Connect with us

Svijet

DUGINOVO MRAČNO UPOZORENJE! “Svijet će biti multipolaran ili ga uopšte neće biti”

Svijet više neće biti jednopolaran ni pod kojim okolnostima. Biće ili multipolaran ili ga uopšte neće biti, a Zapad što agresivnije bude insistirao na održavanju svoje hegemonije, to će bitka biti žešća, smatra ruski filozof.
Rusija, kao stub multipolarnog svijeta, u Ukrajini ratuje protiv Zapada. Mnoge islamske zemlje, pod uticajem zapadne propagande, nisu jasno razumijele razloge, ciljeve i samu prirodu tog rata, smatrajući da je riječ o regionalnom sukobu (a takvih ima mnogo u samom islamskom svijetu), piše ruski mislilac Aleksandar Dugin za “RIA Novosti”.

“Sada, kada je globalizam u palestinsko-izraelskom sukobu direktno uticao na sve muslimane sveta, ruska Specijalna vojna operacija će u njihovim očima dobiti potpuno drugačije značenje. Na kraju krajeva, riječ je o borbi između multipolarnog i unipolarnog svijeta, što znači da se vodi ne samo u interesu Rusije kao pola, već i indirektno (ili čak direktno) u interesu svih geopolitičkih polova u nastajanju. To najbolje razume Kina, a među islamskim zemljama – Iran”, navodi Dugin.

Kako ističe, u posljednje vrijeme geopolitička svest velikih razmjera ubrzano raste i u drugim islamskim društvima – u Saudijskoj Arabiji, Egiptu, Turskoj, Pakistanu, Indoneziji, pa otuda pokušaji zbližavanja Saudijske Arabije, Irana i turska suverenistička politika.

“Što više islamski svijet sebe shvata kao stub, jedinstvenu civilizaciju, ponašanje Rusije postaje razumljivije. Putin je već globalno popularan lider, posebno u nezapadnim zemljama. Njegova strategija poprima potpuno jasan smisao i opravdanje: Rusija se već u punoj snazi bori protiv unipolarnosti, odnosno protiv globalizma i Zapada, koji zajedno sa svojim izraelskim zastupnikom, napada islamski svet i podvrgava palestinske Arape genocidu”, ukazuje ruski filozof.

Dolazi trenutak islama

U tom potencijalnom ratu muslimana i zapadne hegemonije, piše Dugin, koji bi mogao izbiti svakog trenutka (znajući Izraelce, nema sumnje da oni ne nameravaju da prestanu dok potpuno ne unište Palestince, a rat je već u biblijskim razmjerama), islamski svet ima objektivne saveznike.

U toj situaciji, pre svega, Rusija i Kina, koja i sama treba da rešava problem Tajvana, ali, po svemu sudeći, druge linije fronta će se postepeno otvarati.

“Može li ovo dovesti do trećeg svjetskog rata? Vjerovatno da. I u izvjesnom smislu to je već u toku. Da bi rat postao globalni, neophodno je, prije svega, imati kritičnu masu nagomilanih protivrječnosti koje se ne mogu riješiti na drugi, nevojni način. A taj uslov je ispunjen. Zapad ne namerava da se dobrovoljno odrekne svoje hegemonije. A novi polovi – nezavisne civilizacije u usponu, veliki prostori – ne pristaju da tolerišu tu hegemoniju”, navodi.

Štaviše, SAD i kolektivni Zapad pokazuju potpunu nesposobnost da budu lideri čovečanstva, ne eliminišući, već svojom politikom samo podstičući nove sukobe i ratove. Ako se rat ne može izbjeći, ostaje da se dobije.

Rat ateističkog Zapada protiv svih tradicionalnih religija

Važno je samo shvatiti da nije riječ o vjerskom sukobu, već da je to rat ateističkog, materijalističkog Zapada protiv svih tradicionalnih religija. To znači da je sasvim moguće da je došlo vreme za poslednju bitku.

“Hoće li taj nadolazeći sukob eskalirati u nuklearni rat? To se ne može isključiti, posebno upotreba taktičkog nuklearnog oružja. Malo je verovatno da će ga oni koji imaju strateško nuklearno oružje (Rusija i NATO zemlje) upotrebiti, jer to bi bilo ravno uništenju čitavog čovječanstva. Ali pošto Izrael, Pakistan i, moguće, Iran imaju taktičko nuklearno oružje, ne može se isključiti njihova lokalna upotreba”, ukazuje Dugin.

Dugin pita kakav će biti svjetski poredak tokom ove predstojeće konfrontacije, ocijenivši da tu nema gotovog odgovora.

“Jedino što je svakako isključeno je uspostavljanje jakog i stabilnog unipolarnog svetskog poretka, za koji se tako očajnički drže globalisti. Svet više neće biti jednopolaran ni pod kojim okolnostima. Svet će ili biti multipolaran ili ga uopšte neće biti. Što će Zapad sve agresivnije insistirati na održavanju svoje hegemonije, to će bitka biti žešća”, zaključuje Dugin.

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.

Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.

Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.

On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.

Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.

Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.

Nastavi čitati

Svijet

POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.

U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.

“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.

Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.

Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.

U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno