Region
DOKLE JE STIGLA ISTRAGA VEZANA ZA UBISTVO DANKE ILIĆ? Advokat otkrio šta je ključno u ovom momentu

Prije više od nedjelju dana, Više javno tužilaštvo u Zaječaru dobilo je rezultate DNK vještačenja koji su pokazali da u automobilu, za koji se pretpostavlja da su ga osumnjičeni koristili kada su udarili Danku Ilić, nisu pronađeni njeni biološki tragovi.
Već gotovo dva mjeseca prošla su od tragičnog događaja – ubistva Danke Ilić u Boru, a cijeli slučaj ostaje obavijen gustim velom misterije. Od 26. marta, do danas, sudbina njenog tijela ostaje nepoznata. Osumnjičeni za stravičan zločin i dalje su iza rešetaka, dok se jedan od njih još uvijek brani ćutanjem. Međutim, s nestrpljenjem se očekuju rezultati tri ključna testa koji bi mogli da razriješe ovu misteriju, pruže odgovore o ubistvu dvogodišnje djevojčice i pomognu u pronalaženju njenog tijela.
U očekivanju ishoda DNK i GPS analiza, uz psihološko vještačenje, donosimo vam informacije o ova tri testa koja su ključna za rasvjetljavanje slučaja Danke Ilić i pronalaženje istine.
1) DNK test
Prije više od nedjelju dana, Više javno tužilaštvo u Zaječaru dobilo je rezultate DNK vještačenja koji su pokazali da u automobilu, za koji se pretpostavlja da su ga osumnjičeni koristili kada su udarili Danku Ilić, nisu pronađeni njeni biološki tragovi. Kako je istakao Miodrag Canović, tužilac Višeg javnog tužilaštva, pristigli rezultati predstavljaju samo jedan dio vještačenja, budući da se vještači veliki broj predmeta.
“Ovo je rezultat vještačenja dijelova stvari iz službenog automobila. Stiglo je samo prvih nekoliko izvještaja vještačenja koja je obavio Nacionalni centar za kriminalističku forenziku, a očekujemo i izvještaj veštačenja sa Biološkog fakulteta” – rekao je Canović.
Kako je advokat Radomir Munižaba objasnio DNK test se smatra najznačajnijim u ovom slučaju. “Rezultati testa potvrdili bi izjavu i istragu da se Danka Ilić nalazila u vozilu osumnjičenih, a koji dokaz bi za tužilaštvo bio najznačajniji. Tu bi se odmah isključio značajan dio mogućih izvršilaca i drugih lica koji su možda bili u kontaktu sa Dankom Ilić” – navodi Munižaba.
2) GPS
Ministar Bratislav Gašić je na vanrednoj konferenciji za novinare, na kojoj se govorilo o detaljima ubistva Danke Ilić pokazao i fotografije na kojima su prikazani detalji sa GPS uređaja koji je bio u automobilu kojim su upravljali osumnjičeni za ubistvo.
Gašić je tada istakao i da je njihovo kretanje “bilo vrlo simptomatično” da 150 metara od mjesta gdje su se zaustavili u dvorištu porodice Ilić, to je dvorište gde je bila Ivana Ilića sa svojim djecom, tih 150 metara prešli su za 5,5 minuta. Putem sistema za praćenje službenog vozila utvrđeno je i da su osumnjičeni otišli do deponije za koju se sumnja da je bila prvo mjesto na kojoj su sakrili tijelo devojčice. GPS je zabilježio da su se na deponiji zadržali 1,41 minut.
Međutim, juče su iz VJT u Zaječaru istakli da je u toku vještačenje kretanja vozila osumnjičenih na osnovu GPS uređaja i očekuje se zapisnik o vještačenju. Advokat Radomir Munižaba je istakao da bi GPS bio od velikog značaja ukoliko bi otkrio putanju kretanja vozila kojim je upravljao osumnjičeni.
