Connect with us

Društvo

Evo kad možemo da očekujemo pljuskove sa grmljavinom

U Republici Srpskoj i FBiH danas će u prvom dijelu dana biti sunčano i toplo vrijeme, a tokom popodneva na zapadu i sjeveru povremena kiša i pljuskovi sa grmljavinom, ponegdje će biti i lokalnih nepogoda uz jače pljuskove i moguću pojavu grada.

Uveče će na sjeveru doći do jačeg naoblačenja sa kišom koje će se tokom noći širiti ka jugu i istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab, uveče umjeren do jak, sjevernih smjerova.

Maksimalna temperatura vazduha biće od 27 do 33, u višim predjelima od 21 stepen Celzijusov.

Temperatura vazduha izmjerena u sedam časova: Sokolac 10, Han Pijesak 11, Čemerno 12, Mrkonjić Grad i Rudo 14, Sarajevo i Tuzla 15, Zenica i Novi Grad 16, Banjaluka i Prijedor 17, Bileća 18, Bijeljina 19, Trebinje 20, Neum 23 stepena Celzijusova.

Glas Srpske

Društvo

BIĆE SVEGA! Evo kakvo nas vrijeme očekuje narednih dana

I dok će jutra biti svježa, svakog dana do četvrtka prema najavama meteorologa može se očekivati rast temperature, a maksimalna će biti do 36 stepeni.

Danas tokom dana biće pretežno sunčano i toplo.

“Popodne razvoj oblaka na jugoistoku koji samo ponegdje mogu donijeti kratkotrajnu kišu. Vjetar slab i promjenljiv. Maksimalna temperatura vazduha od 23 do 26, na jugu do 29 stepeni”, navode oni.

U utorak se očekuje priliv toplijeg vazduha zbog čega se očekuje sunčano i još toplije vrijeme.

“Ujutru hladno i promjenljivo oblačno. Oko rijeka i po kotlinama ponegdje prolazna magla. Maksimalna temperatura vazduha od 26 do 3 stepen Celzijusa”, ističu meteorolozi.

Sunčano i toplo vrijeme s temperaturom do 34 stepena očekuje se u srijedu, dok će u četvrtak biti do 36 stepeni.

“Vrlo toplo i pretežno sunčano uz prolaznu oblačnost. Počeće da duva umjeren, na zapadu ponegdje i jak, južni vjetar”, stoji u prognozi za četvrtak.

Nastavi čitati

Društvo

ZLOUPOTREBA ILI NEŠTO DRUGO? Oružane snage BiH dobijaju dodatnih 28,4 miliona KM, niko ne zna za šta!

Dodatnih 28,4 miliona KM, koliko bi trebalo da pripadne Oružanim snagama BiH za, kako se vjeruje, naoružavanje, izazvalo je buru u javnosti, a jedno od ključnih pitanja glasi: šta će tom ogromnom cifrom tačno biti kupljeno i da li je mogla biti utrošena na korisniji način.

Ova sredstva, inače, predviđena su Prijedlogom zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu, usvojenim na posljednjoj sjednici Predsjedništva BiH, na kojoj su za taj dokument glasali Željko Komšić i Denis Bećirović, dok je Željka Cvijanović bila protiv.

Milorad Kojić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, kaže da, kada se kreira budžetski zahtjev, postoje budžetske stavke iz kojih se može vidjeti za šta se planiraju trošiti sredstva.

“U konkretnom slučaju, očigledno postoje neke zakulisne radnje i da Bošnjaci, koji Oružane snage doživljavaju isključivo kao svoje, pokušavaju da sredstva, po svemu sudeći, utroše u dodatno naoružanje i opremu. Dakle, korištenje budžetskih sredstava je vrlo jasno propisano. Ovakav način stvara određenu sumnju, ali i mogućnost zloupotrebe budžetskih sredstava”, rekao je Kojić za “Nezavisne novine”.

Poslanik Miroslav Vujičić ističe da su Komšić i Bećirović na svoju ruku nekim institucijama budžet smanjivali, a nekim povećavali.

“Ta priča u vezi sa povećanjem sredstava Ministarstvu odbrane je besmislena i valjda im je namjera da nabavljaju neko oružje. Umjesto da se vodi računa o platama i naknadama zaposlenih u zajedničkim institucijama, oni razmišljaju o nabavci nekog oružja, a ne znam kakva je namjera. Građani imaju pravo da znaju za šta će ta sredstva biti potrošena. Dati 28 miliona za nabavku vojne opreme je potpuno besmisleno, ta sredstva se mogu utrošiti bolje, na konkretnije stvari, za dobrobit svih građana”, kazao je Vujičić za “Nezavisne novine”.

Branislav Borenović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, ističe da još nema nikakve informacije u vezi sa budžetom.

“Niti imamo budžet kod sebe, niti znamo kako su to usvajali. To radi vladajuća struktura u Savjetu ministara i u Predsjedništvu BiH i mi apsolutno nemamo nikakve informacije. Tek kada dobijemo budžet u Parlamentarnu skupštinu, moći ćemo da damo tumačenje. Mada, mi kao opozicija smo bili protiv budžeta i prošle i pretprošle godine i ne vidim nijedan razlog zašto bismo ga podržali ove. Pogotovo jer je i u ovom budžetu potvrđena ona skandalozna ‘kumovska’ zgrada od 103,4 miliona KM”, rekao je Borenović za “Nezavisne novine”.

Kako je dodao, kada je riječ o povećanim izdvajanjima za Oružane snage BiH, institucije kulture i BHRT, o tome nemaju informacije.

“U svakom slučaju, ja ne znam kako oni misle da taj budžet na taj način prođe kompletnu proceduru. Mislim da je to osuđeno na propast. Jedino što može spasiti budžet jeste da on ide u redovnu proceduru i da se amandmanima poprave sve nepravilnosti”, kazao je Borenović.

Prethodno je Cvijanovićeva istakla da je budžet koji su usvojili Bećirović i Komšić toliko nakaradan, nestručan i avanturistički da je očigledno da su ga kreirali oni koji se nikada nisu time bavili.

“Dosjetili ste se da uvećate sredstva Ministarstvu odbrane za više od 28 miliona za nabavku opreme, ali nije precizirano na šta se tačno odnose. Opravdano se pitamo da li je riječ o nabavci iranskog naoružanja, budući da je ministar odbrane Zukan Helez na sastanku sa iranskim vojnim atašeom najavio jačanje saradnje u oblasti odbrane i razvoja vojne industrije između BiH i Irana”, rekla je Cvijanovićeva, dok iz Ministarstva odbrane BiH na naš upit nisu odgovorili.

Nastavi čitati

Društvo

VJEROVALI ILI NE! U jednom mjestu u BiH jutros bio minus

Iako smo i dalje u avgustu i do kraja ljeta ostalo je nešto manje od mjesec dana, jesen je već ozbiljno pokucala na vrata, a o tome svjedoči da je u selu Pidriš kod Gornjeg Vakufa jutros osvanuo mraz praćen temperaturom od minus jedan stepen celzijusa.

Hladno jutro dočekalo je i stanovnike drugih opština i gradova širom BiH, a kako piše na Facebook stranici BHMETEO.ba i u pojedinim nizijama BiH mjerilo se samo 4 stepena.

Dnevne temperature i dalje nam potvrđuju da smo u ljetu, ali one jutarnje svakako ne.

To su na svojoj koži i te kako mogli osjetiti skoro svi građani BiH koju su jutros poranili, što na posao, što u neke druge obaveze, jer je u većini krajeva osvanuo mraz i izuzetno hladno vrijeme sa niskim temperaturama.

Nastavi čitati

Aktuelno