Connect with us

Politika

EVO ŠTA SVE ŽELI da nametne Kristijan Šmit

U javnosti se izmjene Izbornog zakona BiH iz kuhinje Kristijana Šmita predstavljaju kao tehničke s ciljem poboljšanja izbornog integriteta, ali nisu rijetki oni koji navode da je suština suprotna.

Predviđena je dodatna centralizacija BiH kroz izborni proces i enormno jačanje Centralne izborne komisije, do stepena pune finansijske i svake druge autonomije.

Šta bi sve da nametne Nijemac Šmit?

Za nešto više od 20 godina postojanja, Izborni zakon BiH mijenjan je više od 20 puta. Mijenjali su ga poslanici i delegati dogovorom u Parlamentarnoj skupštini BiH. I dok je resorno bh. Ministarstvo pravde najavljivalo parlamentarni put za jačanje izbornog integriteta, ulogu i predlagača i zakonodavca preoteo je Kristijan Šmit. I od 275 članova važećeg zakona, odlučio da, prema vlastitom kantaru integriteta, prepakuje skoro polovinu – čak 114. Predviđeno je da se nove tehnologije u oktobru primjenjuju samo kao neobavezujući pilot projekat i na manje od dva procenta biračkih mjesta. Međutim, svi ostali izmijenjeni članovi zakona su obavezujući.

– To je priča za one koji kukumaču da su izbore izgubili samo za to što su pokradeni i ni za šta drugo. I ako vidimo sada ko likuje nad ovim izmjenama, biće vam jasna namjera i karakter toga. I da to nije u pitanju integritet, na kraju krajeva, nije ništa ni preduzeto da se integritet izbora da se digne na viši nivo – kaže Branko Perić, bivši član i predsjednik CIK-a BiH.

Centralnoj izbornoj komisiji avansno je namijenjena puna autonomija. Iz budžeta mogu da zahvate novca koliko požele, bez mogućnosti da resorno Ministarstvo finansija može da izmijeni njihov budžetski zahtjev. Nadležnost izbora predsjednika i njihovih zamjenika u biračkim odborima otima se opštinskim i gradskim izbornim komisijama i servira CIK-u koji bi vršio selekciju, imenovanje, evidenciju, edukaciju i sertifikaciju. Zakonski se uspostavlja i Centar za edukaciju, za koji ovlaštenja ima opet CIK. Upravljaće i nabavkom, distribucijom i bezbjednošću izbornih tehnologija.

– Daju se ovlašćenja CIK-u da podzakonskim aktima reguliše mnoge stvari, razvlašćuju se opštinske i gradske izborne komisije veoma utrenirane, veoma sposobne, veoma stručne koje to veoma dobro rade i još čudnija je priča da su ovim zakonom zaštićeni nekredibiln članovi CIK – kaže Perić.

Propisani su i kredibilni kriterijumi za sve buduće članove Izborne komisije, ali ne i za aktuelne koji i dalje, bez posljedica, mogu da nose pečat bivših političkih savjetnika i stranačkih izbornih kandidata.

– Izbori su srce svakog demokratskog društva, u savremenoj državi u cijelom svijetu i kada neko uzurpira tako ozbiljan i velik sistem na ovakav način, mi ne možemo vidjeti kakve će sve posljedice to da ostavi – kaže politikolog Vojislav Savić, navodi RTRS.

Šmitovu intervenciju u izborno zakonodavstvo, ne podržavaju ni hrvatski politički predstavnici.

– Grozan potez koji će za posljedicu imati samo dodatnu komplikaciju političkih odnosa u BiH zapravo ima ozbiljan potencijal da poništi sve ono dobro što su politički akteri u BiH uradili u posljednjih 13 mjeseci – kaže politički analitičar Јurica Gudelj.

Politika

DODIK NE ODUSTAJE: Novi ustav i vojna saradnja sa Srbijom i Mađarskom ključni ciljevi

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da Republika Srpska ne odstupa od novog ustava, kao ni od toga da bude dio vojnog saveza Srbije i Mađarske i da će ovih dana biti upućeno pismo povodom toga.

“U tom vojnom savezu vidimo i pitanje unutrašnje bezbjednosti. Mi imamo resurse i u tom pogledu možemo da sarađujemo i da imamo zajedničke vježbe sa policijama Mađarske i Srbije”, izjavio je Dodik za “Večernje novosti”.

On je ukazao da opozicija u Srpskoj ne učestvuje u donošenju novog ustava jer sluša Sarajevo i podsjetio da Republika Srpska po Dejtonu i Ustavu ima pravo na vojsku i graničnu policiju.

“Ništa novo ne tražimo. Bitan zahtjev je da se prije usvajanja Ustava ide na referendum i to će biti razmotreno”, naveo je Dodik.

On je dodao da postoji zanimljiv prijedlog sa javnih rasprava da referendum treba održati 9. januara i naglasio da će to biti razmotreno.

Odgovarajući na pitanje kako porodica Dodik slavi Vaskrs, Dodik je rekao da su vaskršnji praznici veoma bitni i da im se svi raduju.

“Želimo da se vaskršnji praznici provedu u miru. Neće me uhapsiti! Vaskrs je najradosniji hrišćanski praznik i želim da se naš narod okupi u crkvama. Hristos vaskrse!”, poručio je predsjednik Srpske.

(Srna)

Nastavi čitati

Politika

OŠTRA PORUKA SINDIKATA SIPA-e: Nećemo dozvoliti kriminalizaciju policijskih službenika

Uvažavajući iznesene činjenice, Sindikat SIPA-e smatra da je nedopustivo da nosilac bilo koje političke/javne funkcije etiketira bilo koga od zaposlenih u Agenciji, a pogotovo pripadnike Agencije iz reda nekog od konstitutivnih naroda.

“Upravo toj vrsti etketiranja i prijetnjama pripadnicima SIPA-e iz reda srpskog naroda svjedočimo u posljednje vrijeme, a zbog čega smatramo da su ugroženi njihova bezbjednost i bezbjednost njihovih porodica, lični integritet, ali i prava iz radnog odnosa.

Prijetnje krivičnim progonom i konfiskacijom imovine naših članova, ali i ostalih zaposlenih su apsolutno neprihvatljive. Tvrdnje da zaposleni u SIPA-i rade protiv interesa bilo kog entiteta (u ovom slučaju Republike Srpske), političkog subjekta ili pojedinca potpuno su neosnovane. Pri tom, Sindikat posebno podsjeća na činjenicu da, među zaposlenima u SIPA-i, ima i veći broj boraca Vojske Republike Srpske, kao i članova njihovih porodica”, upozorili su

Nastavi čitati

Politika

SAVIĆ-BANJAC O SPS-u: Pucaju od titula, ali kredibilitet im je upitan!

Partija koja se poziva na stručnost i reforme, ponovo je briljirala, ovoga puta ustavno. Socijalistička partija Srpske, poznata i po kadrovima koji često pucaju od titula, ali ne i od kredibiliteta, predložila je da se u Ustav unese odredba po kojoj predsjednik Republike ne može biti mlađi od 35 godina.

„Sjajan pokušaj da se Ustav koristi kao sredstvo političke eliminacije, kad već nemate snage da nekoga pobijedite na izborima. I to samo zato što se bojite jednog imena – Draška Stanivukovića“, poručila je Mirna Savić Banjac, predsjednik Gradskog odbora PDP-a.

Ona je istakla ironiju situacije.

„Kada Draško Stanivuković napuni 35, pomjeriće granicu na 40. Ako već kreirate ustavne norme po mjeri sopstvenog straha, predlažem da odmah unesete i odredbu da kandidat ne smije imati plavu kosu, ne smije biti rođen u maju, niti prethodno obavljati funkciju gradonačelnika Banjaluke“, navodi ona.

Savić Banjac je dodala da bi bilo daleko korisnije da se u Ustav unese nešto što zaista ima smisla.

„Na primjer, da se zabrani bilo kome s lažnom diplomom da obavlja bilo kakvu javnu funkciju. Da je Ustavom jasno propisano – obrazovanje mora biti stvarno, a ne pečatirano na pumpi. To bi bilo u interesu građana, ali bi vjerovatno značilo kraj političke karijere za dobar dio funkcionera SPS-a“, kaže ona.

Istakla je da je apsolutna ironija to što iz partije u kojoj su afere s lažnim doktoratima redovna pojava, dolaze prijedlozi koji bi trebalo da definišu ko može da vodi Republiku Srpsku.

„O kakvoj odgovornosti govori stranka čiji lider važi za jednog od najspornijih nosilaca akademskih titula u regionu? Ali, kad vas uhvati panika zbog jednog imena, onda je granica zdravog razuma prva koja padne“, poručila je Savić Banjac.

Ona je na kraju naglasila da ovakvi prijedlozi, osim što su politički prozirni i neodgovorni, štete i svim drugim mladim ljudima u Republici Srpskoj, koji teže ka tome da mogu nešto promijeniti.

„Želja da iz trke izbacite jednog čovjeka, zasljepljuje vas do te mjere da ne vidite da gazite sve ostale“, zaključila je Savić Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno