Connect with us

Banjaluka

DOKTORI BJEŽE OD BANJALUČKOG DOMA ZDRAVLJA: Ni jedan se ljekar nije prijavio na oglas za posao, SLABOST MENADŽMENTA isplivao na površinu

I dok ljekari odlaze iz službi porodične medicine i hitne medicinske pomoći, bilo da je u pitanju otkaz, odlazak u penziju ili na specijalizaciju, malo njih se prijavi na konkurs da rade u domovima zdravlja, pa se tako na posljednji konkurs u banjalučki Dom zdravlja nije prijavio nijedan doktor.

Kako su za “Nezavisne” potvrdili iz DZ Banjaluka, ove godine je Službu porodične medicine napustilo deset doktora, i to po pet doktora medicine i specijalista porodične medicine, a na osnovu odlaska u penziju, sporazumnog prekida radnog odnosa, odlaska doktora na specijalizacije i sl., dok je primljeno šest doktora.

“Do 31. decembra Službu porodične medicine napustiće još tri doktora specijalista porodične medicine zbog odlaska u penziju. Službu hitne medicinske pomoći ove godine napustila su tri, a primljen je jedan doktor medicine. U 2025. godini Službu porodične medicine napustiće pet doktora, dok će dva doktora napustiti Službu hitne medicinske pomoći zbog odlaska u penziju”, ističu iz DZ Banjaluka i dodaju da je lani Službu porodične medicine napustilo 11 doktora, i to osam doktora medicine i tri doktora specijalista porodične medicine, a primljeno je sedam doktora.

“Službu hitne medicinske pomoći 2023. godine napustila su četiri, a primljeno je šest doktora. Dom zdravlja je od decembra 2023. godine do februara ove godine dva puta raspisivao konkurse za zaposlenje sedam doktora u Službi porodične medicine te su se prijavila samo dva doktora, od kojih je jedan odustao. Na posljednjem konkursu, koji je objavljen 3. septembra, tražili smo dva doktora medicine – specijalista urgentne medicine, pet doktora medicine – specijalista porodične medicine, te po dva doktora medicine u Službi porodične medicine i u Službi hitne medicinske pomoći sa edukativnim centrom, ali se nije prijavio nijedan doktor”, dodaju iz ove ustanove.

Ističu da je ove godine Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS odobrilo deset specijalizacija iz porodične medicine, te pet specijalizacija iz urgentne medicine.

“Na ove konkurse, za specijalizaciju iz porodične medicine bilo je zainteresovano troje, dok su se za urgentnu medicinu prijavila samo dva doktora. Ovaj podatak nam pokazuje da ćemo u narednom periodu zbog nedostatka i manje zainteresovanosti mladih doktora za ove grane medicine imati veliki problem u popunjavanju timova porodične i urgentne”, dodali su iz DZ Banjaluka.

Iz Gradske uprave Banjaluka kažu da su razgovarali sa menadžmentom Doma zdravlja u vezi sa formiranjem zdravstvenih punktova, ali navode da je nadležnost ove zdravstvene ustanove na koji će način organizovati i pružati zdravstvene usluge.

“Zakonom o zdravstvenoj zaštiti data je mogućnost da se za područje grada može osnovati zavod za urgentnu medicinu, u skladu sa planom mreže zdravstvenih ustanova na teritoriji grada. Skupština grada Banjaluka utvrdila je Plan mreže ambulanti porodične medicine za grad, ali ne i plan mreže zdravstvenih ustanova na teritoriji grada. Kada nadležno ministarstvo donese uputstvo za izradu plana mreže zdravstvenih ustanova na teritoriji lokalne samouprave, grad će pristupiti izradi plana mreže zdravstvenih ustanova za teritoriju grada”, kažu iz GU Banjaluka.

Draško Kuprešak, predsjednik Udruženja doktora porodične medicine RS, za “Nezavisne” objašnjava da je veliki problem manjak ovih ljekara, ne samo u Srpskoj, već i u regionu, jer, kako kaže, isti problem imaju Hrvatska i Slovenija, koje su u EU.

“Udruženje je kroz analizu ukazalo nosiocima zdravstvene politike da trebaju ozbiljnije sagledavati i planirati ljudske resurse. Jedan od naših prijedloga je bio da se studenti medicine, pete i šeste godine, kroz ugovorni odnos obavežu na stipendiranje te se vrate u domove zdravlja, upoznaju sistem i rade dvije godine, pa, ako žele, karijeru nastave u bolničkom sektoru”, istakao je Kuprešak.

Prema njegovim riječima, veliki je odliv medicinskih radnika u bolnički sektor, ističući da primarni nivo ne može biti konkurentan bolničkom sektoru.

“Posao koji radimo je veoma težak, a od nas se očekuje da za 15 minuta odgovorimo na zdravstveni problem. U bolnicama su primanja daleko veća, jer se u 2024. godine 475 miliona KM izdvojilo za sekundarni i tercijarni nivo, a za domove zdravlja oko 182 miliona KM”, zaključuje Kuprešak.

Loading...

Banjaluka

PROLJEĆNO UREĐENJE GRADA: Pošaljite prijedlog aktivnosti za vašu ulicu i naselje

Sugrađani mogu da dostave prijedloge aktivnosti koje bi se mogle realizovati u njihovom naselju, u okviru akcije „Čisto lice grada“. Sve prijedloge i sugestije mogu uputiti putem elektronske pošte na adresu: blgradcistoglica@banjaluka.rs.ba.

