Connect with us

Društvo

DJEČAK IZ REKAVICA SPASEN NADLJUDSKIM NAPORIMA! 4 sata ekipe HITNE I CIVILNE se probijale kroz SMETOVE

Ekipe Hitne pomoći i civilne zaštite iz Banjaluke sinoć su provela čak četiri sata probijajući se kroz puteve zavijane snijegom kako bi stigla do djeteta u mjestu Rekavice nadomak ovog grada. Dijete je bilo priključeno na respirator, a zbog vremenskih nepogoda nestalo je električne energije.

Željko Mali, otac bolesnog dječaka, podijelio je za Blink svoju priču o dramatičnom iskustvu tokom posljednje snježne oluje i nestanka struje, koji je doveo njegovog sina i mnoge druge porodice u izuzetno teške uslove.

– Sinoć smo evakuisani zahvaljujući civilnoj zaštiti, kao i gradskoj upravi i svima koji su nam izašli u susret. Pomogli su nam, došli do nas, obezbijedili nam agregat kada nam je bilo najpotrebnije. Nažalost, dva agregata koja smo imali su vremenom prestala da rade – rekao je Zeljko Mali.

On je posebno istakao neljudske uslove u kojima su bili prisiljeni da borave.

– Ljudi su na leđima nosili po 15-20 kilometara agregat i gorivo, donosili vodu, hranu i sve što nam je bilo potrebno – rekao je on.

Prema njegovim riječima, nestanak struje u ovim uslovima nije neuobičajen, ali situacija je postala alarmantna zbog stanja njegovog sina, koji mora imati konstantan naponski izvor struje zbog medicinskih aparata.

– To što nestane električna energija nije neobično, jer često se dešava da nestane struja kad pada kiša, duva vjetar ili pada snijeg. Ali zabrinjavajuće je bilo već drugog dana kada je nestalo struje jer mi moramo stalno imati struju, posebno zbog mog sina. Aparati jednostavno moraju biti priključeni na struju – objasnio je Zeljko.

Iako je to samo početak problema, on navodi trenutak kada je počela panika.

– Drugi dan je već bila neka panika. Nismo bili spremni na toliku količinu snijega, nismo imali dovoljno goriva da bi agregat mogao da radi. Želim da pohvalim brzu reakciju civilne zaštite, koja je tokom cijelog vremena bila u kontaktu sa mnom – navodi on.

Otac bolesnog dječaka, koji je rođen 2009. godine, ispričao je kako su u njegovoj porodici prvi znaci problema postali vidljivi kada je dječak imao dvije godine.

– Normalna trudnoća, normalan porod, sve je prošlo u najboljem redu, ali sa dvije godine smo primijetili da ima nekih komplikacija. Tokom hodanja je malo gegao. Potražili smo pomoć doktora, a ispostavilo se da ima distrofiju mišića – navodi Željko.

Porodica je više puta putovala u inostranstvo na preglede, a Vuka su vodili u Grčku, u Atinu, gdje je proveo tri mjeseca i gdje je potvrđena dijagnoza. Kaže da od velike pomoći bi im bilo da imaju aparat koji im je neophodan za liječenje dječaka.

– “CoughAssist” aparat nam je potreban, a trenutno u BiH ne može da se nađe, i prilično je skup – rekao je Zeljko.

Na kraju, Željko je apelovao na nadležne da pomognu.

– Ovim putem bih zamolio nadležne, ako imaju sluha prema nama, da prepoznaju našu situaciju. Jako nas je malo, možda desetak porodica u BiH, koje imamo djecu koja su na respiratorima i kojima je neophodna električna energija 24 sata dnevno kako bi djeca preživjela – zaključio je on.

Njegova priča je apel za akciju i podršku porodicama čija djeca zavise od stalne medicinske opreme, a posebno u situacijama kada se susretnu s prirodnim nepogodama.
Blink

Društvo

NEMA KO DA SIPA KAFU! Ugostitelji u Bijeljini pred kolapsom, konobari masovno bježe u EU!

Ugostiteljski sektor na području grada Bijeljina se već duže vrijeme suočava sa izazovom nedostatka kvalifikovane radne snage, naročito u zanimanjima kao što su konobari i kuvari.

Ovaj trend se, prema procjenama Područne privredne komore Bijeljina, nastavlja i tokom ove ljetne sezone, s obzirom na povećanu tražnju za ovim uslugama.

“Problem je dodatno izražen zbog velike mobilnosti radno sposobnog stanovništva, koje lako nalazi zaposlenje u zemljama Evropske unije. Poslodavci iz Hrvatske, Slovenije i Crne Gore u velikoj mjeri traže radnike iz Republike Srpske i Federacije BiH i to konobare, kuvare, sobarice, skladištare i građevinske radnike. Često i direktno kontaktiraju potencijalne radnike, nudeći bolje uslove, naročito u pogledu zarada”, kažu iz Područne privredne komore Bijeljina za portal InfoBijeljina.

Ipak, vjeruju da će mjere Vlade Republike Srpske, poput povećanja minimalne plate i subvencionisanja poreza na povećanje plata doprinijeti smanjenju odliva radne snage. Takve mjere, kako tvrde, predstavljaju ohrabrenje poslodavcima da poboljšaju uslove rada, čime se stvaraju preduslovi za veće zadržavanje radnika u domaćem ugostiteljstvu.

“Dodatno, rast najniže i prosječne plate u Republici Srpskoj, kao i poboljšanje uslova unutar ugostiteljske djelatnosti, može smanjiti pritisak na odlazak radne snage u inostranstvo. Treba naglasiti da situacija u zemljama regiona, iako naizgled atraktivna, nije bez izazova”, rekli su iz Područne privredne komore Bijeljina za portal InfoBijeljina.

