Društvo
DRŽAVA I ENTITETI PROFITIRAJU: Građanima sve tanji novčanici i viši računi

Prihodi Uprave za indirektno oporezivanje BiH za devet mjeseci ove godine su nikada veći, dok je inflacija navodno trenutno na zadovoljavajućem nivou i pada.
Postavlja se pitanje kako je moguće da su prihodi UIO BiH nikad veći. Znamo da se skoro na sve proizvode plaća PDV, a ako je prihod ove državne finansijske institucije nikada veći, onda to znači da su cijene skoro svih proizvoda povećane u odnosu na isti period prošle godine.
Idemo redom. Prihodi od indirektnih poreza za devet mjeseci ove godine iznosili su 8,493 milijarde maraka i veći su za 629 miliona KM ili osam odsto u odnosu na isti period 2023. godine, kada su iznosili 7,864 milijarde maraka.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, samo u septembru ove godine prikupljeno je 989 miliona KM indirektnih poreza, što je za 57 miliona KM više u odnosu na septembar 2023. godine.
“UIO je u periodu januar-septembar 2024. godine privredi vratio jednu milijardu i 521 milion KM. Neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima u periodu januar-septembar 2024. godine, a to su država, entiteti i Brčko distrikt, iznosili su šest milijardi i 972 miliona KM i veći su za 721 milion KM u odnosu na prihode koje su sa jedinstvenog računa korisnici dobili za isti period 2023. godine”, navodi se u saopštenju.
Kako su dodali, za finansiranje državnih institucija u periodu januar-septembar 2024. godine raspoređen je iznos od 762 miliona KM.
“Ostatak prikupljenih prihoda od indirektnih poreza završio je kod entiteta i Brčko distrikta. Tako je Federacija BiH sa jedinstvenog računa dobila tri milijarde i 815 miliona KM, Republika Srpska dvije milijarde i 137 miliona KM i Brčko distrikt 214 miliona KM”, navode iz UIO BiH.
Ekonomista Igor Gavran smatra da inflacija, nažalost, praktično nigdje nije pobijeđena jer se cijene većine proizvoda i usluga ne vraćaju na prethodni nivo.
“Ipak, tačno je da je u mnogim zemljama sada inflacija svedena na neki minimalan nivo, koji je podnošljiviji uz adekvatan rast primanja. U BiH, međutim, ni to još nije slučaj, jer inflacija je i dalje prisutna, posebno u najvažnijim oblastima, kao što su esencijalni proizvodi i usluge, a rast primanja, čak i gdje se dogodio, nema jednake efekte kao u zemljama s višom stopom zaposlenosti jer u BiH preveliki broj građana nema nikakva, a kamoli prosječna primanja. I sama prosječna plata ne oslikava stvarnost zbog malog broja visokih i velikog broja niskih plata”, ističe Gavran.
Prema njegovim riječima, ni pojeftinjenje goriva nema adekvatne efekte jer one cijene koje su povećavane uz izgovor poskupljenja goriva se sada ne spuštaju kada dođe do pojeftinjenja.
“Ukratko, stanje u BiH i dalje opterećuje i inflacija (pored ostalih ekonomskih problema), a rekordni prihodi budžeta su, osim potvrde njenog prisustva, i najbolje objašnjenje zašto vlasti nisu ništa učinile da barem umanje rast cijena”, naglasio je Gavran.
Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne iz Travnika, istakao je da su najbolji pokazatelj stvarnog rasta cijena u BiH podaci o prikupljenom indirektnom porezu.
“Rast prihoda po osnovu indirektnih poreza u odnosu na prethodnu godinu znači i realan pokazatelj inflacije koju zaista osjećaju potrošači. Agencija za statistiku obrađuje različite podatke o cijenama koji se uvrštavaju prilikom obračuna i inflacije, ali često kretanje cijena tih proizvoda i usluga nije pravo mjerilo inflacije. Ako se više kupuju pekarski proizvodi, kojima je cijena, nažalost, porasla, od odjeće i obuće, čije su cijene zahvaljujući nekontrolisanom uvozu već neko vrijeme u padu i koji se kupuju samo periodično, onda se postavlja stvarno pitanje – da li je sad život samo 2% skuplji u odnosu na prethodnu godinu. Nažalost, od rasta ukupnog iznosa prikupljenih poreza imaju koristi samo entitetske i državne vlasti i korisnici njihovih budžeta, dok potrošači i građani taj rast osjete samo na sve tanjim i tanjim novčanicima i sve višim računima”, naglasio je Arnautović.
Društvo
PRAKSA SA OPASNIM HEMIKALIJAMA: Otkriveno koje voće ima NAJVIŠE OTROVA u sebi

Pune tezge i rafovi ranog povrća donose sa sobom opasnost ukoliko se ne pripreme dobro za ishranu – na domaćem tržištu jagode i zelena salata nose najveći rizik da u sebi sadrže ostatke pesticida.
Da li voće i povrće koje jedemo u sebi ima više ostataka pesticida od onoga što je dozvoljeno pitanje je koje se provlači godinama, a vrste voća u kojima bi se pesticidi najlakše mogli naći su jagode, breskve i jabuke, dok je kod povrća najrizičnija zelena salata.
Prof. dr Milan Stević sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, potvrđuje da jagoda sasvim sigurno spada u najrizičnije vrste.
– Kod jagode je vrlo kratak agrotehnički rok od cvjetanja do berbe, a ona je naročito u fazi zrelosti izložena patogenima i štetočinama, kao i truleži. Vi morate da ih tretirate pred berbu – objašnjava Stević, prenosi Lepa i Srećna.