“GPS bi pokazao da li je automobil bio na mjestu ili neposrednoj blizini gdje je Danka Ilić posljednji put viđena. Takođe, GPS je bitan i gdje se sve kasnije vozilo osumnjičenog kretalo, te da se na taj način utvrdi gde je tijelo Danke Ilić ostavljeno” – navodi sagovornik.
3) Psihijatrijsko vještačenje
Dejan D. i Srđan J. koji su osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić su u aprilu bili upućeni na psihijatrijsko vještačenje u Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu, a nakon što je vještačenje završeno oni su vraćeni iz Beograda.
“U Više javno tužilaštvu u Zaječaru još uvek nisu stigli rezultati” – kaže izor.
Advokat Munižaba objasnio je zašto je psihijatrijsko vještačenje osumnjičenih važno u ovom postupku
“Ovo je bitno za dalje vođenje postupka protiv osumnjičenih i da li su sposobni da učestvuju u postupku. Treba sačekati nalaz i mišljenje vještačenja, pa sačekati da se vidi da li postoji bilo šta u vezi amnezije” – zaključuje sagovornik.
Region
OVO MORATE ZNATI DA BI STE IZBJEGLI KAZNU: Šta smijete unijeti u Crnu Goru?

Sa dolaskom ljeta počinje i sezona godišnjih odmora, a mnogi građani svoje slobodne dane često provode na Crnogorskom primorju.
Ako ste među njima i spremate se za put ka moru u Crnoj Gori, morate znati šta smijete ponijeti sa sobom na putovanje.
Novac
Bez prijavljivanja carinskom organu putnik može fizički da unese u Crnu Goru do 10.000 evra ili istu količinu novca u nekoj drugoj valuti.
“Putnik koji sa sobom nosi gotov novac u ukupnom iznosu od 10.000 evra ili više, odnosno u protivvrijednosti tog iznosa u drugim valutama ili drugim sredstvima plaćanja, na primjer čekovima, mora isti prijaviti nadležnom carinskom organu prilikom ulaska u Crnu Goru. Neprijavljivanje gotovine u iznosu od 10.000 evra ili više predstavlja prekršaj i ista se privremeno oduzima”, navodi se na zvaničnoj stranici Uprava carina Crna Gora.
Hrana
Ukoliko sem odjeće sa sobom planirate ponijeti i nešto od hrane, morate znati šta smijete spakovati…
Građani koji krenu na put mogu ponijeti tri kilograma svježeg voća i povrća, osim krompira. Prema pravilima koja su na snazi, putnik može da unese u Crnu Goru hranu za lične potrebe u količini koja ne prelazi: jedan kg za sušeno voće, povrće, sušene gljive, sirova kafa, kakao u zrnu, začini, čajevi, jedan litar za alkoholna pića u originalnoj ambalaži, dva litra za ostala pića u originalnoj ambalaži, pet litara za flaširanu vodu u originalnoj ambalaži i jedan kilogram za kompozitnu i ostalu hranu u originalnoj ambalaži, koja ne zahtijeva poseban temperaturni režim čuvanja.
“Takođe, putnik može da unese sa sobom proizvode za ishranu djece i dijetetsku hranu koja se koristi iz medicinskih razloga, pod uslovom da ti proizvodi ne zahtijevaju posebne uslove čuvanja, da su deklarisani, neoštećene ambalaže, osim u slučaju da se trenutno koriste”, navode oni.
Lijekovi
Preko granice je dozvoljeno prenijeti razumnu količinu lijekova potrebnih za ličnu upotrebu najviše za šest mjeseci. Lijek koji sadrži drogu putnik može nositi sa sobom u količini potrebnoj za ličnu terapiju za period od najviše 30 dana na osnovu potvrde izabranog doktora ne stariju od 90 dana.
Kućni ljubimci
Zajedno sa vama na odmor može i vaš kućni ljubimac, a preko granice mogu ukoliko imaju veterinarski pasoš i odgovarajući veterinarski sertifikat.
Oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a
Roba koju putnici nose sa sobom u ličnom prtljagu vrijednu do 300 evra u drumskom ili 430 evra u vazdušnom i pomorskom saobraćaju oslobođena je od plaćanja carine i PDV-a.
Ukoliko je putnik mlađi od 15 godina, oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a primjenjuje se na robu u njegovom ličnom prtljagu vrijednosti do 150 evra bez obzira na prevozno sredstvo kojim putuje.
Oslobođenje se odnosi i na robu koju putnik nosi sa sobom u propisanoj količini, i to za 200 cigareta ili 100 cigarilosa ili 50 cigara ili 250 grama duvana za pušenje ili srazmjernu kombinaciju prethodno navedenih duvanskih proizvoda.
Takođe, oslobađanje od plaćanja carine i PDV-a se odnosi i na alkoholna pića, i to jedan litar alkohola sa stvarnom zapreminskom alkoholnom jačinom preko 22% vol ili nedenaturisani etil-alkohol alkoholne jačine 80% vol. ili jači ili dva litra alkohola sa stvarnom zapreminskom alkoholnom jačinom koja ne prelazi 22% ili srazmjernu kombinaciju količine prethodno navedenih pića.
Takođe, oslobađanje se odnosi i na četiri litra nepjenušavog vina i dva litra piva, kao i gaziranu vodu sa dodatkom šećera ili drugih sredstava za zaslađivanje ili aromatizaciju u ukupnoj količini do dva litra.
“Oslobođenje od plaćanja carine na robu u ručnom prtljagu putnika u navedenim količinama, osim gazirane vode u ukupnoj količini do dva litra, ne može ostvariti putnik mlađi od 17 godina”, navodi se na stranici Uprava carina Crna Gora.
Region
BIVŠI SUPRUG NARUČIO LIKVIDACIJU: Novi detalji dvostrukog ubistva, u Andreu ispaljeno 25 metaka

Brutalno ubistvo mladog para potreslo je Hrvatsku kada su Andrea K. (29) i Marijan C. (38) brutalno likvidirani u garaži moderne vile u Markuševcu.
Andrea je imala dijete iz prethodnog braka s Andrejem B, od kojeg se razvela, a koji je priveden kao naručilac ubistva.
Ubistvo je, kako javljaju hrvatski mediji, naručio preko aplikacije za gejmere od ljudi koje poznaje, a sebi alibi u vrijeme ubistva napravio tako što se snimao dok igra igrice.
Prošlog utorka je uhapšen Matija M. (29), pripadnik Počasno-zaštitne bojne, i njegov pomagač Fran R. (31). Tokom istrage je otkriveno da se trojica muškaraca prate na društvenim mrežama i da su članovi istog moto kluba, što je povećalo sumnju da se radi o naručenom ubistvu.
Osumnjičeni bivši suprug Andrej B. ispitan je juče prije pretresa njegove kuće.
Tada je istražiocima rekao da nije kriv, a kako Indeks javlja nije iznosio širu odbranu.
Policija ga je nakon pretresa kuće odvela na pretres njegovog vozila, a danas slijedi ispitivanje u Opštinskom državnom tužilaštvu koje će nakon toga donijeti odluku o tome hoće li za njega tražiti istražni zatvor i po kojoj osnovi.
Kako se navodi u policijskom izvještaju, vojnik Matija je na mjesto zločina, u zagrebačkom Markuševcu, stigao motorom.
Budući da je taj motor prepoznatljiv po zlatnim detaljima, ubice su ih pokušali prikriti crvenom ljepljivom trakom kako bi sakrili identitet vozila. Motor je parkirao ispred zgrade u kojoj je par živio u iznajmljenom stanu.
Matijin pomagač Fran došao je u Matijinoj “hondi akord”, koja ima personalizovane registarske tablice. Parkirao je u obližnjoj ulici, zabačenom području okruženom šumom.
Nako što je parkirao motor, Matija je pješke ušao u podzemnu garažu vile. Krio se više od sat vremena, strpljivo čekajući svoje žrtve. Prema policijskom izvještaju, imao je pištolj koji se podudara s oružjem koje je zadužio kao pripadnik vojske.
