Connect with us

Politika

DOBRE PLATE, A JEDU ZA MARKU I PO! Narod ne može da kupi krompir, a političari mlate po parlamentu uz supu i desert!

Dok se osnovci u školskim kantinama hrane sendvičima sa paštetama upitnog kvaliteta, korisnici javnih kuhinja žive od pomoći dobrih ljudi, a porodice jedva sklapaju kraj sa krajem da obezbjede pristojan porodični ručak, funkcioneri Zajedničkih institucija BiH, uz astronomske plate, u restoranima parlamenta jedu i piju po bagatelnim cijenama.

Priprema porodičnog obroka, koji bi trebao da podrazumjeva predjelo, glavno jelo sa mesom i povrtnim prilozima, te dezert u obliku voća ili kolača za većinu stanovnika u BiH je odavno prešao granice budžeta, jer su cijene namirnica posljednih godina udvotručene, pa čak i utrostručene.

Ali, za političare u Institucijama BiH koji imaju astronomske plate za ono što rade, ili bolje rečeno, ne rade to nije tako. U restoranu parlamentarne skupštine BiH, oni za manje od 10 maraka mogu da dobiju kompletan obrok uz aperitiv i kafu.

Prema navodima iz revizorskog izvještaja, cijene nisu mijenjane još od 2015. godine a i tada su bile ispod tržišnih . To u suštini znači da narod koji sebi ne može da obezbjedi kompletan obrok, hrani političare dubokog džepa.

„Imamo taj jedan model gdje su cijene u skupštinskim restoranima niže nego što su zapravo, nabavne cijene namirnica koje su neophodne da se naprave određena jela, ali i pića takođe. Postavlja se često pitanje isplativosti, i uopšte na koji način to funkcioniše.

Očigledno je da se razlika nadomješćuje iz budžeta, odnosno da se na neki način iz budžeta subvencioniše ishrana zastupnika, poslanika i slično, i da postoji veći nivo razmjevanja, njihovih potreba, nego što postoji za raumjevanje građana i njihovih potreba na nekim drugim stranama, kaže Ivana Korajlić iz Transparensi internešnala BiH

I dok političari u restoranu Parlamenta BiH biraju između mesa raznih vrsta, riba, pršuta, rižota sa morskim plodovima, supa, čorba , kolača, i slično, za istu cijenu đaci osnovne škole u Palama u školskoj kuhinji imaju sendvič sa salamama ili paštetama, tzv.šulićkama.

Ako imate dva školarca u kući trebaće vam 10 maraka samo za užinu, čija je nutritivna vrijednost za razvoj djeteta ravna nuli. Imamo i korisnike narodne kuhinje, ili one koji bi to trebali biti ali nisu, jer u BiH nema dovoljno narodnih kuhinja. Ove kuhinje nema ni u Istočnom Sarajevu, ali zahvaljujući Humanitarnom udruženju Oplemeni srce iz Istočnog Sarajeva za gladne stanovnike dvije opštine uz pomoć dobrih ljudi, obezbjedi se jedan topli obrok i to samo u zimskom periodu, koji po jednom korisniku košta 4,5 marke.

„Obzirom da imamo 80 korisnika, nas oko 11 hiljada maraka izađe jedan mjesec pripremanja tog obroka, i dostava na kućnu adresu korisnika. Ovih 80 naših korsnika sa područja opština Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo su ljudi koji su ugroženi i kojima je neophodan ovaj vid pomoći.

Tako da, jako bi nam značilo kada bi smo imali stalan izvor prihoda da tokom čitave godine možemo da obezbjedimo podjelu ovih obroka. Međutim mi za sad, uspjevamo da skupimo između 60 i 70 hiljada maraka svake godine, i odlučili smo da je taj zimski period, period kada je nabolje da podjelimo te obroke jer smatramo da je tad teže zaraditi.“istakao je Igor Lukić predsjednik Humanitarnog udruženja građana „Oplemeni srce“

Veliki broj BH funkcionera je iz Istočnog Sarajeva .Upoznati su sa borbom udruženja „Oplemeni Srce“ da nahrane gladne, ali još nikome od njih nije palo na pamet da pronađe način za stalno finanasiranje ovog udruženja. Politički analitičar Ivana Marić kaže da sve ovo pokazuje da političari znaju vrlo lako da se dogovore kako će nešto funkcionisati, ali samo kada je u pitanju briga o sebi.