Pofesor Stević kaže da je i breskva voće kod kojeg se relativno često nalazi povećana koncentracija pesticida.
Breskva se dosta tretira. Probleme prave insekticidi, koji se koriste blizu berbe, i fungicidi. Kod breskve je stanje nešto povoljnije u odnosu na jagodu – kaže Stević.

PageBreak
Jabuka je voće koje se najviše tretira, pogotovo u zemljama iz kojih je uvozimo, kao što su Italija i Poljska.
– Oni tretiraju jabuku od 22 do 24 puta, a kod nas se tretira i do sedam puta manje – kaže Stević.
Međutim, kako objašnjava Stević, to ne znači da u njoj ima najviše ostataka pesticida.
– Jabuka ima daleko duži vegetacioni period od jagoda, a nema tretiranja na tri nedelje do berbe i najveći deo tretiranja obavi se već do maja – dodaje sagovornik.
Društvo
ŽELJEZNICE RS PREGAZILI DUGOVI! Gubitak 10,5 miliona KM za prva tri mjeseca ove godine

„Željeznice Republike Srpske“ u prvom kvartalu ove godine poslovale su sa gubitkom od 10,5 miliona KM, što je za oko četiri miliona više nego prošle godine.
Kvartalni finansijski izvještaj, koji je objavljen na Banjalučkoj berzi, pokazuje da su ukupni prihodi „Željeznica“ iznosili 10,4 miliona, a rashodi 20,9 miliona KM.
Ukupni rashodi u poređenju sa istim periodom prošle godine su se smanjili za milion KM, ali su im prihodi smanjeni za čak pet miliona, prenosi Capital.
Veliki pad bilježe prihodi od pruženih usluga, koji su smanjeni sa 10,2 miliona na 7,7 miliona KM.
Na plate, naknade i ostala lična primanja potrošeno je 11,7 miliona KM, što je za 200.000 KM manje. Troškovi bruto plata su porasli zbog povećanja minimalne plate, dok su smanjeni troškovi ostalih ličnih primanja.
Preduzeće trenutno ima 1.788 zaposlenih, što je za 166 radnika manje nego godinu ranije.
Uprkos smanjenju broja radnika, ŽRS se suočavaju sa problemima u isplati plata. Zaposlenima su u prethodnim mjesecima kasnile plate, zbog čega su prijetili štrajkom koji nije zaživio.
Uprava preduzeća i nadležni resor u Vladi Srpske garantovali su sindikatu „Željeznica“ da će im biti ispunjeni zahtjevi kao i redovno isplaćivati platu, što se nije ostvarilo.
Akumulirani gubitak preduzeća na kraju marta iznosio je 288 miliona KM.
Podsjećamo, preduzeće je od 2017. do kraja prošle godine sprovodilo proces restrukturiranja uz podršku kredita Svjetske banke vrijednog 100 miliona KM.
Jedan od uslova tog procesa bilo je smanjenje broja zaposlenih za hiljadu, što je do danas i ostvareno.
Međutim, plan da ovo preduzeće nakon restrukturiranja bude finansijski održivo i profitabilno očigledno nije uspio i ono svakim danom tone sve dublje.
Društvo
PAO SNIJEG NA VLAŠIĆU: Jutros izmjereno minus sedam (VIDEO)

I dok su sinoć većinu BiH dočekali pljuskovi, na planini Vlašić nedaleko od Travnika pao je snijeg.
Snimci nastali sinoć oko ponoći pokazuju jake padavine.
U prilog snijegu idu i veoma niske temperature, pa je na Vlašiću jutros izmjereno -7 stepeni.
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas će biti promjenljivo vrijeme i hladnije u odnosu na prethodne dane.
-
Svijet27 minuta ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Region1 dan ago
VLADIKA GRIGORIJE HITNO primljen u Urgentni centar u Beogradu
-
Politika2 dana ago
IZ MINUSA U NOVI MINUS! „Elektroprivreda RS“ se zadužila još 25 miliona KM
-
Hronika3 dana ago
FORENZIČAR IZ SRBIJE TVRDI “Na Slavišu Krunića pucali u vozilu!?”
-
Svijet3 dana ago
URSULA FON DER LAJEN PROGLAŠENA KRIVOM! Afera sa vakcinama, odgovorna za PRIKRIVANJE INFORMACIJA!
-
Svijet2 dana ago
ŠIRI SE SNIMAK: “Еstonci pokušali da napadnu RUSKI TANKER, a onda se pojavio Su-35”
-
Svijet3 dana ago
MAKRON NAJAVIO mogućnost raspoređivanja francuskog NUKLEARNOG ORUŽJA širom Evrope
-
Politika2 dana ago
FIZIČKI OBRAČUN POSLANIKA U BANJALUČKOM HOTELU: Tamindžija (SNSD) nasrnuo na Vučinića (VIDEO)