Andrea i Marijan spustili su se oko 18:15 sati u garažu gdje ih je čekao Matija. Uputili su se prema svom “audiju A4” s namjerom da odu po Andreino dijete kod njenog bivšeg supruga te ga potom odvedu njenim roditeljima. Andrea je sjela na suvozačko, a Marijan na mjesto vozača.
U tom trenutku, Matija je prišao vozačevoj strani i započeo pucnjavu. Ispalio je najmanje 16 metaka. Marijan je zadobio četiri smrtonosne rane u glavu, vrat i u usta.
Andrea je zadobila čak 25 prostrijelnih i ustrijelnih rana u prsa, vrat i leđa. Iako je instinktivno pokušala glavu zaštititi rukama, nije joj bilo spasa. I Marijan i Andrea preminuli su na mjestu zločina, prenosi Avaz.
Region
Maturantima iz Srbije i Srpske ove godine NAGRADE ĆE BITI POSLATE POŠTOM!

Tradicionalna dodjela nagrada za više od 500 najboljih maturanata iz Srbije i Republike Srpske, koju organizuju princ Aleksandar Karađorđević, ove godine neće biti organizovana na Belom dvoru zbog neodložnih obaveza Karađorđevića i različitog datuma završetka školske godine.
Umjesto svečanosti, učenicima će se sutra putem “Jutjuba” obratiti princ Aleksandar i njegov najmlađi sin, koji je i predsjednik Upravnog odbora Fondacije za obrazovanje i kulturu.
Pohvalnice i pokloni za učenike biće poslati poštom u narednim danima, saopšteno je iz Kancelarije Karađorđevića.
Najavljeno je da će maturantima čestitke uputiti nekadašnji kapite košarkaške reprezentacije Srbije Vladimir Lučić i aktuelni reprezentativac Aleksa Avramović.
Prema tradiciji, svaka srednja škola u Srbiji i Republici Srpskoj među maturantima bira đaka generacije kome Fondacija za kulturu i obrazovanje dodjeljuje posebnu pohvalnicu i prigodan poklon u znak priznanja za izvanredna postignuća u srednjoškolskom periodu.
Nakon dodjele ovogodišnjih priznanja, broj mladih koji su dobili podsticaj i podršku porodice Karađorđević preći će 12.500.
“Samo uz pomoć znanja naša otadžbina može da napreduje. Ponoviću reči koje uvek ističem – doprinositi znanjem svojoj zemlji i narodu, najviši je i najplemenitiji primer istinskog rodoljublja”, rekao je princ Aleksandar.
On je poručio da je Srbiji neophodno da mladi, obrazovani ljudi ostanu u svojoj zemlji.
-
Politika3 dana ago
DODIK TVRDI “Grupa iz Konjica UCIJENILA MOJU GLAVU na milion evra!”
-
Zanimljivosti2 dana ago
TURISTIČKI BUM SKUPO KOŠTA: Hoteli u Dubaiju jeftiniji nego u BiH
-
Svijet1 dan ago
IZRAEL POTVRDIO PRIMIRJE S IRANOM! Netanjahu: “Snažno ćemo odgovoriti na svako kršenje”
-
Svijet3 dana ago
MEDVEDEV “ZATRESAO” SVIJET! “Postoje zemlje spremne da isporuče nuklearno oružje Iranu”
-
Politika2 dana ago
SRPSKA DOBIJA POMOĆNI SASTAV POLICIJE, evo šta planira Federacija
-
Banjaluka1 dan ago
ZLATO IZ MATEMATIKE, SRCE IZ SRPSKE! Nikola iz Banjaluke pokorio Njujork!
-
Hronika2 dana ago
SCENE UŽASA U BEOGRADU! Muškarac pred prolaznicima šamarao ženu (VIDEO)
-
Svijet2 dana ago
AMERIČKA AMBASADA U KATARU poručila svojim građanima “NE IZLAZITE IZ KUĆA”