Connect with us

Svijet

DUGINOVO MRAČNO UPOZORENJE! “Svijet će biti multipolaran ili ga uopšte neće biti”

Svijet više neće biti jednopolaran ni pod kojim okolnostima. Biće ili multipolaran ili ga uopšte neće biti, a Zapad što agresivnije bude insistirao na održavanju svoje hegemonije, to će bitka biti žešća, smatra ruski filozof.
Rusija, kao stub multipolarnog svijeta, u Ukrajini ratuje protiv Zapada. Mnoge islamske zemlje, pod uticajem zapadne propagande, nisu jasno razumijele razloge, ciljeve i samu prirodu tog rata, smatrajući da je riječ o regionalnom sukobu (a takvih ima mnogo u samom islamskom svijetu), piše ruski mislilac Aleksandar Dugin za “RIA Novosti”.

“Sada, kada je globalizam u palestinsko-izraelskom sukobu direktno uticao na sve muslimane sveta, ruska Specijalna vojna operacija će u njihovim očima dobiti potpuno drugačije značenje. Na kraju krajeva, riječ je o borbi između multipolarnog i unipolarnog svijeta, što znači da se vodi ne samo u interesu Rusije kao pola, već i indirektno (ili čak direktno) u interesu svih geopolitičkih polova u nastajanju. To najbolje razume Kina, a među islamskim zemljama – Iran”, navodi Dugin.

Kako ističe, u posljednje vrijeme geopolitička svest velikih razmjera ubrzano raste i u drugim islamskim društvima – u Saudijskoj Arabiji, Egiptu, Turskoj, Pakistanu, Indoneziji, pa otuda pokušaji zbližavanja Saudijske Arabije, Irana i turska suverenistička politika.

“Što više islamski svijet sebe shvata kao stub, jedinstvenu civilizaciju, ponašanje Rusije postaje razumljivije. Putin je već globalno popularan lider, posebno u nezapadnim zemljama. Njegova strategija poprima potpuno jasan smisao i opravdanje: Rusija se već u punoj snazi bori protiv unipolarnosti, odnosno protiv globalizma i Zapada, koji zajedno sa svojim izraelskim zastupnikom, napada islamski svet i podvrgava palestinske Arape genocidu”, ukazuje ruski filozof.

Dolazi trenutak islama

U tom potencijalnom ratu muslimana i zapadne hegemonije, piše Dugin, koji bi mogao izbiti svakog trenutka (znajući Izraelce, nema sumnje da oni ne nameravaju da prestanu dok potpuno ne unište Palestince, a rat je već u biblijskim razmjerama), islamski svet ima objektivne saveznike.

U toj situaciji, pre svega, Rusija i Kina, koja i sama treba da rešava problem Tajvana, ali, po svemu sudeći, druge linije fronta će se postepeno otvarati.

“Može li ovo dovesti do trećeg svjetskog rata? Vjerovatno da. I u izvjesnom smislu to je već u toku. Da bi rat postao globalni, neophodno je, prije svega, imati kritičnu masu nagomilanih protivrječnosti koje se ne mogu riješiti na drugi, nevojni način. A taj uslov je ispunjen. Zapad ne namerava da se dobrovoljno odrekne svoje hegemonije. A novi polovi – nezavisne civilizacije u usponu, veliki prostori – ne pristaju da tolerišu tu hegemoniju”, navodi.

Štaviše, SAD i kolektivni Zapad pokazuju potpunu nesposobnost da budu lideri čovečanstva, ne eliminišući, već svojom politikom samo podstičući nove sukobe i ratove. Ako se rat ne može izbjeći, ostaje da se dobije.

Rat ateističkog Zapada protiv svih tradicionalnih religija

Važno je samo shvatiti da nije riječ o vjerskom sukobu, već da je to rat ateističkog, materijalističkog Zapada protiv svih tradicionalnih religija. To znači da je sasvim moguće da je došlo vreme za poslednju bitku.

