Connect with us

Društvo

Djeca iz vrtića zaluđena likom iz horor igrice

Da mališani danas odrastaju pod uticajem interneta i virtuelnih trendova koji nerijetko podstiču na nasilje, svjedoči i primjer iz prnjavorskog vrtića, gdje je većina djece kao omiljenog junaka nacrtala Huggy Wuggy, plišanu igračku napravljenu prema liku iz horor video-igre.

Kontroverzna igračka, koja je za kratko vrijeme postala veoma popularna u svijetu, iako se čini kao prijateljski raspoložena maskota stvorena za grljenje, opasno je čudovište iz horor video-igre “Poppy Playtime”.

Njegova uloga u video-igri, koja nije namijenjena mlađima od 12 godina, je da konzumira meso ljudi, a da stvar bude još gora, “Jutjubom” i sličnim platformama kruže pjesme u kojima Huggy Wuggy poziva na ubijanje, krvave pohode, griženje zubima i stiskanje zagrljajem do smrti. Iako to nisu zvanične pjesme pomenute video-igrice mališanima su dostupne putem interneta, zbog čega stručnjaci apeluju na roditelje da kontrolišu i selektuju šta djeca gledaju i da li je to primjereno njihovom uzrastu.

Međutim, mnogi roditelji u toj igrački ne vide ništa sporno, a to potvrđuje i vaspitačica u vrtiću “Pčelica” iz Prnjavora Milijana Krajišnik.

“Kada smo mališanima dali slobodno vrijeme da crtaju šta oni žele, više od pola ih je nacrtalo Huggy Wuggy kao omiljenog lika. Praksa je da djeca petkom u vrtić ponesu svoju omiljenu igračku. Vidjeli smo da svi donose tu igračku. Ispočetka nismo znali ništa o tome, a onda smo istraživali o čemu se radi, te shvatili o čemu je riječ”, rekla je Krajišnikova.

Ona ističe da nacrtana čudovišta izgledaju strašno, sa ustima i zubima koji izgledaju krvavo.

“Zaprepastila sam se kada sam vidjela crteže. Čovjek se zapita šta se dešava. Pokazali smo to i roditeljima, ali pojedinci u tome ne vide ništa sporno”, rekla je Krajišnikova.

Djeci, kako kaže, u vrtiću ukazuju na štetnost ovakvih igračaka, ali sve pada u vodu, jer roditelja smatraju da je to u redu.

“Pitali smo ih zašto to kupuju djeci i da li su čitali o tome, a oni kažu da su i prije postojali svakakvi likovi, te to opravdavaju time da je djeci naletjela faza i da im se sviđa, ništa više”, rekla je Krajišnikova.

S druge strane, stručnjaci kažu da je veoma važno voditi računa čime se djeca igraju, te da igračke treba da podstiču empatiju i kreativnost, a ne nasilje. Dječji psihoterapeut Snježana Kašiković kaže da bi roditelje trebalo edukovati o tome kakve tegobe neprimjerene igračke mogu da izazovu, poput strahova i tikova.

“Igračke treba da budu prilagođene uzrastu. Najbolje su one koje nisu previše strukturisane. Uvijek su dobar izbor kockice, lopte i one igračke od kojih može nešto da se gradi, te autići i lutke”, kazala je Kašikovićeva.

Marketing
Psiholog Boško Petrović kaže da igračke postaju popularne zahvaljujući dobrom marketingu.

“Mališani kada vide da se nešto reklamira i da su djeca u pozadini srećna što imaju tu neku igračku, oni se odmah identifikuju i žele da i oni budu srećni. Ako troje djece u jednom vrtiću ima istu igračku, odmah je žele i ostali”, rekao je Petrović.

Društvo

NAKON 24 GODINE NOVI DIREKTOR! Boris Srdić na čelu Banjalučke berze

Boris Srdić, master ekonomije iz Banjaluke, imenovan je za novog direktora Banjalučke berze.

Mandat traje pet godina, pa će Srdić dužnost obavljati od 17. novembra ove godine do 17. novembra 2030.

Komisija za hartije od vrijednosti Republike Srpske dala je saglasnost na njegovo imenovanje.

Podsjetimo, Srdić će na poziciji direkora zamjeniti dosadašnjeg Milana Božić, koji je ovu funkciju obavljao od 2001. godine.

U obrazloženju se navodi da je na osnovu dostavljene dokumentacije utvrđeno kako Srdić posjeduje odgovarajuća stručna znanja i iskustvo koja ga kvalifikuju za obavljanje funkcije direktora Banjalučke berze.

Konkurs za direktora Banjalučke berze raspisan je 13.oktobra.

Rješenje Komisije je konačno i protiv njega nije dozvoljena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor tužbom Okružnom sudu u Banjaluci u roku od 30 dana od dana prijema rješenja.

Nastavi čitati

Društvo

DAN POTPISIVANJA DEJTONSKOG SPORAZUMA: Petak neradni dan u Republici Srpskoj

U skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske, petak, 21. novembar 2025. godine, Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, je republički praznik i neradni dan.

“U dane praznika Republike Srpske ne rade republički organi i organizacije, organi jedinice lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti”, saopšteno je iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske.

Istoimenim Zakonom je, kako su dodali, propisano da će načelnik opštine, odnosno gradonačelnik odrediti koja su preduzeća, ustanove i druge organizacije sa područja jedinice lokalne samouprave dužne da rade, radi zadovoljenja neophodnih potreba građana, u dane praznika i u kom obimu.

Nastavi čitati

Društvo

PRVI SNIJEG PRVE POTEŠKOĆE: Vozači prijavljuju brojne probleme na putevima

Pad temperature i prvi snijeg već su donijeli brojne poteškoće na putevima širom Srpske i BiH, a vozači na grupama o dešavanjima u sobraćaju od jutros prijavljuju probleme na više dionica.

Zbog snijega koji je padao tokom protekle noći, stanje je naročito komplikovno na planinskim putevima, jer na pojedinim mjestima snijeg nije očišćen još uvijek, a saobraćajnice su klizave.

Najveće probleme imali su vozači kamiona, a nekoliko njih ostalo je zaglavljeno na putevima.

“Put Kotor Varoš – Kneževo. Prije Živinica iz pravca Kotor Varoš, zaglavljen šleper”, obavijestio je jutros jedan vozač ostale učesnike u saobraćaju, dodavši da je put ipak prohodan.

Slična situacija zabilježena je i kod Šipova.

“Od Šipova prema Kupresu snijeg, kamion se popriječio na putu, na ulasku u Strojice”, napisao je jedan vozač na grupama o dešavanjima u saobraćaju.

Pored snijega vozačima jutros probleme prave i klizave saobraćajnice, zbog kojih je i u Banjaluci jutros prijavljeno nekoliko udesa. Tako su vozači prijavljivali saobraćajke na Zapadnom tranzitu kod “Centruma” i u blizini semafora kod “Kramara”.

Nastavi čitati

Aktuelno