Pod sloganom „Čist grad, duga ljubav“ i ovog proljeća odvija se veliko uređenje našeg grada, a svi sugrađani su pozvani da učestvuju u ovoj velikoj akciji, odnosno da nominuju određene probleme u svom okruženju odnosno ulicama i naseljima, te da ih zajedno rješavamo.

Naime, akcija „Čisto lice grada“ će obuhvatiti sinhronizovane aktivnosti po naseljima na uređenju i održavanju čistoće javnih površina, uređenju, održavanju i zaštiti zelenih površina, sanaciji i postavljanju urbanog mobilijara, odvozu i deponovanju otpada, sanaciji divljih deponija, čišćenju i pranju saobraćajnica, iscrtavanju horizontalne saobraćajne signalizacije, održavanju javne rasvjete, kao i pojačan komunalno-inspekcijski nadzor.

Nastavi čitati

Banjaluka

OTVORENA MANIFESTACIJA „Dani Vlade S. Miloševića 2025“: Prisustvovala i gradski menadžer

Koncertom orkestra Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci sinoć je otvorena manifestacija „Dani Vlade S. Miloševića“ u znak sjećanja na čuvenog kompozitora, etnomuzikologa i pedagoga.

-„Dani Vlade S. Miloševića“ su manifestacija koja traje duže od četvrt vijeka i koja raste zajedno sa našom Akademijom umjetnosti, kao što i Akademija raste sa manifestacijom – poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja je prisustvovala otvaranju manifestacije u Banskom dvoru.

Kako je kazala – tokom otvaranja manifestacije – prisutni su imali priliku da slušaju djela našeg velikog stvaraoca, kompozitora, etnomuzikologa.

-Banja Luka je dala velike ljude, naša dužnost je da ih pamtimo i tumačimo njihove poruke – naglasila je Savić – Banjac i pozvala sugrađane da narednih dana ne propuste priliku da posjete bogati program i sadržaje manifestacije.

Naime, tradicionalno, manifestacija počinje 10. aprila na dan rođenja akademika Vlade S. Miloševića i održava se do 16. aprila u našem gradu, na više lokacija.

Organizator ove tradicionalne manifestacije je Akademija umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci u saradnji sa Muzikološkim društvom Republike Srpske, a ulaz na sve sadržaje je besplatan.

Program pogledajte OVDJE.

Nastavi čitati

Banjaluka

BASARA: Zašto Skupština ignoriše DŽENDER AKCIONI PLAN? Odbijen izvještaj Radne grupe bez objašnjenja

-Na maratonskoj trećoj redovnoj sjednici Skupštine Grada, skupštinska većina nije usvojila Izvještaj Radne grupe za praćenje provođenja Lokalnog džender akcionog plana Grada Banja Luka za period od 2022-2025. godine.

Kazala je ovo Ovlašteni potpisnik Odjeljenja za porodicu i demografiju Adriana Basara koja je poručila kako nije bilo nikakvog razloga za neusvajanje ovog izvještaja.

-Razlozi ne postoje prvenstveno jer izvještaj sadrži statističke podatke koji se odnose na 2023. godinu, a razvrstani su prema polu. Dalje, sadrže podatke o tome koliko je Programom dodjele subvencija poslovnim subjektima u Gradu Banjoj Luci potpisano ugovora sa muškarcima, a koliko sa ženama. Podaci govore i o tome koliko je u JZU „Dom zdravlja“ Programom ranog otkrivanja malignih oboljenja i utvrđivanja faktora rizika za masovne nezarazne bolesti za odraslo stanovništvo grada Banja Luka urađeno pregleda za žene, a koliko za muškarce i na šta ti podaci ukazuju – rekla je on.

Pored toga, dodaje i to kako su ti izvještaji obuhvatili podatke koliko je – prema evidenciji JZU „Centra za socijalni rad“ – žena, a koliko muškaraca koji su korisnici osnovnih prava definisanih Zakonom o socijalnoj zaštiti, a koliko iz oblasti proširenih prava, na teritoriji grada Banje Luke.

-Takođe, izvještaj sadrži veoma važne podatke iz evidencije JZU „Centra za socijalni rad“ o nasilju u porodici koliko je žena, a koliko muškaraca koji su žrtve nasilja – dodala je ona.

Istakla je i to kako su podaci tačni i veoma važni jer u okolnostima nasilja, a naročito femicida sa kojim se društvo nažalost sve češće suočava, alarmiraju javnost i nadležne institucije na to da treba hitno da se preduzmu određene preventivne mjere i koraci.

-Kad su u pitanju preventivne mjere, treba napomenuti da je Bosna i Hercegovina među prvima u Evropi ratifikovala Istanbulsku konvenciju, prvi međunarodni dokument koji se specifično bavi prevencijom i zaštitom žena i djevojaka od nasilja i zlostavljanja. Ostaje nejasno zbog čega Skupština grada Banje Luke nije usvojila navedeni izvještaj, a pritom napominjem da odbornici nisu postavili nijedno pitanje niti dali komentar nakon izlaganja navedenog izvještaja, što ukazuje na neinformisanost i nezainteresovanost za navedenu temu – istakla je Basara.

Nastavi čitati

Aktuelno