Connect with us

Svijet

EVO ŠTA SE SVE MIJENJA prilikom putovanja u EU od 2025.

Putovanja u Evropsku uniju i Šengensku zonu značajno će se promijeniti sljedeće godine kada se očekuje stupanje na snagu dva nova sistema za ulazak putnika, koji će se odnositi i na BiH, Hrvatsku, Srbiju te druge zemlje regiona. U pojedinim gradovima i regijama biće uvedene ili povećane takse za posjetioce.

Šengenski prostor biće proširen potpunim pridruživanjem Rumunije i Bugarske, što će omogućiti ukidanje kontrole kopnenih granica između ovih zemalja i ostalih članica Šengenskog prostora.

Dva najveća sistema koja EU planira da uvede su digitalni Granični sistem ulaska/izlaska (EES) i, šest mjeseci kasnije, Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS).

Ovim sistemima, koji između ostalog imaju za cilj jačanje bezbjednosti EU i putnika, uvešće se nove procedure za strane državljane koji žele da uđu u evropske zemlje. Putnici će morati da plaćaju taksu od sedam evra.

Prvo će biti uveden EES, automatizovani IT sistem za registraciju državljana zemalja izvan EU koji putuju radi kraćeg boravka, do 90 dana u okviru 180-dnevnog perioda, svaki put kada prelaze spoljne granice 29 evropskih zemalja koje će koristiti ovaj sistem.

Ovaj sistem zamijeniće ručno pečatiranje pasoša i odnosiće se i na građane Srbije pri ulasku u EU. Sistem će bilježiti ime osobe, vrstu putne isprave, biometrijske podatke poput otisaka prstiju i fotografije, kao i datum i mjesto ulaska i izlaska iz EU.

Nakon što EES počne s radom, šest mjeseci kasnije biće uveden ETIAS, sistem u okviru kojeg će državljani 60 zemalja, uključujući Srbiju, morati da dobiju odobrenje za ulazak u EU. Taksa za podnošenje zahtjeva biće sedam evra, a odobrenje će važiti tri godine ili do isteka pasoša.

Nove promjene u Šengenskom prostoru obuhvatiće i građane Rumunije i Bugarske, koji će od 1. januara 2025. godine imati slobodno kretanje bez kontrola na kopnenim granicama sa susjedima unutar Šengena.

Neke evropske destinacije uvešće nove turističke takse. Na portugalskom ostrvu Madeira od 2025. godine turisti stariji od 12 godina plaćaće tri evra za šetnju stazama, dok će u Italiji posjetioci Venecije morati da plaćaju pet do deset evra u zavisnosti od dana dolaska. Grčka će podići svoje dnevne takse na osam evra tokom sezone.

Osim turističkih mjera, zemlje poput Francuske i Španije najavile su promjene vezane za boravišne dozvole i programe “zlatnih viza”. Istovremeno, od 2025. godine građani EU koji putuju u Veliku Britaniju moraće da imaju elektronsko odobrenje za ulazak uz taksu od 11 evra.

Svijet

Ova evropska zemlja ZABRANILA JE BURKE i stala u kraj DJEČIJIM BRAKOVIMA

Od 1. januara je u Švajcarskoj stupio na snagu zakon koji zabranjuje pokrivanje lica na javnim mjestima, poznat kao „zabrana burki“, a njegovo kršenje može biti kažnjeno novčanom kaznom do 1.000 švajcarskih franaka (1.064 evra).

Inicijativu protiv nošenja burke odobrilo je 51,2 odsto švajcarskih birača u martu 2021. godine, a izuzeci od zakona će uključivati pokrivanje lica iz razloga bezbjednosti, vremenskih ili zdravstvenih razloga, a bili bi dozvoljeni i na umjetničkim i zabavnim osnovama, kao i za reklamiranje, prenio je „Swissinfo“.

Od 1. januara stupila su na snagu i nova pravila koja švajcarski međunarodni zakon o nasljeđivanju više usklađuje sa Evropskom uredbom o sukcesiji.

Kada je u pitanju nasljeđe, često se pojavljuju sukobi nadležnosti između Švajcarske i ostatka Evrope, a novi zakon približava Švajcarsku Evropskoj uniji.

Od danas su u Švajcarskoj povećane i državne penzije, za 2,9 odsto, uz obrazloženje da je to potrebno kako bi išli u korak sa rastom cijena i kretanjima plata.