“Hoće li taj nadolazeći sukob eskalirati u nuklearni rat? To se ne može isključiti, posebno upotreba taktičkog nuklearnog oružja. Malo je verovatno da će ga oni koji imaju strateško nuklearno oružje (Rusija i NATO zemlje) upotrebiti, jer to bi bilo ravno uništenju čitavog čovječanstva. Ali pošto Izrael, Pakistan i, moguće, Iran imaju taktičko nuklearno oružje, ne može se isključiti njihova lokalna upotreba”, ukazuje Dugin.

Dugin pita kakav će biti svjetski poredak tokom ove predstojeće konfrontacije, ocijenivši da tu nema gotovog odgovora.

“Jedino što je svakako isključeno je uspostavljanje jakog i stabilnog unipolarnog svetskog poretka, za koji se tako očajnički drže globalisti. Svet više neće biti jednopolaran ni pod kojim okolnostima. Svet će ili biti multipolaran ili ga uopšte neće biti. Što će Zapad sve agresivnije insistirati na održavanju svoje hegemonije, to će bitka biti žešća”, zaključuje Dugin.

Svijet

ČVRST STAV RUSIJE! Lavrov otkrio šta je Putin potvrdio Trampu tokom razgovora

Predsjednik Rusije Vladimir Putin potvrdio je predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trampu posvećenost Moskve postizanju pravednog rješenja sukoba u Ukrajini, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

Lavrov je podsjetio na čvrst stav Rusije o “pravednom rješavanju ukrajinske krize koju je stvorio Zapad”, naglašavajući da je taj stav juče još jednom jasno potvrdio Putina nakon telefonskog razgovora sa Trampom, prenio je TASS.

Putin je ranije novinarima rekao da je razgovor sa Trampom trajao više od dva sata i da je bio “sadržajan i iskren”.
To je bio treći telefonski razgovor lidera Rusije i SAD od početka godine.

Putin je dodao da je Tramp u razgovoru istakao da Rusija teži mirnom rješenju u Ukrajini, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

TENZIJE SE MOGU REZATI NOŽEM! Koja zemlja ima najjaču vojnu silu u Evropi?

Evropske države, predvođene Njemačkom, najavljuju značajno povećanje ulaganja u odbranu – čak do pet odsto BDP-a.

Ovaj zaokret dolazi kao odgovor na rastuće bezbjednosne prijetnje u svijetu, ali i kao rezultat ambicija da se vojna moć na kontinentu ojača i modernizuje.

Njemačka planira istorijski zaokret u svojoj vojnoj politici, najavljujući povećanje izdvajanja za odbranu na čak pet procenata BDP-a.
Njemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful najavio je ovu odluku na sastanku NATO-a u Antaliji, naglašavajući da je cilj stvoriti “konvencionalno najjaču vojsku u Evropi”.

Bundesver trenutno ima oko 182.000 vojnika, sa planom da se taj broj poveća na 240.000 do 2031. godine.

Vlada je već izdvojila poseban fond od 100 milijardi evra za modernizaciju opreme, zamjenu starih tenkova, aviona i ratnih brodova, te unapređenje digitalizacije i komandnih sistema.
Linker
Ipak, stručnjaci upozoravaju da će dvostruko veći izdaci značajno opteretiti njemački budžet, prenosi Deutsche Welle.

Poljska: Bedem istočne Evrope

Poljska je u posljednjih nekoliko godina uložila ogromna sredstva u modernizaciju svoje vojske, sa ciljem da postane najjača kopnena sila na kontinentu. Prošle godine, čak 4,12% BDP-a izdvojeno je za odbranu, što je jedan od najvećih procenata u Evropi.

Poljska vojska trenutno broji oko 150.000 vojnika, ali je plan da se do 2035. taj broj poveća na 300.000.
Varšava je takođe naručila više od 600 tenkova iz Južne Koreje i SAD, kao i savremene raketne sisteme HIMARS, dronove i borbene avione F-35. Dok je kopnena vojska među najjačima, poljska mornarica ostaje najslabija karika.

Francuska: Nuklearna sila sa globalnim ambicijama

Francuska je jedina nuklearna sila unutar Evropske unije, sa jasnim ciljem da očuva globalno vojno prisustvo i stratešku nezavisnost.

