Connect with us

Banjaluka

Dječje ideje prenesene na zid škole u Banjaluci: Muralom protiv nasilja

Osluškujući ideje osnovaca i njihovih nastavnika, na fiskulturnoj sali OŠ “Borisav Stanković” u banjalučkom naselju Lazarevo umjetnici iz ovog grada naslikali su mural, kojim se želi poslati poruka sigurnosti te prevenirati nasilje među djecom.

On je izrađen u okviru projekta koji Fondacija “Udružene žene” realizuje zajedno sa “UN Woman” u BiH, a kao dio globalnog programa “Sigurni gradovi, sigurni javni prostori za žene i djevojčice”, čiji je cilj prevencija nasilja u javnim prostorima, u koji spadaju i obrazovne ustanove.

Gorica Ivić, iz Fondacije “Udružene žene”, za “Nezavisne novine” kaže da su zajedno sa stručnim osobljem ove škole došli do ideje da na jednom zidu oslikaju mural koji šalje poruku sigurnosti, a koji uljepšava ovaj prostor.

“Proces je trajao nekih šest mjeseci, a imali smo dvije radionice sa učenicima, gdje smo ih kroz rad upoznavali sa sigurnošću u javnom prostoru, uznemiravanju. Oni su dali prijedloge kako bi sve trebalo da izgleda, a na osnovu ideja izrađena su dva idejna rješenja, od kojih je izabrano konačno. Ideja murala je da uz univerzalne simbole koji nas spajaju i koji šalju poruke pozitivne društvene vrijednosti, kao što je slikanje, drugarstvo, solidarnost, ravnopravnost polova, promovišemo tu vrstu ponašanja, ali i da skrenemo pažnju na to da su prisutni i drugi načini ponašanja, koji nisu prihvatljivi, kao što je ruganje, uznemiravanje itd. tako da mural u jednom dijelu predstavlja prikriveni dio koji ne želimo, a drugi dio otkriva oblike ponašanja koje škola želi da njeguje”, objašnjava Ivićeva.

Ističe da je najvažnije da škola bude sigurno mjesto, a da sigurnost podrazumijeva da su učenici slobodni da se raduju, ali da mogu reći u školi ako im se desi nešto loše, a kako bi škola preduzela dalje korake u rješavanju tog problema.

Na osnovu ideja učenika i učenica koji pohađaju ovu školu uz podršku učitelja i učiteljica, umjetnici Boris Domazet i Milan Stanivuković naslikali su ovaj mural, a Domazet ističe da je projekat trajao mjesec dana i sastojao se iz više segmenata.

“Početni segment su bile radionice koje smo radili zajedno sa Fondacijom ‘Udružene žene’, osobljem škole i osnovcima s ciljem širenja svijesti o problemu vršnjačkog nasilja i seksualnog uznemiravanja, te razrade i dobijanja ideje za mural. Radionice su bile u dva termina, a na prvom smo, zajedno sa psihologom i pedagogom škole, radili vježbe s ciljem što boljeg razumijevanja datog problema, dok je drugi termin obuhvatao rad u grupama, gdje su osnovci imali priliku da predoče ideje i vizije kako bi mural mogao da izgleda”, objašnjava Domazet za “Nezavisne”.

Na osnovu ideja oni su dostavili dva primjera, nakon čega su nastavnici i đaci izglasali konačno rješenje, te je počelo oslikavanje zida.

“Sam proces protekao je u redu. Male poteškoće predstavljao je zid, koji je bio u prilično lošem stanju te smo morali da skinemo jedan sloj fasade i zakrpimo dosta nedostataka kako bismo imali prihvatljivu podlogu za rad”, ističe Domazet i dodaje da se njih dvojica time bave duži niz godina, tako da nemaju strogo definisanu podjelu poslova, nego se trude da se nadopunjavaju, kako bi dobili što bolji rezultat.

“Pošto radimo kombinovane tehnike, kolega uglavnom radi četkama, a za mene je sprej primarna tehnika, no ponekad se zna desiti da podijelimo rad ako vidimo da bi neka od tih tehnika bolje odgovarala na određenom dijelu. Iako svako od nas ima posao kojim se primarno bavi, slikanje murala nam dođe kao dodatna djelatnost, a obojica uživamo u radu na ovakvim projektima. Za nas to predstavlja bijeg od rutine, ali i veliku ljubav, jer je ulična umjetnost za obojicu bila početak bavljenja umjetnošću “, zaključuje Domazet.

Nezavisne

Banjaluka

BASARA DANAS U GOLEŠIMA “Zajedništvo, vjera i podrška temelj su života na selu!”

U ime gradonačelnika Banjaluke, Adriana Basara potpisnik Odjeljenja za demografiju i brigu o porodici boravila je danas u mjesnoj zajednici Goleši, gdje je prisustvovala vjerskoj službi Masli.

Uz okupljene mještane, učestvovala je u molitvi za rodnu i blagoslovenu godinu, naglašavajući važnost zajedništva, vjere i očuvanja tradicije.

“Zajedno sa vjerujućim narodom, molili smo se za rodnu i blagoslovenu godinu, u duhu zajedništva i ljubavi prema vjeri i tradiciji”, poručila je Basara.

Posebno zadovoljstvo, kako ističe, donijelo je zajedničko učešće u izgradnji parohijskog doma koji će služiti kao prostor za okupljanje, molitvu i podršku.

“Ovo mjesto za mene nosi posebnu emociju, jer su se upravo ovdje, u Subotici, upoznali moji roditelji. Majka došla iz Bijeljine da uči djecu, a otac iz Kikinde. I ja sam kao beba živjela upravo ovdje, u stanu u osnovnoj školi, pa srcem osjećam svaku promjenu i napredak u našem selu”, izjavila je.

Kao majka četvoro djece, naglašava koliko vjeruje u snagu porodice i lokalne zajednice, te ističe da će se zalagati da sela ostanu živa.

“Vjerujem u snagu porodice i zajednice, i trudiću se da naša sela žive, da se u njima rađa i ostaje”, poručila je Basara, zahvalivši se na toplom dočeku i izrazivši nadu da će se i naredne godine ponovo okupiti – u zdravlju i radosti.

 

Nastavi čitati

Banjaluka

SNSD UBIJA BANJALUKU! Višekruna: Neusvajanje regulacionih planova negativno se odražava na prihode Grada

Posljedice neusvajanja budžeta i neodržavanja sjednica osjećaju se u svim segmentima rada i funkcionisanja Grada Banje Luke.

Poručio je ovo ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za prostorno uređenje Vuk Višekruna, istakavši da je prošlo gotovo godinu dana otkako se pred odbornicima nisu našle tačke koje donose prihode Gradu.

-Sve je na čekanju. Između ostalog gotovo godinu dana na čekanju je i 25 tačaka koje se odnose na regulacione planove, među kojima je i Nacrt urbanističkog plana, a koji bi trebalo da bude upućen na javni uvid – rekao je Višekruna.

On je naglasio da je dinamika gradnje u Banjoj Luci na zadovoljavajućem nivou, ali da bi se ovakva praksa Skupštine Grada mogla odraziti na prihode.

– Od maja prošle godine odbornici Skupštine Grada nisu razmatrali niti usvojili nijedan regulacioni plan, a ukoliko se ovakva praksa nastavi to će se negativno odraziti na prihode Grada – pojasnio je Višekruna.

Govoreći o procesu besplatne legalizacije, Višekruna je rekao da se rješavanje zahtjeva za legalizaciju objekata na području grada odvija u kontinuitetu, istakavši da je do sada smo legalizovano više od 7.000 objekata.

-Što se tiče samog postupka legalizacije odavno smo prešli i legalizovali polovinu individualnih stambenih objekata u gradu, te u skladu sa trenutnom dinamikom proces bi trebalo da u potpunosti bude okončan već tokom iduće godine – kazao je ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za prostorno uređenje

Nastavi čitati

Banjaluka

DRINIĆ “Sa posebnom radošću, obilježili smo imendan igumana manastira Gomionica”

U manastiru Gomionica oibilježen je Dan slovenskih prosvjetitelja Ćirila i Metodija, a prisustvovali su i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i generalni sekretar PDP-a Nebojša Drinić.
U manastiru Gomionica svečano smo obilježili Dan slovenskih prosvjetitelja Ćirila i Metodija, velikih učitelja čije nasljeđe i danas osnažuje našu duhovnost i kulturu. Osim toga, sa posebnom radošću, obilježili smo imendan igumana manastira Gomionica, duhovnog vođe i čuvara ovog svjetionika vjere i tradicije. Njegova posvećena molitvena briga i mudro vođstvo potvrđuju značaj manastira kao mjesta duboke duhovne obnove, služenja narodu i očuvanja naših svetinja-kazao je Drinić i dodao:

 

-Svi smo mi, na ovaj ili onaj način, misionari života i vjere. Razlika je samo u tome šta izaberemo kao svoju misiju — da li ćemo biti misionari za narod, nosioci svjetlosti, ljubavi i nade u svojoj zajednici, ili ćemo svoj put usmjeriti na neki drugi način. Odabirati put služenja narodu znači prihvatiti odgovornost. Tako se i ponašamo.

Nastavi čitati

Aktuelno