„Njihove plate su nekoliko puta veće od prosječne plate, pa ipak plaćaju niže cijene. Možda bi bilo fer prema ljudima da se otvori taj restoran, pa kad im se već isplati raditi po tim cijenama, pa da i građani mogu bar nešto da osjete od te lagosnoti života političara, pa da svi mogu doći i jesti šniclu za par maraka i neke druge stvari.

Ali, sve je do građana koji na izborima ne gledaju to kada donose izbornu odluku, već gledaju ko im je najviše šarenih laža obećao i ko jim je obećao najveću zaštitu nacionalih interesa i na kraju im ništa ne da, osim poskupljenja svih vrsta, a za sebe zadrže sve beneficije“, zaključila je politiki analitičar Ivana Marić.

Nakon revizorskog izvještaja Ministarsva finansija i trezora BiH, Službi za zajedničke poslove intitucija BiH naloženo je da napravi novi cjenovnik i novi normativ hrane i pića u ovim institucijama, ali to još uvijek nije učinjeno. Treba dodati da ministri imaju pravo i na reprezentaciju u ugostiteljskim objektima pa jedu i piju džabe.

Imaju i besplatan prevoz službenim automobilima, besplatno gorivo, iz budžeta im se plaćaju i hotelski smještaji i još niz luksuznih usluga. Izgleda da je ostalo još samo da im iz budžeta počnemo plaćati struju i ostale kućne režije. Ali ko zna, možda i to usvoje do kraja mandata.

 

Politika

STANIVUKOVIĆ OKUPLJA OPOZICIJU: Sutra u Banjaluci ključni sastanak pred izbore

Predstavnici Pokreta “Sigurna Srpska”, Narodnog fronta i Srpske demokratske stranke održaće sutra, u nedjelju, 14. juna, zajednički sastanak.

Nakon sastanka, izjave za medije daće predsjednik Pokreta “Sigurna Srpska” Draško Stanivuković, predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić i predsjednik Srpske demokratske stranke Branko Blanuša.

Kako su naveli u saopštenju, sastanak će početi u 11 časova, dok su izjave za medije planirane po završetku sastanka, između 12 i 12.30 časova, u prostorijama Pokreta “Sigurna Srpska”.

Podsjećamo, Draško Stanivuković, predsjednik Pokreta “Sigurna Srpska” (PSS), pozvao je u petak, 12.juna, opozicione stranke na sastanak sa ciljem da se spriječi novo zaduženje Republike Srpske koje planira Vlada Republike Srpske.

Stanivuković je rekao da se to zaduženje mora spriječiti po svaku cijenu te da se mora hitno djelovati već u ponedjeljak, najdalje u utorak, “kroz proteste, kroz obruč oko zgrade Skupštine, kroz parkiranje auta i postavljanja nečega”.

Takođe, podsjećanja radi, Vlada Republike Srpske usvojila je u četvrtak, 11.juna, rebalans budžeta, kojim se, između ostalog, predviđa dodatno zaduženje Republike Srpske u ovoj godini od 800 miliona KM.

Stanivuković je rekao da je prvobitno planirano da se u ovoj godini Republika Srpska zaduži 1,7 milijardi KM te da sada planiraju da to bude 2,5 milijardi KM, a ako se uzmu u obzir zaduženja ustanova i javnih preduzeća, to će na kraju iznositi četiri milijarde KM.

“Moramo brzo djelovati da bismo to zaustavili”, rekao je Stanivuković.

Inače, u ponedjeljak bi trebalo da bude održana sjednica Kolegijuma Narodne skupštine Republike Srpske, a hitna sjednica već u utorak. Na toj sjednici trebalo bi da se razmatra rebalans budžeta i dodatno zaduženje od 500 miliona KM.

“Mi smo odgovorni ljudi. Nama ne ostaje mnogo vremena. Pozivam predsjednika Narodne skupštine da ovo ne stavi na dnevni red, pozivam Vladu Republike Srpske da ovo povuče”, rekao je Stanivuković.

On je rekao da se opozicija mora okupiti u ponedjeljak i u utorak već djelovati, najavljujući i mogućnost protesta, a sve sa ciljem da se ne održi sjednica u utorak.