Shodno tome, minimalna državna penzija će porasti sa 1.225 na 1.260 švajcarskih franaka mjesečno, a maksimalna penzija sa 2.450 na 2.520 švajcarskih franaka.

Od 1. januara švajcarski zakoni će biti efikasniji i u borbi protiv dječjih brakova.

Brakovi u inostranstvu koji uključuju maloljetne osobe više se neće priznavati ako je bar jedan od supružnika u vrijeme sklapanja braka bio stanovnik Švajcarske.

Brakovi djece sada mogu biti poništeni na zahtjev vlasti ili pogođene strane do 25. rođendana te osobe, dok je ranije to bilo moguće samo dok ne napune 18 godina.

Promjena zakona ima za cilj da spriječi takozvane „brakove na odmoru“, odnosno dječije brakove koji se sklapaju kada porodice putuju u drugu zemlju u kojoj može biti određena niža starosna granica za brak.

Pored toga, brakovi se neće priznavati u Švajcarskoj osim ako oba supružnika nisu navršila 16 godina.

Nastavi čitati

Hronika

CRNA NOVOGODIŠNJA NOĆ u Njemačkoj! Pet osoba poginulo zbog pirotehnike

U Njemačkoj je tokom novogodišnje noći poginulo pet osoba, a uzrok smrti u svih pet slučajeva je korištenje pirotehničkih sredstava, piše list Bild.

Prvi slučaj zabilježen je u saveznoj državi Saksonija oko 18:30 sati, kada je 50-godišnjak pokušao zapaliti vatromet sa svojom porodicom, ali je došlo do eksplozije u kojoj je poginuo.

Nekoliko sati kasnije, na području iste regije je poginuo 45-godišnjak koji je zadobio povrede glave zbog eksplozije.

U gradu Geseke je poginuo 24-godišnjak oko 22:40 sati, dok su zbog istog razloga poginuli 21-godišnjak u gradu Kremmen te 20-godišnjak u mjestu Ochsenwerder, koje se nalazi u gradu Hamburgu.

Pored slučajeva gdje je aktiviran vjerovatno neispravan vatromet, koji je doveo to tragične smrti, vrijedi istaći da je do situacije u Hamburgu došlo zbog toga što je neimenovani muškarac aktivirao petardu zalijepljenu uz dezodorans, što je vjerovatno dovelo do veće eksplozije.

Nastavi čitati

Svijet

NEMA KRAJA LOŠIM VIJESTIMA! Počeo haos u Evropi zbog zavrnutog ruskog gasa

Otcjepljeni moldavski region Pridnjestrovlje prekinuo je snabdjevanje grijanjem i toplom vodom nakon što je Rusija prestala da isporučuje gas preko Ukrajine.

Nema grijanja ni tople vode – rekao je službenik lokalne energetske kompanije “Tirasteploenergo”.

Pridnjestrovlje je ruska enklava koja se odvojila od ostatka Moldavije nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991.

U enklavu je stizao ruski gas preko Ukrajine, ali je taj put snabdjevanja zaustavljen nakon što je Gasprom saopštio da je istekao tranzitni sporazum između Rusije i Ukrajine.

U saopštenju na sajtu energetske kompanije navodi se da su isključenja grijanja stupila na snagu u srijedu u sedam ujutru po lokalnom vremenu, ali da su neki objekti, poput bolnica, izuzeti sa spiska.

Stanovnici su pozvani “da se toplo oblače, okupljaju članove porodice u jednoj prostoriji, okače ćebad ili debele zavjese preko prozora i balkonskih vrata i koriste električne grijalice”.

– Zabranjeno je koristiti plinske ili električne peći za grijanje stana. To može dovesti do tragedije – saopštila je kompanija.

U Pridnjestrovlju je stacionirano oko 1.500 ruskih vojnika.

Lokalni parlament je prošlog mjeseca uputio apel Kremlju i ruskom parlamentu da postignu novi sporazum sa Ukrajinom kako bi se omogućilo nastavak isporuke gasa. Moskva je tada rekla da će zaštititi svoje građane i vojnike u Pridnjestrovlju.

Do isteka ugovora o tranzitu gasa sa Ukrajinom, Rusija je snabdjevala Moldaviju sa oko dve milijarde kubnih metara gasa godišnje, i to preko Pridnjestrovlja.

Moldavija optužuje Rusiju da gasom ucjenjuje i destabilizuje evropske zemlje, što Moskva poriče.

(Blic)

Nastavi čitati

Aktuelno