Connect with us

Politika

DODIK TVRDI “Amerika nije tražila da PRIMIMO MIGRANTE”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da Sjedinjene Države nisu tražile nikakvo deportovanje migranata na prostor Republike Srpske i BiH, ali da će, ako se to dogodi, o tome raspravljati parlament Srpske.

Dodik je istakao da Amerika migrante vraća u zemlje odakle su došli.

“Ako SAD budu tražile od nas da primimo jedan broj migranata, ponovo ćemo se vratiti u Narodnu skupštinu”, rekao je Dodik u Narodnoj skupštini tokom poslaničke rasprave o Prijedlogu deklaracije o odbacivanju inicijative Vlade Velike Britanije i EU o uspostavljanju centara za migrante u BiH.

Dodik je napomenuo da je cilj navoda poslanika PDP-a Igora Crnatka u vezi sa tim da glavna vijest treba da bude kako Srpska ne prihvata američki plan o migrantima.

“Ali, od nas niko ništa nije tražio. To je podvala i laž, kao i tvrdnja da je avion Vlade Srpske bio u Velikoj Britaniji”, rekao je Dodik.
On je istakao da ima potvrdu pilota, kojeg je nazvao u toku sjednice, da u posljednje tri godine avioni Srpske nisu sletjeli ni na jedan aerodrom u Velikoj Britaniji.

Dodik smatra da Crnadak namjerno iznosi neistine i da bi mu bilo bolje da odgovori kako je moguće da je Savjet ministara, kada je on bio ministar, tajno donio odluku da se u Srpskoj formiraju tri migrantska kampa.

“On je bio ministar spoljnih poslova kada je donesena ta odluka”, rekao je Dodik.

On je napomenuo i da Narodna skupština ima pravo da raspravlja o stvarima bitnim za građane Republike, kao što je migrantska kriza.

“Hoćemo da kažemo da ne želimo da budemo dio nijednog drugog rješenja, osim da odbijemo migrante. Godinama ukazujem na taj problem, koji je prisutan u cijeloj Evropi”, rekao je Dodik.

Politika

VUKOVIĆ “Vlast Srpske će iskoristiti referendum SAMO KAO ANKETU”

– Moja pretpostavka je da će vlast još jednom iskoristiti referendum kao anketu, te da ćemo dobiti odgovor koji znamo i bez održavanja referenduma, rekao je Nenad Vuković (PDP), delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH
Kako navodi, s obzirom da se neki čude zašto do sada nema u najavi sjednice NSRS, rekao bih da je odgovor da predstavnici vlasti čekaju da bude poznat datum prijevremenih izbora kako bi u odluci o referendumu podesili datum održavanja na 7 ili 15 dana prije tog datuma.

“To je oprobani recept koji je SNSD patentirao 2016. godine i vjerujem da će ga ponoviti i ovaj put. Tada su uspjeli prevariti veliki broj birača sa tom, kako su je oni kasnije nazvali “anketom”, navodi Vuković i dodaje:
“Danas, poslije niza neprovedenih zakona i zaključaka, poslije brojnih obmana i prevrtljivih stavova po najvažnijim pitanjima, neće biti lako predstavnicima vlasti da ubjede narod da je referendum ključan i važan.”

Iz krugova rukovodstva SNSD-a dolaze informacije, kako navodi, da već licitiraju sa imenima kandidata svoje stranke na prijevremenim izborima dok sa druge strane plasiraju u javnost priče da ne treba prihvatiti izbore ukoliko budu raspisani.

“To podsjeća na prošlu godinu kada su govorili da neće učestvovati na lokalnim izborima koje CIK raspiše pa su, naravno, kao što će vjerovatno biti i sada, učestvovali.

Sve to potvrđuje sumnje da priče o potrebi da se narod na referendumu izjasni su opet u interesu pripreme vlasti za prijevremene izbore”, poručio je Vuković.

Zbog toga, kako ističe, imamo razloga reći da je u pitanju zloupotreba referenduma što je suprotno svim patriotskim porukama kojima nas obasipaju predstavnici vlasti svakodnevno.

Dakle, smatra Vuković, teško je razgovarati i o najvažnijim temama za Republiku Srpsku sa onima kojima se ne može vjerovati, koji su izigrali puno prilika i čija riječ ne znači ništa.

“Veliku je štetu napravio SNSD što je devalvirao referendum kao jednu od najvažnijih političkih riječi za Srpski narod u Republici Srpskoj”, jasan je on.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

“TO ŠTO SU RADILI DODIKU JE ZLOČIN” Vučić: Srbija će uvijek biti tu za narod u Srpskoj!

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da podrška Srbiji Republici Srpskoj nije pitanje lične politike, nego opstanka i budućnosti Srpske.