U njenoj vojsci služi oko 203.000 vojnika, uz dodatnih 175.000 pripadnika žandarmerije i 26.000 rezervista.

Francuska mornarica ponosi se nuklearnim nosačem aviona “Šarl de Gol”, strateškim podmornicama i borbenim avionima rafal, koji su sposobni da nose nuklearno oružje.

Francuski predsjednik Emanuel Makron je od 2017. značajno povećao vojni budžet, naglašavajući opasnost od “ruske prijetnje”. Zahvaljujući snažnoj domaćoj industriji i državnom podsticanju, Francuska je izgradila vojsku koja je visoko efikasna i borbeno spremna, prenosi Nova.

Velika Britanija: Dobro naoružana, ali ranjiva

Velika Britanija ulaže 2,4% BDP-a u vojsku, sa fokusom na visokotehnološku opremu poput dronova, vještačke inteligencije i laserskih sistema.

Kraljevska mornarica raspolaže sa dva nosača aviona, iako je samo jedan trenutno operativan.

Britanske vazduhoplovne snage su među najmodernijima u Evropi, predvođene američkim avionima F-35B, kojih London planira da nabavi ukupno 138.

Ipak, sa oko 140.000 vojnika, britanske oružane snage ostaju relativno male, a njihova zavisnost od američke tehnologije, naročito u nuklearnom naoružanju, predstavlja ranjivost.

Italija: Vazdušna i pomorska sila, slaba na kopnu

Italija trenutno ulaže 1,49% BDP-a u odbranu, ali premijerka Đorđa Meloni planira da taj procenat značajno poveća. Italija raspolaže sa 165.000 vojnika, dva nosača aviona i modernom vazduhoplovnom flotom.

Međutim, kopnene snage se smatraju zastarjelim i zahtijevaju ozbiljnu modernizaciju. Italija je već naručila više od 1.000 novih borbenih tenkova od njemačkog “Rajnmetala”, s ciljem da ojača svoje pozicije na evropskoj vojnoj sceni. Fokus Italije ostaje na bezbjednosti Mediterana i očuvanju trgovinskih ruta.

Nastavi čitati

Svijet

LEONID SLUCKI “Zelenski ne želi mir jer zna da su za njega razgovori KARTA U JEDNOM SMJERU”

Vladimir Zelenski ne želi mir sa Rusijom jer je svjestan da bi razgovori za njega mogli da znače ili presudu ili kartu u jednom smjeru, izjavio je predsjedavajući Odboru za međunarodna pitanja u ruskoj Državnoj dumi Leonid Slucki.

On je za televiziju “Rusija-24” rekao da je Zelenski žrtvovao Ukrajinu i Ukrajince zarad interesa kolektivnog Zapada koji je ranije predvodio bivši predsjednik SAD DŽozef Bajden, te da odatle potiče njegova opsesivna želja da ostane na vlasti, prenosi Srna.

“Jasno je da bi razgovori za njega mogli značiti kartu u jednom smjeru ili presudu i zato Zelenski ne želi mir, kao ni evropski huškači.

Rat do posljednjeg Ukrajinca je gruba fraza, ali odslikava trenutni pristup Zelenskog”, istakao je Slucki, koji je i lider Liberalne demokratske stranke Rusije.

Prema njegovim riječima, Zelenski je, zapravo, bio potresen kada je shvatio da je predsjednik SAD Donald Tramp izgradio konstruktivan odnos sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i da američki lider poziva na mir i naredni krug pregovora u Istanbulu, prenio je TASS.

Slucki je izrazio uvjerenje da je Zelenski svjestan da ga Tramp neće beskonačno ubjeđivati.

“Štaviše, SAD bi mogle da pokušaju da prebace teret vojne podrške kijevskom režimu na Evropu, koja može samo da priča o velikim stvarima.

Evropske zemlje, gdje zamah uzima desničarsko osjećanje, teško da mogu da nose taj teret i smanjenje američke podrške moglo bi da definitivno znači predaju za Zelenskog, bez mogućnosti vraćanja pregovorima koje danas nudimo”, zaključio je Slucki.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno