Connect with us

Svijet

EVROPSKA UNIJA ima svoj sistem za NESTALE OSOBE – šta je SIS i kako funkcioniše?

Priča o desetogodišnjoj Kasiji, koja je kidnapovana u Poljskoj i pronađena u Njemačkoj, nakon što je poljska policija uvela upozorenje za nestalu osobu u Šengenski informacioni sistem (SIS), dokaz je da postoje politike EU koje bukvalno spasavaju živote.

Šengenski informacioni sistem (SIS) je najveći sistem za razmjenu informacija za bezbjednost i upravljanje granicama u Evropskoj uniji, koji pruža informacije o traženim ili nestalim licima.

Od 1995. godine, SIS nadoknađuje odsustvo graničnih kontrola u šengenskom prostoru i pokazao se kao najuspješniji alat za prekogranično praćenje bezbjednosti, upravljanja granicom, imigracije, carine i policijske i pravosudne saradnje u EU i svim šengenskim zemljama. SIS je bio ključan za bezbjedan povratak Kasije, djevojčice koja je oteta u Poljskoj i za manje od 24 sata pronađena u Njemačkoj.

Istinita priča

Kasijin otac je u četiri sata popodne prijavio da se njegova kćerka nije vratila iz škole. Lokalna policija je zbog toga organizovala pretragu terena. Do 11 sati uveče, poljska policija izdala je upozorenje o nestaloj osobi. Ova upozorenja su automatski prijavljena za SIS. Tog istog dana, sumnjivi auto snimljen je saobraćajnom kamerom u blizini Kasijine kuće. Lokalna policija otkrila je da je to vozilo imalo kaznu za parking i zbog toga su imali registracione tablice i ime osobe da pošalju SIS-u i povežu sa nestalim djetetom. Priča je, zatim, imala pozitivan obrt – otmičar je imao sudar sa drugim autom u Njemačkoj. Kada je policija unijela njegove tablice u bazu podataka, mogli su da vide aktiviranu SIS uzbunu. Ne samo da je to vozilo traženo, već je vozač bio osumnjičen za otmicu. Djevojčica u njegovom autu bila je nestala djevojčica iz Poljske. Uz pomoć Sistema je Kasija vraćena roditeljima.

Zahvaljujući SIS-u, nadležni nacionalni organi, kao što su policija i graničari, mogu da unose i konsultuju obavještenja o traženim osobama i objektima u jednoj zajedničkoj evropskoj bazi podataka. Ti ljudi i predmeti se zatim mogu locirati bilo gdje unutar EU i šengenskog prostora tokom policijskih, graničnih ili drugih zakonitih provjera.

Nakon uspjeha u očuvanju bezbjednosti u okviru najveće oblasti bez fizičkih granica na svijetu, SIS je obnovljen 2013. godine. Uvedena je druga generacija SIS-a sa dodatnim funkcionalnostima – na primjer, mogućnošću dodavanja otisaka prstiju i fotografija na upozorenja.

U martu 2023., SIS je dodatno poboljšan kako bi uključio nove kategorije upozorenja, nadograđene podatke, uključujući biometrijske podatke kao što su otisci dlanova, otisci prstiju i DNK zapisi za povezivanje sa upozorenjima za nestale osobe, kao i dodatne alate za borbu protiv međunarodnog kriminala i terorizma.

SIS je operativan u većini zemalja EU i zemalja pridruženih Šengenu (Švajcarska, Norveška, Lihtenštajn i Island).

Ovaj sistem još uvijek ne koristi tehnologiju za prepoznavanje fotografija i slika lica. Komisija mora da dostavi izvještaj o dostupnosti, spremnosti i pouzdanosti takve tehnologije prije nego što ona bude postavljena. Evropski parlament će biti konsultovan o izvještaju. Kada se ova tehnologija uvede u SIS, zemlje će moći da koriste ove alate na redovnim graničnim prelazima.

Nakon toga, Komisija može donijeti delegirane akte kojima se utvrđuju i druge okolnosti u kojima se fotografije i slike lica mogu koristiti za identifikaciju lica.

Svijet

KADIROV PITAO PUTINA ” Mogu li ja da izaberem METU U KIJEVU”

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da je “Orešnik” savremeno oružje, a ne modifikacija iz sovjetskog vremena, i pozvao Zapad da ukrste “koplja” iznad Kijeva. Odmah se oglasio Ramzan Kadirov.

On je rekao da je raketa ”orešnik” savremeno oružje proizvedeno na osnovu prethodnih projekata koji su bili dorađeni, i potvrdio da je učestvovao u donošenju odluke o proizvodnji tih projektila.

”Nema nikakve šanse da obore orešnik. Ako zapadni eksperti tako misle, nek obezbijede da organizujemo visokotehnološki dvoboj. Mi smo spremni za takav eksperiment. Pa da vidimo šta će biti. Nek zapadni eksperti odrede objekat u Kijevu koji ćemo gađati orešnikom. Spremni smo na to”, rekao je Putin.

Međutim, prvi koji je reagovao na ove riječi ruskog lidera bio je čečenski vođa Ramzan Kadirov.

Kadirov je zatražio od Putina dozvolu da izabere metu u Kijevu u slučaju napada “orešnikom”.

“Mogu li ja da izaberem metu u Kijevu, Vladimire Vladimiroviču?”, upitao je Kadirov na Telegramu.

Ruski predsjednik Vladimir Putin drži godišnju konferenciju, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Svijet

ZELENSKI SE PROTIVI “Ukrajina neće nastaviti da vrši tranzit ruskog gasa u Evropu”

Ukrajina neće nastaviti da vrši tranzit ruskog gasa u Evropu nakon što postojeći ugovor o tome istekne krajem godine, izjavio je predsjednik Vladimir Zelenski.

– Ne bismo produžavali tranzit ruskog gasa – rekao je Zelenski na konferenciji za novinare tokom samita EU u Briselu.
Iz Evropske komisije ranije je saopšteno da ovo tijelo nije uključeno u pregovore o produženju ugovora o transportovanju ruskog gasa u Evropu preko Ukrajine.

Portparol Komisije rekao je da ovo tijelo ne podržava nikakve razgovore o produženju ugovora, niti druga rješenja za održavanje tranzitnih tokova i nije uključeno u bilo kakve pregovore o tome.

SRNA

Nastavi čitati

Svijet

PUTIN “BRIKS ne radi ni protiv koga i NE PREDSTAVLJA INSTRUMENT protiv Zapada”

BRIKS ne radi ni protiv koga i ne predstavlja instrument protiv Zapada, izjavio je ruski predsjednik Vladimir Putin.

“BRIKS nije sredstvo za suprotstavljanje Zapadu, mi ne radimo ni protiv koga, radimo za svoje interese, za interese članica ove organizacije. Ne gradimo nikakvu agendu konfrontacije u okviru BRIKS-a”, rekao je Putin na godišnjoj konferenciji za novinare.

On je dodao da se mnogo zemalja zanima za razvoj BRIKS-a, jer se sve odluke ove organizacije donose konsenzusom.

Putin je rekao da za sada nema planova za formiranje sjedišta BRIKS-a.

Nastavi čitati

Aktuelno