Connect with us

Društvo

Do 3. novembra mora da dostavi medicinsku dokumentaciju

Sud BiH još čeka medincisku dokumetnaciju od nekadašnjeg komandanta Trećeg korpusa tzv. Armije BiH Sakiba Mahmuljina, ali konstanto preduzima zakonom propisane radnje koje se odnose na to da on bude upućen na izdržavanje kazne zatvora, rečeno je Srni u Sudu BiH.

Iz Suda su naveli da Mahmuljin ima rok do 3. novembra da dostavi potrebnu medicinsku dokumentaciju koju je od njega zatražio sudski vještak.

“Sud BiH je 3. oktobra zaprimio nalaz vještaka kojim je osuđeni Sakib Mahmuljin obavezan da dostavi određenu dodatnu medicinsku dokumentaciju u roku od 30 dana da bi se vještak dodatno očitovao”, pojasnili su iz Suda BiH.

Iz ove institucije su 30. septembra rekli da do tada nije završeno vještačenje medicinske dokumentacije jer Sudu BiH nije dostavljen nalaz i mišljenje vještaka da li se osuđeni Mahmuljin može liječiti u BiH i može li putovati.

“Sud će nakon zaprimanja nalaza i mišljenja vještaka odlučiti o daljem preduzimanju zakonskih radnji”, navedeno je iz Suda BiH u odgovoru na pitanje Srne da li se može očekivati da se pravosnažno osuđeni Mahmuljin vrati ili bude izručen iz Turske i šta je na tom planu preduzeo Sud BiH.

U Sudu BiH je početkom avgusta rečeno Srni da osuđeni ratni zločinac Sakib Mahmuljin nije upućen na izdržavanje kazne zatvora od osam godina jer se, prema obavještenju koje je dostavio njegov branilac, nalazi na liječenju u Turskoj.

Kako je tada navedeno, Mahmuljinu u toku krivičnog postupka i sve do njegovog okončanja nisu bile izrečene mjere zabrane.

Presuđeni ratni zločinac nekadašnji komandant Trećeg korpusa takozvane Armije BiH Sakib Mahmuljin napustio je BiH i umjesto u zatvor otišao je u Tursku.

Sud BiH je krajem aprila izrekao Mahmuljinu pravosnažnu zatvorsku kaznu od osam godina zbog zastrašujućih zločina nad zarobljenim srpskim civilima, sanitetskim osobljem i vojnicima na području Ozrena i Vozuće 1995. godine.

Jedan od advokata iz tima odbrane informisao je Sud BiH o odlasku Mahmuljina, ali tek pošto je on napustio BiH.

SRNA

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 36 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti sunčano i veoma toplo vrijeme sa maksimalnom temperaturom od 31 do 36 stepeni Celzijusovih.

U jutarnjim časovima pretežno vedro, osim na sjeveru i zapadu gdje će biti promjenljivo oblačno, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske.

Minimalna jutarnja temperatura iznosiće od 10 do 16, na jugu do 20 stepeni Celzijusovih.
Tokom dana očekuje se sve sunčanije i vruće. U popodnevnim časovima na planinama od jugozapada ka istoku umjeren razvoj oblaka, gdje lokalno može pasti i po koja kap kiše. Uveče vedro.

Duvaće slab do umjeren vjetar promjenljivog smjera.

Nastavi čitati

Društvo

SEMBERSKI POLJOPRIVREDNICI PROTESTVUJU NA RAČI: Hoćemo da živimo od svog rada (VIDEO)

Semberski poljoprivrednici danas protestuju na Graničnom prelazu Rača.

Oni su, podsjetimo, zatražili cijenu pšenice od minimalno 42 feninga i pozvali predstavnike ministarstva na razgovore u Banjaluku.

Današnja akcija, kako su ranije naveli, predstavlja nastavak njihove borbe za zaštitu domaće proizvodnje i prava poljoprivrednika, prenosi “InfoBijeljina”.

“Hoćemo da živimo od svog rada! Nama ne treba ničija sadaka! Ne mora predsjednik svake godine da dolazi da rješava ovu sramotu. Ima ko za to prima platu!”, poručio je nedavno Boško Radić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika “Sela Semberije”.

Nastavi čitati

Društvo

PORAŽAVAJUĆI PODACI UIO: Uvoz mesa skoro 14 puta veći od izvoza

Uvoz mesa u Bosnu i Hercegovinu je tokom prvih pet mjeseci ove godine veći za skoro 14 puta u odnosu na izvoz, pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH).

Kako se navodi u ovim podacima, u periodu januar-maj ove godine uvezeno je meso za oko 222 miliona KM, dok je u istom periodu izvezeno za 16,3 miliona KM.

Tako je ove godine najviše uvezeno goveđeg mesa, svježeg ili rashlađenog, za oko 135 miliona KM.

Slijedi uvoz svinjskog mesa, svježeg ili rashlađenog, za oko 46 miliona KM, pa mesa peradi i jestivih klaničkih proizvoda od peradi za oko 23 miliona KM.

Sa druge strane, najviše je izvezeno mesa peradi i jestivih klaničkih proizvoda od peradi za nešto manje od 14 miliona KM, pa mesa i jestivih mesnih klaničkih proizvoda za oko 1,5 miliona KM, te svinjskog mesa, svježeg ili rashlađenog, za oko 775.000 KM.

Kada su u pitanju države, najviše mesa i mesnih prerađevina uvezeno je iz Nizozemske, i to za oko 54 miliona KM.

Nakon Nizozemske, mesa je najviše u pet mjeseci ove godine došlo iz Italije, i to za 52 miliona KM, pa Poljske za oko 18,5 miliona KM.

Najviše je izvezeno u Crnu Goru, za 8,7 miliona KM, Srbiju za oko 2,5 miliona KM, te Hrvatsku 1,7 miliona KM.

U podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH piše i da je tokom cijele prošle godine uvezeno mesa i mesnih prerađevina za oko 590 miliona KM, dok je izvezeno ovih proizvoda za 46,2 miliona KM.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja svinjara Republike Srpske, rekao je da je ovoliki uvoz nepotreban, da ugrožava domaću stabilnost i opštu sigurnost u ishrani.

“Ovo pravi ogromnu neravnotežu između uvoza i izvoza, te samim tim i manju ekonomsku dobit. Imamo neiskorištene resurse, a preveliki uvoz iz godine u godinu sve više ugrožava domaću proizvodnju”, naveo je Maljčić.

On kaže da je nemoguće da je meso skuplje u ponudi stanovništvu u Evropi iz koje se uvozi, nego nama.

“Niko nam ne može objasniti kako to da nas Evropska unija voli i daje nam subvencionisano meso. Konstantno govorimo da su to ogromne manipulacije. Uvoz smrznutog mesa nam dolazi nakon isteka šest mjeseci, što je zabranjeno u upotrebi u Evropskoj uniji. Mi smo u rangu evropskih kućnih ljubimaca, jer kućni ljubimci u EU jedu smrznuto meso starije od šest mjeseci. Kod nas se nigdje ne može vidjeti rok trajanja mesa, odnosno “upotrebljivo do”. Radi se jedna opšta manipulacija. Datum klanja i koliko traje svježe konzumno meso, to kod nas nije regulisano, potrošači to ne znaju. To su neviđeni propusti koji utiču na zdravlje ovog stanovništva, na ekonomiju, a samim tim i veći broj farmera i ljudi koji su ugroženi tim. O ovome treba pričati što više i upozoravati javnost”, objasnio je Maljčić.

Draško Banjac, predsjednik Udruženja farmera RS, kaže da se stočni fond ne može planirati za godinu ili dvije, već unaprijed pet do 10 godina.

“Gubimo seosko stanovništvo, mladi odlaze, nema ko da radi. Brisel diktira stanje, nije to do nas. Namjerno se to radi, da se uništi naš stočni fond kako bi se uvozio taj njihov otpad”, naveo je Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno