Politika
DODIK O OPTUŽNICI: “Neće mi biti problem da se pojavim pred sudom”, sa stanovištva prava, OVAJ PROCES JE LAKRDIJA
“Neće mi biti problem da se pojavim, bez obzira koliko to bilo nakaradno”, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik o optužnici protiv njega i Miloša Lukića koju je Sud BiH potvrdio
Dodik je rekao da je kao predsjednik RS, po svojim ustavnim ovlaštenjima, bio obavezan da potpiše ukaz o proglašenju zakona koji usvoji NSRS (a koji su u direktnoj suprotnosti sa odlukama Kristijana Šmita).
“Ja to nisam uradio kao Milorad Dodik, nego kao predsjednik RS, a odgovaram kao Milorad Dodik. Neće mi biti problem da se pojavim, bez obzira koliko to bilo nakaradno. Jedva sam čekao da potpišem taj ukaz, a da sam imao dileme, a nisam, razvalio bih status NSRS, a time i poziciju RS”, rekao je.
Dodik je između ostalog danas ispričao da su predstavnici RS obavili konsultacije sa pripadnicim Oružanih snaga BiH koji dolaze iz Srpske.
“Masovna većina njih izražava spremnost da se na poziv, odmah povuče u RS. Mi nećemo odustati. Mi branimo republiku, mi znamo šta branimo, a oni ne znaju šta napadaju”, istakao je Dodik.
Rekao je i kako je preko stotinu predstavnika RS u institucijama na nivou BiH, na poziv Staše Košarca (SNSD), na današnjem sastanku u Istočnom Sarajevu, izrazilo jedinstvo da je ono što se radi RS nepodnošljivo i da su spremni da se solidarišu sve do prestanka rada na mjestima na kojima su sada.
Komentarisao je i proteste koje su zaposleni u organima uprave u RS najavili za kraj septembra, te spekulacije da su predstavnici tog sindikata imali kontakte sa Ambasadom SAD, i kazao kako je američki ambasador “otvoreno rekao da će sve učiniti da destabilizuje RS”.
“Podržavam slobodu sindikalnog djelovanja, ne mislim da to treba spriječiti. Ali mislim da je rješenje u dijalogu. U ovom trenutku nema osnova za povećanje plata. I ja bih to volio. Ali učinićemo sve da ona bude na vrijeme i stabilna”, dodao je.
Govoreći o optužnici protiv Dodika, predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović je rekla da je to preraslo u maltretiranje, te da se “BiH oduzima i posljednja šansa da prohoda svojim nogama”, a da je sa stanovišta prava, ovaj proces lakrdija.
Politika
SVEJEDNO NEĆEMO SAZNATI KOLIKO IH IMA! Spreman registar državnih službenika u BiH
Nakon godina najava i odgađanja, Agencija za državnu službu Bosne i Hercegovine izradila je Registar zaposlenih u institucijama BiH i uputila ga na javne konsultacije.
Zaposleni će imati svoj elektronski karton odnosno dosije u kojem će pored podataka o instituciji u kojoj rade i vrsti posla biti i informacije o njihovom obrazovanju, stažu, radnom iskustvu ali i njihove ocjene i eventualni disciplinski postupci.
Sve institucije će od Agencije dobiti korisničke naloge i pristup registru a svaka obrada podataka brisanje ili pregled će se evidentirati kako bi prostor za zloupotrebe bio sveden na minimum.
Pristup će imati i zaposleni, ali samo u onom dijelu koji se na njih odnosi.
Iz Agencije poručuju da je usvajanjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine prošle godine stvoren okvir za uspostavljanje registra.
“Zakonom je predviđeno da će Registar zaposlenih biti uspostavljen najkasnije u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovog zakona. U skladu sa navedenim članom, Agencija je u ostavljenom roku pripremila predmetni Prijedlog odluke”, navode oni.
Ističu da se Registrom uspostavlja kvalitetan i učinkovit sistem upravljanja ljudskim potencijalima.
Inače, registar neće obuhvatiti policijske službenike, profesionalna vojna lica i zaposlene u Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji Bosne i Hercegovine i Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera.
Capital
Politika
GRUBOR “Dan parafiranja Dejtona mora da ujedini sve građane – PRAZNIK KOJI SABIRA, A NE RAZDVAJA”
Potpredsjednik Pokreta Svojim putem i član Predsjedništva PSS, dr Milan Grubor, poručio je da je Dan parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma datum koji treba da ujedini sve građane Bosne i Hercegovine, a posebno Republike Srpske, bez obzira na političko, nacionalno ili vjersko opredjeljenje.
Kako je naglasio, riječ je o danu koji treba da sabira, a ne da po bilo kojoj liniji razdvaja.
