moćnih zemalja, koje sponzorišu rezoluciju o Srebrenici kako bi bosanskim muslimanima isporučili njihovu državicu u kojoj neće biti Srba i Hrvata.

On je ponovio da je donošenje rezolucije o Srebrenici nespojivo s nastavkom postojanja BiH i da to treba da znaju svi koji podržavaju tako nešto.

– Glupa tvrdnja kako to, navodno, vodi pomirenju govori o podmuklim namjerama – dodao je Dodik.

On je naglasio da su Bošnjaci izašli iz okvira Dejtona i iz BiH svojim jednostranim akcijama.

– Mi smo shvatili poruke i uradili sve da omogućimo funkcionisanje Republike Srpske u takvim uslovima. Pokretanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN pokazuje da Bošnjaci ne žele biti u dejtonskoj BiH, što je dovoljno jasan znak da se naši putevi razilaze po svim osnovama – istakao je Dodik.

Prema njegovim riječima, jedan dio zemalja manipuliše pričom o Srebrenici.

– Republika Srpska ne pristaje da ostane u zajednici u kojoj bosanski muslimani žive za to da Republici Srpskoj bude loše i čine sve da nam otežaju život – istakao je Dodik.

Dodik je naglasio da je Republika Srpska opredijeljena za mir, stabilnost, razvoj i dobar život svih njenih građana.

– Mi ne želimo ništa tuđe i ne možemo živjeti s onima koji rade protiv nas. Vrijeme je da svako krene svojim putem. Bosanski muslimani su već krenuli – zaključio je Dodik.

Srna

Nastavi čitati

Aktuelno