Područna privredna komora Bijeljina, kako tvrde, aktivno radi na povezivanju privrednih društava sa obrazovnim ustanovama koje školuju kadar u ovoj oblasti, te podržava inicijative za prekvalifikacije, dodatne obuke odraslih i jačanje praktične nastave u realnom sektoru.

“U Srednjoj stručnoj školi Janja postoji obrazovni program koji između ostalog školuje kadrove za zanimanja kao što su kuvar, konobar, ugostiteljski i kulinarski tehničar. Kroz proces dualnog obrazovanja, za čije sprovođenje je ovlašćena Privredna komora, učenici praktičnu nastavu obavljaju u ugostiteljskim objektima koji im često po završetku školovanja nude stalno zaposlenje”, dodali su.

Nastavi čitati

Društvo

KO ĆE NAS LIJEČITI?! Zdravstvo u Srpskoj na ivici kolapsa – nema ni doktora, ni tehničara!

Zdravstveni sistem Republike Srpske suočava se sa ozbiljnim izazovima u pogledu kadra, a posebno je izražen nedostatak specijalista u timovima porodične medicine i medicinskih tehničara.

Nebojša Šešlija, direktor Bolnice “Srbija” u Istočnom Sarajevu, kazao je za “Nezavisne novine” da ustanova još uspijeva održati nivo rada kao prethodnih godina, ali da odlazak osoblja postaje ozbiljan problem.

“Najveći izazov trenutno predstavlja odlazak medicinskih tehničara u dvije privatne zdravstvene ustanove u Sarajevu. Zbog toga pokušavamo da obezbijedimo kadar iz drugih dijelova Republike Srpske, jer na području cijelog Istočnog Sarajeva trenutno nema nijednog medicinskog tehničara na evidenciji Zavoda za zapošljavanje”, istakao je Šešlija.

Kada je riječ o ljekarima specijalistima, situacija je, kako kaže, još ozbiljnija.

“Ljekara specijalista jednostavno nema, ne možemo ih pronaći – kratko i jasno”, poručuje Šešlija.

Slična situacija zabilježena je i u najvećoj ustanovi primarnog nivoa zdravstvene zaštite u RS, u Domu zdravlja Banjaluka.

U ovoj ustanovi trenutno u Službi porodične medicine radi 135 doktora, od čega je 11 na specijalizaciji, dok ostala 124 doktora rade u 33 ambulante širom gradskog, prigradskog i seoskog područja.

Iako broj zaposlenih na prvi pogled izgleda dovoljan, iz Doma zdravlja upozoravaju da se suočavaju sa ozbiljnim organizacionim problemima, prije svega zbog odlaska specijalista u starosnu penziju.

“Tokom prošle godine u penziju je otišlo sedam specijalista porodične medicine, dok se u 2025. očekuje odlazak još pet njih. U 2026. godini predviđen je odlazak 11 specijalista, a u 2027. još šest. Dakle, u periodu od 2023. do 2027. godine, našu službu napustiće ukupno 31 specijalista porodične medicine”, navode iz ove ustanove.

Posebno zabrinjava, kako ističu, sve slabije interesovanje mladih ljekara za specijalizaciju iz porodične medicine, što dodatno otežava planiranje i zamjenu kadra.

“Ipak, u prethodnih godinu dana ostvaren je određeni napredak. Zaposleno je 17 mladih doktora medicine, koji postepeno preuzimaju timove kolega koji odlaze u penziju. Na taj način, barem djelimično, osigurava se kontinuitet rada i stabilnost pružanja zdravstvenih usluga”, ističu iz ove zdravstvene ustanove.

Pojasnili su da je do 17. jula ove godine Dom zdravlja Banjaluka napustilo ukupno devet doktora različitih specijalnosti, po različitim osnovama.

Mirko Šerbedžija, predsjednik Sindikata medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske, kaže za “Nezavisne novine” da je stanje u kadrovskom smislu i dalje izazovno, i pored dva povećanja plata u posljednje vrijeme.

“Upitan je kadar koji ulazi u zdravstvene ustanove, ali upitno je i ko će nas to sutra liječiti”, kazao je Šerbedžija.

Istakao je da radnici nisu nezadovoljni, ali da bi svakako više ostajali u Srpskoj da su plate veće.

Nastavi čitati

Društvo

PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!

Odbornik PDP-a u Novom Gradu, Dario Carić, zajedno sa mještanima i opozicionim odbornicima, podnio je danas zvaničnu inicijativu Opštini Novi Grad, kojom se zahtijeva hitna intervencija na sanaciji lokalnog puta koji vodi od naselja Rakani i Damjanići prema opštini Кrupa na Uni.

Кako je navedeno u inicijativi, dionica puta je u izuzetno lošem stanju, a poseban problem predstavlja nekontrolisano rastinje koje je u potpunosti zauzelo bankine i dio kolovoza, što značajno smanjuje preglednost i ugrožava bezbjednost saobraćaja.

– Smatramo da je u interesu svih građana da nadležne službe u što kraćem roku pristupe sistematskom krčenju rastinja i uređenju ove dionice puta, kako bi se obezbijedila sigurnost i normalno odvijanje saobraćaja – poručio je Carić.

Mještani ovog kraja, koji se godinama suočavaju sa istim problemom, ističu da više nemaju strpljenja da čekaju i da očekuju hitnu reakciju nadležnih.

Nastavi čitati

Aktuelno