Grubor je podsjetio i na staro narodno vjerovanje da se na Aranđelovdan “nebo otvara” za najiskrenije molitve i želje, koje će se, ukoliko se čovjek obrati Bogu čistog srca, i ispuniti. Upravo se ovaj veliki pravoslavni praznik u Republici Srpskoj poklapa sa Danom uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
– Na današnji dvostruki praznik, prije tačno tri decenije, Srbi u BiH su odbranili i međunarodno verifikovali svoju konstitutivnost i državnost, ali su to učinila i druga dva konstitutivna naroda – naglasio je Grubor.
Istakao je i da je predstojeći Dan prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a zajednički praznik sva tri naroda, podsjećajući da je 25. novembra 1943. godine, u Mrkonjić Gradu, definisana Bosna i Hercegovina kao „država i srpskog i muslimanskog i hrvatskog naroda“.
Politika
MA KO TO NAMA LAŽE? Petrović obmanuo RERS da se konsultovao sa Vladom o POSKUPLJENJU STRUJE
Nakon pritiska javnosti i prijetnje smjenom, direktor Elektroprivrede Republike Srpske Luka Petrović odlučio je da povuče zahtjev za poskupljenje struje od 20 odsto.
Pored toga što je obmanuo Vladu Republike Srpske i prećutao da traži poskupljenje, on je u zahtjevu za odobrenje tarifnih stavova od 14. novembra obmanuo i RERS navodeći da se po pitanju povećanja cijena konsultovao sa Vladom.
“Mješoviti holding kao javni snabdjevač, s obzirom na osjetljivost problematike povećanja cijena kada je u pitanju javno snabdijevanje, obavio je konsultacije sa Vladom RS i drugim institucijama, na osnovu čega je donesena odluka da se povećanju cijena energije pristupi na odgovoran način, bez velikih cjenovnih šokova za najosjetljivije katerogije kupaca – javno snabdijevanje”, navodi se u zahtjevu koji potpisuje Luka Petrović.

On dalje navodi da će cijena za javno snabdijevanje i dalje biti niža od cijene električne energije koju ERS nabavlja na tržištu.
“Takođe, zahtjevamo promjene postojećih opsega potrošnje za domaćinstva u 2026. godini na način da se opseg potrošnje od 0-500 kWh smanji na 0-350 kWh, 501-1500 kWh na 351-1000 kWh i preko 1501 kWh na preko 1001 kWh”, piše u zahtjevu.

Međutim, kada je javnost upozorena o namjerama ERS-a u ovom preduzeću su sve pokušali da zataškaju prebacivajući odvornost na medije.
Kako bi pokušali koliko toliko da “ispeglaju” situaciju oni su RERS-u u srijedu podnijeli zahtjev u kojem traže da se postupak obustavi jer su tobože utvrdili da “sadrži formalne i činjenične nedostatke”.
Građanima su sa druge strane plasirali saopštenje u kojem su potpuno ignorisali činjenicu da su tražili poskupljenje struje, predstavljajući sve kao nesporazum.
Tu su još jednom obmanuli javnost tvrdnjom da nema nikakvog zahtjeva za poskupljenjem struje.
Ne samo to, u bijegu od odgovornosti oni su regulatora optužili da nije odbacio njihov zahtjev za odobrenje tarifnih stavova iako je on nepotpun.
RERS je inače za narednu srijedu zakazao sjednicu na kojoj če razmatrati zahtjev ERS-a o obustavi postupka.
Podsjećamo, predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić je negirao da je Petrović ikome najavio ovakvu odluku ne isključivši mogućnost njegove smjene. Iz izjava premijera se ne vidi povjerenje prema prvom čovjeku ERS-a.
Capital
-
Politika3 dana agoDOKTOR CRTA UHVAĆEN SA KESOM KOKAINA! Kome je Đajić kopao jamu u koju je sam upao (VIDEO)
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ RAZOTKRIO ĐAJIĆA! “Planirali su da meni ili Nebojši Driniću podmetnu “PAKET”
-
Politika3 dana agoDODIK ĐAJIĆA RAZRIJEŠIO SVIH FUNKCIJA! Spletke mu konačno “DOŠLE GLAVE” (FOTO, VIDEO)
-
Politika13 sati agoIGOR DODIK ŠIRI UTICAJ? Tiha operacija preuzimanja Auto-Moto Saveza RS uzdrmala sektor, DEMOS gurnut u stranu
-
Politika13 sati agoĐAJIĆEV DILER KORISTAN ZA SISTEM! Đurovići godinama tvrde da je Radinković robijao umjesto Stanislava Čađe
-
Hronika2 dana agoĐAJIĆ U POLICIJI! Saslušan zbog kompromitujućeg videa, tužilaštvo formiralo predmet
-
Politika2 dana agoDOKTOR MILORAD MARAN! Javno pitanje Društvu doktora medicine “HOĆETE LI REAGOVATI NA AFERU KOJA TRESE UKC?”
-
Politika3 dana agoNAKON SKANDALA SA DROGOM: Šobot imenovan umjesto Đajića za v.d. direktora UKC-a RS