Nezavisne

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ IZ ŠARGOVCA PORUČIO: Nećemo stati dok svaki problem građana ne bude riješen (VIDEO)

Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić subotnje poslijepodne proveo je u Šargovcu, gdje je razgovarao sa mještanima ulica Ciglane i Prijedorske o problemima sa kojima se svakodnevno suočavaju.

Drinić je istakao da su kroz saradnju sa građanima već ostvareni konkretni rezultati, među kojima su uređenje zajedničkog ulaza u naselja Šargovac i Drakulić, pomoć u rješavanju brojnih pitanja legalizacije, kao i stvaranje boljih uslova za život velikog broja porodica.

– To su rezultati koji ostaju iza nas i koji pokazuju da zajedničkim radom možemo mijenjati stvari nabolje – poručio je Drinić.

On je naglasio da predstoji još mnogo posla, ali da građani razumiju okolnosti u kojima se grad nalazi.

– Ljudi su strpljivi i svjesni da skupštinska većina koči rad, a samim tim i razvoj ovih naselja. Ipak, mi ne odustajemo. Nastavićemo da budemo među ljudima, da slušamo njihove probleme i da ih rješavamo korak po korak – rekao je Drinić.

Kako je naveo, cilj ostaje isti – stvaranje boljih uslova za život svih građana i dalji razvoj Banjaluke kao grada po mjeri čovjeka.

Nastavi čitati

Politika

OD TAKSISTE DO MINISTRA: Nakon 5 godina za volanom završio u Vladi Republike Srpske

Ned Puhovac, ministar trgovine i turizma u Vladi Republike Srpske, široj javnosti bio je nepoznat dok nije došao na ovu funkciju, a sada je otkrio da je pet godina radio kao taksista u Njemačkoj.

Maštao da bude ginekolog

On je gostujući u podcastu Srne govorio o svom životu ističući da je rođen u Brčkom gdje je završio školu.

“Kao gimnazijalac sam maštao da budem ginekolog. Sticajem okolnosti, nisam. Završio sam kao ekonomista. Poslije sam i magistrirao. Moj prvi posao je bio u Lukavcu i Tuzli. Bio sam profesor. Poslije je moj put bio složen, sa različitim državama, sa različitim okolnostima. Poslije sam bio direktor u Komunalnom u Brčkom”, započeo je on svoju priču.

Od Brčkog preko Hrvatske do Njemačke

Kako je dodao, za vrijeme rata je otišao u Hrvatsku misleći da će tu biti mjesec dana i da će se vratiti.

“Zatim sam otišao u Njemačku. Tamo sam živio osam godina. Moj najljepši posao sam radio tu, to je bio taksista. Radio sam mnoge poslove, ali to je bio najljepši i najiskustveniji posao koji možete doživjeti. To sam radio u Njemačkoj punih pet godina”, otkrio je on.

On je istakao da je nakon toga otišao u Australiju i tu je živio od 1999. godine. Takođe, kazao je da mu u Australiji i danas žive kćerke.

S Kinezima osnovao firmu

“Kao i svugdje vani, imate period prilagođavanja koji je kod mene trajao dvije godine. Sa tri dobra prijatelja Kineza sam napravio firmu, ta firma se bavila uvozom i izvozom čelika za satove u Kinu. Mi smo jedini koji smo uvozili u Kinu. Tada sam devet ili 10 mjeseci živio i radio u Dubaiju”, istakao je on.

Nakon toga, dobio je poziv da bude savjetnik u Brčkom. Nakon jednog mandata savjetovanja, vraća se u Australiju, a zatim ponovo i u Brčko.

Prema njegovim riječima, zadnjih pet godina u Brčkom je radio kao koordinator projekata Vlade Brčko distrikta i Svjetske banke, a onda je postao ministar.

Minić ga predložio za ministra u januaru

Podsjećamo, Savo Minić, predsjednik Vlade RS, predložio je Puhovca za ministra 17. januara ove godine kada je predstavljao imena novih ministara.

To je uslijedilo nakon što je Minić 15. januara vratio mandat, a tadašnji vršilac dužnosti predsjednika Republike Srpske Ana Trišić Babić ga je obavijestila da će ponovo biti predložen za mandatara.

Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno