Uncategorized
DODIK PREDAO JASENOVAČKU GRAĐU, a danas u Gradini drži lekcije o sjećanju nad nevinim kostima onih koje je PRODAO!
Na mjestu najveće tuge i sjećanja, u Donjoj Gradini, ponovo se pojavio Milorad Dodik, danas lider SNSD-a, poručujući da je Republika Srpska “garancija da se stradanja srpskog naroda više nikada neće ponoviti”.
– Danas, kada se sjećamo stradanja u Jasenovcu, stojimo mirno pred istinom i žrtvama koje nikada ne smiju biti zaboravljene. Republika Srpska je garancija da se stradanja srpskog naroda više nikada neće ponoviti – napisao je Dodik.
I sve bi to, možda, prošlo bez većih reakcija – da javnost ima amneziju.
Jer upravo taj isti Dodik, dok je bio premijer Republike Srpske, potpisao je 27. oktobra 2000. godine sporazumom sa predstavnicima United States Holocaust Memorial Museum, originalnu jasenovačku muzejsku građu predao strancima, a ista je kasnije završila u Hrvatskoj, dok su institucijama Srpske vraćeni tek dijelovi na mikrofilmovima. Na taj način zauvijek su zatrti svi dokazi o najvećem stratištu srpsog naroda.
Ovaj potez nije bio samo politički sporan, već i pravno problematičan, jer je urađen mimo svih procedura, bez saglasnosti nadležnih institucija i bez čak elementarnog popisa šta je zapravo izneseno iz Republike Srpske.
Paradoks postaje još veći kada se zna da je ovu zbirku iz ratom devastiranog Jasenovca 1991. godine spasio kustos Simo Brdar, čuvajući je godinama da bi bila vraćena u Donju Gradinu – mjestu gdje pripada. Umjesto toga, završila je u međunarodnim institucijama, a potom i u rukama Hrvatske.
Još poraznije, Vlada Republike Srpske je, prema dostupnim informacijama, za ovaj sporazum saznala tek mjesec dana nakon što je potpisan, čime se otvara pitanje ne samo političke, već i krivične odgovornosti.
Zato danas, kada Dodik ponovo stoji u Gradini i govori o sjećanju, jedinstvu i zaštiti istine, mnogi s pravom postavljaju pitanje – o kojoj istini govori? Da li ga je bar malo sramota kostiju nevinih mučenika?
Jer sjećanje nije samo riječ izgovorena pred kamerama. Sjećanje je odgovornost. A odgovornost se ne može izbrisati političkim govorima niti nadomjestiti simboličnim dolascima na mjesta stradanja.
Donja Gradina pamti. Srbi pamte, a sramota ostaje vječna.
Banjauka24
Uncategorized
VREMENSKI HAOS SE PRIBLIŽAVA BALKANU: Meteorolozi proglasili “kod crveno”
Prema najnovijoj prognozi koju je objavio meteorološki sajt “Severe Weather Europe” (SWE), 2026. godina biće u znaku “Super El Ninja”, fenomena koji trenutno pokazuje trend ka rekordnom intenzitetu bez presedana u modernoj istoriji.
Uncategorized
STANIVUKOVIĆ ČUVA SRPSKU TRADICIJU: U Gomionici otkriven spomenik Kočićevom junaku Simeunu Đaku (FOTO)
Gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PSS-a Draško Stanivuković prisustvovao je u manastiru Gomionica otkrivanju spomenika Simeunu Đaku, junaku iz djela Petra Kočića koji simbolizuje slobodarski duh, snagu naroda i borbu za pravdu.
Stanivuković je poručio da Simeun Đak, nakon Petra Kočića i Davida Štrpca, zauzima posebno mjesto u krajiškom identitetu, te istakao da spomenik predstavlja čuvanje kulture sjećanja i poštovanja prema velikanima srpske istorije i književnosti.
Kako je naveo, riječ je o inicijativi njegove porodice koja je zaživjela u manastiru Gomionica, mjestu koje je snažno povezano sa Kočićevim nasljeđem.
– Njegujmo kulturu sjećanja, čuvajmo naše velikane, naše svetinje i vjeru u slobodu, jer narod koji pamti svoje korijene, zna kuda ide – poručio je Stanivuković.
Uncategorized
Prijavili ih mještani: Hodočasnike iz Srpske PRESRELA FEDERALNA POLICIJA, nećete vjerovati zbog čega (FOTO)
Hodočasnici iz Istočnog Novog Sarajeva jutros su iz Miljevića krenuli prema manastiru Ostrog.
Međutim, u Ilovicama ih je legitimisala policija Federacija BiH, i to bez ikakvog razloga, tvrde čitaoci Srpskainfo, koji su nam dostavili i fotografije sa lica mjesta.
Razlog je, kako navode, optužba tamošnjeg stanovništva da su hodočasnici nosili četničku zastavu.
“Grupu hodočasnika iz Istočnog Novog Sarajeva, koji su jutros iz Miljevića krenuli prema manastiru Ostrog, u Ilovicama je legitimisala policija FBiH. Kako su rekli, postupili su po prijavama njihovih građana, da mladići u povorci nose četničku zastavu. Šta je istina procijenite sami”, navodi se u pismu koje su nam poslali.

Podsjetimo, hodočasnici iz Miljevićima, uoči Svetog Vasilija Ostroškog, tradicionalno idu na pokloničko putovanje u manastir Ostrog.
Grupa kreće iz Miljevića, a dolazak u manastir Ostrog je 12. maja, radi poklonjenja moštima Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca.
Hodočasnici pješače više dana, a pridružuju im se i mještani lokalnih zajednica kroz koje prolaze.
srpskainfo.com
-
Politika2 dana agoKRAJ BESPLATNOG LIJEČENJA? U Srpskoj zdravlje postaje PRIVILEGIJA BOGATIH?
-
Politika1 dan agoDA LI JE MOGUĆE? Poreska uprava izrekla prvu kaznu zbog porijekla imovine tešku 345.000 KM
-
Hronika1 dan agoDRAMA U UGLJEVIKU! Policija izuzima dokumenta, POD ISTRAGOM I BIVŠI NAČELNIK
-
Politika1 dan agoPOLITIČKI ZEMLJOTRES U SDS-u! Petrović otvoreno pogazio odluke stranke, PODRŽAO VUKANOVIĆA za Predsjedništvo BiH!
-
Politika3 dana agoBEZ ZVANIČNE POTVRDE: Pritisci iz Amerike uticali na odlazak Šmita
-
Politika2 dana agoVRIJEME JE ZA POBJEDU! PSS u Banjaluci otvorio karte, STANIVUKOVIĆ GLAVNI ADUT za predsjednika Srpske
-
Politika3 dana agoPOZIV NA JEDINSTVO IZ PSS-a: Mihajilica predlaže Stanivukovića i Blanušu kao kandidate
-
Društvo2 dana agoDRAMA Svešteniku nisu dali da uđe na groblje u BiH