„Nije reč o Miloradu Dodiku već o sudbini Republike Srpske. Druga je stvar što kod nas Srba se sve vezuje za ličnost. To što su radili Miloradu Dodiku je zločin bez presedana. I pored svih priča o korupciji na kraju su se sveli na odluku okupacionog aulejtera i verbalni delikt koji je on počinio. Što se tiče Srbije, Srbija će uvek biti uz Republiku Srpsku, neće čak ni da se meša u unutrašnje stvari Republike Srpske, njihove izbore, ali ćemo uvek da stojimo na raspolaganju svom narodu da mu pomognemo na svaki mogući način“, rekao je Vučić za RTS.

Dodao je da je to zakonska, ustavna i ljudska obaveza Srbije.

„U skladu sa Dejtonskim sporazumom i to je ono što ćemo da radim“, istakao je Vučić.

Nastavi čitati

Politika

“SVAKI DIO SRPSKE MORAMO ČUVATI!” STANIVUKOVIĆ: Kroz istoriju je Dejtonski sporazum razgrađivan “korak po korak”

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković u emisiji Uranak na K1 televiziji istakao je da nijedna politička stranka ne bi trebalo da učestvuje na prevremenim izborima u Republici Srpskoj, ukazujući na dugogodišnju institucionalnu blokadu i politički zastoj u ovom entitetu.

„Moramo svaki deo naše zemlje da čuvamo, to je imperativ. Republika Srpska je odbranjena od 1992. do 1995. godine i međunarodno oblikovana kroz Dejtonski sporazum, gde je naša matica Srbija potpisnica zajedno sa svetskim silama“, rekao je Stanivuković, dodajući da od prvog dana nastanka do međunarodnog priznanja Republika Srpska svakodnevno vodi borbu za očuvanje svojih nadležnosti.

Gradonačelnik je istakao da su mnoge nadležnosti prenete na nivo Bosne i Hercegovine, čime je, po njegovom mišljenju, oslabljen suverenitet Republike Srpske.

„Veoma često državnost BiH predvođena bošnjačkim političarima znači unitarizaciju, što slabi entitete, a jača državu. Cilj je da entiteti ostanu bez snage“, naveo je Stanivuković. On je kritikovao ulogu međunarodnih faktora i visoke predstavnike, tvrdeći da je kroz istoriju Dejtonski sporazum bio razgrađivan „korak po korak“.

„Imali smo snagu da odbranimo Republiku Srpsku i da dobijemo državu u državi sa 83 nadležnosti. Danas je sve to umanjeno, a Ustavni sud BiH ukinuo je himnu i grb Republike Srpske“, rekao je gradonačelnik.

Govoreći o ulozi predsednika Republike Srpske i odnosu prema institucijama, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković istakao je da danas ne želi da postupi kao Dodik prema prethodnom predsedniku.

„Danas kao neko ko je Milorad bio pre 25 godina ja neću raditi ono što je Dodik radio tada nekadašnjem predsedniku. Ali je ne želim tu priliku da iskoristim. Bez obzira pa da je više nikad ne dobijem. Danas moja generacija koja je rođena u tom trenutku, kaže predsednik Republike Srpske je došao na tenkovima i došao je tako što je pristao da visoki predstavnik smeni Poplašena koji je u tom trenutku imao 300 hiljada Srba koji su glasali za njega da bude predsednik Republike Srpske. Moram reći mi Srbi tada ili jedan deo Srba je pristao na obezglavljivanje legitimno izabranog predstavnika Srba. I 30 godina posle toga nama se isto dešava.“

O značaju jedinstva i zaštiti institucija Republike Srpske, Stanivuković je dodao:

„Moja poruka je: Moramo zajedno jednom sa maticom našom Srbijom, sa srpskim korpusom, sa crkvom, akademskim predstavnicima našim, sa najjačim predstavnicima institucija jednom sesti i reći – Ovo mora biti poslednja žrtva na koju pristajemo. Sud BiH vodi montirani proces protiv institucije predsednika koji ja ne dam za živu glavu, ne Milorada Dodika, mi se politički razlikujemo, ja želim da vidim instituciju predsednika Republike Srpske, svoju Republiku Srpsku, i kad je tu Dodik i kad nije. Nemojte da budemo zaslepljeni političkom borbom. Koliko god se mi razlikovali, mi smo ostali bez institucije predsednika Republike Srpske koja je smenjena mimo ustava, mimo zakona, mimo volje našeg naroda. Ako postoji značajan deo političara i ako na kraju sam SNSD pristane na ovakve izbore, nažalost onda su oni pristali na ovaj politički proces. Moj stav je od početka bio – Ne idite na takav sud, jer je to strani faktor koji destabilizuje našu Republiku Srpsku. Zato je moj stav koliko god se politički razlikovali, moramo pokazati jedinstvo “, zaključio je Draško Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno